Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
13. únor 2013

@janinek Hele, já lítám s látkovkama i na dovolenou do Řecka, takže v klidu 😀 A teda hodně sil, autem (a busem) jsem z UK párkrát jela a teda moc velký odvaz to nebyl. Jednou jsem jela s 13m holčičkou a byl to docela fičák ji udržet a zabavit v sedačce.

janinek
13. únor 2013

@bamboolik No autem nam to nejak vychazi nejlip, ale take se bojim. Zabavovat ji bude pes, tak snad 🙂

Jo, dalsi vyhoda, myslim, ze hodne ocenime, ze bude v latce a ne papiru, pokud se tam pokaka.

veronila
13. únor 2013

@janinek to ted resim taky... jedeme v nedeli brzo rano a nejak si porad nedokazu predstavit, ze by maly jel v papiru, tak zacinam premyslet, jestli tu cestu ulatkuju... jednu noc ale zustavame v Nemecku a jednu v Praze (cil je severni Morava)... poctem plenek bychom to meli zvladnout, jen se bojim manipulace s tema pouzityma na ceste a v hotelech...
Mam ten kybl of TB, davam do nej levandulovy olej, takze nic nejde citit (malemu je 11 tydnu)...
Tak nevim...

janinek
13. únor 2013

@veronila Kdy se chystate? My jsme take zvedavi prave. Manipualci take resim, ale koupim velky pytel a bude to v nem, kybl brat nechci, ze neni tak skladny jako pytel, budeme hlidat kazdy centimetr. Uz ted se tech veci desim. A to jeste me dnes kamaradka pobavila, jestli by se nam vesly golfky pro dvojky 😀 😀

A manipualce bych se nebala tolik, co nezapres hned na benzince, tak muzes vecer na hotelu a pak pracka, az se k ni dostanete. Jen si nevybavuji vubec, jak je to v Nemecku na beniznkach, chtela bych prebalovat na invalidech, abych ji mohla davat nad misticku v klidu. a predeprat plinky, aniz bvy na me nekdo koukal 🙂 Ja si chci predchystat ty male pytle a do kazdeho prave dve pliny a sadu na prevleceni a tak a vzdy capnout malou a pytlik a jit. No bude to sranda.

Jake pliny budes chtit davat? Ja asi bambusky a blueberry, kvuli nehodam, dumala jsem i o vlnacich, ale co kdybych blbe nalanolinovala. nevim, jestli by easyfitka tri hodiny v sedacce vydrzela.

veronila
14. únor 2013

@janinek vyrazime tuto nedeli brzo rano 🙂 ja bez toho kyble 14 dni nemuzu byt 😅 my radsi bereme roof box..

Zachody v Nemecku jsou skvele, ale ohledne prebalovani vubec nevim. V CR jsme byli naposledy pred rokem a to jsem jeste nebyla ani tehotna 🙂 urcite to tam ale bude vyresene dobre.

S tema pytlema je to dobry napad... ja premyslim, ze budu mit vsechny plenky a prislusenstvi v malem kufriku vzadu na sedadle a budu z toho brat podle potreby...

Mne easyfit vyhovuje a malemu vzdycky vydrzi.. jen asi nebudu pouzivat V2, protoze mi nekdy protekaji (hlavne teda vleze, protoze ta gumicka vzadu netesni tak dobre jako na V3). Bamboozles budou asi nejlepsi..
No uvidime, bude to legrace 🙂

bamboolik
14. únor 2013

@janinek @veronila Tož holky, máte to veselé 🙂 Tak budem držet při tom cestování palce 🙂

sklibatko
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andelka
14. únor 2013

@sklibatko záleží jestli ho zajímá sucháč nebo ne. Pro mě byl lepší sucháč, rychleji se to zaplo a líp přizpůsobovalo. On nosil hodně bodyčka, tepláky..takže ho moc nezajímaly svrchňáky, těžko se k nim dostával.Další léto už byl bez plín.

pethula
14. únor 2013

@leeena_4
@lenka5731
@janinek
@bamboolik
super moc dík ya názory 🙂 tak já jich pár novorozeneckých mam ale spíš koukám už na ty trošku větší ..sice malá je zaprdek ale ona to dožene a ted už bude víc přibívat takže ty mini jsou pro mě nepraktické páč jsou jen na chvilku ..jinak ty totsbots mě bzlo řečeno od více lidí že u holčiček protékají že jsou spíše pro kluky tak nevim nevim..zatim jsem je nezkoušela ..a
@bamboolik nad vašema plínkama sem už také přemýšlela 🙂) počkám až malá něco nabere a asi je vyzkouším 🙂

betysek
14. únor 2013

@sklibatko To záleží na tom, co bude vyhovovat tobě. A jak píše @andelka, jestli ti bude rozepínat sucháč, patentky nerozepne. Eliška mi nerozepínala sucháče vůbec, měli jsme svrchňáky jen na sucháče. Já obecně patentky moc nemusím... Ani na kalhotovkách..

bamboolik
14. únor 2013

@betysek ehm, to není tak úplně pravda, můj rozepne i patentky 😀
@sklibatko Je to fakt spíš asi na tobě. U staršího jsem preferovala patentky, u mladšího jednoznačně sucháš, protože je to takový dlouhý hubeňour a líp mu ten sucháč dotáhnu. U patentek mi přijde, že je má vždycky nakřivo, jednu stranu utaženější než druhou. A taky má vždycky bodyčko teď v zimě, v létě to stejně budu přes den řešit tréningáčema nebo slipama a na noc je podle mě lepší sucháč na dotažení.

bamboolik
14. únor 2013

@pethula samozřejmě ti přeju, ať to rychle dožene, ale u drobnějších holčiček není vůbec nic divného, že v půl roce mají mezi 6-7kg a to ještě většinu Mini plínek unosí. Jak ti přibírala ta starší?

svha
14. únor 2013

@pethula TB pro kluky?? to jsem ještě neslyšela 😉 každopádně já mám doma holku a TB nám protekly akorát přes noc, když jsem zkoušela, jestli to dají, jde o naše TOP plenky, i s holčičkou bych se jich nebála, AIO mají krásně vzory a flexitot nebo jiné, které potřebují svrchní kalhotky patří mezi velmi savé plenky, těhle jiných mám 6 plus dvě flexitot jednovelikostních a měla jsem jeden den jen TB

svha
14. únor 2013

@betysek mě malá prvně rozepínala jen sucháče a jak nabrala sil, rozepnula i patentky (otázka cca 3 neděl), takže jsem jí musela přes plenku vždy v teple něco přetáhnout, docela mě to mrzelo, mohla s plenkama přes léto machrovat, má je pěkné, ale byla by asi pořád nahá 😀

pethula
14. únor 2013

@bamboolik první dcera měla 3200 když se narodila a na roce měla 9 kg a na půl asi 7 kg .. a druhá ta se narodila s váhou 2800 a ted na 5 týdnech má nějakých 3300 takže žádnej obřík to nebude..takže juknu na vaše stránky a něco vyberu a odzkoušíme 🙂
@svha fakt jo ? téda a já co mam kamaradky 2 tak obě mi tvrdily at je ani nekupuji že ony s nima na holku nebyli spokojené ..a další co má páreček a měla je u obou tak ted na mladšího syna si je nemuže vynachválit.. takže asi taky zkusim sehnat a vyzkouším 🙂

bamboolik
14. únor 2013

@pethula No tak to bych se po mini plenkách asi koukla, protože to fakt může být až na půl roku u vás. Někde mám foto od naší testerky kde je oblíkla ještě na 7kg holččku. Podle mě u takhle drobných dětí je dobré investovat do té mezi velikosti, pokud chceš látkovky používat, protože jinak můžeš z toho být trochu rozčarovaná. a zbytečně 🙂

veronila
14. únor 2013

Holky, muzete mi prosim poradit: chtela bych si ted doplnit plenkovou vybavu o ceske znacky. Kde je nejlepsi je koupit? Na oficialnich strankach Bamboolik a Anavy, nebo v jinych online obchodech nebo v kamennem obchode (treba Brana k detem v Brne)?

betysek
14. únor 2013

@veronila Pokud si chceš plínky osahat, tak je asi lepší zajít do kamenné prodejny. Jinak jsem objednávala na stránkách Anavy i Bamboolika, nebo pokud jsem chtěla cěci od různých výrobců, tak i jinde. Třeba ekopleny.cz - mají velký výběr obou značek. Trochu jsem koukala i na výši poštovného u jednotlivých obchodů. Třeba ditezeskatulky.cz ma občas dopravu zdarma, ale koukala jsem, že teď nemají Anavy. Něco jsem brala i z babako.cz - ale tam není Bamboolik. Pokud chceš koupit plenky od obou výrobců přes net, tak doporučuju ekopleny.cz nebo ještě veselepleny.cz

pethula
14. únor 2013

@bamboolik já právě mam babylucy velikost xs -s a ty jsou v poho a pak ty anavy a grovia po jednom novorozenecky a všechny sedí zatím krásně ..ty pop-in jsou sice jednovelikostní ale sedí taky dobře jen teda dělají děsně velký zadeček :( škoda že u nás nikde není kamenej obchod kde by se plínky dali zkouknout ..takhle jich je na netu děsně moc a chtělo by to zkouknout na vlastní oči 🙂 jinak děkuji za rady a asi zkusím pořídit ještě ty mini 🙂 co jsem koukala tak vypadají moc krásně .)

natali2013
14. únor 2013

Parádní článek - je tady spousta informací. Pořád jsem váhala, jestli se mám dát na látkové pleny, ale asi to zkusím 🙂

natali2013
14. únor 2013

jaké máte pleny? Já teď vybírám na: http://www.mamaja.cz/latkove-pleny/ - mám tam slevu. Máte někdo zkušenost?

pethula
14. únor 2013

holky ještě budu otravovat 🙂) nemáte skušenost se značkou sweetmonkey jaké jsou pleny ? ty sem slyšela že prý teda taky sedí na větší děti ale jen tak do budoucna se ptám 🙂

sklibatko
14. únor 2013

TAK MÁM CCA 14KS AIO NA CESTĚ A JEN ANAVY A TOTS BOTS,VEMU TEDY JEŠTĚ BLUBERRY A SWAD...DOUFÁM,ŽE TO TAKHLE BUDE OK 😀

bamboolik
14. únor 2013

@pethula řešily jsme to na stránce 1365 😉

bamboolik
14. únor 2013

@pethula no jo, trutnov. Brzy snad budeme mít zastoupení ve Dvoře Králové, ale to asi ještě chvilinku potrvá.
@veronila tuším že i Brouczech má jak naše tak Anavy, tak můžeš i tam.

mochenkaa
14. únor 2013

Holky, doporučte mi prosím vhodné plavky pro kluka od 9 měsíců. V 8m má cca 8kg.

Jo, a jet na dovču 2x týden k moři s látkovkama na hotelu asi nedám, co? 😀

suvelka
14. únor 2013

Ahoj holky, moc prosím, můžu prát ve slizu PULky? Koupila jsem si troje nové a nerada bych si je hned odrovnala, nebude to vadit? Moc díky za radu!

veronila
14. únor 2013

@betysek
@bamboolik Diky holky. Vsude se podivam a uvidim 🙂

pampeliska1
14. únor 2013

@veronila na ditezeskatulky mají týden dopravy zdarma při nákupu nad 500.- 😉 http://www.ditezeskatulky.cz/newsletter/125 a prodávají Bambooliky a jiné 😉

veronila
14. únor 2013

@pampeliska1 Diky 🙂