Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
17. lis 2012

Tak koukám, že jsem asi jediná, kdo oceňujě, že bamboolik nemá protikusy 😕

bamboolik
17. lis 2012

@aemmi no já je tam taky moc nechci, ale jsem pod tvrdou palbou většiny maminek 😔 Když budeš chtít nějaké další od nás, tak dej vědět a nechám ti udělat speciálně bez nich 😀

aemmi
17. lis 2012

@bamboolik jj, chápu 🙂 určitě si časem ještě jedny pořídím, ale ted to zase není až tak aktuální, když tak se ti ozvu, díky 🙂

janinek
17. lis 2012

@lenka5731 Ja ty moje proad jeste nevyprala, to ji za chvili ty upletene ani nebudou. A z toho, co psaly holky o Disane a velikostech, tak buhvi, aby stihla unosit ty od 6M.

@pampeliska1 Ja vim, nekdo holt trpet musi. Ja bych docela chtela dalsi basix, jsem s nimi dost spokojena a v te akci jsou fakt velmi vyhodne. Pak chci bamboo deluxe, ale ty tam tolik vyhodnne nevychazi, protoze oni maji zakl cenu 18, kdezto jinde 16. A econappi tam neni vubec a simplex, ktere chci take, v akci nemaji.

@bamboolik Ja rorad netestuji :( I kdyz se asi na to davani papirovky na noc vykaslu, predevcirem mela v rozmezi od 6 do 12 5 plinek, to uz muzu rovnou davat latku, kdyz se v tom stejne neohreje.

@luciesofi @dandelion Hlasim, ze u nas kombinace Welledy a Imazolu asi nejlepsi, teda nevim, jestli to je jen imazol a nemusela to byt Welleda, ale cokoli jineho. Welledou mazu vzdy a 2 x denne pres ni dam ten imazol. Takovy blby dotaz, ale jak vypadaji jejich pipinky vevnitr? Nas tam ma takove bile drobecky porad, Je to to same, co tyam mela od narozeni, kdy mi bylo receno, ze to nic neni, ale ja myslela, ze to zmizi. Nedari se mi to moc vytrit. Vzdy jen trochu, ale ne uplne. No, asi to ukazu doktorce, minule totiz jsem na to zapomnela a ukazala jen nozky a zadecek.

bamboolik
17. lis 2012

@janinek vy se s tím teda fakt trápíte ☹ Ať už je konečně líp!

janinek
17. lis 2012

@bamboolik Ted uz to zvladam ale lepe, hlavne to nema tak hrozne bolave, jednu dobu ji to muselo bolet, ted ji to teda svedi asi obcas, ale jde to. A vypada to mnohem lepe. Spis si rikam, jestli nema neco v pipince prave a tim se ji to proad vraci. A take se bojim, ze doktorka mi rekne, at mazu kortikoidy. Protoze oni jsou tady jimi uplne posedli.

janinek
17. lis 2012

Jo, prisle mi ve ctvrtek ten Lodger, ale radost se nekonala, protoze mi to zkazila ta pitoma firma. Na netu psali, z eot musim zkontrolovat pri prijeti kvuli reklamaci, coz proste nikdy neni nutne. Tak to chlapikovi rikam a on, ze na to nema cas, tak se dohadujeme chvili, nakonec rekne, ze pobezi jeste s balikem za roh a pak prijde. Pak se omlouval teda, ze ma zpozdeni, ze byla nekde nehoda, ze jinak by pockal bez remcani. Ale proste me to rozcililo, tak jsem ani poradne neochala.

Kdyz to perete, kam nalepujete ty suchace? Jsme nejak neprisla na nic lepsiho, nez to zapnout. Protikusy jsem neobjevila. (jo, zase dalsi posedla protikusy)

bamboolik
17. lis 2012

@janinek bez protikusů to prostě zapni na nejširší obvod a eventuélně obrať naruby. Nebo někdy jen zapnu jen ty křídla na sebe a taky dobrý.

brasilka
17. lis 2012

@saaralota Problém s monitorem za plínku a látkovou plínkou budeme taky řešit.. Zatím to nemám vyzkoušené v praxi ale koupila jsem silnější gumu (asi 4 cm) na kterou našiju knoflíček a udělám dírku a budu pridělávat monitor na tu gumu a ne na plenu... Pokud bude z gumy monitor padat, tak v místě kam ho budu připínat našiju ještě jednu vrstvu té gumy, aby monitor dobře držel.. Ale jak říkám, v praxi vyzkoušené to ještě nemám...

saaralota
17. lis 2012

@brasilka taky mě něco takového napadlo...problém, který mě s tím napadá je to, že se celá ta guma i s monitorem může protáčet, takže to místo na bříšku bude někde na boku...a tudíž hlásit falešné poplachy. Občas se mi monitor sveze na bok i na jednorázové plínce a vždycky to pak řve... zkusím něco vymyslet, kdyžtak si pak sdělíme zkušenosti 🙂

remenova
17. lis 2012

Holky, jake ctvercovky byste mi doporucily? Chtela bych pouzivat prevazne je.

blanciii
17. lis 2012

@brasilka já měla taky monitor na plínku a raději jsem ho prodala, házel časté falešné poplachy jak pořádně nepřiléhal, na některých plínkách držel líp na některých hůř a nechtěla jsem mimi škrtit další gumou. Taky jsem ho zapomínala dávat...

brasilka
17. lis 2012

@saaralota no, to mě nenapadlo, že se ta guma může kolem bříška točit... ale snad to nějak vymyslíme.. třeba tu gumu něčim podkládat, aby byla na bříšku utaženější... Ale samozřejmě zase ne moc..

brasilka
17. lis 2012

@blanciii I já jsem slyšela spoustu negativních zkušeností, ale apsoň to zkusíme.. Jeden monitor máme od známých a ti si ho nemohou vynachválit, prý jim falešné poplachy nehlásil... Tak nevím 😒

collette
17. lis 2012

Děvčata, na radu @mahafi se na vás obracím a kopíruji svou žádost o pomoc, kterou jsem dala do samostatné dikuze

Ahoj, bráškovi se včera narodil o sedm týdnů dříve chlapeček a tak nestihli připravit výbavu. Oblečků mají, stačí vyprat, ale chtějí látkovat a nemají v tomto směru vůbec nic. Poprosil mě o pomoc a já jsem tady úplně mimo. Můžete mi poradit tu úplně najzákladnější výbavičku pro prvnich pár týdnů, než se do toho budou schopni vrhnout sami? A jestli byste pro novoreznce trvaly na funglovkách, nebo byste šly i do plenek z druhé ruky a vyvařily je?

Nechci celou potřebnou výbavu po celou dobu látkování, jen opravdu krizový balíček na překlenutí prvních týdnů.

Díky moc!

saaralota
17. lis 2012

@brasilka nejlepší by asi bylo tu gumu ještě nějak přichytit k plínce, aby byla stabilní... jinak my jsme monitor na plínku kupovali hlavně kvůli tomu, že máme postýlku přiraženou k velký posteli a deskový monior v takovém případě údajně chytá i pohyby z vedlejší postele od rodičů, když se jí dotýká...takže to tím není tak spolehlivé. Falešné poplachy občas máme, ale zase ne na denním pořádku. Nejvíc ze začátku, než jsem se to naučila dobře nandat a pak v poslední době, když se náš mladej hodně vrtí 🙂.

janistr
17. lis 2012

@collette Tak jako takový "krizový balíček" by mohly stačit čtvercovky a nějaké (tak troje) PUL kalhotky. Případně se mrknout po novorozeneckých kalhotkovkách (ty bych brala klidně bazarové, většinou vydrží opravdu jen pár prvních měsíců, takže se nezničí).

helulela
17. lis 2012

@remenova nejvíc frčí Kikko Lux a pak prý Libštátské extra kvalita jsou taky dobré, osobně mám vyzkošené jen ty první a chválím. Rozměr stačí 70*70 cm.

blanciii
17. lis 2012

@brasilka já měla ten Snuza go a bylo to spíš k vzteku, měla jsem ho teda po sestřině prckovi, jinak bych ho asi nekupovala. Vyzkoušíte a uvidíte, třeba vám bude sedět na plínky a asi jde dost o svrchňáčky.

helulela
17. lis 2012

@collette viděla bych to jako janistr - 40 ks čtvercovek (značky jsem psala výše), k tomu 3-4 ks PUL kalhotek - značku bych vzala Thirsties Duowrap vel. 1, jdou hodně zmenšit. A případně separačky, třeba Popolini celulozové v roli. Čtvercovky bych koupila asi nové, to zas taková pálka není. Kdyby chtěli nějaké novorozenecké kalhotovky, po těch bych se koukla i na bazaru.

betysek
17. lis 2012

@collette Za mě taky určitě čtvercovky a PUL svrchňáky Imse Vimse NB. Klidně bych šla i do bazarových a vyvařila....

helulela
17. lis 2012

@collette kolik vlastně chlapeček váží?

blanciii
17. lis 2012

@collette já měla dítko o pět týdnů dříve a doporučuji svrchňáčky Bambino Mio XS a čvercovky - dělala jsem novosklad na snappi sponku, vše ostatní bylo moc velké. Plenky mám ještě staré po nás, nové jsem měla z Libštátu, ale jen ty normální a ty se na látkování nehodí (ty se nehodí na nic, hrozná kvalita), tak bych zkusila Kikko Lux ten menší rozměr...

cervena_vila
17. lis 2012

@janinek Objevila jsem tvůj "blbý dotaz": Drobečky v pipce žádné, po noci vždycky vytřu po stranách vatovým tamponem namočeným ve slunečnicovém oleji. Když zapomenu, tak za těch 24h se jí tam něco bílého vytvoří, má to tak i starší dcera, která se už nenechá takhle pečlivě opečovávat. Je to asi normální sekret, jak se vulvička (výraz naší dětské doktorky) udržuje sama čistá a pokud to nesmrdí, neřešila bych to.

betysek
17. lis 2012

@blanciii Já mám Libštátské a látkuju s nimi úplně v pohodě. Mám je tedy po 4 leté první dceři, tak nevím, jestli se teď kvalita zhoršila, ale já jsem s nimi naprosto spokojena...... 😉

collette
17. lis 2012

@helulela Kilo osmdesát, asi mu to všechno bude velké, co?

helulela
17. lis 2012

@collette hm, to je dost málo, vůbec nedokážu odhadnout, jak by mu látkovky seděly. Upřímně, látkování bych teď odsunula stranou. Budou mít spoustu jiných starostí, pár týdnů stejně ještě pobydou v nemocnici. Jestli chtějí látkovat, času na to bude spousta. Hlavně ať je malý v pořádku a pěkně přibývá.

collette
17. lis 2012

@helulela Já si také myslím, navíc nejspíš pobydou ještě nějaký čas v porodnici a nedokážu si představit, jak by tam řešili praní. Ale zkusila jsem a předám info dál. Pořídíme jednorázovky pro nedonošeňátka a v klidu připravíme látkovky na "větší".

Všem díky, ale nejspíš tu nejsem naposledy:o)))
@blanciii
@betysek
@janistr

blanciii
17. lis 2012

@betysek kvalita se zhoršila, ségra je kupovala taky o pár let dřív než já a obrovský rozdíl ☹

helulela
17. lis 2012

@collette já bych si látkovky v porodnici ani netroufla vybalit, natož někde na novorozenecké JIP. Nejspíš by jim to tam ani neprošlo. Ať se jim všem daří, zatím si promyslí výbavu na velkého kluka a zase se stav 🙂