Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
1. zář 2010

@kackaj No a mě nedávno zákaznice prosila o plínky na sucháč, kvůli přebalování potmě, což je fakt, že se patentky blbě trefují... Tak by to chtělo nějaké sucháče s tlumičem 😀

kackaj
1. zář 2010

@ivuska.h jako já do toho nemůžu vůbec mluvit, já nepřebaluju ani nekojím v noci už asi 9 měsíců, takže tyhle problémy neřeším naštěstí. Ale tak jestli je paní chtěla, tak jí to vyhovuje a spoustě mamin asi i bude a někdo zas zvolí nějakou míň hlučnou variantu🙂

ivuska.h
1. zář 2010

@kackaj Já už v noci nepřebaluju, to je jen taková neblahá vzpomínka na časy krátce po porodu 😀 A v noci kojím prakticky jen jednou -- nepřetržitě 😀 Ne, tak hrozné to zas není, ale tak 4x určitě.

markusko
1. zář 2010

@kackaj Koukám, že se zadařilo s druhým, tak dodatečně gratuluju 😵 Já chci takýýýý!!!!! 🙂 Ale musíme ještě vydržet... 😔

@ivuska.h Ivuško prosímtě a budou už brzo ty retro autíčka na oranžovém podkladu, jak jsi tu jednou nadhodila, že by mohly být na přelomu srpna a září? Já se jich nemůžu dočkat 😉 Jinak jsem koukala na FB na ty tréninkovky a jsou úžasné 😵

sussanah
1. zář 2010

jej no ted koukam, tady se to zase nejak roztehotnilo, gratuluju vsem! 🙂

kackaj
1. zář 2010

@markusko děkuji🙂 A na co čekáte, když říkáš, že ještě musíte vydržet? Já jsem to takhle chtěla vždycky, mám dobré zkušenosti z našeho dětství🙂 S bráchou jsme ještě s menším odstupem od sebe.

@ivuska.h to máš vcelku veselou noc, co? Teda ten váš Ondra už má 7 měsíců, to je mazec....teď to ještě mám živé, že se právě narodil a on už je z něho takovej velkej klacek🙂 Strašně rychle to letí, teď ten roček se mi zatím zdá nejoptimálnější věk - neodmlouvá, ještě tak moc nikam neuteče, pořád ho ještě přeperu a doběhnu při přebalování a hlavně dělá každý den pokroky a je to krásné usměvavé slůňo. Netěším se až přijde vzdor a podobné manýrky, doufám, že to zvládnem ukočírovat🙂

ivuska.h
1. zář 2010

@markusko No jednu půlku nového Hilca už máme, jenže je to u mé švadleny a já jsem to ještě neviděla, takže nevím, co přesně přišlo a na co čekáme. Jak budu vědět, dám na web fotky látek. Dík za pochvalu tréningovek, já je mám fakt ráda, fungují skvěle. Jen co se konečně najde můj balík s PULem (na cestě už 3 týdny, české DPD ho někde pozbylo), budou se šít.

@kackaj Jojo, už je to pěkný kus... Proti Klárce je to opravdu nenáročné dítě, ty její hysteráky, když jí podám jinou pastelku, než si představovala (a další podobně tragické situace zaviněné nechápavou a nekompetentní matkou) mě úplně nebaví... Ona je děsně cholerická, když se jí něco nedaří, mlátí s věcma o zem a tak. Doma to teda neviděla, holt je to v ní. A s tím kojením, on spí se mnou v posteli, takže mě to nějak moc neobtežuje, jen si ho přisunu a spím dál.

kvakulka
1. zář 2010

@kackaj Já už s břuchem dítě skoro nedohoním ani na posteli 😀 😀 Navíc mě ta potvora mizerná kope do jizvy po císaří!!!!Ale jsem taky ráda, že až začne být vzdorný a protivný, tak už nebudu labilní a neohrabaná těhule, ale nastartovaná matka 😀 .

janula28
1. zář 2010

ahoj holky,
jdu k vám pro radu: chystám se šít ochrannou kapsu na ergo nosítko a chtěla bych tu vrchní vrstvu nepromokavou, aby to vydrželo mírný deštík atp. ,ale PUL je asi blbovina, ne?

sussanah
1. zář 2010

@kackaj @kvakulka holky, vam prcci jeste neodmlouvaji? Zaaaavidim 😒 Ten muj zacal asi pred tydnem. Uplne ziram, jake hysteraky je schopen stropit, kdyz mu napriklad zakazu lezt do smeti, pripadne mu vezmu z ruky mouchy, kterou se chysta snist 😖 Ja se teda zacinam pomalu smirovat s tim, ze budu mit divoke dite.. Az nekdy budete v obchodaku tak za pul roku a tam se na zemi bude valet urvane dite, tak vezte, ze to je to nase 😝
@kackaj teda ten vas rozdil mi prave prijde uplne idealni, jen aby se nam taky brzo zadarilo 😵

kubinkov
2. zář 2010

@ivuska.h Prosím, budete mít v dohledné době vícevrstvé plenky s potiskem?

jasekd
2. zář 2010

@kackaj nevim, kolik staly, my je dostaly k narozeni maleho, ale zapamatuju si tu rossmann cenu a mrknu v DM, ale mam pocit, ze ty Alany jsou drazsi? Ja mam balik 48 ks 4-9kg...

markusko
2. zář 2010

@kackaj No je toho víc, ale hlavní argument je bydlení, bydlíme v maličkém 2+kk (opravdu maličkém), tak nevím, jak by se to zvládlo, už teď tady přes sebe zakopáváme 😅 . Ale nad druhým už uvažujeme docela vážně, ono to nějak dopadne, miminko se tu snad ještě vejde a snad se v horizontu několika málo let přestěhujeme do většího... 🙂 Pro mě je největší motivací malá, aby nevyrůstala sama, já mám taky sourozence o 1,5 roku staršího a považuju to za ideální věkový rozdíl 😵

@ivuska.h Tak to se nemůžu dočkat, už aby byly na e-shopu! 🙂

@kvakulka Můžu se zeptat, máš někoho k výpomoci? Já si neumím představit, že by se mi za pár týdnů narodilo druhé 😅 Ta naše holčička je zlaté dítě, ale musím říct, že teď po příchodu z nemocnice je dost uvztekaná a uřvaná, někdy jsem z ní taky na mrtvici. Ale má na to nárok, z toho, co si tam zažila, snad to přejde. Dřív taková vůbec nebývala... Ale chytne ji to jen občas, jinak je fakt neskutečně hodná.

jasekd
2. zář 2010

@markusko ahoj, ja na tom budu s rozdilem mezi detma jako Kvakul, tak me bude hodne zajimat, jak to zvlada 😀 Jinak my mame vlastni byt, ale jen 1+1 40 metru bez balkonu a zatim to zvladam tady v pohode a myslim, ze druhe miminko nebude problem a pak uz doufam bude nejaky ten domecek. Na shaneni prechodneho bydleni (koupit napr. 2+1) jsme nejak lini a jsme tady spokojeny... Timto nikomu nenutim, aby mel druhe dite, jenom proto ze nam to ted nejak ujelo 😀 Jen si myslim, ze pokud ho chcete, jdete do toho. Maly byt neni takova katastrofa, pokud financni situace neni nejaka napnuta a mas do budoucna sanci jit do vetsiho. Kdybysme nemeli penize a zili od vejplaty k vejplate, tak do toho nejdu, protoze s vetsima detma uz by to tady bylo horsi. A taky jsem rada, ze byt je nas, po podnajmech bych byla teda nervozni. Jestli jste byli v nemocnici, tak se nedivim, ze je ted rozhozena, urcite se to srovna. Co mela chudacek?

jasekd
2. zář 2010

@ivuska.h Je, koukam, ze v Zasade uz ma pani Mullerova ty tvoje pliny. Prosimte, jaky je rozdil mezi tou, co tam ma jako plena Anavy (379 Kc) a tou velurovou (399)? Krome teda tech obrazku, ty jsou krasne... A bude tam casem i neco na snapku a ty prefoldy? Ted jsem nasla jen tyhle dve... Zas me honi mlsna... Chtela bych to odtamtud, protoze to mam bez postovnyho.

kvakulka
2. zář 2010

@markusko Jo jo, hodně mi pomáhá mamka- v podstatě jsme domluvený, že až se malá narodí, tak rozhodně celé šestinedělí bude Jáchyma obstarávat tata a ona (manžel pracuje z domova- takže v nouzi může kdykoli pomoci)- mamča si ho už teď bere na odpoledne na procházky, bo já su nějaká mrtvá- většinou dospávám, neb synek, přestože je na UM, tak se v noci krmí jak kojenej 😅 .
Nejsem vůbec matka-údernice, takže bez pomoci bych byla docela KO 😅
JInak ohledně bydlení- bydlíme vlastním cca 65m2, chtěli bychom za pár let (opravdu za pár let, ne za rok!! 😀 😀 ) ještě třetí děcko, ale to už bude prostor opravdu docela šponovat. Myslím, že s malými prcky to problém není (málo místa v bytě)- spíš až ve škole, no a hlavně v pubertě, to bych alespoň ráda eventuelní 3 děti rozdělila podle pohlaví 😅

jasekd
2. zář 2010

@kvakulka tak to mas zas dobry... U nas vsichni pracuji, mama sice uz v duchodu, ale naplno dela, tata taky maka (oba doktori) a manzelovi rodice taky, tchyne si maleho treba vzala od utery vecer na stredu (byli jsme v Praze segre na promoci), strasne rada ho hlida, ale je mladsi nez nasi a dlouho bude pracovat a na tohle si brala dovolenou... Takze ja na to budu spis sama...

jasekd
2. zář 2010

@kvakulka a udernice ja uz vubec nejsem 😀 a manzel chodi do prace mimo dum... ale ja bych ho doma nechtela, my bysme nemeli tu moralku, aby se zavrel a pracoval a ja litala u deti a dala mu klid a on by to flakal, jen at rano odejde a vrati se odpoledne. Navic dela jeste svoje zakazniky, tak mu furt nekdo vola a casto je i vecer pryc...

reruna
2. zář 2010

@ivuska.h no tak když jenom mlátí s věcma o zem, tak to bud´d ráda, Míša měl ve zvyku mlátil do země hlavou vší silou, když ho dhytl hysterák... a taky to doma neviděl, já teda bežně hlavou o zem nemlátím 😀 , naštěstí už ho to přešlo, nebo pochopil, že si tím zbytečně ubližuje a nemá to cenu...

reruna
2. zář 2010

@jasekd myslím, že bys měla přemýšlet, kdo by ti v případě nouze mohl pomoct, třeba kamarádka atd. protože s dvěma malýma dětma prostě jsou někdy situace, kdy to sama matka nezvládne (ne že bych ti to přála, ale je dobré být připraven, nemoci si nevybírají) jsem ráda, že mám jednu babičku v důchodu v baráku, takže nemusím všude chodit s dětma a za poslední rok jsem oběhla spoustu doktorů... sama se sebou, se starším, s mladším, ono pomůže i občasné pohlídání, po povídání si s někým

jasekd
2. zář 2010

@reruna ja to vim, a nerikam, ze jsem na to uplne sama, akorat ty rodice moc nemuzou, no, a kamosky jsou bud pracujici nebo maji samy deti, a prababicky uz nemame, akorat jednu a ta chodi obcas do prace a hodne po vejletech 😉 Kdyz to nepujde, vezme si manzel dovolenou, ted treba bude mit jeden den, protoze jdem s malym do spitalu na vysetreni a jelikoz je to rtg, doprovodim je pred dvere, ale dal nemuzu 😒

reruna
2. zář 2010

@jasekd tak prababička si někdy vezme na výlet staršího... třeba 🙂

markusko
2. zář 2010

@jasekd My máme taky zhruba těch 40m2, řekla bych 😉 Každopádně do toho asi nejdéle do půlroka zkusíme praštit 😉 Já jakoby nikoho pořád po ruce nemám, ale rodinu máme velkou, v nouzové situaci, jak píše @reruna, by se snad vždycky někdo ochotný dal splašit. Jinak byly jsme s malou v nemocnici kvůli rotaviru.

@kvakulka S tím šestinedělím bych to asi udělala stejně, když budeš "zanedbávat" šest týdnů malého, tak se nic nestane, ale to očuchávání s miminkem je nenahraditelné 😉 Taky bych chtěla dětem dopřát vlastní pokoj, ale na to si myslím, že je skutečně čas do puberty.

jasekd
2. zář 2010

@reruna ona na to moc neni, a nutit nikoho nemuzem, my jsme to takhle spiskali 😅 To manzelova mama by hlidala furt, ale proste pracuje. A muj tata kdyz ma cas, tak si kocarek vezme...

jasekd
2. zář 2010

@markusko 2+1 40 metru, tak to je asi lepsi to 1+1, my ten pokoj s kuch.koutem mame docela velikej, svetlej, ten druhy pokojik je slabsi, ale pokojicek pro 2 male deti by z toho taky sel...

karolina20
2. zář 2010

Ahoj,chtěla jsem se zeptat.Myslíte že je lepší si látkové pleny koupit normálně v obchodě nebo přes internet?Možná bych se přes internet bála,aby mi nepřišel nějaký hadr.

helulela
2. zář 2010

@karolina20 je fajn si plínky někde naživo osahat, ale když kupuješ osvědčené značky, nemusíš se přes internet vůbec bát, dělají to tak všichni

helulela
2. zář 2010

jestli pamatujete, jak jsem reklamovala tu AIO Itti bitti, co se mi zkrabatila, tak mi dneska poslali novou 🙂 akorát se ji teď úplně bojím používat ☹

silente
2. zář 2010

@karolina20 - já nekoupila v kamenném krámě žádnou plenu 😀 😀 😀 😀

A zdravím všechny hadrářky tady 😀

karmenta
2. zář 2010

ahojte, chtěla bych pro malou používat látkové pleny, ale nevím které vybrat.. Ted jsem našla toto - plenka AIO Sketch jednovelikostní na patentky, nijak se to prý nemusí skládat atd.. Prosím poradte která látková plenka je nejlepší na "obsluhu" atd.. Díky