Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

abigail1
3. led 2013

@betysek
@helulela
no, holky, to mi říkáte brzo, už jsem ji zaplatila 😀 Ale pár dobrých referencí mají v této diskuzi: http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums...
Taky do nich budu dávat prefold.

betysek
3. led 2013

@abigail1 Asi ne že by byla úplně špatná, ale ta savost za tu cenu nic moc. Jako velká skořápka na vycpání bude fajn. Já ji koupila na mamaja.cz jako 2.jakost ve slevě, tak mě to až tak moc nemrzí....Ale dneska bych ji už asi nevzala, raději bych vzala noční Bamboolik.

bamboolik
3. led 2013

@abigail1 já teda bum hugger taky moc nemusím. Měla jsem ji u prvního syna a teda nijak mě nenadchla saovstí, ale na vycpání na noc byla super, protože to je kapsovka, takže se v noci nikde nic nežmoulá. Proto taky Bamboolik noční je kapsovka, to byla jediná věc, co se mi na bum hugger líbila 😀

bamboolik
3. led 2013

@novi já bych se být tebou vybavila bambusovýma vkládačkama, abys mohla dovycpat co máš doma. Bavlněné VV toho moc nepoberou, resp. jsou super na bezplenkovku, ale víc jak jednu dávku dle mé zkušenosti nepoberou.
V tomto věku je to naprd, protože člověk neví, kdy se dítě rozhodne na nočním 😅 Náš malý (1r a 4m) je vcelku vtipný, když chce, tak čůrá na nočník(záchod) úplně suprově a pak se zase rozhodne, že nic a jedeme jen plínky. Je od narození BKM, ale nějak mám pocit, že se ho to netýká 😀 No spoléhám na léto, snad se zadaří brzy, protože se mi nechce zase na tábor táhnout plínky 😖

novi
4. led 2013

@bamboolik Veronika prave ma taky ty obdobi kdy krasne nocnikujem ake ted ma obdobi kdy ho bojkotuje a radsi se vycura hned vedle jen ne do nej.......

hanka208
4. led 2013

Ahojky maminky látkařky. též jsem se rozhodla látkovat. Mimíska očekáváme během několika dní a nějakou malou výbavu máme už pořízenou s tím, že pak dokoupíme podle toho co nám bude vyhovovat. Zatím co jsem pořídila a vyprala atd.
Tak od čč mě zrazuje to žehlení ☹ ale zas rychle schnou což je ted hl. v zimně ideál. Tak jsem myslela, že pro pohodlí budu používat spíš kalhotkové, ale ty máme zatím od Anavy a téměř 2 dny jsem je sušila což mi přijde dlouhé.
Ráda bych se zeptala vás co používáte převážně čč. Jestli je žehlíte po každém praní, nebo třeba jen ze začátku cca v šestinedělí? Pak taky čekáme chlapečka a tak si říkám jestli je lepší použít do novorozeneckého skladu vv nebo tam dát jen další čč, ale to mám obavy aby to nepročůral 🙂

betysek
4. led 2013

@hanka208 Ahojky, používám hlavně čč s vkládačkami. V šestinedělí jsem žehlila vždycky. Ale myslím, že ani to není potřeba. Když budeš dávat kalhotovky od začátku, tak je taky nebudeš žehlit. Spíš jsem to dělala pro svůj dobrý pocit. 😉 A částečně i proto, že máme hodně tvrdou vodu a čč žehlením aspoň trochu změknou. Teď žehlím čč jednou za týden, když žehlím oblečení. Mám jich dost, tak že mi většinou vystačí, když nejsou vyžehlené, dám i nevyžehlené. JInak suším čč složené na polovinu, tak je pak je vyžehlím, jak jsou složené a přitom poskládám, u starší jsem pak dělala jen to, že jsem čč poskládala na rovno a pak jen přežehlila z obou stran, aby právě byly měkčí. Jinak mne Anavy taky schnou 2 dny. 😀Proto mám Anavy a Bamboolika jen na noc a na cesty.

betysek
4. led 2013

@hanka208 S tím vycáním novorozeneckého skladu neporadím, dávala jsem čč narovno od narození, ale myslím, že to bude na novorozence moc, když mu to vycpeš vv. Psala jsi, že máš Anavy kalhotovky, pokud jich máš víc, ak na vycpání čč jsou dobré krátké vkládačky z kalhotovek... 😉 Já mám holčičku a stačilo nám min. měsíc čč i bez vycpání...Ale to je spíš vyjímka.

janistr
4. led 2013

@hanka208 Já čč žehlila jen v šestinedělí, od té doby jen skládám. Nám nevycpaný novosklad taky vydržel cca ten měsíc, potom jsem vycpávala buď Kikko ubrousky (ale ty nedrží tvar a hrozně se sráží praním), nebo malými vkládačkami z kalhotovek. Druhá čč, nebo dokonce vv by dělala na novorozenci hrozný balík (u nás byl teda balík i ten novosklad, malá byla prcek 🙂.)

luciesofi
4. led 2013

@hanka208 Ahoj 🙂 Čč žehlím doteď, máme dost tvrdou vodu, tak aby trochu změkly. Ze začátku jsem žehlila snad každý den a teď tak jednou týdně, mám hodně kalhotkovek, tak tolik čč jako na novorozence nevyužiju 🙂 Novosklad jsem od začátku vycpávala buď Krama žínkou z Ikey (10 ks za stovku - hodně holek namítá, že zhrubne, ale já jsem vkládačku vždycky dávala jakoby dovnitř toho novoskladu, takže je mi to šumafuk) a krátkou vkládačkou z Anavy kalhotkovek.. ze začátku by ti mohl stačit novosklad i nevycpaný, ale malá je učůránek 🙂

terezka312
4. led 2013

@bamboolik jezdíte na nějaký přírodní tábor? jako že bez teplý vody a pračky a tak? na takový jedu zas v létě a pořád přemýšlím, jestli brát látkovky, nebo radši nějaký eko jednorázovky 😅

hanka208
4. led 2013

@betysek Dík za radu. Taky mě napadlo že v těch kalhotkách je dlouhá i krátká vkládačka a že mi tam asi bude stačit jen ta dlouhá a tu krátkou bych teda mohla použít na ty čč 😀 super nápad. Vyzkouším, dík🙂

hanka208
4. led 2013

@janistr
@luciesofi

Moc děkuji za rady 🙂 Tak to jsem ráda, že ty čč nemusím až tak žehlit. Máme teda taky tvrdou vodu, takže je přelítnu žehličkou taky, ale nebudu se s tím tak mořit jako když jsem je prala ted. Vyžehlila jsem jich 20 a měla jsem toho nad hlavu ☹ No možná je to i tím koncem těhotenství 🙂 ale určitě bych nerada trávila hodinu deně u žehličky jen na pleny.

terezka312
4. led 2013

@hanka208 tak jsem zatím asi jediná, co čč nežehlí a nežehlila ani v šestinedělí. Respektive vyžehlila jsem je po prvním vyprání ještě před porodem, a pak jednou po prvním praní po porodu, ale ta představa, že je budu obden žehlit se mi moc nelíbila, takže jsem s tím hned přestala. Jako vyžehlený jsou měkčí a líp se skládaj, ale nějak to pro mě neni až takový plus, abych žehlila 😀 A čistě nevycpaný novosklad jsem jeli docela dlouho a to mám učůranýho chlapečka, akorát musíš víc přebalovat.

janinek
4. led 2013

Cc nezehlim. Obcas jich par dam vyzehlit pani na uklid. Mamka i tchyne mi je take zehlily. Ale vetsina cc na rovno je nezehlena.

hanka208
4. led 2013

@terezka312 No hele já to s tím žellením moc žhavě taky nevidím 😀 Určitě nejsi a nebudeš jediná co nežehlí 🙂

lenka5731
4. led 2013

@terezka312 já jsem také nikdy nežehlila, a to dcera přišla z nemocnice, když byla 36+2tt... babička psychicky nevydržela, tak na začátku párkrát vyžehlila, ale od začátku jsem používala i nevyžehlené a - kupodivu - se nic nestalo 😀 Přesně jak píšeš, vyžehlené je samozřejmě lepší, ale rozhodně mi to nestojí za čas strávený u prkna (i bez toho byl kolotoč zkoušet kojit, krmit z flašky, odsávat, do toho druhý dítě a manžel v práci víc než vydatný). My teda na přebalování čč nepoužívali tolik jako ostatní, ale pod pusu při pití je používáme ve velkém od začátku doteď. Strašně bryndá, opice jedna.

katyxq
4. led 2013

@terezka312 já žehlila čtvercovky 2-3týdny (že se mi líp skládal novosklad, to byl jediný důvod) a to ještě ne vždycky, pak už mi šlo skládání dobře, tak jsem se na žehlení vybodla

katyxq
4. led 2013

@hanka208 Nevycpaný novosklad jsem používala hodně dlouho, pak jsem na ven dávala malou vkládačku z Anavy kalhotkovky nebo místo novoskladu Anavy bambusovou vícevrstvou na kalhotkový sklad ... bezplenkujem (nebo se aspoň snažíme), jedna čtvercovka narovno stačí ve dne doteď 😉.

lenka5731
4. led 2013

@hanka208 my jsme tak první 2-4 týdny používali jednu čtvercovku složenou narovno, málo kadila, tak to šlo, všechno ostatní bylo moc objemné, látkovali jsme od 2,3 kg. Potom jsme začali dávat kalhotkový sklad z vv anavy a kalhotkovky vel. 1.

mahafi
4. led 2013

@bamboolik u nás teda nočník nefrčí (teda jo, jako odkladiště pexesa, pastelek, atd.), ale taky doufám v léto.. řešit znovu na táboře plenky se mi neceee 😀. I když to letos bylo absolutně bez problémů a všechno mi stihlo uschnout do večera, ale je to starost navíc.. 🙂. Ale bylo vtipný jak nelátkující jen chodili a říkali, že jsou rádi, že tohle řešit nemusí (ale já zase nemusela řešit pytle smradlavejch plenek v týpku 😀 a kam je vyhodit.. takže já jsem na tom byla dle mě mnohem líp 😀).

mahafi
4. led 2013

@hanka208 čč jsem řehlila jen párkrát zezačátku, protože se mi tak líp skládaly, ale velmi rychle jsem se naučila je skládat i nevyžehlený 😅 , takže čč nežehlím. Zezačátku jsem měla novosklad vycpaný bmb ubrouskama kikko nebo žínkou z ikea složenou na třetiny, stačilo to takhle docela dlouho 🙂.

mahafi
4. led 2013

@terezka312 my jezdíme na přírodní tábor a látkovky byly letos fakt v pohodě 🙂. jsem to tam tak krásně fotila, abych udělala album a ještě jsem se k tomu nedostala 😅 , ale chce to nějakou variantu, co dobře schne i nevyždímaný pračkou (takže třeba bmb vv nebo kalhotovky ne ☹. Ale třeba mám jen slabý ruce a jiný by to vyždímal tak, že to uschne 😀)

terezka312
4. led 2013

@mahafi hm, a co je to, co dobře schne a zároven´ je to funkční? VV a kalhotovky používám nejvíc, ty schnou blbě i doma, natož na táboře. Teda když bych věděla, že bude celý 3 týdny vedro a bude pálit sluníčko (což ale jinak nesnášim 😀), tak v pohodě, to bych je klidně vzala, ale když bude celou dobu lejt, tak neuschne ani čtvercovka.

filipatereza
4. led 2013

@mahafi No tak to se na to album moc těšíme. Určitě to bude inspirativní!!!

mahafi
4. led 2013

@filipatereza jejda, tak ono to zas nebude nějaký terno, plenky na šňůře a máchání pod jezem 😀, ale mrknu, jak se album dělá 😅 a nějak to spáchám.. v zimě to bude opravdu aktuální téma 😀.

@terezka312 já jsem měla hlavně čč se všemožnýma vkládačkama (bi, z anavy kalhotovek) a bavlněný vv, já jsem si zkoušela na chatě, co jsem schopná vyprat a vyždímat růčo a aby to uschlo do večera (nechtě.la jsem je pak brát dosychat do týpka, aby tam nebyly uzený ☹). Kdyby lilo, tak jsem měla v plánu jet do města koupit jednorázovky, ale naštětí nebylo potřeba

hanka208
4. led 2013

@katyxq
@mahafi
@lenka5731

Maminky opravdu moc děkuji za rady. Jste moc hodné a jsem ráda že se takový lidi co rádi poradí ještě najdou 🙂

elvis12
4. led 2013

@hanka208 ahoj, ja zehlim cc do ted po kazdem prani. ale to je asi jen takova moje uchylka. nic jineho totiz nezehlim vubec. dokonce nevlastnim ani zehlicku (pujcuju si mamy, bydlime v jednom baraku - nekdy mi zehli cc ona) ja vycpavala malou vkladackou z anavy.
@terezka312 na tabor latkovky. stejne bude Č. behat nahaty, tak jich moc nebude 🙂

elvis12
4. led 2013

@terezka312 @katyxq @luciesofi @dandelion budu OT, ale od kdy se muze nosit s rucickama ven? Nekdy to Doty nevadi, mit ruce v satku, ale nekdy si je vyndava a chce si hrat. Nosime ruzny hracky pripnuty na snurce na dudlik, aby ji to porad nepadalo na zem...

dandelion
4. led 2013

@elvis12 já tak nosím asi měsíc a půl.. ale jen když nechci aby spinkala.. 🙂 ani nevím od kdy se "může".. u nás to taky vyplynulo.. když měla ruce schovaný tak se jí v šátku nelíbilo...