Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
21. led 2013

Spíš jestli to tam není špatně napsané a není to myšleno tak, že by se neměla dávat vkládačka na flísovou vrstvu.🙂

bamboolik
21. led 2013

@abigail1 taky bych řekla, že je to spíš špatně napsáné a je myšleno, ať se vkládačka dává pod flícovou vrstvu, protože ta má být k zadečku miminka.

janinek
21. led 2013

Ja to s tou vkladackou mezi kalhotky a svrchnak znam take z netu, ale tam je to mysleno kdyz se dava vic vkladacek, ze se do kalhotek uz nevejdou.

janinek
21. led 2013

Snad to nezakriknu, ale asi mi dite spi v latce po sto letech. Driv byla v latce porad, ale to jsem v noci co 3 hodky prebalovala. A kdyz se prestala v noci budit, tak uz byvala v papiru. Bohuzel teda netestuji bamboolika, to se mi po 45 min vzbudila, takze ma TB bamboozle stretch 2 s tou jejich vkladackou a jeste jednou LL a Disany. Tak jsem zvedava. Asi pod ni dam jeste podlozku pro jistotu pod pytel. A bamboolik tak za tri dny zase az :( Se mi uz praly pliny, takz ekdyz vyperu zitra, tak nez uschne ...

ela9
22. led 2013

@janinek Ahoj a zkousela jsi dat jji vlnenou vkladaci vlozku do latkove plinky......potom to nestudi, hodne to saje.....?
Ja tedy pouzivam bezplinkovou metodu a v noci mi moc necura spise rano to dohani. Ale na ven holcicce ted ji jsou skoro 4 mesice davam latkovou kalhotkovou plenku a do toho vlnenou vlozku od Engelu a jsem moc spokojena.

janinek
22. led 2013

@ela9 to vubec neznam. My se o bkm take snaziime, ale jde nam jen kakani. Pres noc plina nacucana. Sice v noci nekrmim, ale asi se budi. A rano vstava prede mnou.

ela9
22. led 2013

Ahoj ta vlnena vlozka je super, vypada jako vkladaci plinka jen je upletena z vlny vypada podobne jako merino deka, vlozis jji stejjne jako vkladacku a hodne saje a zustava tepla....staci ti 2 az 3 kusy protoze se stejne jako vlnacky nemusi porad prat a staci ji nechat uschnout tedy pokud neni pokakana. Taky to eliminuje opruzeniny. Prodava ji Engel www.vlneneoblecky.cz a pokud ji nema v nabidce tak rekni ze ji ma v katalogu firmy Engel, a kolik by stala a oni ti ji objjednaji. Samozrejme taky by se dala uplest z nejake nekousave merino vlny bez superwashe.

littlemousecz
22. led 2013

Holky, kdo používáte lanolin z lékárny na vlňáky, jaká je tak spotřeba? Chci ho objednat na netu a nejmenší v lékárně jsem našla 250 g. Na veselepleny mají po 50 g, ale vychází to hrozně draho.

mahafi
22. led 2013

@littlemousecz těch 250 g klidně ber 🙂, já mám už asi 4tou 100 g krabičku.. na kolik to tam vychází?

ela9
22. led 2013

Ahoj ty v noci nekojis? Ta moje skoro 4 mesicni holcicka v noci moc necura ac pije hodne, ja ji jenom dam vycurat na nocnik jednou kdyz jdu sama na zachod tak neco kolem pulnoci a potom cca v 5 rano po druhe vycurat, nekdy se mi ani nevycura ale ma moznost a nejvetsi curani je pak rano ....
Nam to vcelku jde pokud zrovna s nekym nevykladam, ale take jinosim porad v satku a mame spolu kontakt. Zkratka hodne to zavisi na me jestli ji dost vnimam. Ale prijde mi to super ukazatel toho jjak moc jsem s ni v kontaktu.
Ted si ctu od znakovani a moc se mi to libi.

littlemousecz
22. led 2013

@mahafi na 233,- za 250g a pokud se bere půl kila nebo kilo, tak to vyjde ještě levnějc. našla jsem to tady: http://www.lekarna-doktorka.cz/zbozi/8590724321...

basalka
22. led 2013

Ahoj holky, prosím poraďte mi, hledám po celých fórech a nenašla jsem odpovědi (asi budu mít podle posledního vážení miminka hodně malou holčičku..., ale chtěla bych látkovat už od začátku):
1) koupila jsem dvoje vlňáčky velikost S (doma pletené z ovčí vlny, merino lemy), co do nich pro novorozence na noc a na den? Skládaná 70x70 čč na novosklad nebo i menší mi připadá strašně velká a taková kolem nožiček špičatá - neforemná + bambusová vkládačka pod ten prostřední obdélníkový sklad, navíc si nedovedu představit, že se vazba nerozpadne i se snappi než nasadím vlňáčky. Mám vv kikko ve vel. S, ale tu asi vlňáky neudrží a plena se pohne ... navíc není nic kolem nožiček, takže asi "vaječina" proteče.. tak co do nich dát? Mám si pořídit Anavy bambusové VV a skládat kalhotkový sklad nebo disany vázací (moc se mi do toho nechce) nebo si nastříhat a obšít staré ručníky a mít menší čtvercovky třeba 55cm ...já už nevím..

2) pak mám 2x PUL - Bambino mio XS, ale ty jsou tak píďavé, že do nich ta čtvercovka na novosklad nevejde ani náhodou, maximálně tak opět Kikko narovno, nebo nastříhaná čč + malá bambusová vkládačka BL.

3) svrchňáčky Grovia (+origo jádra) a Thirsties duowrap vel.1, jsou určitě u malého miminka moc předčasné, asi by i úplně zakryly pupík, proto se mi líbily vlňáky, že větrají... Obojí tyhle PULky mám na později + vkládačka z VV, čtvercovek a + bambusová BI basic.

pak mám 3x Haipa Daipa klasik (opět velké pro tak malé miminko), 1x novoroz. Anavy na snapku, ale s tím se vystačit nedá.

Chtěla bych prostě jednoduchý a neúčinnější systém na novorozenecké období a to i na dobu, kdy bude ještě taková píďavka a ideálně asi s vlňáčky v kombinaci s xs Bambino.
děkuju Bára

jika10
22. led 2013

Ahoj holky, taky prosim o radu, koupili jsme v IKEE takovou tu sadu 10 zinek, protoze se to prej da pouzit na misto neceho k latkovkam. CHtela jsem se zeptat, tyhle zinky se pouzivaji jako vkladacka nebo jako separacka? A skladaji se na pul nebo na tretiny 😝 Zatim jsem mamina latkovka amater, ale doufam, ze to zachvilku privedeme k dokonalosti 😉 Dekuji

madlisek
22. led 2013

@littlemousecz já mám 50g krabičku už půl roku a ještě tak ze 2/3 je plná 🙂

janinek
22. led 2013

@ela9 Ona v noci spi do rana, kdyz uz usne, coz je teda mezi 11-12 vecer az :( Ale pak spi do 8-9.

Jinak teda noc prezita, nic neproteklo a neprosaklo. Mela tam i rezervu jeste bych rekla.

betysek
22. led 2013

@jika10 Holky ji používají jako vkládačku, ale jak složit neporádím, prtože ji nemáme.🙂

betysek
22. led 2013

@basalka Čemu říkaš, hodně malá holčička? 😉 Naše Julča 2 týdny před porodem dle utz 4 kg. Narodila se se 3,5 kg přesně na termín.... 😉 Já jen že ty utz nejou moc přené...Jinak na novorozeňátko bych vlňáčky nedávala. Já sice dávala čtvercovky narovno, ale myslím, že ani novosklad na 100% neudrží vaječinu, kde má a praní a lanolinování vlňáčků je na dlouho. A hlavně vlňáčky bývají hodně objemné. Kdyby jsi měla malou holčičku, tak myslím, že vkládačka nebude ze začátku potřeba, taky jsem ji nedávala a stačilo to, ale to hodně individuální. Já měla pro malou ze začátku Imse Vimse soft PUL vel.NB, mají ještě velikost P pro malá miminka. A pak jsem dávala jednovelikostní Anavy. Ale chodí sem holky, které taky látkovaly hodně malá miminka, tak že ti určitě poradí.

basalka
22. led 2013

@betysek 🙂 byla jsem na sonu v 32tt - cca 1 kg. A za celé těhotenství jsem nabrala asi 2,5-3kg - teď jsem v 33 zítra jdu na nové "vážení". A to prosím přímo žeru.. :/
Možná to nakonec s látkovkami do začátku vzdám a vezmu jednorázovky. Možná lepší, než se nadobro otrávit...
🙄

mahafi
22. led 2013

@jika10 já jsem jí používala do novoskladu složenou na třetiny a dávala jsem jí jako dovnitř (že nebyla navrchu ale pod vrsvou plenky). Jako separačka se dá použít deka irma z ikea (nebo jiná tenká fleesová deka)

mahafi
22. led 2013

@basalka já jsem měla malou holčičku (porodní váha 2,6) a dávala jsem novosklad s ikea žíínkou nebo bambusovým ubrouskem, separačka popoliny, pak ty z lékárny), přes to jsem dávala pulky IV (soft i organic, ty organic mi přišly menší) ve velikosti NB a křížila jsem sucháče (z tohohle důvodu mi přijdou lepší thirsties (ty tvoje thirsties vel 1 jsou podle mě ideál, bambinomio neznám). vždycky se tam ta čtvercovka na novosklad nějak zastrkala, šlo to.. vypadalo to nemožně, ale ve výsledku to problém nebyl 🙂. Pak jsem měla i jedny pletený vlňáčky a do nich jsem taky dávala novosklad, nebo kalhotovky novorozenecký (těch jsem ale měla malinko) nebo vv na kalhotkový sklad (ale mnohem líp se takhle skládají pružné vv anavy než neproužné kiko, popoliny). a pak jsem měla ještě oblíbenou snappi šáličku vel S, ta se krásně přizůsobila. A novosklad jsem nevázala snapkou, když se ty okraje zastrkají, tak to hezky drží. pak jsem měla i vlňáčky IV sko, ale to je trochu větší, to jsem používala až když měla tak 3,5 kila (cca už si to nepamatuju tak přesně).

littlemousecz
22. led 2013

@madlisek hm, tak koukám, že spotřeba je hodně individuální. A dá se třeba lanolin používat na něco jinýho? co vím, tak purelan, co mám na bradavky je taky čistej lanolin, tak že by se s tím dalo třeba i mazat popraskaný ruce nebo tak?

mahafi
22. led 2013

@littlemousecz jojo, určitě. super je na rozpraskanou pusu nebo nos od rýmy.. 🙂. taky koukám, že asi plýtvám nebo co.. 😀, no já mám dojem, že lanolinuju snad pořád 😀

basalka
22. led 2013

@mahafi děkuju! a jak jsi měla tu plenu na novosklad velkou? koukala jsem na ručníky Vandring ikea, příp. bych vzala čtvercovky - nějaké kvalitnější - ale všechno je to rozměr 70x70..A ty VV anavy - udrží to tu vaječinu? je to docela drahá investice koupit jich třeba 10 ve vel. S... a pak M... a zas koupit jen dvě - to je málo...

abigail1
22. led 2013

@basalka já měla také miminko, přesnou váhu tu psát nechci, ale bylo to pod 2,6kg. Používala jsem novosklad z čč 70x70, do toho žínku Ikea 30x30 složenou na třetiny, krásně do toho novoskladu pasuje. Svrchňáky jsem měla Bambino mio, Imse vimse novorozenecké a vel. S a Thirsties duowrap vel. 1. http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/thirsties... Ty Thirsties duowrap nám vyhovovaly naprosto nejvíc. Z vlastní zkušenosti doporučuji na malé miminko svrchňáky, jejichž zapínání se dá překřížit v pase. Třeba ty Imse vimse nám byly v pase volné.
Taky existují novorozenecké plenky, třeba Anavy, ale s nimi nemám os. zkušenost. Jo a ještě jsem měla Itti Bitti Sio na parádu, vel S, jsou hodně malinké. http://www.branakdetem.cz/itti-bitti-sio-aio-mi... Sice výrobce píše, že jsou "až" od 3,5 kila, ale z vlastní zkušenosti vím, že jejich váhové označení moc nesedí.

ela9
22. led 2013

@basalka Ahoj nase holcicka mela tesne 3 kg a 52 cm takze pekne stihla, ale na druhou stranu poslednich ve 3 a 4. tydnu pribrala dohromady pul kila takze jak vidis oni to ty mensi deti potom dohani a rostou rychle takze bych to s temi malymi vecmi neprehanela, me se hodne libili plinky bambusove kalhotkove plinky na suchy zip s vkladaci vlozkou, ktera je samostatna ale bohuzel uz nevim co to je za firmu plinky nemaji cedulku. Pak vrstvene bavlnene plinky, a ty frote ctvercove plinky byli moc prima. Ja mam rada pletene vlnacky u tech nevadi kdyz jsou kapku vetsi, ale mela jjsem i vlnacky vel. S na suchy zip, My jsme stejne nekdy kolem 1. mesice zacali s bezplenkovou metodou a spinave plinky zacali ubyvat, rozhodne to kakani se da vysledovat na zacatku dobre. Moc doporucuji.

ela9
22. led 2013

@janinek Ahoj to s tim spanim to mas prima aspon si odpocines. Nase holcicka se trosku budi a pije ale jinak spi dobre.

jika10
22. led 2013

@betysek
@mahafi Holky dekuju, to jsem potrebovala vedet 😉 Tak si to jdu dat na spravnou hromadu 😉
@mahafi A super navod, jak ji pouzivat. Deku Irmu taky mam, jen jsem ji jeste nenastrihala, zatim mam koupenou roli popoliny 😉

janinek
22. led 2013

Chjo, ja si ten pytel musim koupit proste!

Tak mam vzit opicky nebo zirafky? http://www.kingdomfluff.co.uk/swaddlebees-wet-b...

valentyna25
22. led 2013

Ahojte. Potřebovala bych poradit. Skladuju plenky v kbelíku s vodou a doteď jsem tam přidávala obyčejnou sodu, ale teď jsem někde četla, že se soda nemá dávat na bambusové plenky, že by to mohlo ničit bambusové vlákno. Tak jsem teď z toho celá špatná, že to půl roku dělám špatně a že mi ty plenky na případné druhé dítě nevydrží ☹. Co dáváte do kýblu vy? Zkoušela jsem to dát do samotné vody, ale ta voda hrozně smrděla.
A ještě mám dotaz, jaké svrchní kalhotky nejvíce doporučujete? Musím dokoupit¨větší. Máme doma bambooliky, ty jsou fakt super, ale štvou mě tam ty zmenšovací patentky, které nedrží, takže ty už bohužel nechci. Pak máme imse soft, ty jsou taky fajn (uvažuju, že dokoupím právě tyhle ale nejsem si jistá). Ve hře jsou ještě polyesterky popowrap a bummi super brite? Jaké jsou tyhle? Moc děkuji za rady.

janinek
22. led 2013

@valentyna25 ja skladuji na sucho, tak neporadim :(