Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
11. říj 2012

@katyxq
@janinek
@lenka5731 diky 😀 rozhodně to zní výborně 😀 😀

novi
11. říj 2012

Ahoj rozhoduji se mezi koupi svrchních kalhotek a to: Popoliny VENTO nebo Thiersties. Moje plenková vábava je různorodá, mám popolinky biofrotáky, anavy, bambinex, a par rezervních( domácích) Sketch. co byste doporučili. Dcerce je 1 rok a začíná být dost živá 🙂

filipatereza
11. říj 2012

@novi Já mám Imse Vimse na sucháč...dcerce je taky rok a je dost živá🙂 Tohle je rychle nandané a supr sedí...

novi
11. říj 2012

@filipatereza taky jsme na ně koukala. Vento bych ted mohla mít za super cenu , nepoužitý, nový a lakají mě ty patentky. doted jsem měla vše jen na sucháče a ted co mám Anavky na patentky tak to ve mě hlodá ...🙂

filipatereza
11. říj 2012

@novi Zase proč nezkusit něco nového?🙂

janinek
12. říj 2012

Na FB maji uz ty nove blueberry vzory - ti sloni jsou bozi

lenka5731
12. říj 2012

@janinek odkaz by nebyl? FB nevedu. a vkladacky to ma jaky? zas mikrovlakno jako ta soucasna?

novi
12. říj 2012

@filipatereza
a jaky typ IV mas?

janistr
12. říj 2012

@janinek oboje jsou krásné, i zy příšerkové 🙂.

dandelion
12. říj 2012

Jsem smutná a naštvaná zároveň.. cítím se neschopná... včera malá dostala jednu plenku za celý den... cca hodinu jsme byli ve městě.. A spinkala v noci bez plenky.. a má zase plíseň!!!!!! Já už nevím co mám dělat :( Snad už nás vyšlou na kožní.. Je to na budku..

mahafi
12. říj 2012

@dandelion to je mi líto ☹. hlavně aby vás dali brzy do kupy.

zlatelevizeedna
12. říj 2012

Ach jo... Modra mnau a bile vcelky a berusky... Obe potrebuju! Nekdo by mi to mel zarazit, jinak me muz za chvilku daruje za odvoz i s celou plenkovou vybavou 😀.

novi
12. říj 2012

@dandelion tak jděte na kožní i bez doporučení, to už dneska nepotřebujete.....

dandelion
12. říj 2012

@novi pravda...

novi
12. říj 2012

ono je to dneska s obvodákama težký, zrovna jsem se rozčílila, proč dal obvodák ménu tchánovi prášky na tlak, místo aby ho poslal k internistovi, který by zjistil příčinu hypertenze a podle toho nasadil adekvátní léčbu a ne jen tak od boku nějaký univerzální lék....s malou mám štěstí, muj doktor se ve věcech odborných nehrabe a rovnou nás odesílá na spec. pracoviště, občas je to na budku ale zase na druhou starnu jsme ráda že se snaží nic nezanedbat

novi
12. říj 2012

ono je to dneska s obvodákama težký, zrovna jsem se rozčílila, proč dal obvodák ménu tchánovi prášky na tlak, místo aby ho poslal k internistovi, který by zjistil příčinu hypertenze a podle toho nasadil adekvátní léčbu a ne jen tak od boku nějaký univerzální lék....s malou mám štěstí, muj doktor se ve věcech odborných nehrabe a rovnou nás odesílá na spec. pracoviště, občas je to na budku ale zase na druhou starnu jsme ráda že se snaží nic nezanedbat

@dandelion

dandelion
12. říj 2012

@novi mě všichni tvrdí že je to normální a je to z plenek... a jeden dr, že je to plíseň, druhej že alergie... vyber si.. vymazala jsem už asi 6 mastiček.. vždy to na chvilku pomůže a pak se to zase objeví... Vím že je to na dlouho.. ale proč se to kruci vrací :(

verciiik
12. říj 2012

Ktera hodna zkusena maminka vysvetli neznalkovi, v cem se pouzivani latkovych plen lisi od papirovych, v cem jeto lepsi a v cem horsi?

hanule04
12. říj 2012

@zlatelevizeedna no jsem na tom podobně taky potřebuji tu beruškovou, tak jí pak přihodím k objednávce na ekoplenách, to mi přijde domů mega balík kolik už toho mám. A to včera dorazila totska perníková chaloupka. .Já na látkovkách neušerřím 😠

novi
12. říj 2012

@dandelion a to vám neudělla stěry z kůže aby zjistili co to doopravdy je?

@verciiik mrkni na www.latkovepleny.cz je tam celkem hezky rozepsáno v čem to spočívá a jaké jsou rozdíly

dandelion
12. říj 2012

@novi ty nevíš že opruzeniny apod. jsou NORMÁLNÍ??? nikdo to neřeší.. řeknou ti.. abys změnila plenky.. hmm bezva...

novi
12. říj 2012

@dandelion teda tak jsme asi divna, ale mě to normální nepřijde. kamarádka s malou se toho zbavila až po kortikoidech, z toho jsem byla uplně paf že 2 měsíčnímu miminku nacpali kortikoidy.... ale před tím jí taky tvrdili že je to normální, nepomáhalo nic ani sudokrem, weleda, bepanthen....

mahafi
12. říj 2012

@dandelion to je fakt na bednu.. nejspíš to nikdy nedotáhnete do konce.. kožaře bych určitě zkusila 🙂. Kamarádka se takhle vleklé plísně u chlapečka zbavila až jednorázovkama ☹. Tím teda nechci malovat čerta na zeď, hlavně ať to dáte do kupy a něco už pomůže. Musí to být hrozně náročný ☹, přeju hodně sil tobě i Štěpi

bamboolik
12. říj 2012

@verciiik zkus si počíst tady 🙂 http://www.latkovepleny.cz/latkove-verzus-jedno...
jsou tam i další odkazy na FAQ , slovníček atd

mahafi
12. říj 2012

@dandelion jakože každou dílčí léčbu nedotáhnete do úplného vyléčení a že se to pak znova obeví, ne že to celkově nikdy neskončí, to skončí, to neboj 🙂.

dandelion
12. říj 2012

@mahafi jako já jí už taky musím dávat jednorázovky.. :( po látce je to ještě horší!!! Ale ono to bylo už dobrý.. pak najednou zase zčervenala..a teď to má zase pěkně ošklivý :(
@novi miluju když se řeší důsledek a ne příčina.. :( ale už nevím co dělám špatně.. jak se toho zbavit :( pořád jsem doufala že to zvládnu.. ale asi ne...

bamboolik
12. říj 2012

@dandelion uff, to je teda radost.. Fičela bych k kožaři a rozhodně to řešila, protože to teda normální fakt není. A to není o tom, že ty bys to nezvládala, holt ani s nejlepší péčí některé věci neovlivníš, to je jako bych si vyčítala, že je mladý atopik a malý má chronické průjmy a nic moc funkční střeva (ne že si to někdy nevyčítám..) 😉
Držím palce!

dandelion
12. říj 2012

@mahafi rozumím...

dandelion
12. říj 2012

@bamboolik vím že to není normální.. ptala jsem se dr jestli nemůže mít reakci na svoji moč, protože je doma pořád bez plenky.. a ona na mě koukala zmateně.. ptala jsem se jestli mám vysadit něco ze stravy.. a říkala že při bkm dietě bych už nejedla nic...

mahafi
12. říj 2012

@dandelion tohle si nevyčítej, nemáš proč.. já vím, že se mi to říká, taky to neumím.. a když je malá nemocná, tak mám taky myšlenky, co že jsem to udělala blbě.. Ale za tohle fakt nemůžeš ty, skočte na to kožní, snad ti dá něco adekvátního a bude brzo po problému 🙂. jak píšeš s tou reakcí na moč, tak kamarádky holčičce pobyt ve vlhku (v látkovce) vždycky hodně zhoršil ekzém, ale časem se to srovnalo 🙂. To bude dobrý, uvidíš 🙂