Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ameliejulliette
18. lis 2010

@schnek Díky, zejména za objevení utajených protisucháčů 😀 Jednou bych je snad našla... ale takhle je to mnohem rychlější se vás holky zeptat 🙂

jankabry
18. lis 2010

@schnek no tak u merinovlny to ale může být i tím, že je to vyrobeno tedy made v Číně, ale materiál může být dovezený z Austrálie 😉 v Číně je levná produkce, tak se to vyplatí tam dovézt ... hodně věcí se tam takhle dělá .. snad je to i případ merino věcí 🙂

a díky za rady ohl. toho hyblera .. ale nepotěšily jste mě. Já si včera rezervovala na bazárku těch 30ks a teď to budu muset nějak slušně zrušit 😒

schnek
18. lis 2010

@jankabry tak to předpokládám, že materiál je australskej, výroba v Číně, ale stejně... 😒

ivuska.h
18. lis 2010

@schnek Otázka taky je, v jakém stádiu to Austrálii/NZ opustí, může jako surové ovčí rouno, jako příze, jako metráž...

ivuska.h
18. lis 2010

@schnek To máš jako rádoby české Kikko, všechno je to čínská výroba...

blka
18. lis 2010

@suik A víš, jak dávala jedna známá manželové tety široké balení? Dala hnusku, na to látku a na to větší hnusku, aby tu látkovku udržela. Fůůůůj 😝

suik
18. lis 2010

@blka taky dobrý 😀

suik
18. lis 2010

@margotg díky, mě šlo o to DM-ko. Teď jsme v německu a zas tolik nevládnu němčinou abych přepadávala lékárnu 😀 a taky jsem tam nic co jsem potřebovala nesehnala. V nejhorším si to nechám dovýzt z čech....ale právě tu někdo o tom, že se to dá koupit v dm mluvil.

margotg
18. lis 2010

@suik ó to německo jsem přehlédla to mi nedošlo 🙂 no nevím jestli v německých lékárnách taky vyrábějí léky, cera lanae je latinsky a měli by to tam taky znát. Ale je to kvalita, úplně čistej, bez jakýchkoliv příměsí, dělají se z toho ty mastičky 🙂

baarca
18. lis 2010

@suik To v DM se jmenuje Brustwarzen Salbe, ale není to čistý lanolín, takže spotřebuješ asi víc a je to celkem malá tuba. Dobré jako rychlá náhrada, ale na dlouhodobé používání je lepší čistý lanolín z lékarny.

maly_prcek
18. lis 2010

@suik @margotg No já nevm, já měla problém se s něma v té lékárně domluvit česky, co chci 😀 Zírali na mě jak na magora, že tam nechci tu vodu, furt cosi chtěli míchat do druhého dne 🙂 🙂 🙂 A pak asi nechápali, co s tím furt dělám, že jsem tam tak často... 🙂

margotg
18. lis 2010

@maly_prcek Protože lanolin se říká té směsi s vodou. Je to 3 díly čistého tuku z ovčí vlny a 1 díl vody. čistý vosk z ovčí vlny nebo taky cera lanae se samotný nepoužívá, protože je strašně mastný a tuhý. Většinou se do mastí přidává v malém množství právě kvůli své schopnosti vázat vodu. A masti z čistého lanolínu se taky nedají moc použít kvůli své hutnosti. Výborně se hodí do mastí na opruzeniny. Tak prostě řekni že chceš bezvodý vosk z ovčí vlny nebo bezvodou ceru lanae a určitě ti dají co chceš. Nejspíš asi nechápou, naco to někdo může chtít 😀 ( jo a takhle chytrá jsem proto, že taky pracuji v lékárně 🙂 )

helulela
18. lis 2010

no vidíte, na mě v lékárně sice koukali úplně normálně, skoro jsem měla pocit, že to tam po nich někdo chce každou chvíli 🙂 ale řekli mi, že nemají, protože z toho nic nemíchají... takže naše vlňáčky momentálně ladem 😒

ivuska.h
18. lis 2010

@maly_prcek Beztak z toho vaříš nějaké drogy 😀 😀

margotg
19. lis 2010

@ivuska.h br 😝 asi to nebude nic moc 😀 😀

slunicko76
19. lis 2010

@blka tak to jefakt hnus 😖 u nas se davaj takovy ty ortopedicky kaklhotky, obyc latkovy obdelnik a nahore pruh se suchacem, ale tak hle to je fakt humus.
ad k prehivani u chlapecku-nase primarka si dokonce mysli, ze zna vyseni poctu IMC (infekce moc.cest) v poslednich letech, hlavne u holcicek muzou byt take hnusky.jako ze v nich jsou deti v chladu,moc se ochladi v tom gelu(a to jsem si taky vsimla, ze E mela rano uplne studenej zadecek) no a taky samo, ze maminky setri a tak casto neprebaluji, kdyz je dite v "suchu". to uz mi reklo toooolik maminek!

@maly_prcek tak to ja jim to rekla na rovinu a zensky se desne zajimaly a priste jsem sla s tou nej plinou, aby si to prohledly!🙂
jo a u nas v lekrne mi to navazily, takze jsem si vzala jen malicky kelimek, ale kdybych chtela, daj mi to i do pulkylovky!🙂)

reruna
19. lis 2010

@slunicko76 o těch infekcích močových cest jsem to už taky četla.... no ale když používáš papírovky, tak ono to fakt nemusíš tak často přebalovat jako v látkovkách. Já jsem měla prvního syna do 2 let v papírovkách, než jsem se odhodlala na látku.... ony ty papírovky jsou fakt naomak suchý.... a dokud se o to nezajímáš, tak ty negativa papírovek tak neřešíš, ono si stačí pročíst letáky výrobců papírovek, to je samé - zadeček jako v bavlnce, sucho až 12 hodin, prodyšný materiál, pohodlí při pohybu atd, negativa nikde, samozřejmě.
Rozhodně v látce přebaluju 2X častěji než papírovky, teda pokakanou papírovku musíš přebalit vždycky hned, to je jasný.... ale té moči to absorbuje daleko více, než látka a zadeček je opravdu víc v suchu než v látce,pokud nepoužíváš irmu.... ale těch negativ papírovek je aspoň pro mě daleko více, takže jedem havně v látce, i když papírovky jsou pohodlnější, to nepopírám a můžu srovnávat.

andelka
19. lis 2010

@slunicko76 no, švagrová měla 4 papírovky na den pro dvojčata - fakt se hodně ušetřilo 😝
Ale jak píše reruna, látkovky přebaluju 2x častěji, já někdy v papírovce prostě nepoznám, jestli čural nebo ne, dost dlouho je suchá a ani není objemná. Takže taky kombinuju, na noc papírovky a taky na delší návštěvy - ať netahám tolik plín a nemusím ho taky tak často přebalovat, když teď už kaká obden. Ale jinak látkuju, i na kratší cesty ven. Už si toho jedna maminka v klubu maminek všimla a obdivovala mě, že látkuju i venku - měla jsem zrovna modrozelenou BBH, tak jsem se chlubila 😀

reruna
19. lis 2010

s tím lanolinem, u nás máme dvě lékárny a v jedné mi bezvodý lanolin dají bez problémů, kolik chci, minule jsem si brala rovnou 20 dkg a bylo to za 180,. Kč a to mi vydrží do konce látkování určitě... mám jen dvoje vlňáky. Ale ve druhé lékárně mi řekli, že oni už ten bezvodý neberou, že je jedodušší si to objednat už namíchané s vodou... takže se to chce poptat ve více lékárnách asi...

slunicko76
19. lis 2010

@reruna suchy, to ano, ale ta moc tam je,ale kdyz hodne dlouho neprebalis (plinka sezda sucha), tak se tvori bakterie a jiste se jeste jinak ta moc rozklada! proto by se melo i v papirovkach prebalovat min stejne jako v latce.a ten gel, co je v pline je studenej-po delsi dobe.
@andelka zrovna jsem na tebe pred chvili myslela! jak to mate s prikrmama! mne ted Esterka normalne kaka behem krmeni, po krmeni, pred krmenim, zadnej prujem, ale tuhy.pred chvili jsem prebalila a jak jsem ji oblikla, tak rev,rozbalim a zase bobek.🙂

slunicko76
19. lis 2010

a jeste takovy dotaz! koupila jsem si tady na bazarku BG kapsovky od jedny pani, taplaceno uz cca 14dni a furt nic nejde, furt ji pisu a nic! poradte, co mam delat!? preci jenom to nebylo jen par korun.

slunicko76
19. lis 2010

ivus, retroauticka v oranzove variante jsou jeste krasnejsi nez ta modra-ty mame uz doma-ja se snad neudrzim!🙂))

andelka
19. lis 2010

@slunicko76 já jsem taky koupila tady na bazaru BG kapsovky, ale už je mám doma 🙂 Peníze jsem posílala 9.11., přišlo to v úterý 16.11. Takže OK. Ale zas mám problém, že jsem něco prodávala, zájemkyně prý poslala peníze, ale mi nic nepřišlo, psala jsem jí to, ať si nemyslí, že to nechci poslat, a taky žádná odezva. 😒 Tak nevím, jestli to mám inzerovat znova nebo ještě počkat...
Určitě máš pravdu, že se plínka jen zdá suchá, no proto je v ní málo. Jen v noci a necelý jeden den co 14 dní - tak snad se mi podařilo ty dopady zmenšit.
Jinak Dany teď kaká obden, takové polotuhé, ne úplně bobek, ale ani nekuté jak vaječina. Někdy poznám, že tlačí, kroutí se a kope nohama, ale někdy vůbec, pak je to překvápko.

sussanah
19. lis 2010

@slunicko76 byt tebou, tak napisu adminum, co mas delat, posli jim i nick te pani. Jedine, co muzou oni asi udelat, ze ji napisou mezi nespolehlive prodejce ☹ A divala ses, jesli ma i nejake reference, jestli je aktivni v nejakych forech, jestli uz ma nick dlouho?

andelka
19. lis 2010

@slunicko76 taky mě napadlo jedině napsat adminům - je to vždycky trochu risk, nakupovat přes net a platit předem, co se dá dělat no. Taky by mě to naštvalo.

reruna
19. lis 2010

@slunicko76 no to je jasné, že ta moč tam je... ale látkovky máš taky různě savé a některá ti vydrží hodinu, některá i 3 a to dítě je vlastně taky v té moči, že..... někdo dává i látkovku na noc a nepřebaluje... papírovka vydrží asi jako ta nejsavější látkovka a možná o trochu déle, akorát že ty hodně savé látkovky si šetřím, nemám jich tolik, tak jasně že přebaluju častěji. Papírovek by mi na 24 hodiny stačilo 4-5 ks, podle toho, kolikrát by L. kadil a látkovek mám na den 7-9ks, ale je to tím, že mám různě savé kousky...

reruna
19. lis 2010

@slunicko76 rozhodně nahlásit tup paní a napsat jí to do hodnocení....
@andelka já bych počkala týden a pak to dala znovu do prodeje, s tím, že se paní neozvala....

margotg
19. lis 2010

@reruna souhlas, ty papírovky opravdu studěj, Zdenula měla zadeček vždycky úplně studenej a vím že mě to štvalo. Ale před sedmi lety se mi o takovéhle nádheře (myslím tyhle krásný barevný návykový plínky) mohlo jen zdát. A čč od hyblera - co si budem povídat 🙂

margotg
19. lis 2010

@reruna taky si myslím, ty hodnocení bysme měli poctivě vyplňovat, přece jenom je lepší pocit, když vím že se můžu docela spolehnout 🙂

andelka
19. lis 2010

@reruna no, to je fakt, že i v látce je jakože v mokru, fakt přebaluju častěji, Dany si už i "řekne". Teď máme od rána druhou látkovku, jednou se vyčural na přebalováku 😅 U nás záleží i jestli odpoledne spí, včera měl BBH 4 hodiny. Ale v noci vydrží jen papírovky. Též mám různě savé, doma dávám čč s vkládačkou nebo vv narovno. Na ven savější.
Asi jo, už jsem jí psala dávno, že pořád nic nepřišlo. Tak ještě poslední pokus a dám to zas tam.