Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

noone
11. čer 2012

@bamboolik aha, tak ja s nima problem nemam. synovi sedely perfektne od roku do konce plinkovani, predtim mu moc netesnily kolem nozicek a protekaly. a na malou mam ted ty nove s potiskem a zatim dobry, ze by provlhaly jsem zatim nezaznamenala.
diky moc za radu. ja pliny prala v patek pred odjezdem a musela jsem je pak uz povesit a nechat uschnout, byvala bych je dala hned machat znova. tak to jdu nahazet do pracky a uvidime. diky 🙂

cervena_vila
11. čer 2012

Ahoj baby, objevila jsem tu na koníku a posléze i na aukru značku AITU a jejich materiál vega, paní mi psala, že je prodyšný a vodě-odpudivý podobně jako flís. Znáte některá osobně? Dost by mě to zajímalo.

@barunkaberu Jen jsem zahlédla tvou otázku. Sketch AIO mám doma a mají blbý střih, sedí až dětem, co s plenkami končí. Navíc hrozně šidí materiály. Přešívala jsem je na kapsovky a zjistila, z čeho jsou jejich "čtyřvrstvá savá jádra" - ze zbytků, odstřižků nebo jen z flísu (copak flís saje???). A jejich Geniální AIO prostě moč odpuzují, takže to teče rovnou do gatí 😀
Pak mám Itti Bitti SIO, ale ty jsou dobré jen v určitém období, protože jsou moc úzké. Ideální v době, kdy má dítě stoličku už jen jednou za den a ještě nečůrá velké objemy najednou. Měla jsem jen jednu velikost "L" a teď na konci plenkového období mě už děsně štvaly.
Výborné jsou Baby BeHinds Magic alls - jsou drahé a tlusťošky, ale výborně sedí a nepropustí, používala jsem je i na noc opět až do chvíle, kdy dítě čůralo už jen jednou za noc velké množství vody... A dlouho schnou. Sušila jsem je v sušičce, tím jsem oddělala gumičky, ale plenky pořád drží perfektně.

janakkk
11. čer 2012

@bamboolik jak je to vůbec se sušením v sušičce? já jsem teď na nějakých PUL nebo možná kapsovkách viděla, ža se do sušičky dát můžou.....

helulela
11. čer 2012

@barunkaberu ahoj 🙂 jako AIO bych ti za nás doporučila Tots Bots a Bum Genius kapsovky
@janinek @aemmi s tím zánětem ledvin taky nevím. Obecně je vyšší riziko zánětů ledvin při vrozených vadách vylučovacího systému, třeba u dětí s refluxem. Že by v těchhle případech byly látkovky horší než jednorázovky, nevím... Ale třeba @jasekd u syna s refluxem látkovky normálně používá a co vím, problém s tím nemají, ani jim to žádný doktor nezakazoval.
@noone podle mě aviváž neva. Mohla by trochu snižovat savost, ale to po pár vypráních zas zmizí. Já jednou na zkoušku prala nějaké zhrublé froté plíny s aviváží, jestli se trochu nezlepší... nezlepšily, ale nijak jim to neublížilo. I PULky občas přeperu omylem s aviváží, když je dám k normálnímu prádlu, a taky fungují normálně.

helulela
11. čer 2012

@janakkk taky jsem to někde četla, ale radši bych je do sušičky nedávala. I normálně jsou suché hned a jejich životnost to bude určitě zkracovat.

klaire22
11. čer 2012

ahojky holčiny,

jdu na radu 🙂 Prosím, řeknete mi, v čem nejčastěji perete látkové plínky (čč, kalhotovky, AIO) ? Musím si na to koupit nějaký spešl prášek, nebo stačí lovela? a co si mám ještě nakoupit jako pomůcky k praní pokakaných plínek????
Předem moc děkuji za rady 🙂

janinek
11. čer 2012

@helulela No jo, jen mi prijde divne, ze proste pak doktorka z toho udela zaver, ze latkovky nikomu nedoporucuje.

Jinak dne smi prisly snapky, tak jsem zasedla k navodu na novosklad, dotahla svrchnaky a sla skladat. Nez jsem pochopila ten mezikrok 2-3, trvalo mi to snad pet mnut 🙂 http://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_...

Ale ted uz to umim i bez obrazku. Horsi je, ze jsem pak zjistila, ze nemam vhodne plysaky, mam jne ptactvo a maji hrozne zadky 🙂 Ale nejak jsem to teda zabalila. Predpokaldam, ze kvalitu provedeni pak proveri praxe, jestli mi to protece nebo ne.

Jeste se chci zeptat k latkovym ubrouskum - jak je mate rozdelene? Mam ted jako jednech vice a vetsi trochu a druhych mene mensich, tak je lepsi vice a vetsi na zadecek a mensi mene na pusu? Koupila jsem si i fix na obleceni, tak mozna bych je rozdelila pul na pul a oteckovala nebo tak neco.

boudova
11. čer 2012

@janinek ubrousky rozdělené nemám....jak mi to příde do ruky, to s tím utřu a rovnou do špíny k plenkám .....

bamboolik
11. čer 2012

@janinek taky ubrousky nedělím. To co vyperu je prostě čisté 🙂

helulela
11. čer 2012

@janinek nevím, jestli existuje nějaká vědecká studie, který typ plen je u dětí s vroz. vadou vylučovacího ústrojí vhodnější. To je to jediné, podle čeho bych se řídila. Jinak názor, byť doktora, je jen názor a nemusí být vždycky správný. V tomhle případě bych řekla, že je důležitá správná hygiena, aby dítě neprochladlo a aby se často přebalovalo. Čerstvá moč je sterilní, ale po vyloučení se v ní rychle začínají pomnožovat bakterie, v látkové i jednorázové plíně. Jasekd to bude mít určitě nastudované, tak třeba napíše. V tom příspěvku mi jen přijde přitažené za vlasy, že zrovna díky tomuhle jednomu dítěti by dr. udělal tak dalekosáhlé závěry, třeba je ta odpověď trochu zkreslená. Určitě to není tak, že děti v látkovkách by záněty měly a děti v jednorázovkách ne.

bamboolik
11. čer 2012

@janakkk to hodne zalezi na PULu. Některé PULy snesou sšení na nějakou střední teplotu (u některých se to vyloženě doporučuje po šití apod) ale obecně do sušičky bych nedávala. Ten PUL se tím rychleji opotřebuje. A jsou typy kalhotek, které potom začnou jakoby šustit (to se mi stalo u pop-in), prostě se ta laminátová vrstva sloupne.
@noone u me pop-in provlhaly kolem noziček dost, rozhodně bych je nenazvla "držáky". Kamarádce u druhého díěte prostě svrchňáky tak polovina odešla do věčných lovišť. Možná ty nové jsou trochu lepší, ty nemám odzkoušené.
Taky mi na nich docela vadí to, že nejsou moc velké. Kamarádka je měla na malou a seděly do roku, potom nestíhaly ani savostí ani velikostí.

bamboolik
11. čer 2012

@klaire22 ja používám batole a spokojenost. Na pokakané plínky je nejlepší je před hozením do kýble potřít žlučovým mýdlem (DM drogerie), to perfektně vypere skvrny.

janinek
11. čer 2012

@helulela Prave, prijde mi to take pritazene za vlasy nebo minimalne spatne zformulovane.

@janakkk Ja bych PULky do susicky nedavala, ze mi to prijde skoda, zrovna ty rychle uschnou. Kdyz uz susila bych bambusky treba. Jinak napriklad na Blueberry a Little Lamb je psano, ze muzou do susicky na nizky vykon, ale take pisou, ze je susicka opotrebuje. Take mysli na to, ze nesusene v susicce budou hezci a lepe je pak prodas.

@boudova @bamboolik Mne prislo, ze jsem hodne cetla, ze to maminky deli. A protoz emi prisla uz krabicka na ne, tak jsem je tam sla davat a vesly se tam presne jen ty vetsi prave, takze se mi 'rozdelily' samy 🙂 a tak me napadlo se zeptat.

bamboolik
11. čer 2012

@janinek me to prijde tak, ze je to podle mě jedno. Stejně to všechno vypereš, tak co. My máme doma ubrousky z rozstříhné čč a ze začátku jsme je měli malému na utírání zadečku a teď z nich jsou kapesníky "jednorázové" 🙂

klaire22
11. čer 2012

@bamboolik děkuji moc 🙂

janakkk
11. čer 2012

@klaire22 já peru s mýdlovém slizu, popř. v Lovele....na pokaděné si poříď tuhé žlučové mýdlo (např. z DM), k čč ještě čas od času přisypu sůl na skvrny, + k máchání namísto aviváže trochu octa 🙂

janakkk
11. čer 2012

@janinek ubrousky nerozlišuju...jednou s tím utřu zadek, podruhé pusu, stejěn se to mezitím vypere, tak to nedělím....

klaire22
11. čer 2012

@janakkk děkuji 🙂

janakkk
11. čer 2012

@bamboolik
@janinek díky, já sušičku teda ani nemám, jen mě zarazilo, že jsem to někde slyšela 😀 😀

rebelie
11. čer 2012

@janakkk @aemni Jednu překrásnou košilku jsme dostali darem a bohužel jsem podobnou nikde neviděla, v té Bášek vypadá opravdu jak andělíček - hodím foto. Pak jsem koupila 2 nové za asi 29Kč z mimibazaru (http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=8243464&tab=14 - ale je hodně velká, určitě minimálně do půl roku, spíš dýl) - asi to šily děti a bůh ví, jak byla zpracovávaná ta látka, ale tehdy jsem nemohla nic jiného najít a chtěla jsem to vyzkoušet. Používáme je doteď, ale maj strašně širokej výstřih, takže by to chtělo tam dát patentky (pořád o tom mluvím,místo abych sedla a našila je tam), ale použitelné určitě jsou. Další jsou od Fruggi, ale jsou drahé a já teď uvažuju o košilkách od Sommi - to mi přijde asi jako nejlepší varianta http://www.sommi.cz/?pgid=oblecenideti#371

rebelie
11. čer 2012

@helulela Není reflux náhodou vadou trávicího systému? Nebo existuje ještě nějaký reflux u ledvin? Já znám jen ten "blící" a nějak mi nedochází, jak by mohl souviset s ledinovými potížemi...
@janinek ubrousky nerozlišuji, používám z perlanu, který opakovaně peru

bamboolik
11. čer 2012

@rebelie reflux obecně je o tom, že se něco vrací špatným směrem. Takže u ledvin se ti "vrací" moč zpátky a u gastro zase blinkají. Prostě špatný směr

tlapicka
11. čer 2012

jeste bych se zeptala rada na reference, mate nekdo gro via svrchnaky???

schnek
11. čer 2012

@rebelie takovýhle košilky jsem nakoupila v bazárku laclik.cz 😉 cca za 70,-/kus

@tlapicka mám SIO (z druhý ruky na SZ), předpokládám, že samotný svrchňáky jiný nebudou, jsem spokojená, střih spíš na rovný plíny nebo ty jejich vpínací, řekla bych, že SZ se celkem vojedou a už potom tak dobře nescuhají, šla bych spíš do patentků

jasekd
11. čer 2012

@janinek presne jak pise @helulela mame tu vadu, kde je riziko nejvetsi, a mame i latkovky, psala jsem i do te zminene diskuse. Je to vec nazoru, ja rikam, ze latkovky jsou spis plus pri teto vade, viz muj prispevek tam...

mmiirrkkaa
11. čer 2012

@barunkaberu Za mě tots bots, Baba+Boo a Bum genius (oblíbenost odpovídá pořadí 🙂

rebelie
11. čer 2012

@schnek díky za tip

janakkk
11. čer 2012

@rebelie díky, sommi mají fakt super věci 😉

rebelie
11. čer 2012

@janakkk Hlavně cenově dostupné a Věrka, co to šije, Ti cokoliv upraví na míru, jak to budete potřebovat... Já od ní zatím nic nemám, ale řadu jejích věcí jsem už na živo viděla a dobrý...

Přečetla jsem si kousek té ankety a fuj, fuj. Teda hurá, vítězí jednoznačně látka, ale je mi nevolno z toho, že nějaké maminky jsou schopné vystačit s 4 plenami na den. Buď má to dítě 6h prdku ve vlastní moči (respektive v hnusko gelu), nebo ho v 8 měsících obloží polštáři, aby jí nespadlo z nočníku a nechá ho tam sedět celý den, jinak si to neumím představit a z obojího mi je smutno...

helulela
11. čer 2012

@rebelie Bášek je v košilce sladký 😵 Já si neuměla představit, jak taková košilka vypadá, aby se nevyhrnovala, ale tohle vypadá funkčně. Jen bych měla pořád pocit, že mu tam spodem musí foukat 😀
@rebelie přesně jak píše Zuzka - u ledvin je to VUR (veziko-ureterální reflux) - moč se vrací z moč. měchýře do močovodu, příp. až do ledvin. Zvyšuje riziko infekce a také může zhoršovat funkci ledvin.
@jasekd OT dotaz - s Vendy už máte po?
@tlapicka máme a spokojenost 🙂 Na plínky narovno sedí moc hezky, štíhlé, propracované, krásné potisky. Na kalhotovky pasují hůř, jsou hodně úzké. Chtěla bys vědět něco konkrétního?