Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
11. led 2012

@mapavca Malou držím v klubíčku zadečkem v rozevřené dlani - do dlaně se mi opírá křížem a kolem prdýlky mám prsty, zádíčkama je opřená o moje břicho, z boku ji jistím předloktím té ruky, kterou jí držím za zadeček. No a druhou rukou ji umývám pěkně správně holčičkovsky - zepředu dozadu.

mahafi
11. led 2012

@rebelie to jsem zkoušela (je to tygr?) akorát jsem pak měla zapatlaný triko, tak jsem od toho upustila (ale uznávám, že jsem asi nešika 😀)

reruna
11. led 2012

@mapavca mě to ukazovala porodní asistentka hned při první návštěvě po porodu - dítě držíš na levém předloktí obličejem dolů a vlastně ti leží hrudníčkem na té ruce a ty ho držíš pevně za jeho pravou ručku - pak pravou rukou umýváš zadeček - něco podobného jako poloha tygříka, nevím, jak to jinak srozumitelně popsat...

rebelie
11. led 2012

@mahafi Není to úplně tygr, je to jak popisuje reruna... riziko potřísnění trika tam určité je, ale dá se to zvládnout... (ono popravdě u některých příhod se člověk umaže ať už dělá cokoliv - pokud teda mimčo nehodíš celé do pračky 😀 😀 😀 ). Kdyžtak večer vyfotím, až se B. probudí...

mapavca
11. led 2012

@katyxq @mahafi @reruna @rebelie děkuji za popis polohy, když bude u toho přebalování zrovna trochu ospalejší tak to vyzkouším. Zatím používáme Medvídka ve spreji.

mmiirrkkaa
11. led 2012

@janakkk Tak pod malého dávej přebalovací podložku - já dávám do fusaku i do autosedačky pratelnou od Popoliny a spokojenost 🙂

mmiirrkkaa
11. led 2012

Holky můžu poprosit o radu. Láká mě vyzkoušet vlňáčky, ale chtěla bych poradit 1/ značku a 2/ velikost (malý měří cca 62 a váží cca5,2kg) Vím, že se to nějak srazí, ale nějak tápu.. Díky

janakkk
11. led 2012

@bureska namisto vlhcenych ubrousku pouzivam ubrousky nastrihany ze starych bavlnenych plinek a z rucnicku z Ikey, na prebalovaku mam malou lahev vody...tou vzdycky namocim ubrousek a utru....nic to nestoji 🙂 pokud je pokadenej, tak rovnou sprchuju zadek...

rebelie
11. led 2012

@mmiirrkkaa My máme tyto - http://www.fler.cz/zbozi/vlnacky-s-1506442 - s přidanou šňůrkou do pasu dobrý... chtěli jsme něco za rozumnou cenu na vyzkoušení, jestli nám vůbec vlna vyhovuje... NA Fleru vůbec se daj koupit pěkný a podle mě i dobrý vlňáky... A pokud to nebudeš prát na vyšší teplotu, tak se snad nesrazej...

betelgeuzz
11. led 2012

já ji při umývání držím, jak rebelie a reruna, tj. na předloktí levé ruky, prsty mám v podpaží, palec na rameni.
@mapavca zkus to takhle: dej si před sebe ruce dlaněmi nahoru a vsuň je pod mimčo tak, aby palce byly v podpaží. A pak pravou rukou (pokud jsi pravák) převalíš mimčo na levé předloktí.

jasekd
11. led 2012

@mapavca Myju stejne jako @rebelie @reruna a @betelgeuzz Rozbalim plinu, vyhrnu miminu tricko, levou rukou chytnu v podpazi, pravou ho na tu levou ruku prekulim, umyvam pravou , to je oblicejem dolu, pak si ji prehodim zadama na predlokti a oplachnu zepredu, a pak jeste na prebalovaku vlhkym ubrouskem zkontroluju pipinku, prece jen tam obcas neco zaleze, u kluka jsem predkozku kontrolovala taky, a trisla. Manzel je taky pravak,ale drzi ji na prave ruce, ze pry se boji, aby mu z te nesikovne ruky nevypadla. Ja na te nesikovne ruce drzim a sikovnou myju, chce to vyzkouset.

janakkk
11. led 2012

@mmiirrkkaa dobrej napad, dekuju, do fusaku me to nenapadlo, mam taky pratelny od Little angel, a jsou super 😉

betelgeuzz
12. led 2012

Tak jsem udělala fotku, má 4,5 kg, na sobě novosklad z jedné čč vycpaný půlkou ikea ručníku, nahoře flisáky anavy nezmenšené.

aemmi
12. led 2012

@betelgeuzz tak to máš ten novosklad asi lépe zastrkaný, já už jsem teda od něj upustila, flísáky dávám na plenky na rovno a tam to nevyčuhuje, ale prostě jsme si myslela, že to bude těsnit jako pulky, během dne ji v tom schválně taky zkusím vyfotit

aemmi
12. led 2012

@mahafi no já jsem zvědavá na zkušenosti @rebelie s flísáčkama HD, taky si na ně dělám zálusk a tiply bych, že ty budou kolem nožiček těsnit lépe, vlnáčky nemám, chtěla bych koupit Disany, mám toho ale nějak moc, co pro malou nutně potřebuju, takže to nejde všechno najednou 😅 😀

andelka
12. led 2012

@aemmi my jsme měli flísáčky HD, kolem nožek těsnily fakt dobře, ale furt nám navlhaly 😒 provětrání nestačilo a mně se nechtělo je furt prát. No ale teď mi protíkají snad všechny pulky, tak to vyjde nastejno, taky je musím pořád větrat a přepírat. Asi malej moc čurá a plínky nestíhají.Jenže nočník u nás nehrozí 😒

aemmi
12. led 2012

@andelka Aha, tak to zase ty Anavy drží, teda nenechávám ji v tom nijak dlouho, má je jen na doma přes den. Týjo, to je blbý, že pulky provlhají, to bych snad i přešla částečně na jednorázovky, na plenky má Dany nárok, však je ještě malej...

andelka
12. led 2012

@aemmi používáme i jednorázovky, na noc a na ven.
Máme nějaké zakleté pulky asi 😅

jasekd
12. led 2012

@aemmi
@andelka mne taky provlhaly, mam je jen v Sku a pak uz jsem je nekoupila, flisaky nemame vubec. Martin je taky obcas proteklej, zrovna vcera po prochazce, a prislo mi to, ze ne kolem nohou, ale skrz PULky,ale jindy drzi, tak nevim. Do jednorazovek se mi nechce, mam v latce prachy a tak nebudu utracet za papiry. Papiry mam jen nekdy k Dr., do nemocnice a pro hlidace.

andelka
12. led 2012

@jasekd nám taky, normálně je mokrá ta látka nahoře, nad pulem.
No, teď jsem uvalila za plíny 900 - dvoje pro Danyho jedny pro mimi. Doufám že nám aspoň dlouho vydrží.

mmiirrkkaa
12. led 2012

@rebelie Díky za nápad. Já do toho právě nechci strkat moc peněz, aby kdyby to nevyhovovalo, tak aby mě neštvalo, že to stálo "mejlant". Na fler nechodím, ale asi začnu. Nebo zaúkoluju mamku- ta umí plést, tak by to mohla zkusit 😉

betelgeuzz
12. led 2012

@mmiirrkkaa jestli umí tvoje mamka plést, tak ať uplete. na netu jsou návody. Akorát pozor na vlnu, ne každá je vhodná.

@andelka a neprovlhají ti ty IV? Na to si stěžovalo už víc holek.

aemmi
12. led 2012

@jasekd
@andelka však mně se do jednorázovek taky nechce, jsem ráda, že konečně po té kvasince jedeme v látce, teda na noc jsem raději nechala jednorázovku, protože přebalovat se mi moc nechce, ona se ted častěji budí a pak má trochu problém usnout, tak ji tím nechci probrat a přiznejme si, jsem líná 😅 ale ted mi už 4. den po sobě jednorázovka trochu protekla, tak to asi budu muset přehodnotit 😅 o penězích mi raději vůbec nemluvte, já látkovat prostě musím a nebo všechno prodat 😀

andelka
12. led 2012

@betelgeuzz jo, IV, Weehugers i Thirsties 😖

mmiirrkkaa
12. led 2012

Jj, mamka je na rodzíl ode mě manuálně zručná. Já upletu leda šálu (a to jen když někdo začne + zakončí 🙂 A jaká vlna je na vlňáčky vhodná?

betelgeuzz
12. led 2012

@andelka takže všechny. I thirsties ti protečou skrz, nebo to proteče kolem okrajů? Nechce to třeba větší velikost?

@mmiirrkkaa Měla by to být 100% vlna a neměla by být superewash, možná někdo poradí víc. Nevím, jestli tu náhodou není i o pletení téma.

andelka
12. led 2012

@betelgeuzz no, vlastně všechny. Kolem okrajů ale i dál, vepředu třeba. Větší velikost - no nemyslím, Dany má 11kg, Thirsties máme myslím Mka (8-11,5) a IV Lka (9-12).

katka888
12. led 2012

@andelka
a vkladacky mas mokre na zmykanie, alebo len vlhke? ak su uplne mokre, tak potrebujes savejsiu vkladacku, PUL ma len urcitu hranicu zadrziavania vlhka, nieco obdobne,ako na bundach ked sa udava ten vodny stupen / nespomeniem si nazov /, preto, ak je dnu v PULkach veela mokreho, tak to nemusi udrzat. mne s ato stavalo u viki, ked zacala od roka a pol piskat vacsie davky / vacsi mocovy mechur /, tak uz jej nestacili vkladacky stay dry od bum genius, postacuje jej uz len organic od bum genius vkladacka, a vtedy PULky neprevlhaju., ale premokalo jej vsetko tak ako pises. a klasicky stvorec sa uz nedal pouzit vobec

andelka
12. led 2012

@katka888 tak to bude tím, že někdy je plína fakt dost mokrá. Ale už nevím co savějšího dát, abych nemusela přebalovat co hodinu. Dávám Anavy s oběma vkládačkama, nebo kalhotovky bambusové taky s vkládačkama. Nebo HD pastelku s bmb prefoldem BI.

katka888
12. led 2012

@andelka
a ako dlho ma tie plienky?