Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik No optej se na TZÚ či přímo ČOI, moje info odtam je jednoznačné -- pouhé slovo "bambus" nemá na etiketách o složení co dělat... Informace na webu není závazná v rámci zákona, takže tam si může každý psát co chce, ale stejně je podle mě lepší být konzistentní s etiketou... No aspoň že ten mýtus o antibakteriálním bambusu už je na ústupu... Ještě s tou viskózou -- on je totiž problém asi hlavně v tom, že zpětně z té viskózy nejde zjistit, jestli je klasicky ze dřeva ze stromů nebo z bambusové drtě... Teda aspoň mi to tak bylo řečeno jedním výrobcem přízí, že se s tím i dost šidí a za bambus se vydává "obyčejná" viskóza. Je teda otázka, jestli z pohledu plenek a savosti na tom záleží, zda by např, to froté napletené ze "stromové" viskózy mělo stejnou savost, jako z té bambusové... Rozdíl je samozřejmě v té ekologičnosti pěstování bambusu, ale mám teď na mysli samotné užitné vlastnosti toho materiálu.

mmiirrkkaa
25. zář 2012

@terezka312 Otázka je, jestli jetá bambuska z druhé ruky bede rozpoznatelná dotykem 😕

terezka312
25. zář 2012

@mmiirrkkaa Já nevim, já už je jetý taky mám a pořád mi přijde, že to poznat jde. Mám Kikko. Ale samozřejmě to asi neni to správný rozeznávací pravidlo 🙂

lenka5731
25. zář 2012

@terezka312 Já je mám půjčené. Líbí se mi. Neprotekly, ta velká vkládačka je fajn (koukni ve fotoblogu, jak je ve srovnání s Anavy široká). Kdybych ještě potřebovala nějaké plenky (sio), tak do nich jdu.

svanhild
25. zář 2012

@lenka5731 chtěla jsem se zeptat, jestli jsi s kalhotkovkou Bamboolik spokojená jako s Anavy? Koukala jsem, že sis jí pořídila. Potřebuju dokoupit nějaký plenky, tak se ptam🙂 díky

madlisek
25. zář 2012

@luciesofi Pokud vím, lístky by měla mít ještě www.chytrazidle.cz a www.angel-wings.cz, zkus jim napsat email. Oni žádnou soutěž neměli, prostě jen kdo si napíše, ten dostane, pokud ještě lístky budou 🙂

terezka312
25. zář 2012

@svanhild Viz odpověď nad tvym dotazem 🙂 Taky jsem se ptala. Ale Bamboolik podle mě nedělá klasické kalhotovky, ale jen SIO.

lenka5731
25. zář 2012

@svanhild já ji mám půjčenou. Ona je od 6 kg myslím ta noční, takže je teď trochu větší, ale ona je cílená na starší, podle mě je to alternativa k noční Anavy. Já je vyfotím vedle sebe a fotku přidám (ne hned teda). Naše prďola má 5,5 kg, podle mě tak od 7 to bude ideál.

andelka
25. zář 2012

@bamboolik ahojky, předně musím říct, že svrchňáčky sedí perfektně na všechny plíny a jsou moc příjemné 🙂 a v další řadě...ty 3 anavy na snapku mě zaujaly. Koupila jsem kdysi na snapku a nechala je předělat na patentkové a používám je doteď s úspěchem. Tak uvažuju že ještě 3 bych uživila. 🙂

lenka5731
25. zář 2012

@terezka312 ty svrchní kalhotky PUL s vkládačkama jsou SIO (na patenty), kalhotkovky mají taky dva druhy. Na ty kalhotkovky se dají ty jejich svrchní kalhotky, bez vkládaček už pochopitelně. Mám to vyfocený v albu, zatím teda jen takhle, ale je z toho myslím patrný, že jsou kalhotkovky i samostatně.

foaji
25. zář 2012

@terezka312
@mmiirrkkaa Já mám právě ty obyč Kikko lux a bambusovky taky kikko. Vyčetla jsem, že bambusovky nedrží tvar a ty hodně používaný bambusovky jsou takový pomačkaný, takových jsem našla asi 5, možná jsem poznala jednu novější bambusovku, protože je na dotyk dost jemná (mám ještě 3 úplně nový bambusovky, takže jsem srovnávala) a zbytek nevím, ještě bych tam měla mít další 4..
Možná se pak pustím do dívání se skrz pleny, třeba nějakou objevím 😀 Koupila jsem těch plen celkem 40, takže budu mít celý dopoledne co dělat 😀 😀

svanhild
25. zář 2012

@terezka312 aha, to jsem nevěděla. díky🙂

svanhild
25. zář 2012

@lenka5731 dík, možná tedy nějakou taky zkusim.🙂

cervena_vila
25. zář 2012

Dotaz, kdo jedete ve vlně:
Koupila jsem doma pletené vlňáčky na mmb a koušou jak krokodýli. Jsem z toho znechucená. Spraví to lanolin nebo je můžu rovnou vyhodit? 😠

madlisek
25. zář 2012

@cervena_vila Myslím, že nespraví :( Mám doma jedny pletené, kde je "tělo" vlňáků z obyč. vlny a lemy kolem pasu a nožiček, kde jsou vlňáky v kontaktu s kůží, jsou z nekousavého merina. A ta kousavá část kouše pořád (akorát to teda přes plínu není cítit).

terezka312
25. zář 2012

@lenka5731 Jj, to jsem pochopila, že kalhotkovky jsou, ale jen noční ne? Nebo se tak aspoň jmenují.

cervena_vila
25. zář 2012

@madlisek Mrchy kousavé... Lemy docela jdou, ale že by byly nějak příjemné, to ne. A z té kousavé vlny je i vršek, takže by jí to žralo na bříšku. Už jsem si to rozmyslela a babě napsala, že je chci vrátit. Jak může někdo s klidným svědomím prodávat na miminko věc, která žere? Nepochopím.

sarkar
25. zář 2012

Holky, čtvercový pleny - jaká velikost je nej pro látkování? Nebo je to fuk?

lenka5731
25. zář 2012

@terezka312 nevím, co přesně prodávají, ale já jsem vyzkoušela dva druhy, ta "denní" kalhotkovka je bez kapsy a bez chobotu, ta "noční" je s kapsou a s chobotem
@svanhild vyfoceno, přidáno 🙂

mahafi
25. zář 2012

@sarkar myslím, že většina tu má 70x70

sarkar
25. zář 2012

@mahafi Díky...teď jsem někde na netu našla, že je to asi stejně jedno a že jsou jen dvě velikosti. Já mám pocit že od toho látkování upustím ještě než se ten prcek narodí, je toho tolik a nevím jak se zorientovat ☹

bamboolik
25. zář 2012

@noone veletrh ale dělá hodně. My jsme začínali v Pardubicích a docela mě překvapilo, kolik lidí ještě o látkovkách ani neslyšelo. Tím, že se pohybuji v jiném prostředí mi přišlo, že už je to běžná věc, ale tam to bylo opravdu hodně o osvětě. Komentráře byly mezi "To se ještě děla?" a "To už se zase dělá?" 😀

bamboolik
25. zář 2012

@luciesofi však lístek máš od nás, nepřišel ti email?

cervena_vila
25. zář 2012

@sarkar Neboj, není na tom nic složitého. Stačí nějak začít. Novorozenci čtvercovky ke štěstí stačí a ty aspoň zjistíš, jestli tě to baví nebo ne. A kdyby ne, budeš mít aspoň čím utírat pusinku. 😉 A když jo, budeš už mít na kom zkoušet, co mu vyhovuje a co ne.

luciesofi
25. zář 2012

@bamboolik Jen, že jsem zařazená do slosování....

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Já jsem byla na veletrhu jednou (cca před 2 lety) a vzpamatovávala jsem se dlouho. Bylo to v Brně. Vyslechla jsem si velkou dávku výsměchu zejména k látkovým vložkám 😀 Na plíny reagovali lidi celkem dobře, většina to taky viděla poprvé, ale skoro vždy to končilo hláškou o hrabání se v hovínkách a úděsem nad cenama 😀 Ale největší hit byly fakt vložky. To všichni "Jé, co to je za barevné hadýrky?" a když jsem řekla, že je to dámská vložka, úplně jim to vystřelilo z ruky a začli se ošklíbat 😀

noone
25. zář 2012

@bamboolik tady je detsky veletrh jen 1x rocne a stoji to nehorazne penize, opet narazim na to, jak je slovinsko male, i kdyz bych tam mela uspech, navratnost investice do takoveto reklamy je velmi mala ☹

noone
25. zář 2012

@ivuska.h 😀 😀 😀

dandelion
25. zář 2012

@ivuska.h když jsem si před 3 lety koupila první anavy vložku, a byla z nich tak nedašená, tak jsem to musela všem říct :D a to nemluvím o kalíšku :D pak jak jsem měla ty se sovičkovým PULem, tak jsem je ukazovala (čerstvě vybalený a vyzvednutý z pošty) spolužačkám a koukaly na mě jako jestli jsem se nezbláznila :D :D :D 🙂)

janinek
25. zář 2012

@ivuska.h ad hrabani - jasne, ono cistit mimco po prokadene papirovce od zad na vlasy je naprosto nekontaktni sport totiz 🙂