Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
18. srp 2010

@mmmk kanafas samozrejme na to dat muzes, ale pokud mas v okoli tu ikeu, tak bych zautocila tam, ty dekolatky jsou o polovinu levnejsi..

@jasekd taky gratuluju k tehotenstvi!

kvakulka
18. srp 2010

@ivuska.h Asi jsem právě ukořistila tvoje poslední druhojakostní vlňáčky 😵 😵 😵

ivuska.h
18. srp 2010

@mmmk U nás zuby naštěstí vždycky bez problémů, max. trošku horší nálada, ale na noční spánek to nikdy nemělo vliv. Původní profesí jsem informatik, ukončila jsem studium těsně před Bc. státnicemi, možná někdy dokončím...

@nika Bez hlídání to taky jde, moje máti pracuje, tj. na hlídání nepoužitelná, manželova mamka v Olomouci, tj. taky nepoužitelná. Jediný, koho příležitostně zneužívám je moje babička, ale prakticky jen když jdeme s O. třeba k doktorovi, aby se tam nenudila při čekání.

zmuzle
18. srp 2010

@jaksed, taky gratuluju a muzu te uklidnit, ze treba m. je s bratrem od sebe jen 10 mes. max. 😀

@ivuska.h No, pokud vim, tak menstruace neni podminkou otehotneni 😝 Ale z jineho soudku. Natahovaci dlouhe vlnaky budes mit cca za 2 mes?

Ad menstruacni kalisek, zacinam o nem taky trosku uvazovat. Jen se bojim, jestli neni nejak v tele citit. I tampon mi vadil a bylo to neprijemny a tak furt nevim....

chaarleene
18. srp 2010

@zmuzle mně tampony vadily, ale o kalichu nevím...

mmmk
18. srp 2010

@ivuska.h Vida, jak se da dostat od informatiky k podniku s plinkama 😀 Ja informatiku stale jeste studuju 😅 Ale taky nevim, zda dokoncim.

@terezita Dik za tip. Cim jsi to vypolstrovala?

@zmuzle Stejne jako Chaarleene - nevim o nem, nevadi mi, kolikrat i na nej zapomenu. Navic je furt doma a nestane se, ze by dosel 😀

baca
18. srp 2010

To jsem si mohla myslet! Než se rozhoupám, jsou vlňáky fuč! Asi nám nebylo souzeno je koupit. 😀

andelka
18. srp 2010

@jasekd gratuluju k potvrzení těhu 🙂 je to brzo, ale nejsi první ani poslední a určitě to zvládnete. Já bych si představovala trochu větší věkový rozdíl, ale mám dost kamarádek, co mají děti blízko u sebe a dá se to. Manžel a jeho sestra jsou do sebe skoro přesně 12 měsíců 🙂 My už teď uvažujem, kdy tak asi zkusit další, jestli pořešit antiko nebo jak říkáš - si poradí příroda. Ale já kojím přes den co 2-3 hodiny a v noci co 3-4, maximální pauza byla 7 hodin, ale to výjimečně. MS nemám. Tak uvidíme.
O kalíšku jsem taky uvažovala, dokud jsem ho neviděla v obchod naživo 😅 ale už nevím co to bylo za značku, třeba jiný je měkčí. Jsem si řekla, že to tam v životě nemůžu narvat. 😕

nika
18. srp 2010

ivush určitě to jde zvládnout, ale zatím prostě ne, ad. 4 patro bez výtahu 😀
tak jsem došila další plínku, ten overlock je super věc, škoda že ho musím vrátit, moc mi to s ním nejde ale pro mé štupování stačí.

ad kalíšek, pořídila jsem mám čerstvou zkušenost a pozitiva 🙂 sice první den jsem si nadávala do čeho jsem to šla ale je to o treningu 🙂 a cítit není 🙂

ty vlňáky mne taky zajímaj 🙂

baca
18. srp 2010

Já jsem si pořídila kalich Lady cup, vyzkoušela 2x a teď mi leží v šuplíku. V těle jsem ho necítila a bájo, jak nevysušuje oproti tamponům. Ty jsme tak kolikrát rvala násilím.
@jaksed moc gratuluju a tiše nezávidím ten rozestup mezi dětmi. Ať jde všechno hladce. Já jsem po porodu taky chtěla hned být těhotná a nakonec, když jsem otěhotněla v Bářiných 10 měsícíh, udělalo se mi při pohledu na 2 čárky na chvilku lehce nevolno 😀

ivuska.h
18. srp 2010

@mmmk No jo, to byla značně klikatá cesta přes plyšové medvědy a neplánované těhotenství 😀

ivuska.h
18. srp 2010

@nika My jsme od narození Klárky bydleli ve 2. bez výtahu, takže si to dokážu živě představit. Stěhovali jsme se odtam v listopadu, tj. to jsem měla necelé 3 měsíce do porodu Ondry, snažila jsem se sice Klárku nenosit (ráda lezla navch po čtyřech sama), ale občas jsem se tomu nevyhnula... No, teď jsem fakt ráda, že jsme v přízemí.

ivuska.h
18. srp 2010

Jo a ke kalichu... Já jsem si ho pořídila v roce 2007 a asi za dva měsíce jsem otěhotněla s Klárkou... Takže to mělo asi taky akcelerační vliv 🙂

ivuska.h
18. srp 2010

No nic, konec kecání, jdu šít tréningovky Ooga Booga maskáčová 😉

nika
18. srp 2010

@ivuska.h nemáš náhodou dovolenou 😀

terezita
18. srp 2010

koukam, ze kalich ma pozitivni vliv na otehotneni, toz to abych si ho rychle taky poridila! 😉 😅 😀

@mmmk ja je vypolstrovane nemam, sila jsem vicemene tuten http://thosemartins.com/bmt/ http://www.mokosha.info/content/view/54/86/

jasekd
18. srp 2010

Holky vsem dekuju 😉 Dnes jsem byla v porodnici za kamoskou, mimi nadherne, zacla jsem se tesit, pak jsem na odchodu videla tehotnou na prijmu a udelalo se mi soufl, jak jsem ji tam videla zhroucenou sedet...
@baca taky se mi udelalo spatne, kdyz jsem ty carky nasla v Martinovejch 4 mesicich 😅 😀

ivuska.h
18. srp 2010

@nika No jo, to je jen takové slovo 😀 Zítra tu budu mít na hlídání sousedovic tříleťáka, tak to bude teprv jízda 😀

helulela
18. srp 2010

S tím kalíškem nestrašte, že podporuje otěhotnění 😉 já pořád řeším, jestli druhé dítko hned nebo se mám mezitím vrátit do práce, tak aby to nevyřešil za mě. Jinak po prvním dni se hlásím jako spokojená uživatelka 🙂

ivuska.h
18. srp 2010

Tak, jsou hotové. Kdo chce testovat? Vhodné asi spíš na chlapečka... Pas cca 42 cm, stehýnko cca 28 (ne úplně natažená gumička), sed přiměřeně 😀 Myslím, že by mohly sedět tak od 10 kg.

(Kdoví, kdo to tu čte, takže varování pro lidi, co by se chtěli "inspirovat" -- byla bych moc zlá 🙄)

ivuska.h
18. srp 2010

@helulela Ségra ho používá už tak rok a těhotná není, takže klid 😎

ivuska.h
18. srp 2010

Jo a manžel tomu vzoru Ooga Booga říká bacili 😀

nika
19. srp 2010

krásnéééé, my si na užití ještě počkáme a Ooga Booga je skvělý, hlavně tento v zelené 🙂 a bacil mne taky napadl jak jsem to viděla prvně 🙂

kaktusik007
19. srp 2010

@ivuska.h ano, bacil je fine nazov 😀 😀 😀

zmuzle
19. srp 2010

@ivuska.h Teda, nadherne a moc se mi libi tenhle vzor. Rada bych testovala, ale u ans to je zatim predcasne ☹

S kalichem jste mne potesily, tak uvidime, jaky a kdy vyberu. Zatim to neni potreba.

dagmarkaaa
19. srp 2010

@ivuska.h je ty jsou krasne, bacilky 🙂 skoro skoda ze jeste netrenujem 😅
@jasekd pridavam se ke gratulacim k tehu, at vse zvladas 😉 teda tady jsou male odstupy mezi detmi obecne latkarky!!! 🙂
ze bych taky poridila ten kalisek jako podporu otehotneni? 😀 No zatim bych ho neuzila ale az to bude aktualni tak to mozna zkusim, do druheho ditka bych sla klido hned.

terezita
19. srp 2010

@ivuska.h no teeda, ty jsou paradni! taky bych se na testovani nabidla, jen mam holcicku a ma min jak 10.. 🙂

maly_prcek
19. srp 2010

@ivuska.h Ty patentkové vlňáčky by na noc asi nebyly... Teda nezkoušela jsem, s dobrou plínou by to asi daly, ale jsou hodně tenké, mám radši na noc, do šátku apod. nějakou jistotku 🙂

Ten porod - poloha klasika - ono moc nic jiného nešlo, pro proležené graviditě a problitých 4h, v hypoglikémii už nějak nebyla síla... 😒 Byla to všechno zvláštní souhra okolností, asi to tak mělo být... 🙂
Já jako nejsem proti ničemu, oboje má výhody, pro každého se hodí něco jiného, co druhému pomůže, jinému může uškodit, naštěstí každý může zvolit... 🙂
Akorát moc nechápu, proč tak jedeš na statistiky... Mně přišly dycky takové nepřesné - spousta případů spadá do víc kategorií a pak máš problém to zařadit... Třeba s těma následkama - co vím, tak příčinu nějakého postižení je nehorázně težké určit (většina lidí má neznámá s tím, že na vině je asi to a to...) , po porodu se zjistí taky jen zlomek diagnóz (znám kotel dětí, co byly do 1R zdravé dětičky a nikdy si nestouply na nohy...) - tohle tam prostě nikdy nezohledníš... Stejně tak různé pochybení doktorů - to jako hodnotí kdo? Prostě se ten doktor/PA nějak rozhodli a nikdy nevíš, jak by to bylo nebo nebylo...
Už jenom z těch důvodů, jak psala jasekd (že problémové porody se vozí do velkých nemocnic a ty pak maj nejhorší statistiky, i když dělají zázraky...) jsou statistiky hrubě orientační!
Teď mamce zrovna říkala jedna neuroložka, že ubývá dětí postižených během porodu, že porodníci jsou teď moc šikovní...

Ivi,
jaký je rozdíl mezi tvýma tréningovkama, pak jsi tu psala ještě nějaké SIO, předtím jsi vyvíjela střih na AIO (tu co chcu, s bacilama, jak jsi říkala že potřebuješ testery, až domakáš střih 🙂 )

S kalíškem nestrašte, mám nový 😀 😀 😀

maly_prcek
19. srp 2010

@jasekd Taky obrovská gratulace k druhému prckovi... 🙂

jasekd
19. srp 2010

@maly_prcek dekuju a opet souhlas s tebou 😉