Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
26. říj 2012

@ivuska.h to je dobrý nápad s tou záslepkou, to bych si možná zvládla vyrobit i sama, s patentkama v tomhle problém nemáme, když se plenka neutáhe moc, tak se pak neotisknou a svrchnáky na patentky zase používám spíše na kalhotovky...

aemmi
26. říj 2012

@luciesofi já peru každý třetí den, vždycky ráno, koš už mám nacpaný k prasknutí, do pračky i na věšák je to tak akorát, pračku mám také na 5,5 kg. Dokud jsem na doma dávala čč, tak jsem ten koš tak nacpaný nemívala, ale vv a kalhotovky jsou objemnější.

janinek
26. říj 2012

Mam ty libstat obyc a je to teda rozdil oproti cc po mne.

@pajenka vybava vypada dobre. Akorat zalezi, jake veliksoti budes mit svrchnaky a tak, ze treba ty jednovelikostni nebudou hned od narozeni, kdyz budes mit drobka, ale rychle do nich dorostou.

@luciesofi Ehhhm, tak ja mam plinek asi take dost, ale prala jsem denne ci obden (po 36h v zasade), my mame desnou spotrebu, takze kybl mam plny po tech zhruba 24-36h a prijde mi to jako akorat mnozstvi do pracky, aby tam pekne litaly. Puvodne jsem take chtela prat 2x do tydne, ale ted to vidim jako nerealne.

Ted teda nelatkujeme uz pres tyden a jsem nestastna a mam abstak!

hanule04
26. říj 2012

@bamboolik dneska mi přišla základní plenka , a ty svrchní kalhotky mají v PULu dírky, je to jako by byli ušitý a vypáraný a znovu ušitý kousek vedla a jak je to přešitý tak v tum puli jsou dírky a někde je už mezi dírkama ten pul porušený(prostě mezi dírkam je už ten pul prasklý), mám strach aby se to neporušovalo dál, nebo aby se ten pul odlupoval.

aemmi
26. říj 2012

@pajenka ještě bych pořídila nějaké vkládačky, ikdyž vlastně do novoskladu můžeš dávat ty z kalhotovek a roli separačních plenek 🙂

aemmi
26. říj 2012

Mně dneska přišel Bamboolik 😵 jeví se mi velmi sympaticky, hned jsem to vyprala a už se těším, až budeme moci vyzkoušet 🙂

pajenka
26. říj 2012

@aemmi Separační pořídím určitě, teď mi šlo spíš o ten základ, ketrý potřebuju mít doma před narozením mimča 🙂 a vkládaček taky vezmu pár, i když jsem četla, že se můžou dávat i ty vv, ale na prcka by to asi bylo zbytečně velké, že?

zlatelevizeedna
26. říj 2012

@luciesofi ja vzdycky tri dny plnim kybl a pytel a treti den vecer to vysypu do pracky a naprogramuju tak, abych to ctvrty den rano vytahla vyprane a mohla povesit. Pracku mam teda na 8 kg a plenkovou vybavu znacnou (ale latkuju pouze pres den).

pajenka
26. říj 2012

@janinek Já ještě nevím, jakou značku svrchňáků koupím, ale vezmu jedny S a pak ty jednotné (asi)

aemmi
26. říj 2012

@pajenka Jj, vv by byly ze začátku jako vkládačky strašně objemný i naddimenzovaný savostí, ted je teda oceňuju velmi. Ze začátku mi přijde optimální třeba krátká vkládačka z kalhotovek Anav, ikdyž já jsem nepoužívala, protože jsem kalhotovky ze začátku neměla. Ty separačky bych vzala, at jsou doma hned, bez nich by to asi bylo strašný zapírání

hanule04
26. říj 2012

Já peru po 3 dnech(jeden den ráno vyperu, 2 dny ne a třetí den ráno to zapínám.

pajenka
26. říj 2012

@aemmi A dá se na malocha používat jen vv?

aemmi
26. říj 2012

@pajenka jo, dá na kalhotkový sklad, návod třeba zde:
http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

pajenka
26. říj 2012

@aemmi Tak to budu asi střídat a těch vkládaček nebudu potřebovat tolik. Kolik tak ks mám vzít? A jaké velikosti?

betysek
26. říj 2012

@luciesofi Taky peru obden a to mám pračku na 6 kg. 2x týdně jsem snad prala, až když starší začala používat víc nočník a je fakt, že jsem pak bojovala s tím, že plínky začaly zasmrádat, ta že jsem je pak skladovala na mokro s octem

ivuska.h
26. říj 2012

@aemmi Jojo, to určitě zvládneš 🙂

ivuska.h
26. říj 2012

@janinek Právě ty Extra kvality už mají k těm po nás hodně blízko 🙂)

ivuska.h
26. říj 2012

@betysek Jo, to je dobrá poznámka -- nedoporučovala bych plenky skladovat dýl jak cca 2-3 dny, protože pak už tam ty bakterie řádí a múžou i začít tu látku "žrát". Víc to hrozí při skladování namokro, ale ona i zapraná plenka je vlastně celkem mokrá a když je to v teplé místnosti, tak je to pro ně ideální bydliště. Viděla jsem na americké diskuzi fotky takto sežraných plen (ty teda byly zapomenutí týden) a bylo to jak po nájezdu myší 😀

janinek
26. říj 2012

@ivuska.h Jezis, fuj, to radsi nechci nai videt.

A s temi extra ti to verim. No ja si jako tehule objednala u rodiny prost eplinyk a dostala jsem ty obyc a tetra osusky.A nasi pak vitezoslavne nasli pomne tech 30ks. A co jsem koukala tady v UK, tak take nic moc hustota. Ale ja jich nazivo videla malo a vetsinou ty obrazkove atd a ty vsechny byly tenke teda.

pampeliska1
26. říj 2012

@luciesofi tak já peru většinou každý 2. den, někdy 3. a to látkujeme jen přes den. A už tak mi připadá, že to dost smrdí..dýl bych to asi nevydržela 😅 Mě teda ani nenapadlo, že bych prala méně často...

pampeliska1
26. říj 2012

@ivuska.h hmmm, to je mazec, co ty mrchy dokážou..To mě by obrázek docela zajímal @janinek 😅 😉

ivuska.h
26. říj 2012

@janinek Jojo, mě moje babička taky dala pár plín po nás a je to fakt obrovský rozdíl. I ty tetra osušky jsou mnohem měkčí, ty jsme používali hodně pod štěňata 😀

pampeliska1
26. říj 2012

@pajenka ahojky 😉 Já ještě kromě Anav mám docela ráda Baby Lucy kalhotovky..Jsou za dobrou cenu, střih sedí pěkně a jsou slovenské výroby 😉

pajenka
26. říj 2012

@pampeliska1 Ahoj Eliško, mrknu na ně, děkuju za tip

lenka5731
26. říj 2012

@luciesofi peru každý 3. den (cca 72 hodin) pračku mám na 5 kg a na doma používám momentálně jen vkládačky, které vyměňuju ve štíhlých svrchňácích, takže se to do kýble v pohodě vejde.. Na noc kalhotkovku a na ven kapsovky.

je pravda, že ty plíny co jsou na dně po třech dnech zrovna nevoněj, ale nic hroznýho, přendávám ručně, síťku nemám.

pampeliska1
26. říj 2012

@ivuska.h no týýýý jo 😲 😲 😅 Díky 😀 Ten druhý odkaz je po jak dlouhé době?

betysek
26. říj 2012

@ivuska.h Ta teplota v místnosti hraje určitě velkou roli. Snažím se mít kbelík s plínkami v nejchladnější místnosti v domě. Je fakt, že když jsem prala 2x týdně a skladovala na mokro, tak jsem stejně po 2 dnech vyměňovala vodu. A plínky trochu přemáchla....

lenka5731
26. říj 2012

@janinek já mám po nás 65 čč a kvalita je hodně proměnlivá, minimálně polovina je ještě tenčí než čč Hybler, který mám "nový" po první dceři a dávám je jen pod hlavičku. 🙂

lenka5731
26. říj 2012

@betysek 🙂 my koš s plínama máme v obýváku, takže nejteplejší místnost a často i otevřený, necítím nic 😝 (ale zatím má jen MM, tak asi proto)

ale je pravda, že po těch 72 h peru až teď cca 2 týdny, co dávám na doma vkládačky, když jsem předtím dávala vv nebo kalhotkovky, tak by se mi to po třech dnech už nevešlo do pračky a musela jsem prát častěji