Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
24. zář 2012

Teda jsem ráda, že babička hlídá a že používá látkovky 😝 , nechci vypadat nevděčně. Ale mít starší a víc čůrající dítě, tak by to často proteklo.

bamboolik
24. zář 2012

@janinek na veletrhu budeme mít noční ještě v jednom holčičím dezénu 🙂
@luciesofi se nech překvapit 😀
no když ti mimi dobře usne, tak máš 2h na smejdění 😉 Já pevně doufám, že budu mít aspoň chvilku, že si taky projdu ostatní stánky. Mám seznam, co chci koupit, tak snad to klapne

janistr
24. zář 2012

@bamboolik Já bych chtěla mimi, co dobře usne na 2 h 🙂. Když Helu dobře usne, mám 30 minut na rychlou regeneraci 🙂.

janinek
24. zář 2012

@bamboolik Moment, jako neco, co neni na netu? Ale jak mam vedet, co mam chtit?

@janistr Nase ma dnes spaci den, jsem z toho hrozne nesva.

@luciesofi Ja bych to asi casovala tak, ze bych nakrmila tam na veletrhu, jak bych prisla, vrazila kocar muzi a smejdila.

@lenka5731 Moje mamka take davala moc volne, ale to byly zacatky a vse hekticke, priste ji to vse proadne ukazu a zvladne to.

Ad akce, Fill your pants dnes maji plinu za deset liber, ze si napises tri preference a kdyz budou na sklade, dostanes, jinak pry nejake podobne, tak ja doufam aspon v nejakou z tech zadanych..

bamboolik
24. zář 2012

@janinek ještě se šijou, budou až na veletrh jako novinka.
@janistr Janinek má dobrý plán, toho bych se držela 🙂

Jinak teda závidím hlídací babičky, u nás babičky nikdy plínky na kluky nedávaly a tipuju že ani dávat nebudou..

janinek
25. zář 2012

Tak snad bude foto, at vim, ktery vzor.

Jinak hlasim, ze easyfitka byla sest hodin a vydrzela!

petkula
25. zář 2012

@ivuska.h fakt? Ale myslím, že žádný e-shop to nedělá, myslím ani Anavy ne 🙂

aemmi
25. zář 2012

Ach jo, já chci taky na veletrh ☹

noone
25. zář 2012

@bamboolik ja tomu taky nerozumim... ta mistni znacka jede dobre, protoze je nejvic proflaknuta. latkovkam se tu nerika latkovky, ale racmanky... hodne lidi se ani nenamaha se podivat, jestli neexistuje neco jinyho. krom toho se racy prodavaji v nejvetsi siti detskych obchodu, jinak tu v kamennych shopech latkovky k videni moc nejsou. takze hodne lidi se podiva do babycentra a prodavacka uz je asi zlomi... navic ta podpora domaciho vyrobce...

@mahafi bohuzel jsou kvalitni, nemam jim co vytknout 😎 AIO maji v nabidce kratce, ty jsou fajn. save budou asi dostatecne, jako vsechny jejich plinky... driv byl problem, ze byly jejich pliny obri, ale myslim, ze ted sijou podle noveho strihu a uz i tohle docela srovnali... proste silna konkurence 🙂
no nezbyva mi, nez nabidnout zase neco noveho.... problem je, ze cim vic znacek budu nabizet, tim min se proda ostatnich, pak mam v ocich vyrobcu maly obrat a nechteji mi dodavat... zacarovany kruh ☹

@aknapets ja jela na noc bamboo extra + nejaka ta bambusova vkladacka baby idea a vzycky vydrzelo 😉 nejlip v kombinaci s vlnakama...

noone
25. zář 2012

@janinek ju, to je dobra akce, jake 3 preference si mas napsat? treba AIO, jednovelikostni, pro holku? nebo nejake konkretni znacky?
potrebovala bych se nejakych plin zbavit, tak ze bych usporadala neco podobneho 😝

mahafi
25. zář 2012

@luciesofi já tam jdu s kamarádkou, co má taky 2měsíční holčičku, takže to snad půjde.. 🙂, já mám spíš strach s tou naší roční.. ☹, ale ona je nehlídavcí, takže tam že bych jí dala tatínkovi nebo babičkám nehrozí ☹ ☹. Hele zkus ten lístek ještě přes veselou nohavici přes FB, dáš sdílet jejich pozvánku na veletrh a oni ti dají lístek (mají li ještě, ale v neděli avizovali, že jich mají ještě hodně 🙂 ), za zkoušku nic nedáš 🙂. A kdy tam plánuješ jít? že bychom se třeba seznámily (i s magdalenkama 😀 )

ivuska.h
25. zář 2012

@petkula Já poštovné při odstoupení od smlouvy samozřejmě vracím, i když teda stalo se mi to celé asi 5x za celou dobu, takže to není vyloženě moje zaběhnutá praxe 🙂) A obvyklé to opravdu není, on o tom skoro nikdo neví, no v tom článku je to vysvětlené a popsané.

aknapets
25. zář 2012

@lenka5731 to je pravda, že díky nařasení schne dlouho....mně se hrozně líbí, jak mu sedí, je takován malá 🙂

ivuska.h
25. zář 2012

@lenka5731 Já jsem měla ty Pop In jen na vyzkoušení a celkem se daly, jen mi vadilo, že to celé neleží rovně položené, ale různě se to kroutí, takže je problém na to dítě vůbec položit 😀 Savost jsem neměla moc šanci otestovat, nebyla úplně nacucaná, když jsem ji přebalovala a nechtělo se mi tam dítě nechávat kdovíjak dlouho, abych to vyzkoušela. Na noc bych ji teda neriskovala... Ale ty nové potisky jsou krásné a je hezké, že i to froté vevnitř je v barvě vnějšku plínky, vypadá to moc hezky a nebudou na tom tak vidět fleky.

@bamboolik Na webu píšou 70% bambusová viskóza a 30% bavlna, tak nevím... Budiž jim čest, že aspoň používají ten termín viskóza, to se u nás ještě moc nevidí, většina používá zavádějící termín "bambus". Asi tady není ČOIka tak akční, jako její obdoba v USA 😀

luciesofi
25. zář 2012

Tak holky, hlásím že akce "vypáraná gumička u SWB Econappi" je u konce 🙂
Dneska mi paní odešle poštou novou plenku a tu původní si můžu nechat 🙂

lenka5731
25. zář 2012

@luciesofi tak to se vyplatilo, ne? 😅 budeš si to umět opravit?

luciesofi
25. zář 2012

@mahafi Díky za tip na veselou nohavici, ale na fb už jsem nenašla ani tu pozvánku (?)....
Nevadí, tak hold zaplatíme vstupné...🙂
Ještě nevím, kdy tam pojedeme, musím se dohodnout s s mužem jakožto velitelem výpravy. 😀
Kdy tam plánujete jít vy??

luciesofi
25. zář 2012

@lenka5731 😎 😀
Vyplatilo 😅
Já ne, jsem na ruční práce úplně levá, ale tchyně je švadlenka 🙂 I kdybych to neopravila, tak mám dvě vkládačky..... 😉

lenka5731
25. zář 2012

@luciesofi ty vkládačky jsou výborný a někdo tu psal, že ta gumka půjde opravit snadno... 🙂

bamboolik
25. zář 2012

@ivuska.h co jsem měla starý typ pop-in v ruce, tak tam teda byl polyester 😕 Jinak teda potisky mají barevně sladěné s plínkama, to vypadá fakt dobře, ale trochu mě zklamali materiálem, ty postisky jsou dost na omak šusťákové ☹

Ad viskóza, tak nějak nevím, co to má společného z ČOI?? je to prostě způsob, jak se získá tkanina ze dřeva, takže uvedení Bambus podle mě rozhodně zavádějící není, jiným způsobem ani to bambusové vlákno nezsíkáš, no ne?
Nejsou closeparents náhodou angláni?

mahafi
25. zář 2012

@luciesofi taky jsem tao tam teď hledala a nenašla ☹. My tam jdeme v pátek, přesný čas ještě nevím 🙂.

aknapets
25. zář 2012

@bamboolik a nebude víc i klučičích vzorů? 😉

aknapets
25. zář 2012

@bamboolik jo a jinak já mám tu nejnovější pop in bambusku teda a ta mi vůbec nepřijde šusťáková, ba naopak...

lenka5731
25. zář 2012

@aknapets šusťáková mi taky nepřijde... mám tu obyč růžovou, nový typ. Ted ji jdu zrovna balit, paní říkala, že chce koupit celou sadu, ale na téhle ode mě to vyzkouší, jsem docela zvědavá, jak se rozhodne. Ale pro ní je to myslím první plenka "vše v jednom".

aknapets
25. zář 2012

@lenka5731 no, já ji kupovala hlavně jako svrchňáky s tím, že na cesty ji pak můžu využít jako AIO.... a nevím jak tobě, ale jemu tahle vydrží celkem dlouho... 🙂

janinek
25. zář 2012

@noone napsala sis tri plunky ci svrchnaky presne typ. Ja napsala i vzory, ale nevim, jestli kdyz nebude vzor, daji jiny neBo pujdou rovnou na dalsi moznost. Prijde to pry jako prekvapeni.

luciesofi
25. zář 2012

@mahafi Taky to vidím na pátek 🙂 Snad tam nebude milion lidí 🙂 Já se dohodnu s mužem a dám kdyžtak vědět a mohly bychom se tam někde potkat 🙂

luciesofi
25. zář 2012

@lenka5731 Jj, stačí to prostřihnout, vytáhnout gumičku, znovu protáhnout a zašít 🙂
Takže jako náhrada budou žirafky 🙂

bamboolik
25. zář 2012

@lenka5731 @aknapets já myslela ty potisky, měla jsem v ruce sovičkové v Bráně a asi jsem čekala od pop-in trochu víc. Oproti jednobarevným mi přišly fakt pevnější. Ale fakt se mi líbí to barevné vyladění s plenkou, je to ideální maskování miminkovské vaječiny 😀

bamboolik
25. zář 2012

@aknapets bude i jeden klučičí nový 🙂 Nechci ale mít milion vzorů, budeme si držet produktovou linii a občas nějaká krátkodobá novinka bude 🙂 Navíc dělat inventuru s tolika vzory je pěkná zabíjárna 😀