Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
7. črc 2010

@mmmk Pokud jsem to dobre pochopila, tak ta Irma je z fleesu, ze... Ja mam separacky HD fleesove a fl.ubrousky na utirani, pisou tam prat na 40, ale to bych nemela s cim, peru na 60 a OK. Pisou, ze snad to muze zasednout nebo zezmolkovat, ale vlastnosti mi pripadaj stejne.
@permonik7 dik

silente
7. črc 2010

@jasekd - na novosklad určitě 70x70. My jsme holka štíhlounká a 70x70 nám stačí stále. Mám už ale i cca 20 ks od 80x80, na noc jsou fajn.

@mmmk - peru s plínama na 60. Myslím, že se malilinko srazily, ale jen poprvé. Nastříhané je mám 15x30 cm a super. Vlastnosti nezměněny, pořád, když na ni šáhnu tak nevím, jestli malá čůrala nebo ne 😀

ivuska.h
7. črc 2010

@mataharyy Nitěma s atestem se myslely melírované nitě, co by měly Öko Tex a bylo by tudíž možné je používat pro komerční šití. Pokud seženeš v galanterii nitě Aspo, tak ty Öko Tex I. kategorie mají. Prodávají se běžně.

silente
7. črc 2010
silente
7. črc 2010

Jo a stejně jako ostatní pleny (včetně PUL) je házím do sušičky na program mandl 😎

ivuska.h
7. črc 2010

@peko Vkládaček bude tuna snad už příští týden, budou už konečně z bamb. flísu, takže ještě o něco savější, než ty z bamb.-kon. flísu, co mám teď. Plínky budou o něco později, ty jsou časově náročnější na došití.

@mmmk To je zajímavé, mají v té Disaní fabrice nějaké lepší ceny, než za co se jinak dá sehnat u nás?

silente
7. črc 2010

Tady je Irma i vidět 😀

silente
7. črc 2010

Jinak na té fotce má Aninka čč 70x70 složenou na draka 😉

jasekd
7. črc 2010

@silente aha, takze ruzne nazory... Premerim ty svoje "kvalitni" co uz mam, a podle toho se rozhodnu. Dik za rady. A jak pises, i na 60 zustavaj ty vkladacky stejny, jakoby suchy. A naopak ty ubrousky zacaly krasne sat a hned jsou namoceny 😲 , to mi predtim vadilo, ze jim dlouho trva, nez se namocej (macham je v odvaru z mesicku), takze super.Ja kdyz to kupovala, tak jsem o nejake Irme nemela paru, tak jsem nakoupila original HD,ale ted vidim, jakej je Irma pojem 😀

mmmk
7. črc 2010

@ivuska.h Ze vahas 🙂 Jinak bych tam nejezdila 😀 Ale ja si tam jezdim i dost na dvojkovou kvalitu (to je treba jedno spatne udelany ocko na vlnackach nebo uzlik na ctvercich). Cenove se to prave neda srovnat s zadnym e-shopem. Nicmene disanich ctvercu mam 5 a neprosto nejsem spokojena, lepsi vlnaky maji Reiff Strick a zavazovacky taky 😉 Nejsou ty veci spatny, ale jsou mensi a mene zname tovarny, ktere maji lepsi zbozi.

silente
7. črc 2010

@jasekd - hele, jestli tak dobře sajou, tak co je zkusit místo Perličky na medvídka? Já tedy odstřižky z Irmy na Medvídka používám, což dávám jako další levný tip do placu 😀

ivuska.h
7. črc 2010

@mmmk Tak to je fakt ráj!

mmmk
7. črc 2010

@ivuska.h Moje stesti je, ze nejsem zvykla u sebe nosit moc hotovost a tam neberou karty. Takze muzu nakoupit jen tolik, abych se vesla do toho, co mam s sebou 😀

ivuska.h
7. črc 2010

@mmmk Jo, tak to je velká výhoda, takové bezpečnostní opatření 😀

suik
7. črc 2010

@ivuska.h jé, že jsem to nevěděla dřív, mohla jsem to přihodit k merinozavinovačce....že bych vzala ještě jednu 😀 , ta se mi fakt tůze líbí....teda mohlo mě to napadnut.

ten irma pléd je mi záhadou, to jako proteče to mokrý a zadek je v suchu?

mě z plenek zatím zaujaly hlavně ty český, haipy a lucy a anavy...

jani: já to taky netahám, ale snad mi to dovezou, to co jsem teď v čr nakoupila, tak na mě čeká u našich.

mataharyy
7. črc 2010

@ivuska.h čert vem komerční využití, jen jsem si říkala že by to nemuselo mít účinek nandám a chudák zčervená až u krku 😅 Tak pokoukám poptám se, otestuji a uvidím, kdyby byl problém tak budu párat 😀 Jináč díkes za info

mehlo
8. črc 2010

@suik čau já dávám obyč prádlovku, ale chystám se na lastin na sijemdetem.cz

reruna
8. črc 2010

@mmmk já taky používám irmu i v létě, peru to naormálně na 60 s plínkama, trochu to zežmolkovatí, ale žádná hrůza

reruna
8. črc 2010

@suik ano čurání proteče, plínka je mokrá, ale když šáhneš na irmu, tak je suchá 🙂 a baby lucy je slovenská výroba, ale jsou dobrý, já jsem spokojená s bambuskama, s organic 3V1 už méně, bo jsou dost tvrdé po vyprání
@ivuska.h no ono je to tam v tom článku napsaný, že při schnutí se ty bakterie zničí, jsou jen v tom mokrým prádle a to ještě v minimálním množství, takže se člověk nemůže nakazit při věšení prádla a máš pravdu, že já taky nevyvářím staršího slipy, když si učůrne nebo se počůrá do postele atd.... a naše spodní prádlo taky nevyvářím, to snad nikdo...

zmuzle
8. črc 2010

@peko Myslim, ze na zacatek to staci a na ozkouseni urcite. Snapku mas, vid? Ja teda davala novosklad a vycpavala ho na azcatku jen tou zinkou z Ikeii a pozdeji dalsi cc nebo vv. Ale to uz dela vetsi zadecek a je to az treba na 2-3 mes. mimco. A kolikrat na noc vystacil jen s cc vycpanou vv. Ale zalezi, jak ti bude kakat a tak.

suik
8. črc 2010

@reruna jj já vím, ale pořád je beru jako naše bratry 😀

no každopádně je Irma super levná varianta? Kolik se nastříhá z jednou kusu? stačí jeden? Já jen kolik jich mám vzít, až tam pojedem, používám to i třeba jako výlň při šití.....

suik
8. črc 2010

ten první otazník tam nemá bejt....

reruna
8. črc 2010

@suik vem víc, aspoń ti nebude líto moc pokaděnou nebo flekatou vyhodit, a za tu cenu... 🙂

zmuzle
8. črc 2010

@suik Ja taky pouzivam Irmu. Doted jsem mela ze 2 dek a na uplne male mimco roli ceulozovych a pak jeste jednu krabicku od Popolinek. Ze zacatku skoro zadna spotreba tak do 8 mes a ted to frci a musim dokoupit. Mel strevni potize a separacky rovnou vyhazuju. Takze si kup vic, roztrihej zatim jen jednu 😝

suik
8. črc 2010

dík za rady, no vezmu jich hodně, i třeba na přikrytí, vypodložení a tak.....

mám doma viskózový popolinky, ale ty jsou až spíš na tuhý kakání na dýl, ne? Ty celuózový ale taky koupím, u těch viskózek se mi hrozně líbí, že se to dá namočit a použít jako vlhkej ubrousek.

zmuzle
8. črc 2010

Ani nevim, proc se na zacatku doporucuji celuozovy. Me osobne vic vyhovuji prave ty viskozovy. A taky v te krabicce jsou dost prakticky baleny. 😉

ninouche
8. črc 2010

ahojky, zase jdu k vám na radu 🙂 Chtěla bych už tak nějak zkompletovat plenkovou výbavu do začátku - mám hromadu starých (po sobě a bráchovi) čč, troje PUL kalhotky, zatím dvě bambusové vkládačky, separačky Popolini, žínky z Ikey. Tohle si myslím, že by mohlo být na doma dostačující - ale ještě bych chtěla nějaké AIO plíny "na parádu" 🙂 Zatím mám jednu - IB SIO (S) a k ní náhradní "vnitřek". Chci koupit ještě nějakou AIO nebo kapsovou - zvažuju mezi Bum Genius AIO Organic a SWB 2v1. Ty Swaddlebees se mi asi líbí víc, ale nevím, třeba mají taky nějaké nevýhody? Co byste na novoška doporučily vy??

katarina82
8. črc 2010

@ninouche Na doma s tou výbavou určitě vystačíš. Já mám sice radši do novoskladu než druhou čč, vkládačky nebo Ikea žínky, ale když máš hafo čč, tak je zbytečný něco dokupovat, že jo...
AIO pro novoška asi žádnou 😀 Mě je to teda osobně líto na tu vaječinu. Jinak z těch dvou AIO bych brala určitě Bum Genius 😵 Sice nemám organic, ale jsou to jediné AIO, které nám NIKDY neprotekly 😵

ninouche
8. črc 2010

@katarina diky - do novoskladu plánuju taky zkusit ty žínky (koupila jsem zatím jedno balení), případně ty bambus. vkládačky - uvidím co nám bude vyhovovat, kdyžtak dokoupím, ale těch čč mám 85 😀 tak to "asi" bude stačit... ale některý už mají to nejlepší za sebou teda. A ty Ikea žínky dáváš teda nahoru, tj. k zadečku? trochu se bojím, že to bude hrubnout 😅
S těma AIO je to těžký - když jim se tak těžko odolává! 😀 Ale máme právě slíbenou nějakou jako dárek od babičky 😉 tak si musím vybrat... přece to neodmítnu, ne? 😀
Jé a mimochodem gratuluju a máte nádherný fotky!

reruna
8. črc 2010

@ninouche tak si vyber nějakou AIO jednovelikostní nebo větší velikost, z těch malých většinou děti rychle vyrostou a na tu vaječinu to taky není nejlepší...