Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baronek
7. bře 2011

@sussanah děkuji, pročtu a pak se zastavím 😅

baronek
7. bře 2011

@herminka taky děkuji 😀

baronek
7. bře 2011

tak jsem to v rychlosti pročetla a myslím, že jsem zmatená 😲 Používáte plenkové kalhotky nebo skládáte klasické plenky?

andelka
7. bře 2011

@borte Já už teĎ taky dávám méně Imse vimse a jako další pulky máme Weehuggers na patentky a Thirsties na sucháč, on je tam řešený trochu jinak, takže je to v pohodě. V noci dost kojím a hodně čurá, takže dávám papírovky. Když je to jen na noc tak to nevadí. Vadí mu, když je má delší dobu, třeba den dva.
@florentina tak co, jak to jde s látkovkou? Já jsem teda taky používala a používám separačky, celulozové,docela to suchý zadeček dělá. ale právě včera sjem si stěžovala, že má Dany červený zadek, bo byl v sobotu v papíru 😒

andelka
7. bře 2011

@baronek oboje 🙂 je tolik druhů a kombinací, že si člověk může vybrat. Jestli chceš vidět jak to vypadá na dítěti, v albu mám různé druhy. 😉

sussanah
7. bře 2011

@baronek to je hodne individualni, zalezi co sedi diteti a mamine 🙂 Casto se pouzivaji ze zacatku klasicke ctvercovky (cc) skladane na novosklad + nejaka vkladacka (na to svrchni kalhotky) a pak se prechazi na kalhotovky, ja ditko vice cura. Ja jsem treba pouzivala v podstate jen vicevrstve plinky + vkladacky, kalhotkove s vkladackou ma jen na noc asi od 6m, vsechno ostatni by procural. Koukni se jeste na uvodni prispevek tehle diskuze, tam jsou popsane zkratky, at se potom muzes v diskuzi orientovat 😉

helulela
7. bře 2011

@baronek jak píše sussanah, každému vyhovuje něco jiného. Já dávala zezačátku jenom kalhotovky, čtvercovku na novosklad jenom nakrátko třeba před koupáním. Od půl roka chodí doma většinou v čtvercovce narovno s nějakou vkládačkou a na ven a na noc nosí kalhotovky, aby něco vydržely. Svrchní kalhotky se dávají na všechny plenky, kromě AIO a spol. (vše v jednom), těch je dobré pár mít na rychlé přebalení třeba u doktora nebo pro "chůvy".
Času máš dost, to nastuduješ a s praxí už v tom pak nic nepochopitelného není 🙂

andelka
7. bře 2011

@baronek jinak my jsme do půl roku používali hlavně čtvercovky Kikko na novosklad a k tomu vkládačku a na to pulky. později jsem přikoupila kapsové plenky a kalhotovky. Na doma teď má většinou nějakou plínu narovno (většinou ikea ručník) nebo vícevrstvou narovno a na to pulky. Kalhotovky s vkládačkou mívá na spaní (denní), na ven dávám kapsovky. Takhle nakombinovaná výbava nám sedí nejvíc.

silente
7. bře 2011

@borte - já mám moc ráda HD

lusinta
7. bře 2011

ahojky, pro prodejce látkovek -začíná zase soutěž plena roku.více info www.plenaroku.cz nebo plenaroku@seznam.cz

A pro tvůrčí maminky🙂 soutěž design plena http://www.branakdetem.cz/clanek/-102

Jupí,TOP se blíží🙂

maly_prcek
7. bře 2011

@florentina D. byl taky v plínce 2-3h, jednak mu to bylo úplně jedno a měl reflux, takže hýbat s ním znamenalo 3x po sobě ho celého převlíct. Zezačátku jsem používala taky separačky (popolini, počůrané jsem i párkrát prala). Jinak jsem ale i prstíčkem zkoušela, jestli D. nekakal, když jsem měla podezření.
Opravdu to chce vyzkoušet, některé děti se oprudí v papíru a nic nepomůže než najet na látku, jiným vadí látka... Některé děti hlásí, když chtějí čůrat a vztekají se, když je nedáš (to jsou dobří adepti na bezplenkovku).
Fakt to chce najet na látku a uvidíš. Třeba postupně nadoma, naven nanoc papír a uvidíš. Ono zadeček v suchu je jedna věc, ale když vezmeš všechny ty chemikálie a parfémy, kterýma to je nacpané, že ti nikde nic nedýchá (dycky když si vzpomenu na to vložku, tak si říkám, že mít to třeba 2r v kuse musí být hnus).
Takže neboj a vyzkoušej 😉

maly_prcek
7. bře 2011

@baronek Každý fakt dává něco jiného... Mně se líbí kombinace čč (nna malé mimi novosklad, na větší narovno) nebo bambusové vv )na malé mimi jako prefold na větší narovno) na doma a na dýl kalhotkovky, na návštěvy a k doktorce a tak mám AIO/kapsovky.

jasekd
7. bře 2011

Teda koukla jsem na tu reportaz na Prime o latkovkach, a nic moc, tohle moc lidi nepresvedci. Tem, co jde o ekologii, tak ty uz to pouzivaji davno a zbytek si akorat potuka na celo. Vetsina lidi proste neresi, ze jejich dite dela odpad, protoze "jejich dite uz to nevytrhne". Meli vic pritlacit na tu ekonomickou stranku veci, to ted zrovna presvedcilo jednu kamosku, dokonce si plinky i sije (ceka druhe dite) a hlavne vybrat nejaky reprezentativnejsi uzivatelky. Jakmile je nekde tema o ekologii, je tam nekdo divnej s mastnejma dlouhejma vlasama a vysinutym pohledem. Jedina normalni byla ta maminka, co pouziva cc. Nechci se nikoho dotknout, ale prece nemame vsechny knira a nepaseme kozy na samote u lesa 😀 Polde me jim slo jen o to, aby zaplacli vysilaci cas, jinak nevim, jakej to melo smysl. To treba ty kratke porady o vode nebo trideni odpadu, co jsou mezi zpravama na CT, jsou daleko lip a zajimaveji udelane a clovek se i pouci.

jasekd
7. bře 2011

@baronek Ja hlasuju vsema 10ti za kalhotkove pleny, mam Haipa Daipa, cc jen minimalne a na novorozence jsem nepouzivala vubec. Takze s timhle ti asi nikdo neporadi, vyzkousej oboje a rozhodni se.

jasekd
7. bře 2011

@borte Stejne jako @silente , Haipa Daipa.

silente
7. bře 2011

@jasekd - s těma kozama u lesa jsi mě rozsekala 😀 😀 😀 😀 Když si vzpomenu na pohledy mých známých, že já, taková "dááámička" (jak mě v tu chvíli nazývaly) se budu hrabat v posr.... hadrech 😀 😀 😀 A teď ticho a jen nenápadné sondující emaily, co že to máme za plíny 😀 😀 😀

jasekd
7. bře 2011

@silente Ja nechci bejt nejak povrchni a soudit lidi, podle toho, jak vypadaji, ale pokud by mi slo vylozene o propagaci neceho, dam tam treba i ty pani, co tam povidaly, ale pak najdu uzivatelky z lidu, ktery klidne vypadaji jako "damicky", protoze kdyz tam o tom bude mluvit nekdo, kdo vypada treba jako ty (soudim podle profil. fotky pekna zenska), je upravenej, normalne oblecenej atd., tak se nad tim lidi zamysli, co to takovehle zenske prinasi za uzitek. Kdyz se tam postavi nekdo v batikovanym triku, vlasehc svazanejch kuzickou a na nohach kristusky, tak vetsina lidi rovnou mavne rukou, ze je to zas nejaka blbost. Tady proste neslo o to, dostat to do podvedomi normalnich prumernych a hlavne konzumnich lidi. Jak rikam, kdo resi prirodu a ekologii, tak tuhle reportaz davno nepotrebuje. Ja treba tridim odpady, autem moc nejezdime, pouzivame hlavne eko prostredky apod, ale jinak jsme naprosto prumerny a taky chcem svy pohodli, ne ze ne. A tyhle lidi by meli presvedcit.

ameliejulliette
8. bře 2011

Ahojte. Vzhledem k tomu, jak často jsem sem nahlížela při svém plánování látkové výbavy a v rámci utváření představy, jak to budeme celé provozovat, musím se podělit s případnými podobnými nahlížečkami 🙂 po měsíci zkušeností 🙂
- Je to ekologické 🙂 Když jsem viděla, jak povážlivě rychle se nám plní koše jednorázovkami, najeli jsme na látku druhý den po návratu z porodnice.
- Je to ekonomické 🙂 Když počítám průměrně 15 plen za den (prcek nám hlasitě dává najevo každé učůrnutí i ukáknutí, ale dělal to už od narození i v jednorázovkách - ano, typický adept pro bezplenkovku 😉 ) a cenu 4 Kč za plínku, 10 Kč za praní, ušetřili jsme zatím 1500 Kč. (Samozřejmě, že výbava nás něco stála, ale plánujeme i druhé dítě, tak asi úspory nakonec budou ještě vyšší...)
- Není s tím zas taková práce 🙂 I v ty nejnáročnější dny jsem zatím zvládla během dne nandat do pračky, svěsit suché plíny a uklidit je a pověsit ty vyprané.

Používáme přes den čč, v noci kalhotovky a AIO, na ven kapsovky. Osvědčily se nám hlavně Bamboo Extra a Baby Lucy organic, velour a bamboo, Anavy, Pop-In a vkládačky od Baby Idea (jsou geniální 🙂 ) Svrchní kalhotky vlněné zatím leží ladem, fleecové HD jsou fajn, PULky za nás spokojenost s Baby Lucy Fix a hlavně Tots Bots, rostoucí Bambinex jen jako nouzovka na čč.
Jsem moc ráda za toto rozhodnutí a děkuji vám za rady a za tuhle plodnou diskuzi 😉

slunicko76
8. bře 2011

@borte koukam, ze to mate podobne, jako my, tak napisu, jak to mame. Z temi IVSoft mam stejnou zkusenost- vymenila jsem je za Thirties duo wrap a jsem fakt max spokojena, sice maji suchac, ale je to uplne o necem jinem. Na noc davam Anavy jednovelikostni na patentky se vsemi original.vkladackami a u nas to funguje.

slunicko76
8. bře 2011

plne souhlasim s @jasekd!tohle obyc.konzumni maminky nepresveci!
@jasekd jak jinak je? Co porodnice, ustalilo se to tam? pojedes nakonec do Jbc?

jasekd
8. bře 2011

@slunicko76 Porodnice co se tyka vypovedi, je OK, vsechno pri starem 🙂 Akorat mi nekdo rikal, ze se chystaji malovat, ale pokud malovat nebudou v mym terminu a fakt doufam, ze ne, tak jedeme zase tam 🙂 Jinak je unavene, ale vsechno je v poradku, takze dobry.

slunicko76
8. bře 2011

@jasekd tak se opatruj! teda to jsou cudly, takhle malovat!snad to stihnes! drzim pesti!🙂

silente
8. bře 2011

Včera večer se mi stala noční můra látkařek - přestala fungovat pračka 😀 Čudlík se krásně točí, ale jaksi ne a ne zvolit si program, displej něco ukazuje, ale který z nich to právě je, těžko říct. Na ruskou ruletu nejsem stavěná 😀 Naštěstí už ve čtvrtek ráno přijde opravář, tak doufám, že čudlíku domluví. Ještě, že už potřebujeme max. 2 plíny na den 😀 😀 😀

zlatouch
8. bře 2011

Ahoj, kdybyste některá chtěla oslavit MDŽ novou plínkou, koukněte: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=42792501&tab=1 Dám vám nějakou koní slevičku 🙂
@jasekd z mých zkušeností se zásadně maluje v mém termínu, ale samožejmě držim palec 🙂

jasekd
8. bře 2011

@slunicko76
@zlatouch V mem terminu prave ne, kamoska mi rikala, ze se malovalo v srpnu, tak ja v klidku, je to jednou za rok, no a prej se ma malovat ted nekdy, nechapu proc, prece to stoji taky penize, no musim se zeptat nekoho povolaneho. Treba jim protekla strecha nebo tak neco 😅
@silente No tak to prezijete, to je krasa, dve pliny na den. Stat se to mne, peru asi na valse, sice se snazime o BKM, ale jednou za 3 dny prat musim pliny a hafo ubrousku, do kterejch kaka, rucniky, na ktery cura. Plus mraky poblityho pradla. Pracka chudinka hvizda, obcas ji blbne spinac, ale zatim holka drzi, tak at vydrzi jeste druhe mimi. Prece jen mame ji pres 4 roky a ted jede skoro denne a dneska ty veci nic nevydrzi 😝

zlatouch
8. bře 2011

@jasekd blbě jsem to napsala, do termínu mi to nevycházelo, ale do porodu jo 😉 Měla jsem za to, že mají 2x ročně nařízenou sanitaci, v Motole to vychází listopad (narodila se první) a duben (čekám druhou) 🙂

jasekd
8. bře 2011

@zlatouch Ja to pochopila 😉 Jinak co myslis tou sanitaci? Ja mela za to, ze malovani ve spitale je jednou rocne a treba u nas v ambulanci je to jednou za dva roky... Ale nedelam v nemocnici, tak nevim, treba to vi @slunicko76 ... Jsem si prave rikala, termin na duben, malovalo se v srpnu, pohoda klidek, a ono prd 😀 A rodila jsi teda v tom Motole nebo ses skutecne trefila a musela jinam? Asijinam ze kdyz pises, ze se to trefilo do porodu. A kde jsi byla? Ja jsem tak rada, ze nejsem z Phy a nemusim resit ty registrace a boje o misto uz nekdy ve 12 tydnu apod.

silente
8. bře 2011

@zlatouch - tedy ty tréninkovky mě zaujaly .... 😀 a sakra .... 😀 😀 😀

silente
8. bře 2011

@jasekd - no stát se mi to před 3/4 rokem, tak peru u sousedů 😀 😀 😀 Takhle i kdyby došly kalhotovky, 60 čč to jistí 😀 😀 😀