Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
24. únor 2011

@dagmarkaaa
@ivuska.h joo, kapsovky anavy, to by bylo super 😵

lucinecka
24. únor 2011

@slunicko76 @ivuska.h To je jasný, že každá plína je pročuratelná, ale po hodině a půl mi to přišlo brzy. Když jsem dovycpala, už se to nestalo. Holt mám asi učuraný dítě 🙂 Zkusím si dát pozor na ty lemy kolem nožiček, třeba to bylo i tím 😉

ivuska.h
24. únor 2011

@andelka Výhledově jsou v plánu, ale ne dřív jak za 3 měsíce.

ivuska.h
24. únor 2011

@lucinecka No ono to fakt hodně záleží na dítěti a na tom, jakou dávku zrovna pustí. Určitě bych obecně neviděla AIO jako nějaké mega držáky, ale tak na ty 2 hodiny by to být mělo. Ondrovi vydrží klidně 4 hodiny, ale on teď čůrá celkem málo.

jasekd
24. únor 2011

Nam teda AIO 2 hodiny vetsinou nevydrzi, mam Pop in bamboo a IV. Vydrzi, jen kdyz dam M. pred prebalenim vycurat. AIO nepovazuju za spolehlivou plinu, ale za jednoduchou na manipulaci, cili mame k Dr., jinak ne.

sussanah
24. únor 2011

@jasekd souhlas, taky myslim, ze je to spis o pohodlne manipulaci, ale proste super savce jsem taky nepotkala. Nejvice se mi teda liboly taky pop-in, ale ty ted kamaradka uz musela nechat jen na doma (ma holcicku 15m), protoze vic jak 2h to neda a to ji tam dava uz vetsinou 2x nocni vkladacku

erinka83
24. únor 2011

@ivuska.h Ivi, mám odtaz na flísáčky na sucháče. Když jsem je kupovala v září, měla jsem problém (stále máme 😀), že křížím úplně na maximum a stejně to nestačí 😅 Ty jsi mi říkala, že by se pak měly šít s těma kratšíma uchama... už jsou 🙂 Potřebovala bych, aby to vyšlo na stejno jak ty patentkový, ty nám jsou v pohodě...

jasekd
24. únor 2011

@sussanah Pop in nekupuj! Protejkaji, delaji na zadech hrb, manipulace taky nic moc. Spis pouzivam ty svrchni kalhotky z toho a do toho davam rucnik narovno jako rychloprebaleni. K doktorovi je lepsi ta IV.

sussanah
24. únor 2011

@jasekd ja je mela na vyzkouseni od te kamosky (ma vybavu jen z nich) a docela se mi libily. S tim hrbem na zadech, to asi zalezi na postave mimca, malemu totiz sedely fakt hezky. Ale priznam se, ze se mi moc nelibi ta cena, prijde mi to vcelku dost vzhledem k tomu, ze proste bez te nocni pliny to za chvili stejne nejde nosit.. Ale jinak s protekanim problemy taky nebyly

jasekd
24. únor 2011

@sussanah Ja myslim, ze treba te holcicce sednou lepe, ona ta mensi vkladka je dost uzka a kdyz se slozi na kluka, pripada mi, ze se to muze sesoupnout ke strane a lehce protyct. Nastesti mam jen jednu, cena je celkem vysoka, to je pravda. Tu nocni vkladku do toho nemame, jen ty dve zakladni, a neverim, ze by tak vydrzela pres noc. Vyhovuji mi ty svrchni kalhotky, jsou uzsi, v HD PULkach by se mi ten rucnicek posunul, jsou siroke.

ivuska.h
24. únor 2011

@erinka83 A ty máš tu původní verzi nebo už tu zkrácenou? Teď už se prodávají jen ty zkrácené.

sussanah
24. únor 2011

@jasekd no to bude tim, ja je neskladala na kluka. A s to nocni to je slusne, malemu jsem je davala chvili na noc (asi tyden), mel tak ty 2 zakladni vkladky + tu nocni a vydrzelo to hezky celou noc (bylo to nekdy kolem 9m, to u nas byly nejtezsi nocni zatezove testy, nez zacal v noci curat do nocniku). Ale fakt je, ze stejnou sluzbu mi udelala vv + ikea rucnik do zavazovacek, takze jako zkouska dobry, ale za tu cenu bych to nekoupila 😉

erinka83
24. únor 2011

@ivuska.h já mám právě tu sucháčovou původní.. Chtěla jsem koupit flísáčky, co nabídla @lucinecka ale pro jis totu jsme ji požádala, ať to změří od sucháče k sucháči a vyšel nám stejný rozměr, i když ona je kupovala prý před měsícem asi, že?

jasekd
24. únor 2011

@sussanah M. se vali furt na brisku, i tak spi, tak my vsechno skladame na kluka, cca od 7mi mesicu, jinak protejka. Anebo protekla kolem nozicek, asi mu nejak nesedi.

ivuska.h
24. únor 2011

@erinka83 Tak jsem změřila zkráceou verzi od konce sucháče po konec sucháče s nataženou gumičkou a je to 45 cm. Když se zapne se skříženými sucháči, vyjde to na obvod 36 cm při natažené gumce. Odpovídá to druhému nejmenšímu nastavení patentkových flísáků.

sussanah
24. únor 2011

@jasekd to asi fakt ale bude spis tou postavou, protoze maly taky spava na brisku a za ten tyden mi fakt ani jednou neprotekla 😕 Ale na tom, ze pomer cena/vykon je vlastne nic moc se shodneme 😀

erinka83
24. únor 2011

@ivuska.h a spovolenou gumičkou v klidu? My jsme to při měžení nenatahovaly...
Jako já to překřížím, sice tip top, ale překřížím.. problém je, že jak v tom chodí, tak se jí ten prostředek flísáčků sveze dolů, prostě je to rozjetý 😒 Patentky nám to drží dobře. Ale já mám ráda sucháče, je to rychlejší 😀

ivuska.h
24. únor 2011

@erinka83 Vklidu 39 cm. To s tím vyjížděním boků je u sucháče nevyhnutelné, když je to hodně utažené...

slunicko76
25. únor 2011

@erinka83 ja mam patentkove taky mi prijde, ze je to dost dlouhe!🙂 ale ja ten flis podeziram, ze se vytahuje!je to mozne? asi tak pred mesicem jsem ty kalhotky musela zacit utahovat na kazde strane o jeden patent vic! a nebo se tak muzou menit proporce ditete?🙂

slunicko76
25. únor 2011

nevim, snad to moc neutahuju!?

erinka83
25. únor 2011

@slunicko76 my to máme asi taky tak, ale já dávám jen čč na rovno, proto jsou nám ty sucháčový moc dlouhý...
@ivuska.h já bych teda potřebovala asi nějakej atyp s krátkýma ušima 😀 aby mi to pak sedělo i na miminko, na novosklad např.... 🙂

slunicko76
25. únor 2011

@erinka83 ja v tom mam taky jen čč narovno

erinka83
25. únor 2011

@slunicko76 jo, ale už jsem psala, že u patentkových ten problém nemám 🙂

betelgeuzz
25. únor 2011

Nedávno tu byl odkaz na oblečení farmers, kteří šijou na látkovky. Teď jsem zachytila, že mají novou kolekci oblečení a vypadá moc hezky. Akorát jsem zvyklá oblečení dědit, nebo nakupovat v sekáči, tak mi to příjde celkem drahé 😒

http://www.farmers.cz/shop/index.php?cPath=227

ivuska.h
25. únor 2011

@slunicko76 Ano, trošku se vytahuje, hlavně když se to člověk snaží pokaždé utáhnout hodně natěsno. Já Ondrovi na čč narovno křížím o jeden patentek.

slunicko76
25. únor 2011

@erinka83 jo, my taky problem nemame, jen mne to k tem flisackum napadlo neb jsem nad tim tuhle dumala! ze treba ta jednovelikost neni jen v tech patentkach! 😀 😀 😀
@ivuska.h takze to nemam nejak extremne moc!🙂

velrybous
25. únor 2011

@maly_prcek děkuju, zatím dávám počůrané do kýblu jen tak, pokakané přetřu žlučovým mýdlem, vyždímu a hodím do kýble..četla jsem, že je nějaký pytel nebo síťka taky na pleny, to zadržuje ten zápach?? nebo je to jen na uschování a pak vložení do pračky???

@reruna počůrané peru na 40, pokakané na 60, v ořeších zatím a ve vločkách..no ty pop in nechápu..

@jasekd mě se pod umyvadlo vešel ten bebejou.. nečistila..používám jen žlučák..nic jiného ani sůl zatím..je to divný...

@erinka83 taky to tak asi budu dělat..a ten pytel je nějaký spešl? nejde to z něj cítit??

jasekd
26. únor 2011

@velrybous My tam mame takovej blbej odpad, stary umyvadlo v panelaku, tak se tam jen tak neco nevejde. Mrknu na net. Jo a jestli ty jsi resila ty fleky od zlucaku a ja rikala, ze to asi neni tim, tak klidne je 😠 Uz jsem to tu psala, znicila jsem si tricko. Byl na nem flek od rajcete, pouzila jsem zlucak v dobre vire, ze je to setrne, arajce trochu zustalo, barva ne 😠 Asi tricko nebylo z njekvalitnejsich, jinym hadrum to nikdy nevadilo, ale stalo se...

maly_prcek
26. únor 2011

@slunicko76 @erinka83 @ivuska.h Mám teda flísáčky patenkové, ale taky bych řekla, že je ucha jsou dost dlouhé. D. má pupek teda děsný,(ani mu na tom nedrží tepláky 🙂 ) a jsme akorát bez křížení... Neumím si představit dítě, jak vypadá dítě, které zapíná nakonci 🙂

@betelgeuzz Taky máme oblečení skoro všechno z druhé ruky, ale za Farmers tepláčky ty prachy teda dám, jsou fakt super. Do šátku nasproto nenahraditené, jak jsou prodloužené... 🙂

Ad pytel na pleny: To je z PULu? Já teda když dám počur-plenku do takové té kapsičky a zapomenu to v tašce den dva, tak to zasmradí celou tašku, takže nevim nevim... Totéž igelitka (dával jsem do toho plíny 2 dny na dovči), taky to trochu prosmrádalo. Ale koš taky není úplně bez zápachu, když se to otevře, jak tam hážeš plínu, tak to chvíli potom jde taky cítit.

joohana
26. únor 2011

@betelgeuzz Ty tepláčky atd. od Farmers jsou krásný, bohužel taky jedu po ceně- syn odrovná patery tepláky za 3 měsíce (prodře je na kolenou jak si hraje), Annie taky potřebuje aspoň čtvery, to jsou děsný peníze i když kupuju od Wolfa, tohle je už nad mé možnosti.
Ale něco by se třeba vybrat dalo, musím mrknout jestli mají nějaké gatě "na slušno".