Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
11. lis 2012

@pampeliska1 Jediné, co jsem vypozorovala je, že čím sytější barva, tím opraněji po čase vypadá (což je asi logické 🙂). Takže dále budu asi kupovat spíš světlejší 🙂.

pampeliska1
11. lis 2012

@janistr jj, to je pravda, taky už koukám hlavně po světlých.. Je to fakt rozdíl, ty světlé vypadají pořád pěkně, ale ty tmavší vyprané a navíc jsou na tom víc vidět žmolíky (logicky 🙂) )

janakkk
11. lis 2012

@pampeliska1 já mám pocit, že jo, některé vydržé víc než jiné, nejen barama, ale i měkkostí..mám jednu červenu proužkovanou (nevím, co to je za materiál, ale je taková "symčkovaná" na povrchu) a ta je celá tuhá a neohebná, naopak na druhé straně vynikají "bagry", ty jsou o poznání měkčí než ostatní.....a přitom jsou stejně starý, stejně používaný (točím je rovnoměrně, nevybírám) 🙂

janakkk
11. lis 2012

@pampeliska1 hm, tak jsem ti chtěla poslat odkazy, ale asi už mám příliš historickou výbavu ....už nikde nejsou...
ale koukla jsem na fb anavy....a lituju, že už žádný plínky nenakupuju.....ty kostkovaný zelený a modrý klučíčí, ty jsou teda boží 😝 😝 😝

madlisek
11. lis 2012

@mahafi Líná křivka, to je teda dobrý 😀

pampeliska1
11. lis 2012

@janakkk jo, tak bagry znám, ale ty už jsou na mě moc klučičí 😅 mě takhle připadá ve srovnání s jinýma stejně používánýma právě ta tyrkysová tozka..ale určitě to záleží i na aktuální dodávce toho vnitřního materiálu, že se prostě může o něco líp "vydaři" a už je to pak rozdíl..nebo nevím 😀

zlatelevizeedna
12. lis 2012

@janistr ano ano, i kdyz jsem napriklad neodolala vzoru brm brm, vypada po par vypranich pekne jete, narozdil treba od veluroveho bezoveho ornamentu, ten je jak novy 🙂

aemmi
12. lis 2012

@pampeliska1 já mám měkkou a pružnou oranžovou tozku a a takové ty fialové kvítky na bílém...sice jsou nejnovější, ale ostatní, třeba sovy na tyrkysu a ostatní takhle pružné nebyly snad ani nové, taky jsem přemýšlela, jestli je na tom jiný materiál, nebo čím to je, chovám se k všem stejně, na těch sytých vzorech jsou vidět chlupy nachytané z čč, ale když mně se právě ty berevné líbí nejvíc 🙂

terezka312
12. lis 2012

Holky zas jedna otravná otázka OT k nosítkům. Když jedete s dítětem třeba do města a máte ho v nosítku: jak proboha řešíte zavazadlo??? Tašku s dlouhým uchem přes rameno? Batoh? Porad´te nějaký praktický tip, nevím, co pořídit, aby to bylo pohodlný a praktický, protože s kabelkou asi nepochodim 😀

pampeliska1
12. lis 2012

@aemmi no právě, je to dilema 😀 Mě se taky ty barevné líbí nejvíc..Škoda, že těch velurových není víc vzorů - mám ty béžové ornamenty, ty jsou krásné, ale jinak ty jednobarevné jsou takové o ničem..prostě nejsou obrázkové 😀 Myslíš oranžovou tady tuto? http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... Co jsem tak koukala na Anavy, tak se mi líbí ty puntíky na bílé (miluju puntíky 😀) a rozhodla jsem se, že už budu kupovat výhradně neutrální vzory..Převažují holčičí a chci je mít i pro příp. druhého chlapečka 🙂)

pampeliska1
12. lis 2012

@terezka312 já teda chodím s nosítkem jen na krátké trasy - na poštu, na malý nákup tady u nás na vesnici a většinou mám normálně takovou kabelku přes rameno 🙂) Doris se do ní zahryzne a je klid 😀 Anebo nosím takovou látkovou tašku s dlouhýma ušima, ale ta teda není moc na chození do města 😀

terezka312
12. lis 2012

@pampeliska1 Jde mi právě o to, když potřebuju vzít klasický věci jako doklady, peníze, mobil a tak a zároven´ i třeba věci na přebalení, podložku, plínu, ubrousky.... Mně přijde, že klasická kabelka s krátkým uchem přes rameno mi kvůli nosítku sklouzává 😒

aemmi
12. lis 2012

@pampeliska1 jj, tyhle 🙂 mně se puntíky taky líbí, ale budou všechny takhle krásně pružný? třeba bílé puntíky na červené jsou asi jiný materiál, ale je pravda, že tuhle už mám asi rok, velurovou má teda jednu a taky je taková tužší

hanule04
12. lis 2012

ahoj mě pružný přijdou tak nějak všechny stejně, možná ta malinové proužky, je taková tužžší a co jsme měla z druhý ruky velurové (bambus) tak mi přišli takový tvrdý. A nejvíc sepranou mám asi tutti fruttiz těch co mám, ale je pravda že ta byla koupená první.

mahafi
12. lis 2012

@terezka312 já nosím batoh.. do ničeho menšího by se mi asi proprietky nevešly a navíc s taškou přes rameno bych byla asi jako paragraf ☹.. to že to asi není moc estetický nějak neřeším 😅
Rovnou se zeptám taky..řeším jak nosit na zádech a mít zavazadlo.. 😀 a taky mi přijde při nošení na zádech, že by byla v mhd tak nějak míň chráněná před ostatníma lidma, aby mi do ní nestrkali, nepadali na ní a tak.., jak to řešíte? Na břiše mi přijde bezpečnější.. ale zase už přes ní skoro nevidím 😀

terezka312
12. lis 2012

@mahafi A batoh je pohodlný nosit s nosítkem? Nebijou se nějak ty popruhy? O estetiku mi taky tolik nejde, spíš řeším ted´ jak to vymyslet co nejpohodlněji a nejpraktičtěji. NO a až budu nosit na zádech, to bude opravdu další oříšek 😀

janistr
12. lis 2012

@terezka312 Já taky nosím normálně batoh a s popruhama není problém (máme taky KiBi a tam jsou oproti ostatním nosítkům docela ploché 🙂).

terezka312
12. lis 2012

@janistr Tak super, měla jsem v plánu taky batoh, ale právě jsem přemýšlela, jak s těma popruhama, ale když to neni problém, tak je můj problém vyřešen. Díky! 🙂

mahafi
12. lis 2012

@terezka312 taky s batohem a nosítkem problém nemám 🙂, popruhy se netlučou

andelka
12. lis 2012

@terezka312 já taky zásadně k manduce batoh...to je nutnost, vzhledem k tomu že když někam jdeme, tak co všechno tahám s sebou. Nepohodlné to rozhodně není.

terezka312
12. lis 2012

@andelka
@mahafi Tak super, tak teď ještě vybrat nějaký pěkný batoh 😀

herminka
12. lis 2012

@terezka312 Taky nosím k manduce batoh, zpočátku se mi to taky zdálo divné, ty dvojí popruhy, tak jsem nejdřív nosila tašku přes rameno, ale bylo to daleko méně pohodlné.

terezka312
12. lis 2012

@herminka NO asi na tom něco bude, že je batoh nakonec pohodlnější.

janaste
12. lis 2012

holky co říkaté na tyhle pleny http://aukro.cz/sketch-aio-plenky-vse-v-jednom-...
Jsou nějak levné, tak kdoví, jaké jsou kvality.

mahafi
12. lis 2012

@janaste od sketch utíkej co nejdál 😉

madlisek
12. lis 2012

@terezka312 taky nemám problém s batohem a nosítkem 🙂 Naopak, batoh váhu miminka příjemně vyrovnává.

janistr
12. lis 2012

@madlisek Ano, přesně tak, váha je tak pěkně rozložená 🙂.

pajenka
12. lis 2012

Prosím poradíte, jaký je nejlepší materiál na vkládačku? Asi bambus? Ještě je možnost bavlna a fleece. Co používáte a s čím jste spokojené?

pampeliska1
12. lis 2012

@pajenka chceš si je šít? Jestli jo, tak bych nakombinovala bavlnu a bambus.. Samotný bmb by moc dlouho schnul.. Fleece bych na vkládačky nedávala, ten můžeš dát zvlášť jako separačku..