Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Jojo, je to pravda 😉 Jinak ten prefold nálož vaječiny udrží, kolem nožek to udělá takové nohavičky.

@jasekd Rychlejší a samo o sobě savější. Nejsem něja proti novoskladu, sama ho v nouzi používám nebo třeba ve vedru venku na dece dám jen novosklad, aby mě nepočůral, když to na něj přijde :D Ale jinak se mi to zdá zbytečné motání a bez vycpání něčím bambusovým by to mým dětem nevydrželo. Jako ekonomickou variantu to ovšem zzcela uznávám 🙂

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Vyřazené oblečení je šílené. Aktuálně tu mám dva 120l pytle, co jsem o víkendu třídila. Vždycky jedno za čas musím Ondrovi vytáhnout větší věcí a ty malé zase uložit. Konečně mě napadlo v tom udělat nějaký systém, abych to vždycky nemusela prohrabat celé.

suik
17. srp 2010

@jasekd myslím ty žínky s barevnými poutky z Ikei, doporučovalo se to tu jako vkládačka.

suik
17. srp 2010

@ivuska.h hehe, tak to abych se jukla, co to ten prefold vlastně je 😀

suik
17. srp 2010

@jasekd na ten prodlužovák jsem taky narazila a zajásala,pak už míň když jsem viděla tu cenu....já mám totiž hafo malinkejch bodýček, který se nám sešly, všechny jsou nový a tak krásný a taky mi jich bude líto. Ale zase víc jak 200 stovky se mi za to dát nechtělo. Udělat po doma mě to nenapadlo, super nápad! Jen nevím kde seženu vhodný patentky.

a prát vlhčený ubrousky by mě teda nenapadlo už vůbec. 😀 .... já mám do porodnice koupený wiony.ale je to paket,co zbyde,tak to zkusím otočit. Mám teda separačky a ty se dají prát a používat jako ubrousky taky, taky je budu točit.

jasekd
17. srp 2010

@suik separacky ja mam fleec.HD, ubrousky prat poradil nekdo tady 😉 Patentky i gumu ja mam jeste od mamy, za komousu mela kazda zasoby vseho, hodne se silo. Ja vzala bodycka k mame a nacvakla si na ne odpovidajici velikost a doma to pak usila. Ten co se prodava, je na 9mm,a pak mam dve velikosti mensi prumer. Ty extendory se prodavaj tusim dva, nevim proc, kdyz jsou oba stejna velikost, ale v ecoobchudku v zasade to pani prodala i po jednom, tak mam jen jeden 😉 Jestli jste v Nemecku daleko a neexistuje tam neco jako Svadlenka, tak napis svy mame nebo tchyni, at ti posle par velikosti, od kazdy 3 patentky, a mas to.

jasekd
17. srp 2010

@suik i ty dve stovky se vyplati, kdyz nebudes kupovat novy hadry, ale cena je to premrstena podle me...

mmmk
17. srp 2010

@suik Ja ho asi pred hodinou dokoncila 🙂 Uz druhy v poradi. Patentky jsem koupila normalne v galanterce, ale mrkni na dawande, tam se ty bodyckovy (tusim 9mm) normalne prodavaji i s tim narazedlem 🙂 Fakt se to vyplati usit. Jsem si cvicne propocitala naklady a 10 cm siroke gumy (5cm), kousicek bavlnene latky a 6 druku stalo asi 20 Kc, kdyz hodne prestrelim 🙂 Dalo mi to asi pul hodiny prace i s paranim jedne strany. Nenasila jsem ji opacne 🙂

janula28
17. srp 2010

ahoj holky,
prodávám, nechcete někdo, je jako nová, měli jsme ji 2x, ale nějak jí nemůžu přijít na chuť 🙂

janula28
17. srp 2010

tak ještě jednou 😉 , barva pistáciová, cena 255 Kč

janula28
17. srp 2010

ta velikost trošku nesedí, David má necelých 7kg a je mu dobře, ale nějak mi nepřirostla k srdci

janula28
17. srp 2010

Bambinex bamboo one size

maly_prcek
17. srp 2010

@baca Já mám Ivuščiny patentkové vlňoše na 1čč narovno a drží super... Pro mně jsou lepší než Lovíky..., ale střihově jsou teda docela podobné... Ten materiál je takový hodně pružící, takže se fajn přizpůsobí...

maly_prcek
17. srp 2010

@jasekd Já jsem tenkalhotkový sklad zkoušela a moc mi to nevyhovovalo, ale D. byl už větší a možná to úplně nemím zasnapkovat... každopádně bych to určo dělala z nějaké prožné látky... Já jsem si šila vv-prefotdy doma z bambusového froté zašitého do starých triček... Frotébudou sát, ale budou se blbě snapkovat (nebude to pružit v pase), ale třeba pak narovno - proč neee..

Náš porod - domací nepřicházel v úvahu (rizikové těhu z různých komplikací), takže ten jsem ani nezvažovala... Mám malou pánev, D. měl v 38tt kdy se vyvolával porod váhový odhad "jen" 3kg, bohužel se to ukázalo jako už dost... Byly kleště, zozsáhlé šití... Vidělo to několik doktorů, prý hlavička v poho projde... Doufám, že už vaginálně rodit nebudu... 🙄 Po porodu jsem D. nemohla mít u sebe, stoupla jsem a šla do mdlob, nosili mi ho na kojo po 4h... Když mi ho konečně dali, stoupl mu moc bilirubin (a to kojení docela šlo, je to savec 🙂 )a valil n 🙂 a JIP na kapačky, ani kojit jsem nemohla, jen odstříkávala(aspoň jsem serozkojila... 🙂 )...
Ty rizika těžko poznat předem... Jsem speciální pedagog, viděla jsem u mic dětí a rodin, kterým špatný porod změnil život naruby... Já bych neriskovala... Ale všecko má pro a proti...
Já jsem s nemocnicí neměla nějaký extra problém... Nějaké věci mně mrzely (všecko je o lidech), ale brala jsem to, jak to bylo, měla jsem dost stresu i tak, než abych řešila blbiny... Celkově jsem to těhu a porod moc neprožívala, já nevim, nějak mi přijde, že se to teď zbytečně moc řeší (porody, těhu, výchova,...)...

suik
17. srp 2010

@jasekd
@mmmk
tak švadlenku jsem tu ještě neobjevila, jen takový základ v domácích potřebách, nějaký zásoby patentků taky mám, ale ne zrovna ty bodýčkový...
dawanda není špatný nápad.
Mě dvě stovky přijdou fakt přemrštěný, nejsem škudlil, utrácím za větší hovadiny, ale tohle by mi nešlo přes peněženku....to si to fakt radši ušiju.

kathy.skal
17. srp 2010

Hoky, kolik je těch vkládacích vložek do plínek zhruba potřeba? Předpokládám, že to není, co plínka to ještě vložka navíc.
Fakt se omlouvám, ptám se jak blbá 😖

maly_prcek
17. srp 2010

@kathy.skal Záleží, co máš za plíny, jestli nějaké málo savé, tak klidně co plína, to extra vkládačka... Já mám třeba Anavy a ty jedu bez té menší vkládačky, takže mi vkládačky ještě přebývají 🙂 🙂 🙂 Jinak bych vzala třeba pár BI (jsou savé a variabilní) na zkoušku dyštak si dokoupíš podle toho, jak bude prcek čůrat (jak velké dávky)...

ivuska.h
17. srp 2010

@maly_prcek A co bys řekla o jejich výdrži? Na noc asi ne, co? Mě přes den teda nikdy neprotekly (když pominu případy, kdy se mi nějak nepovedla lanolínová kůra...), ale na noc jsem si je netroufla. To dávám flísáky nebo teď nově Bundles "shorties", co jsem vyšmelila na MMB. S těmi jsem fakt spokojená, ale musí jít jen s bodýčkem, do dupaček bych ho v tom nenarvala ani omylem.

ivuska.h
17. srp 2010

@maly_prcek Jen takový rýpanec v reakci na "viděla jsem u mic dětí a rodin, kterým špatný porod změnil život naruby" -- to byly ale určitě všechno porodnicové děti, ne? Tak co teda přesně ta porodnice zmůže, když je zle? Jak vidno, tak určitému procentu nejsou schopni pomoct ani tam. Sama mám v blízké rodině člověka, který má celkem závažné následky asfyxie (epilepsie, ztížená hybnost jedné poloviny těla, dys-všecko) prostým zanedbáním péče v porodnici.

A k tvému konkrétnímu případu -- samozřejmě nevím, jaký až nepoměr tam byl, ale předpokládám, že jsi rodila v "klasické" poloze, ne? Třeba by v dřepu či ve stoje byly jiné výsledky.

chaarleene
17. srp 2010

k tomu prodlužováku - patentky se dají natřískat přímo do té gumy, bavlněná látka není ani potřeba 😀 já jsem si je tak udělala a fungují skvěle... náklady minimální, práce na 20 minut 😉

ivuska.h
17. srp 2010

@maly_prcek A že se to přeceňuje... No, já jsem byla těhotná už rok a půl a ještě další dobu plánuju, tak bych ráda, aby to proběhlo dle mých představ. Stejně tak porod, proč zbytečně trpět, být zaštupovaná odzvrchu dolů (nebo zleva doprava 🙂) atd., když se tomu dá celkem účinně předejít. Např. věřit doktorům, tak mám z prvního porodu nástřih a tudíž zvýšené riziko ruptury v při dalších porodech. Tahle mám perineum zcela netknuté 😀

ivuska.h
17. srp 2010

@chaarleene Tyjo, to začnu vyrábět, budu prodávat za pade kus a za chvíli ze mě bude milionář 😀

jasekd
17. srp 2010

@maly_prcek taky mam nekdy ten pocit...s tim resenim... A stema detma, ano nektere jsou postizene z porodnice, ale spousta dalsich se diky rychlemu zasahu a napr. akutni sekci podari zachranit zdrave, prevoz podle me vsechno muze zdrzet, jak se mam spolehnout, ze PA doma odhadne situaci vcas? Takze v tomhle s tebou souhlasim 😉
@ivuska.h si myslim, ze je to uplne jednoduchoucky a lidi to oceni, kdyz to nebude stat 200, tak si to vetsina radsi koupi nez se s tim sit.
@chaarleene ty moje vypadaj podobne 😉
@suik nevim, jak to myslis, patentky na bodycka... ale ja treba nemam to nacvakavadlo patentku, nebo jak tomu holky rikaj, ja nesiju, a vzala jsem klasicke stare patentky po mame, co sly prisit jehlou a niti, maj ty dirky, a pasuje to krasne, takze ani ty kleste nepotrebujes.
@kathy.skal na ty vkladacky uz jsem odpovidala Suik, ja je mam jen na noc do HD(pres den HD bez vkladacky) a nekdy do cc novoskladu, kdyz tim chci nahradit kalhotkovku (treba kdyz uz nemam ciste a vyprane jsou mokre). Mam 24 plin a 10 vkladacek a i to je moc, stacilo by jich cca 6-8. Ono to tu plinu zas o neco zvetsi, tak mu je nedavam, pres den prebaluju casto, ale na noc jo, spi celou noc a je spokojeny, i kdyz rano vetsinou uplne mokry.

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Ty co se kupují v galannterii, se prodávají i s takovým udělátkem, mlátí se do toho kladivem. A teda fakt zajímavé, že na to pasují i ty našívací, netušila jsem, že by to mohlo být kompatibilní.

"ale spousta dalsich se diky rychlemu zasahu a napr. akutni sekci podari zachranit zdrave, prevoz podle me vsechno muze zdrzet, jak se mam spolehnout, ze PA doma odhadne situaci vcas?" -- To je přesně to místo, kde přichází ke slovu statistika. Ta ukazuje, že úmrtnost je stejná a míra poškození (tj. i ty následky asfyxie) je nižší u domácích porodů. Poškozenost rodiček je dokonce ještě výrazněji nižší. Já ti ten článek fakt klidně pošlu, je to opravdu zajímavé čtení 😉

mmmk
17. srp 2010

@chaarleene Ty jo, ja mam asi blbou gumu, pac se mi to tam nechtelo poradne narazit, proto jsem vzala kousek bavlny.

@suik Koukla jsem na dawande na ty druky a nic moc tam nemaji. Ale to, co maji, je levnejsi nez to, co maji na ebay 🙂 Jeste mozna zkus pogooglit po eshopech 😉 Jinak tu na jihu je prodavaji hodne i v obchodech s vlnama nebo v latkach, nemusi to byt primo textilni galanterka.

@ivuska.h Jo, to rypnuti chapu, ale ja bych skoncila ve spitale tak jak tak. A po cisari jsem skocila jako kure po flusu, protoze kleste ci zvon byly moje nocni mura 🙄 Mam v okoli jeden priklad, kdy si to dotycna rozmyslela, ze teda rodit doma nebude, jeli do porodky, kdyz byla otevrena na 5 cm, tam nebyl volny nadstandard, tak obvolali porodky v celem kraji a jeli 80 km daleko. Kdyz dojeli, nastaly komplikace a dite ma mozkovou obrnu a nejake dalsi problemy. Ale oni se snad s tou porodnici chteli soudit, ze za to muzou oni 🙄

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h OK, uz se nehadam, proste Prcek psala nazor podobny memu. A to, ze to PA pozna, se musimspolehnout. Ve spitale je vic lidi k pripadne konzultaci. A dost uz 😀 Zase bysme tu zasekaly tema o plinach, se divim, ze jeste nikdo nedrzkoval, asi jsi tu vazena osoba 😀 Ty patentky nove ja neznam, tak nevim, a je super, ze je to kompatibilni i stema starejma... Ja to mela vubec zadara 😉

kathy.skal
17. srp 2010

@jasekd rozhodla jsem se, že jich zatím zkusím koupit 8 - 4 levnější a 4 dražší a uvidím. Kdyžtak koupím v Ikei ty žínky 🙂

nika
17. srp 2010

@kathy.skal já samostatné vkladačky nekupovala, buď používám to co je z plín jiných hodně savých a dává do jiných, nebo jsem objevila doma staré malinké ručníky 30x30 a ty i pak teda dokupila, já v Jysku v Polsku vyšel jeden an cca 7 kaček 🙂. a nedávno udělala tak že koupila látku z šijemdetem.cz a našila si vkladačky - nudle dlouhé cca 60cm a prefoldy a jsem spokojená.

@jasekd s takovým počtem bych nevyžila. ač mám i hodně savé plínky tak dýl jak 3 hodiny nevydrží, takže přebaluji dost hodně a často 🙂, bohůžel se ze mne te´d stala látkující, nelátkující noční hnuskařka dítko začalo spát na bříšku a ten velký balík ji vadíí. ach jo. navíc je dáno jak žok 😒

marecek4
17. srp 2010

holky,o těch prodlužovákách vím,ale jaksi mě nenapadly,díky za tip a diskuzi,hlavně,že jsem je nabízela kamošce na podprdu-pravda,to jsem malého ještě ani nečekala

nika
17. srp 2010

mmt dala jsem tu do bazárku nějaké plínušky 🙂 a perlan kdyby měl někdo zájem 😉