Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
24. čer 2010

@janinka3 Tak vyzkoušej, jak malá reaguje na bambus nebo konopí, to je savější než bavlna....

noone
24. čer 2010

@maly_prcek to jsem prave resila ja, u more to hned suche nebude protoze tam je vlhky vzduch. podle toho co jsem se docetla jinde se i cc susily 24h 😒

@janinka3 ja beru k mori co nejvic cc, nocnich plen mam 5, tak snad to bude stacit schnout.... do zalohy beru pro jistotu jednorazovky GB, ale pocitam s tim ze nebudou potreba 😅

janinka3
24. čer 2010

noone jaké jednorázovky to bereš? Co je to za zkratku to GB.
bambusový plenky nebo konopný do toho miofreshe se nedávají, že? nebo ano?

ivuska.h
24. čer 2010

@janinka3 GB bude asi Gro Baby. Do Miofreshe může podle mě všechno.

janinka3
24. čer 2010

no a ted ještě gábinka objevila kouzlo pití z brčka takže z mého ne moc čůrajícího dítka je průtokový ohřívač. Takže před týdnem mě v IB SIO vydržela 3 hodky s přehledem. Tak ted už je po dvou totálně durch a proteklá :o( Já myslela, že jsou to nějaké ekologické jednorázovky. Jednu Gro baby mám, ale nemám jí teda ještě ozkoušenou.

ivuska.h
24. čer 2010

A kolik ti vaši mega-učůránci tak mívají v plíně? Zkoušeli jste někdy vážit? Já už to mám delší doby v plánu, ale vždycky zapomenu zvážit plínku za sucha... Ale dnes v noci měl Ondra výjimečně hnusku, protože zvládl pokadit všechny svrchňáky, takže tu jsem ráno zvážila a bylo v ní načůráno 250 ml.

betelgeuzz
24. čer 2010

@janinka3 GB jsou Gro baby. Existují k nim i jednorázová střeva, ale nevím jestli jsou v ČR k dostání. Zatím jsem si nevšimla. Noone má svůj e-shop v zahraničí, tak tam je možná mají.

jasekd
24. čer 2010

Ja bych s dovolenou taky nevedela, protoze u more neuschne nic poradne, jak je tam vlhko, vsechno je takove slizke 😖 Jeste k tem HD, my mame pastelky obyc, koupila jsem ve vyprodeji, a jednu pak z toho bio materialu (nevim, jestli se ty obyc jeste delaj, mozna uz spis jen doprodej, ja je kupovala primo na strankach HD) a ty mi pripadaj vetsi. Je takova jemnejsi a tenci a Martinovi zatim vic protejkala, mam ji stranou. Musim ji zas zkusit, kdyz uz je vetsi. Tu bych na novorozence asi nedavala. Klasiku nemam, kamosce se nelibila, tak mi ji nedoporucila, ale ta vypada mensi. Pastelka to obcas kolem nozicek trochu pusti na rantl PULek, ale ja je stejne peru casto, na obleceni nikdy.

janinka3
24. čer 2010

střeva ke GB už prodávají i tady. Jo o tom špatným schnutí u moře jsem četla. Napadlo mě, že při nejhorším bych zkusila dát třeba do těch ekologických (nebělených) jednorázovek fleesovou separačku co to udělá

kubinkov
24. čer 2010

Měla jsem loni na dovolené miofresh a plenky do něj odkládala celý den a druhý den ráno je vyprala i s noční plínkou. Malý už do plen nekadil, tak s odstraňováním fleků neporadím. 😵 Máchala jsem cca 10x ve studené vodě a měla jsem štěstí, protože k dispozici byla ždímačka. Ale musím říct, že kalhotkovky už bych s sebou nebrala, protože se sušily moc dlouho. Používala jsem téměř výhradně čč a s těmi to nebyl žádný problém. Na noc vezmu letos čč, protože jsou za pár hodin suché a lépe se ručně máchají. 🙂

sussanah
24. čer 2010

@janinka3 taky bych to videla na cc a pripadne na plazi nechat litat s holym zadkem, maximalne se pocura do pisku 😵 Holky, ja uz se taaaaaak tesim do recka, zze to snad ty dalsi 2 mesice ani nevydrzim 😎
@chaarleene dala jsem pulku rucniku a jeden ctverec bm flece (toho tenkeho) 40x40 cca, obalene a zatim se mi to zda pomerne dobre. Jinak pouzivam rucnik jako vkladacku k nocni pline, kdyz uz nic jineho nemam po ruce 🙂

joohana
24. čer 2010

Holky, tak máme taky rudou prdku a nevím jak se toho zbavit ! Nebo zadeček-spíš pruhy kolem nožek a kolem toho a vypadá to spíš jako ekzém než co jiného. Prostě v místě kde se kůže dotýkají vlňáky na nožičkách. Nemám pocit že by byly nějak zařezaný, ale malá to má suché, rudé...Baby, raďte! Čím to mám namazat?
Většinou mívá vv do lovíků, na procházky teď celkem nově BBH magic. Začala teď hodně chodit, tak ji to na nožkách asi odírá či co, no nejsem vůbec ráda. Nevím jestli zkusit dát Alany na pár dní...

gintare
24. čer 2010

@joohana Jestli to dělají vlňáky, mohla by to být alergie na lanolin...

maly_prcek
24. čer 2010

S tou vlhkostí mně to nenapadlo... ☹ Nejsem moc mořský typ, takže mi to uniklo... Ale čč by se daly... Za den to musí uschnout... 😉 Ta holá prcka je fajn nápad. Klahotkovky bych taky nebrala. Na noc bych zkusila třeba kapsovku BG s bambusovou čč docpanou BI vkládačkama nebo prefold nebo docpat ty origoš střeva...
@janinka3 A co dát do Alan třeba jednu čč? Nebo tu flísovou, jestli flís je ok...

@joohana : my sme to mívali v místě gumiček... Chtělo to hodně mazat (bambuscké máslo a nejlíp Indulona) a střídala jsem hodně různé typy plenek a svrchňáčků, aby se to nedráždilo na tom místě. Fajné jsou s nohavičkama. Dycky se to potom oloupalo a pod tím byla pěkná kůže. Časem to přestalo, teď už nám to nedělá... Asi jak vyrostl??? Lanolin by se asi projevil už dávno... U nás to bylo spíš mechanické.

noone
24. čer 2010

@janinka3 holky uz ti odpovedely, GB jsou GroBaby, existuji do nich jednorazove kompostovatelne vkladacky. ja jsem je do sveho shopu vzala a kupodivu se docela dobre prodavaji, cekala jsem ze to nikdo za ty prachy nebude chtit... (vychazi to cca 10Kc/ks). jestli jsou uz v CR k dostani to nevim....
a ad ten miofresh, asi by do nej nemely prijit bambusky. ja hodlam prat v soli na skvrny z dm, coz je pry slozenim to same, tak snad to vsechny pliny prezijou 😅

joohana
24. čer 2010

@maly_prcek Díky, na noc jsem ji namazala indulonou a uvidíme. Se střídáním plen a schvrchňáků bude trochu problém, mám jen ty vv a lovíky a BBH magic, nic jiného. Mám tu záložní PULky, tak jí můžu zkusit dát ty, no uvidíme. Chjo.

kvakulka
24. čer 2010

@ivuska.h Taky jsem provedla test učůranosti- ráno vážila hnuska- rekord byl 400 ml v plíně 😅 😅

ivuska.h
24. čer 2010

@kvakulka Tak to je teda fakt síla 😕

maly_prcek
24. čer 2010

@joohana Zavazovačky nemáš? Ty taky jsou takové nedřící u nožek...

maly_prcek
24. čer 2010

@joohana Jakože s VO...

baca
24. čer 2010

Naše Bára trpí na suchá začervenalá místa, vždycyky se jí to někde udělá, teď měl amega flek na vnitřní straně stehna a nic nepomáhalo. Tak jsem zase koupila Indulonu a pomohlo to. Ani bambucké máslo, ani Excipial nezabíral.

katka82
24. čer 2010

Baca a co odvar z ovesných vloček do koupele? 😉 nám na ty suchý místa pomáhal 😉 🙂

sussanah
24. čer 2010

@joohana nam tohle delaly lemu u popwrap. Prodala jsem je, koupila jine (thirsties) a od te doby klid. Jinak jsem mazala sudocrem a excipial, ale nejvic pomohla ta zmena pulek.

reruna
25. čer 2010

baca to by mohla být píseň, Luki to jednou měl na ručičkách a pomohl imazol

reruna
25. čer 2010

plíseň ne píseň 🙂

reruna
25. čer 2010

a ráno vážila plenka 250 g

izabelkak
25. čer 2010

kočky my sme tie suché červené flaky už mali, bola som prvý krát s tým na kožnom, dokina že suchá koža a že to červené je zapálená koža dostali sme na týždeň imazol keď nie úplne zabrala dala nám masť s ichtamolom takú hnedú, myslím že sa to dá nahradiť pytiolom... zmizlo to ale trvalo to dosť dlho... keď sme pri šli na kontrolu a kukala s čím sme tam vlastne povodne boli, tak si sama pre seba povedala že "plienkovka" takže mám za to že sme mali plienkovú dermatitídu....

teraz to máme znova, min. týždeň sme mali ATB tak neviem či to nemože aj stým súvisieť, nasadilas som imazol a na noc jednorázovky, má to v takom mieste kde cez deň nemáva mokrú plienku, tak si myslím že to má z noci, keď mala veľmi mokrú plienku, je to s ňou ťažké dosť nocí po sebe mi cikala málo alebo vobec až ráno do nočníka a zrazu začala čúrať o závody... tak som jej plienky nijako extra nevycpávala keď tak málo alebo vobec nečúrala, no a stačila jedna - dve noci s menej vycpanou plienkou a viac čúraním a problém je na svete - si ja teda myslím.... ten imazol to teraz pekne sťahuje, najprv tie suché miesta premastím a potom dám imazol, samotné premasťovanie by podľa mňa nepomohlo, ak nám to do týždňa nezmizne úplne začnem potom dávať trochu pytiol, presne ako to liečila kožiarka.... no myslím že je lepšie aby to nebolo príliš v kontakte s močom, cez deň fičíme na látkovkách vtedy máme mokro v predu a medzi nožkami, no v noci aj na zadočku pod chrbátikom na polkach kde máme tie červené, suché miesta....

joohana
25. čer 2010

@maly_prcek Nemám, zavazovačky jsem nikdy nepořídila 😒 . Ale po včerejšíIndulonové kůře se to zdá trošku lepší, tak snad..

joohana
25. čer 2010

@izabelkak Já to pityolem mažu už týden, střídala jsem se Sudocremem, zlepšení žádné. Zkusím Indulonu, možná budu střídat s Alanama a uvidím.

chaarleene
25. čer 2010

@joohana zkoušelas vrchlabskou mast? (taky se jí říká ondřejova)... u nás v rodině se maže na všechno a fakt pomáhá 🙂 když se mi malá hodně oprudila hned na začátku látkování, tak nepomohlo nic, ani weleda, ani bepanthen, ani větrání, a ta mast to zahojila v podstatě přes noc 🙂 sice se na miminka nemá moc dávat, ale takhle jednorázově to fakt pomůže 😉