Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
26. srp 2010

Já jsem dlouho chtěla Stellu, pak jsem si to teda rozmyslela. Sice se mi pořád líbí, ale nějak si to nedovedu na své dceři představit. Když jsem to jméno řekla před bráchou a pak ještě před jednou spolužačkou, tak to byl teda pojeb od obou. Takže já jména předem neříkám. 😠 Pak už to nikdo přede mnou nepomluví. my stejně vyberem asi něco "normálního".

baca
26. srp 2010

A sranda byla, že manžel byl proti, ale jak mě to jméno přešlo, tak se mu velmi zalíbilo.

A začala jsem na noc zase dávat látku, protože mě už nebavilo přebalovat po usnutí totál upocený dítě.

permonik7
26. srp 2010

@mmmk super s čápama, nějak se nám tady rozlétli, tolik těhulek 🙂 Taky jsem minulý týden viděla čápa a dnes v noci se mi zdálo, že rodím. Vzbudila jsem se úplně opocená 😀 Taktéž to zatím ráda přenechám jiným😉

mmmk
26. srp 2010

@baca Co jsi davala doted? Jednorazovku? Ja uz zkusila na noc kdeco, ale na 11 hodin souvislyho spanku nic nez spesl nocni jednorazovka nestaci. On se mi vzbudi, kdybych ho chtela prebalit. Spi na brisku a otoceni ho probudi a pak je velice mrzuty 😅

Dotaz na vsecky PULkarky - jake PUL mate a jste s nimi spokojene? Ja budu porizovat vetsi velikosti ted a urcite zustanu u HD, ale jeste neco k nim bych zkusila.

baca
26. srp 2010

Já jsem dřív používal jen látkovky, něco s prefoldem od Bi a vlňáky. Ale je to holt balík a já jsme zvyklá na 1 čč do vlňáků. Jka se v noci začala otáčet, tak mi přišlo, že jí to zavazí (ještě neměla otáčení vymakané). Tak jsem začala dávat sem tam jednorázovku, až jsme u nich skončila úplně. Jenže teď v tom teple, je fakt celá zpocenáa hlavně pod tou plínou, to mi vadí.

baca
26. srp 2010

Ona teď obvykle prospí celou noc. To ji nepřebaluju. Dneska teda měla nějaké špatné spaní kolem půlnoci a pořád se budila. Tak jsem ji přebalila, protože byla počuraná trochu víc. A do rána už byla suchá. Jendu dobu měla období, kdy mívala pliunu ráno suchou,a le to bylo jen pár dní.

animal
26. srp 2010

Reportáž o látkových plenách na TV Markíza http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/refle... - reportáž se nachází v tomto díle.
Odkaz hned putoval i na mé web stránky, protože mě reportáž potěšila.

ivuska.h
26. srp 2010

@animal Večer si to pustím na manželově notebooku i se zvukem 😀 BTW ty máš web? Hoď adresu, neměla jsem tušení...

silente
26. srp 2010

@animal - super reportáž! 🙂
@mmmk - když PUL, tak BB - http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/bl.... A se zájmem koukám na tyhle: http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/we...

animal
26. srp 2010

@ivuska.h no mám ho chviličku je to jenom pro začátek, protože jsem hledala nějaký e-shop zdarma (takže všudypřítomná reklama provozovatele na stránkách) ale zaplať Pán Bůh alespoň za něco. www.bibu.mypage.cz

animal
26. srp 2010

@ivuska.h jo a na tvém NTB není repro? Si tam šoupni sluchadla ne - konektor na sluchátka tam být musí 😀

ivuska.h
26. srp 2010

@animal Já jsem teď na desktopu a mám tu nějakou pošramocenou zvukovku, takže sluchátka by mi moc nepomohly 😀 A na notebooku mi zase všechno mluví hrozně potichu (mám takový ten pidi notebook).

mmmk
26. srp 2010

@animal
@ivuska.h Pridejte se do katalogu firem tu na konikovi 😉 https://www.modrykonik.cz/katalog/ - je to zadara 🙂

@silente A neprovlhnou? Mam krom HD i BL a Kikko a ty Kikko provlhnou 😠

animal
26. srp 2010

@mmmk já už tam jsem

silente
26. srp 2010

@mmmk - ne, neprovlhnou. Mám dvoje. Teď mě tedy u jedněch zlobily gumičky kolem nožek, tak jsem je mázla voskem na vlnu a jedeme dál 🙂

ivuska.h
26. srp 2010

@mmmk Už jsem zkoušela před časem, ale nefungovalo mi to...

joohana
26. srp 2010

@baca Haha, jestli ti hrabe po roce tak počkej. Já jsem doma šestým rokem a další 3 mě čekají. Se mi z toho dělá šoufl. Co pak v tý práci budu po takových letech dělat??? Béééééé....Já se do práce už celkem těšila a teď se to jaksi odložilo nejmíň o další rok, no snad mi nehrábne úplně.

mmmk
26. srp 2010

@ivuska.h Muzes to zkusit znovu a pokud by byl problem, mohla by ses obrati na Janocku? Ona sedi primo v centrale vedle programatoru, takze by jim rovnou rekla, ze je nejaky problem 😉

ivuska.h
26. srp 2010

@mmmk Hm, tak tentokrát pro změnu výpadek... Zřejmě někdo nechce, abych se registrovala 😀

ivuska.h
26. srp 2010

No já hlavně nechápu, jestli si kvůli tomu musím zaregostrovat nový login nebo ne, protože ten formulář dole požadyje login, heslo a email, když dám svůj stávající login tak to řekne, že v loginu nesmí být tečka (ale zjevně může, když takový login používám, že). Když se pokusím zaregistrovat nový (firemní) login, tak mu zas vadí, že na ten mail už někdo používá. Navíc login anavy už někdo zaregistroval. Už mě to fakt nebaví.

animal
26. srp 2010

@ivuska.h ano musíš mít nový jiný login a tečka tam být opravdu nesmí. Já uváděla podtržítko místo tečky.

mmmk
26. srp 2010

@ivuska.h patrne konkurence 😀 Ale ted mi stranky lezou strasne pomalu. Nahlasim Janocce, ze te to nechce pustit 😉

andelka
26. srp 2010

@mmmk Já mám Imse Vimse soft a 2x Imse vimse organic a jedny Thristies, spokojenost veliká se všema, nejvíc asi s organicama. Ty BB vypadají taky dobře, možná zkusím, až mi odroste z těchto 🙂

ivuska.h
26. srp 2010

@animal To je teda fakt divné... Ovšem jiný mail nepoužívám, takže tím to pro mě asi končí.

@mmmk Už jsem jí napsala, dík.

animal
26. srp 2010

@ivuska.h mě to taky rozčilovalo zadávat všechno nové /jiné/ než moje přihlašovací údaje na MK. Zbytečně jsem se s tím babrala a vůbec, kdo si to všechno má pak pamatovat.

maly_prcek
26. srp 2010

@mmmk Weehugers nebo Thirsties (jednovel.)...

ivuska.h
26. srp 2010

@animal No já si nový mail nemíním zřizovat, nevidím smysl v tomto požadavku, takže v katalogu holt nebudu.

blka
26. srp 2010

@joohana I tobě gratuluju k těhotenství. Ať je vše OK 🙂

@baca Já mám taky pocit, že se musím vrátit do práce, jinak mi doma hrábne 😅 . Proto neplánuju spojit 2 mateřské dohromady. Ale co není může být, že 😀 . Ale zatím jsme s manželem domluvení na větším věkovém rozdílu. A taky já mám pocit, že mimiško a 2,5 leté dítě bych fakt nezvládla.

Jo jo, Emiček je hodně. Já jsem chtěla na holčičku, ale manžel ne a v porodnici na pokoji se mnou byla maminka a měla holčičku Emičku.

animal
26. srp 2010

@ivuska.h tak já naštěstí mám jeden soukromý a jeden firemní, ale jsou to prostě divné podmínky.

jasekd
26. srp 2010

@joohana No tak gratuluju 😉 Ja teda cekam teprve druhe, ale taky neplanovane a pokud to vyjde, deti budou od sebe rok, takze na zacatku byly taky spis rozpaky nez radost 😅