Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
29. kvě 2009

jannco, tak dávej bez snapky, to jde taky, svrchňáky to udrží, já mám snapku jen na pastelku 😉 jinak já už dávám plíny rovně, už jsem pomalu odložila i kikko lux a vytáhla IV 😉

jannca
29. kvě 2009

schnek:a co dáváš na noc?

marcelkad
29. kvě 2009

dagina, na cuddlebuns - pokud to nejsou AIO- musíš dávat svrchnáky

zlatouch
29. kvě 2009

Ahoj, mam dotaz na IB SIO. Uz jsme tu dospely k tomu, ze ty extra vkladacky se daji pouzivat i do jine velikosti, ze jo? Jako ze Lko jde narvat do gatek M? A co naopak, jde Mko do Lek? Jako ze asi pujde, ale aby to nebylo maly a neprotykalo...? Zkousely jste? Mam zalusk na nakup z UK, ale extra sety L nejsou 😒

marcelkad
29. kvě 2009

Zlatouch a vyplatí se to koupit z UK?

lusinta
29. kvě 2009

zlatouch-ano,jde to..L do M v pohodě. M do L tam už trošku hrozí,že to někde díkto pročůrá.ale pokud je to jako nouzovka na doma,tak v poho.

ale taky by mě zajímalo,jestli se to vyplatí🙂a konkrétně ty sety..tam už snad nižší cena být nemůže...

lusinta
29. kvě 2009

jannca- nejlepší vkládačky jsou Babyidea twofold,prefold,bamboo hour..

schnek
29. kvě 2009

janco, na noc dávám BE, na M. už sedí i ty L/XL nebo jsem dávala kikko bambusovou čč na novosklad + vv + separačku, vydrží to celou noc 😉

zlatouch
29. kvě 2009

jo, myslim, ze jo, SIO stoji 11 liber a ty sety kolem 5 - www.nappyparadise.co.uk a nejlepsi je, ze to provozuje Ceska 😉

zlatouch
29. kvě 2009

jinak Lusinto dik za reakci, prave se bojim, ze to protece, uz jsi to zkousela?

ijo
29. kvě 2009

Čau, to je zima co?? Hrůza!!
Já mám nejraději CuddleFold, ale asi ho ještě nikdo nemá tady z okolí. Dagino, taky je mi líto na CB dávat svrchňáky, ale AIO mají moc hezké taky 🙂 A jak je to s poštovným, mě vždy připadá že je to strašně drahé

sisa.b
29. kvě 2009

dievcata, chcem sa spytat, s cim periete CT plienky? su vnutri cierne a bojim sa, aby nepustili farbu ☹ mame raketkovu a bumble bee. dakujem

marcelkad
29. kvě 2009

Bumble bee (vosičkovou) mám a peru normálně na 60 s ostatníma plenama - nic nepustilo.

novako
autor
29. kvě 2009

Ahoj Dagino, myslela jsem, že ses látkování vzdala a vypadá to, že to zkoušíš nanovo. To je super!

pucina
29. kvě 2009

holčiny na novošky je nejlepší klas.čč na novor.novosklad??chci taky hodně používat bezplenkovou metodu,tak uvidím jak mi to pujde..

ijo
29. kvě 2009

to jsem zvědavá, já to praktikuji od cca 6 měsíce, ale jen když chce kadit, to zvládáme v pohodě. Já měla SWB nejmenší a malé Bum Huggery a EH

angetha
29. kvě 2009

Pucino co říkaly holčiny tady tak je opravdu dobrý novorozenecký sklad z čč.

lusinta
29. kvě 2009

no,já s těma objednávkama ze zahraničí moc nesouhlasím /a určitě by se mnou souhlasili všichni prodejci tady v čr/
jediná výjimka je ta,kdy se objednávají plínky,který u nás zatím nejsou k sehnání..

a důvody?
- prodejci mají tak strašně malé marže,že se z toho vůbec vydělat nedá..(a ani nechce..)
- to,co vyděláme protočíme opět do propagace plen či rozšíření sortimentu pro zákazníky
- děláme opravdu velké propagace a osvětu látkovkám ! každý prodejce smaozřejmě jiným způsobem..
ale jsou to konkrétní projekty, prezentace (ty taky nejsou zadarmo!!!pronájem prostor,čas lektora,cestovné..), platba za pronájmy stánků na veletrzích, články do časopisů, letáky, který platíme a rozdáváme...ATD ATD

myslím,že se snažíme fakt hodně, aby se o látkovkách vědělo a že si zasloužíme podporu i od vás...

proč by se pak měla mamina dozvědět o látkovkách v čr a nakoupit v anglii jen proto, že tam mají plínky levnější...(a to nepočítám ekologický aspekt cesty, kdy je opravdu rozdíl,jesli si ze zahraničí necháme přivést jeden velký balík plínek nebo by si každý objednal ty plínky sám..o to víc by letělo balíků letadlem..)

je to každého věc🙂🙂 chtěla jsem jen napsat pohled z druhé strany..k zamyšlení..

novako
autor
29. kvě 2009

Pucino: Mám tuchu, že při bezplenkovce je lepší čč na osminy nebo dvanáctiny. Každopádně uvidíš, co ti bude vyhovovat. Nedávno vyšla v češtině kniha "Diaper free" - Bez plenky. Je k dostání na bráně. Jestli jsi ji nečetla, je to taková bkmářská bible.

ijo
29. kvě 2009

no na to já byla moooc líná 😀

zlatouch
29. kvě 2009

Lusinto, urcite mas v hodne vecech pravdu, ale jak pises, je to opravdu pohled z druhe strany.
Ja jsem zase rada, ze mam diky netu moznost vcelku jednoduse porovnavat ceny a sluzby a zjistit si, co je pro me nejvyhodnejsi a nemusim spolehat na nabidku omezeneho mnozstvi obchodu v CR. Ono proste kolik co stoji je dost zasadni, obzvlast, kdyz latkuju mj.proto, abych usetrila.
Pripomina mi to konflikt kamennych a on-line obchodu, ti prvni jsou taky nastvany, lidi prijdou, vyptavaji se, osahaji a koupi na netu levneji. Ale tak to holt je, proste trzni ekonomika 😉
Nicmene myslim, ze vetsina lidi stale radsi nakoupi pohodlne u vas, nez se pidit po netu a slozite objednavat v cizine s nejistym vysledkem, tech par riskujicich jako ja snad ceske prodejce tolik neruinuje 😀

zlatouch
29. kvě 2009

Jo a kdybych mela Branu v Praze, treba by bylo vsechno jinak 😉 Ja si zatim zadnou plinu nikdy pred koupi neosahala, zadny servis nevyuzila, tak je pro uz fuk, jestli prijede z Brna nebo prileti z Londyna 🙂
Teda krome te ekologie, v tom se Tebou 100% souhlasim, ale vedome se chovam neukaznene...

lusinta
29. kvě 2009

no,mě nejde o ruinování a peníze,ale o princip🙂
když ošahají u nás v kamenné a pak koupí na netu,třeba jinde,to mi tak nevadí..
prostě jsem asi naivní🙂
myslím si,že by látkařky měly držet při sobě..
stejně jako AP matky, či domarodičky apod. "alertnativci"..protože jako skupina můžeme něco dokázat..jako jednotlivci ne tolik..
a ačkoliv by se mohlo zdát,že toto je přece úplně něco jiného-můj názor je,že není...

spíš jde o to,že koruna má výrazně špatný kurz, už delší dobu a proto je zboží v zahraničí levnější...ceny jsou jinak stanoveny přímo výrobci a většinou se jich přesně všichni drží..
už abysme měli taky euro... 😎

schnek
29. kvě 2009

lus, co ty MNM kalhoty, jsou někde k nahlídnutí ty nový vzory? 😉

ijo
29. kvě 2009

já teda musím souhlasit s Lusintou a plně ji podporuji. Já se taky snažím vyhýbat se věcem z Číny a učím tomu i svoje děti- ale to dělám z důvodu, že nesouhlasím s dětskou prací a zneužíváním dětí. a ano, taky používám pleny z Finska, jak CB tak BI, ale kupuju je u nás protože tím, že je tu koupím podpořím naše lidi a právě tu osvětu. Navíc, když já porovnám moje nej pleny na igulee, mají je u nás za stejně nebo levněji (huráááááá) a ještě by mě zajímalo - kolik se ušetří, když přivezu deset plen z Anglie?? Pětikilo???

ijo
29. kvě 2009

a já látkuju z přesvědčení, ne pro úsporu

schnek
29. kvě 2009

ijo, jaký jsou jejich stránky? hoď link 😉

ijo
29. kvě 2009
schnek
29. kvě 2009

hmm, krása 🙂

dubakm
29. kvě 2009

Holky, kdo jste objednával z eplenky? Za jak dlouho vám přijela objednávka?
Ijo- hele neprovokuj pořád, ja už s těma stránkama usínam 🙄 , dokonce jsem dnes posílala manžela na stáž do Finska 😀 , bohužel mi to nevyšlo ☹ Jinak taky jsem koukala, že cenově je to totožné s ČR, ale ten výběr je úžasný. Už se těším na ty vlňáčky 😉