Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
12. lis 2010

@helulela no jo, to jsem zas přehlídla já 😅 je to na Itti Bitti. Já jsem ty kuponky zkoumala teprve včera večer, když jsem zjistila, že je už 11.11. 😀

jasekd
12. lis 2010

Tak uz nam to proteklo i v noci 😠 Holky, muze to byt tim, ze jsou mu ty Mka akorat, nijak neskrti, ale ty fl. rantly uz dost nalehaji na okraj pliny a jak je to nasakly a narvany az k okraji, tak to prosakne. Zaclo to ze dne na den, predtim nikdy zadnej problem, ani jednou 😅 Mam zkusit koupit vetsi velikost? Jinak strihem mi ty HD plne vyhovovaly...
A jeste jeden dotaz, jedu do Ikey a chci koupit neco na vkladani, 2 HD vkladky do pliny nechci davat, bylo by to tvrdy. Jsou lepsi ty rucnicky za 5Kc nebo ty zinky nevim za kolik? O prachy nejde, jasne, ze muzu nakoupit vsechno za ty prachy, ale mam malej byt a nechci kupovat zbytecny kramy, proto se ptam. A asi budu muset skladat na kluka, doted to bylo jedno, ale je to asi tyden, co zacal spat jedine na brise, to je asi taky kamen urazu, i kdyz protekly i z boku. Jenze pak to zas bude delat vepredu hrb, tak chci prave neco mekciho jako ten rucnik. Ja snad budu muset davat na noc papir, a to nechci, ale denne prevlikat postel taky ne... A taky jsme meli vcera prvni nocni neutisitelny rev asi po 4 mesicich, prokletej den 😀

jasekd
12. lis 2010

@suik Ty to praktikujes, tu BKM? My se snazime chytat kakani, coz mam uspesnost cca 90%, to je super, ale curani... Ja akorat delam to, ze pred jidlem prebalim, nakrmim a pak rozbalim, plina vetsinou sucha, necham ho vycurat do staryho rucnicku a pak zabalim. Nad WC nedrzim, nekdy mu to fakt trva a nechci si kor ted nicit zada, cinak jsme nemeli. Martin nekdy na curani tlaci a obcas place, ale to ma kvuli te sve ledvine, nekdy je OK. Jaky jsou ty signaly, jako ze je mimco neklidne apod. ? Ze bych zacla s holkou... Ale obavam se, ze tim, ze na ni nebudu mit tolik casu, ze bych to nezmakla. Stranky jsemo tom cetla, je to super, kdyz pak mas dite brzo bez plinek, ale ja na to nemam... Dela to tu jeste nekdo krome @sussanah myslim?

andelka
12. lis 2010

@jasekd no, my teď máme na noc paírovky, jak se často budí a pije, tak hodně čurá, protíkalo mi všechno. Jinak nevim - já dávám do novoskladu žínky, jednu složenou na třetiny. Ručník bych přepůlila. Ručník je za 5kč a žínka vyjde na 10Kč. Ten ručník je hrubší(jakože tlustší).Na kluka skládám už dlouho vícevrstvé plínky.

slunicko76
12. lis 2010

@jasekd ja mam oboje a na muj vkus je ta zinka mensi a az bude mimi vetsi, bude to male, takze za mne spis rucnik! fakt je, ze je "tlustsi",ale nasaje vic a je dvakrat vetsi naz zinka. Ale upotrebim vsechno!🙂
@andelka tak ctu, ze uz jste se taky zbavili vajeciny! dobry, ze? Esterka se mi ted nektery noci taky hrozne casto budi! A prs den zase strasne kaka, nastesti je tak cistotna, ze si ukakne do plinky a pak si pocka az ji rozbalim, omyji pidi bobek a pak se vykaka na rucnik nebo zinku!🙂ale kaka snad 5-6krat denn,mate to taky tak?

andelka
12. lis 2010

@slunicko76 já mám žínky i ručníky, takže až nebude stačit jedno, využiju druhé 🙂
No, vaječiny jsme se zbavili, teď kakáme mrkev 😅 ale ta už je o poznání tužší - za poslední týden nehoda nebyla, jen jednou, když jsem dala do flísek jen vv narovno a kakání bylo zrovna trošku řidší 😅 Tak to dany kaká zásadně do plínky, sem tam čurá když má holou dupku nebo ve vaně 😀 Co tak vzpomínám (jíme příkrm týden), tak kaká 2x denně. A budí se průměrně 4x v noci, někdy se jen vzbudí, napije a spí dál, někdy 2 hodiny bantuje - což kolem 3 ráno je vopruz. 😠

jasekd
12. lis 2010

Holky dik za rady, koupim asi rucniky a budu je skladat na kluka, kdyz to nepujde, holt budou papirovky, stejne budu kupovat jedno baleni jako zalozni. Od kazde velikosti jsme spotrebovali jen jeden necelej balik, akorat na nejmensi to byly asi 2. Cim min tim lip. Ted na holku planuju jen do porodnice, at jich mame co nejmin, kdybych musela pristoupit u starsiho k papirovani v noci. Aby se mi ty latkovky vyplatily a aby nebyl moc odpad. Ala pri dvou detech se snad vyplati urcite, ne? I kdyz jsem do toho vrazila cca 10 tisic... Ja ani nevim, koli stoji papiraky.
@andelka Mne se nebudi a celou noc spi a pred spanim ho necham vycurat a stejne nacura do rana kotel... Ale zas jsem rada, jak ma tu ledvinu nemocnou, snazim se do nej cpat tekutiny, aby se proplachovaly ty antibiotika, a asi to ma efekt 🙂 Vcera poprve rval asi po 4 mesicich tak, ze jsem povolila a dala kolem pulnoci 100 ml mlika a pak teda neprebalovala, protoze jsem ho prebalila predtim. To buzeni vam nezavidim, ale zas to kojeni jo, ze nemusite nic michat, kazdy ma neco...
Jinak baleni narovno my teda nezvladame, daval jsem to, kdyz mel rudy ty rantly a naprd, hned mokro, aat uz mel svrchnaky jaky mel... Jedine kalhotkovky nebo vycpanej novosklad.

suik
12. lis 2010

@ivuska.h aha, já myslela, že ta látka už je zalaminovaná, nebo se ještě laminujou švy? A můžu si jedny růžový zarezervovat? A budou na co na sucháč nebo na patentky?

@kadlinecka tak hodně štěstí 😉

kadlinecka
12. lis 2010

@joohana u nas je pry maji nekde vetnamci jinak je mozny ze se sezenou v detskym obchode ale v kamenych je to predrazeny nez na netu.my hlavne latkovy budem pouzivat na noc prez den je doma bez plin a kdyz nekam jde dostane jednorazovku

suik
12. lis 2010

@jasekd no snažím se, ale nejdu do toho na 100%. kakání se mi jeden čas dařilo vychytat tak 90%, ale to kakala pravidelně. čůrání vůbec, až v poslední době, občas něco. Teď se to moc nedaří....Chodíme po krmení.... jinak ne, to se ji vetšinou snažím uspat, když nejsou krátké chvilky, kdy si hraje, nebo pase...
co se týče signálů, tak to jsem ještě vůbec nevychytala, dneska jsem si s ní hrála, šklebili jsme se na sebe a ona to pak pustila do plíny 😅 tak jestli to bylo ono, nevím.

kadlinecka
12. lis 2010

@suik dekuji

suik
12. lis 2010

@kadlinecka od vietnamců bych do toho teda nešla....zkusila bych net, většinou to je do pár dní u tebe. A máš větší výběr....myslím, že na tomhle nemá cenu se snažit šetřit. Zkuste třeba dvě tři plenky na vyzkoušení a uvidíš. V nejhorším to můžeš prodat dál.

a chceš kalhotky nebo čtvercový?

kadlinecka
12. lis 2010

@suik mam par ctvercovych tak mu je na noc dam

jasekd
12. lis 2010

@kadlinecka A jak to doma praktikujete, ze je bez pliny? Davas ho curat nad WC nebo uz ti sedi na nocniku? Ze by byl trochu napred. Anebo je proste rozbalenej a kdyz se pocura, tak to vytres? Ja bych taky rada omezila dobu, kdy je v plince, ale vsude je mokro, i kdyz ho necham vycurat, za chvili cvrnka znovu...

andelka
12. lis 2010

@jasekd no, mi vydrží papírovky tak na měsíc a kousek jeden balík po 60ks, dávám už je jen na noc, a pár mám v přebalovacím pytli v kočárku, kdybych někdy měla málo látkovek na ven. Zatím jsem utratila asi 5,5.tis., tak to zatím vychází asi nastejno jak kdybych kupovala papírovky.
To je dobře, že mu dáváš dost pít, když má ty potíže. No a kojení - každý máme něco - já to mám jednoduché a zadarmo, ale zas se nemůžu od prcka hnout na dýl jak hodinu. Ale nevadí, aspoň se užijem 🙂

jasekd
12. lis 2010

@andelka A to ja zas muzu, uz byl i na noc u babicky a ja jsem byla v Praze segre na promoci, to je vyhoda. Kojila jsem 4 mesice castecne a pak mliko doslo, kdyz jsem otehotnela. Zaklad jsem mu myslim dala, ted jsme byli oba s manz. nemocny a on tuk tuk, v pohode. Piti, neustalej boj, nic nechtel. Redim trochu vic UM a nejvic caje vypije, kdyz mu dam flasku a on si to tim svym neohrabanym zpusobem chyti, zuzla to, obcas mu to spadne, ale vysosa najednou treba 30 az 50 ml, pro nekoho prd, ale my po pocatecnich neuspesich jsme za to vdecny. Ode me si caje nevezme nic, leda sladkej a treba 20 ml. Takhle pije i neslazenej, vlastne si s tim hraje a nevsima si tolik, co mu tam tece 😀 Mliko mu davam normalne ja, to by napolykal vic vzduchu nez se najedl. Ja redim i prikrmy, vareny delam ridsi a do kupovanejch prijelu trochu vody. Takze celkove to snad docela s tema tekutinama jde. Kolik teda stoji balik 60ks plinek? Fakt nemam tucha 😀 Ted koupim nejake vetsi Alany v DM a doufam, ze to zas dlouho vydrzi.

kadlinecka
12. lis 2010

@jasekd tak jelikoz je jeste malej tak si nedokaze rict nasla jsem doma nepotrebnou deku tak je na ni a jeste ma pod sebou prebalovaci podlozku,ale budem zkouset bkm

ivuska.h
12. lis 2010

@suik Je to látka, která se dělá přímo na zakázku, takže prvně se nechá u výrobce látky udělat ta samotná látka a to se potom posílá jinam na laminaci. Předtím je ještě cca měsíc lhůta na objednání a placení, pak se to teprve dává do výroby, takže to fakt trvá. Určitě pak dám na FB fotky, až to bude u mě. A budu z toho šít jen na zakázku, protože to není certifikovaná látka, takže neboj, neuteče ti to 😉 Zapínání pak dle tvé volby.

ivuska.h
12. lis 2010

Jinak Ondra dnes předvedl vzornou BKM, ovšem bohužel zrovna v tšch několika minutách, kdy jsem ho nehlídala, takže toho část pojedl a ve zbytku se vyválel 😀

andelka
12. lis 2010

@jasekd no nemáte to snadné teda, ale malý je šikovný 🙂 Já jsem teď koupila Pampers premium care, s těma jsem spokojená, ale normálně jsou drahé, když není akce někde, ten jeden balík jsem koupila v DM, využila jsme na to kuonek 25% na cokoliv, jinak tam stojí 299Kč. Ale někdy je akce, že stojí třeba 250Kč. Jiné vyjdou určitě levněji, ale já s těma babydream nebo babylove nemám dobrou zkušenost, tak si říkám, že když spotřebuju jednu za den a chci ať vydrží celou noc, tak nevadí, že si připlatím za dražší.

terezita
12. lis 2010

koukam ze jste tu resily kupony z maminky.. ted mi dorazil jeste mejlik, ze maji na mamaje slevy az 50% - koukala jsem tam zbezne, ale tyka se to MMT, BI bambusek, svrchnaku bummis, starbunz a pak je tam 30% na prefold a twofold..

ladida.l
12. lis 2010

někdo tady sháněl one size blueberry?
http://www.latkovky.cz/cz/40-2/skladem-jednovel...

blka
12. lis 2010

@kadlinecka Aha, tak to jo. A když je doma bez plínky, tak to asi pořád lítáš a utíráš loužičky co 😅 . A jestli se vám ta BKM bude dařit, tak budete brzo bez plen, super 🙂

blka
12. lis 2010

@kadlinecka Akorát se čtvercama na noc, to budeš muset dost často přebalovat a nebo je hooooodně vycpávat. Ale stejně si mysím, že celou noc nevydrží.

sussanah
12. lis 2010

@terezita tyjo, tak tomu rikam slevy 😕 Az me svrbi prsty na objednavku 😅

jasekd
12. lis 2010

@kadlinecka Prave jsem si rikala, jak to delate. Prebalovaci podlozku myslis jednorazovku? S tou by to asi slo nejlip, ale ty my nepouzivame, moc velkej odpad, a stejne by mi z toho zdrhal. On akorat kdyz chce kadit, tak soustredene lezi na zadech na starym rucniku na prebalovaku a pod sebou ma ubrousek, pak to jen seberu a odnesu do WC, kdyz ho brisko netlaci, tak se otaci a zdrha a cura vsude mozne. Chtelo by to prebalovaci podlozku velikosti 2x2 metry. On jeste neleze, ale couva a toci se ruzne dokola a tim se dostane hodne daleko taky. Na drzeni nad WC nemam nervy, protoze kakani sice poznam skoro vzdycky, ale trva mu to dlouho, a curani nepoznam, pokud ho zrovna neboli a netlaci, to pak predtim place, ale nastesti to nema casto.Jinak souhlas s @blka , ty ctverce na noc stacit nebudou, ale pokud v noci vstavate a kojite, tak stejne prebalujes. Nam spi celou noc (az do dneska 😝 ) a uz dva dny nam protyka i kalhotkovka vycpana 😖 Musi se to hodne vycpat.
@andelka Ja kupuju ty Alany, je to snad aspon trochu eko, mel ji na noc parkrat a vydrzela (v noci nekrmime, kdyby jo, tak prebaluju), uvidime jak ted, pri curacim obdobi. Dneska odjizdim na navstevu a tam mu radsi na noc jednorazovku asi dam, netaham tolik nahr. hadru. Kdyz nevydrzi, musela bych do jinejch. Ty i kdyz v noci tolik kojis, tak prebalujes az rano? Mne teda jednorazovka dost casto protekla, ale kadeni, ne curani. Taky mi vadi, ze je rano sice suchej, ale kulicky uplne zamackly a zmasakrovany...

sussanah
12. lis 2010

@kadlinecka ctvercovky na noc ti asi moc nevydrzi, to mozna tak na novoska, ale u 7m kluka to nevidim moc nadejne. Bud zkus alepson vv s nejakou vkladackou, ja pouzivala jeden ikea rucnik, jednu vv popolini, to cele v ctvercovce 80x80 poskladane na draka a zajistene snappi sponkou. Je to teda trosku mega baleni, zadek mel jak vcelka, ale vydrzelo pres noc 😉 nebo treba dobrou nocni plinou je Anavy (300/ks) a holky rikaly ze i Babyidea bamboo extra je supr na noc http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/babyidea-... .

sussanah
12. lis 2010

@jasekd no ja bych rekla, ze to tim narvanym klidne muze byt, zkus fakt vetsi cislo, na noc to stejne nevadi, ja mam pro maleho na noc Thirsties duowrap, sice je to mega zadek, ale co, v noci je to fuk a aspon ho nic nikde netlaci 😉

kadlinecka
12. lis 2010

@jasekd tak malej kdsyz chce kakat jak je jakoby zamyslenej tak vim a soupnu pod nej ubrousek a curani take nepoznam ale vim ze vetsinou kdyz pije nebo po piti se vycura to je jedinej moment kdy vim.a kdyz se vycura mimo tak to setru stejne vytiram kazdy den a deku peru vetsinou od den.kazdy den ji dam schnout na vzduch

blka
12. lis 2010

@jasekd Já v noci kojím a nepřebaluju 😉 . Dávám BBH bambus.