Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mehlo
20. kvě 2010

Baco- tak to já jsem tak max. na 3000 Kč- skoro všechny plenky jsem si ušila sama z co nejlevnějších materiálů.

mehlo
20. kvě 2010

jieff- čau tak já mám bambusový akorát svoje šitý z látek na sijemdetem.cz a jsem max. spokojená. Bambusku kupovanou nemám ani jednu.

reruna
20. kvě 2010

jieff zkus ten bambus, flanel obecně nasaje nejmíň

mehlo
20. kvě 2010

tady je odkaz na můj inzerát- šiju na zakázku
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/u8cn/usi...

duzame
20. kvě 2010

Vzala jsem si taky tužku a papír a začla počítat, a jsem v tom za dvanáct a půl 😕 😀 . Ještě teda pošilhávám po nějakých lehkých vlňáčkách na léto a už bych mohla mít na nějaký čas vystaráno 🙂 . Jen mě napadá 1) jestli máte někdy pocit, že plenková výbava je komplet 😀 , a 2) jestli to neodradí potencionální látkařky 😝 ???

baca
20. kvě 2010

Tak mi neříkejte, že mám z vás nejdražší výbavu. Je fakt, že jedny vlňáky mám zatím dopředu (L). Kalhotovky nevyužívám permanentně. VV mi tu celkem leží. Ale zas to prodat je škoda , ne? Občas je taky nandám.

zihu
20. kvě 2010

baco, taky jsem na tom podobne, vva frotaky mi trochu lezi, jedny vlnaky jako malemu mimi jsem moc nedavala, takze dost nevyuzite (ale snad uziju na dalsim🙂 a pak par plen, co moc nepouzivam (IV flanel, Bamboo Extra a popolinky frote, rada prodam, kdo bude mit zajem, viz bazar🙂, jinak je mi taky lito prodavat vsechno co nepouzivam, protoze treba si to oblibim pozdeji anebo u 2. mimise (hlavne vazacky a vv).. ale neco fakt posilam, protoze mi to tu lezi a je to jak nove a co s tim:-/

blka
20. kvě 2010

Duzame, myslím, že moje výbava nikdy nebude komplet. Vždycky se najde něco, co budu muset mít 😀 .Ale já su dost šetřivej člověk,takže se pro něco nadchnu a než se rozhodnu, že to koupím, tak to dost dlouho trvá a někdy to ani nekoupím 😅

Já si to píšu už od začátku, kolik jsem do plínek dala. Zajímalo mě, jestli to vyjde levněji než jednorázovky 😀 . Takže mám v excelu tabulku a tam si vše píšu 🙂
Ale myslím si, že já jsem s cenou tak na úrovni ročního používání jednorázovek. Ze začátku mi totiž vystačil 1 balík plínek (těen malý, těch novorozeneckých, nevím, kolik jich tam je) na 2 dny 🤐

terezita
20. kvě 2010

ja si to nepisu, takze netusim, ale pekna palka to taky bude. nastesti drazsi kousky (az na BBH) mam z druhe ruky a teda k narozeninam emmca dostala od kamaradky jednu igu lee.. a teda vubec z ni odvarena nejsem.. 😝 😝
baco, toho tveho cisla se nelekej, vydel dvema, bo urco za pulku pak zase prodas.. 😉 potento hotento jednorazovky asi tezko.. 😀 😀 😀

blka
20. kvě 2010

Terez, já jsem si taky koupila 2 igu lee a su pěkně nas.aná 😠 .Vůbec za tu cenu nestojí. Jako jsou hezké a štíhlé, ale savost - kde nic tu nic 😠

baca
20. kvě 2010

já mám cuddle akorát vlňáky a jsem z nich zklamáná. 780 Kč a je na nich dobré akorát to, že jsou fakt suprově tenké. Střihově mi vůbec nevyhovují.Tkaže je mám jako nouzovku a nejraději bych je prodala. Akorát jsem se k tomu ještě nerozhoupala.

terezita
20. kvě 2010

no ja do nich davam prefold a teda furt to protece kolem nozicek. a to uz jsem ji prala asi 5x.. :-P nehlede na to, ze to jeste protekalo skrz tu nasivku vepredu.. fakt plina na prd a teda ty penize, co za to chteji.. ale pred kamaradkou delam, jak je uzasna, ma hezke kyticky.. 😅 tot asi vse..

si
20. kvě 2010

Moje nejlepší je BBH Magic a jsem s ní spokojená. Minule jsme s ní frajeřili u paní doktorky. 😀 Ale jsem překvapená, že Pop-in i s noční vkládačkou nám nestačí. Vždy přeteče a to jsem myslela, že je dokoupím a budou to mé nejoblíbenější.. 😖

ivuska.h
20. kvě 2010

Já jsem za plíny utratila minimum, kupované mám jen 2x IB SIO, 5 čč MaM, 5 čč Kikko, 5 vv Kikko, 1x BL Organic staršího typu, 1x BE, 1x SW kapsovku, BabyIdea kapsovku (protéká v ploše) a teď druhorukou IguLee AIO (vůbec nám nesedí, málo saje, klidně prodám) a půjčenou BBH. Měla jsem BG Organic, ta už šla z domu, neseděla. Jinak mám vše vlastní výroby. Vlňáky ani PULky jsem kupované nikdy neměla :D

si
20. kvě 2010

Kapsovkám jsem zatím nepřišla na chuť. Máme jeté BI a MT Easy Clean (naštěstí po jednom kuse) a vždy to někde uteče, vnitřek se posouvá... nevím asi je to rukama.

si
20. kvě 2010

Ještě se zeptám - flísáky HD jak vám sedí . Tedy střih OK, ale provlhají. Je to normální? Půjdou z domu. Možná jsme přecejen moc průtokoví.

angetha
20. kvě 2010

Mě teda momentálně AIO docela derou, protekly mi CT, IB AIO i SIO, Mommy´s Touch, SWB kapsovka 😖 jediné co drží je BBH a BG kapsovka

terezita
20. kvě 2010

ja uz ted teda do vsech AIO davam vkladacku bamboo hour.. jinak posledni, co neproteklo, byla BG kapsovka. BBH magic protekla prvne vcera. jsem se sama divila. asi jsem ji blbe nainstalovala ci co.. 😕 😅

si
20. kvě 2010

také jsou to naše oblíbené vkládačky - prefold, twofold, basic 🙂. A do draka jako vkládačku používám naskládanou čč kikko bambus.

duzame
20. kvě 2010

Taky hlásím, že Igu lee nic moc. Koupila jsem Aio, vypadají úžasně, ale nepoberou taky nic moc a velikostně je to tak tak, teď v 7 kilech, tak si nemyslím, že je to do 3 let, jak tam psali 😠

fel
20. kvě 2010

Jéééé, zrovna sem tu náhodou koukla 🙂 Kdyby někdo prodával Igu lee, tak se hlásím. 😀 Miluju je. Až na AIO, ty ne.
Ale velurky nebo vlňáky , no jéjé.
Tak mi kdyžtak prosím napište IP, ať nemusím furt číhat na bazaru.
Dík

sussanah
20. kvě 2010

Tak to ja jsem taky pocitala a vychazi mi to na 5500 a jeste ted planuju asi za 1000 (napr anavy 😉 dokoupit, takze my jsem uz predcili jednorazovky 🙂 Ale fakt asi je, ze bez BKM by to bylo mnohem vic.. Maly je fakt prutokac, takze kdyz se mu podari pocurat vv, tak je hnedka napoprve skoro durch, hned na vymenu.. Ale uz ted vim, ze u dalsiho budu asi neco dokupovat, uz to mam vyhlidnute 😎

evicka7
20. kvě 2010

blka, jsem fakt ráda, že nejsem jedinej postiženec, co má na plíny tabulku 😀 😀 😀 jinak vás můžu potěšit, do plen jsem celkově investovala 16.000 a 9.000 se mi vrátilo zpět, s tím, že jsem si nechala všechny rovný plíny a jedny záložní lovíky, takže na příští robě bych mohla koupit jen svrchňáky (no stejně to tak nebude 😀 )

blka
21. kvě 2010

Evičko 😀 . Tak to se ti vrátilo hodně. Myslíš prodejem? Tý jo, ty jsi prodejce 🙂 . Ty moje nikdo nechce ☹ . Buď jsou to blbý plínky a nebo neumím nasadit zajímavou cenu 😔

markusko
21. kvě 2010

baco to je teda pálka 😀
Já jsem si schválně sedla a spočítala to, doteď to dělá nějakých 9 000,- (čistě za pleny - nepočítám třeba prací prostředky, lanolinové kůry, miofresh apod.), a z toho se mi cca 900,- vrátilo. Ale ještě mám vyhlídnutých pár věcí, které prostě musím mít 😅 třeba ty anavy. Plus nějaké svrchňáčky větší, až z tady těch vyrostem.
Takže vcelku spokojenost, jsem si myslela, že to bude horší 😉

zihu normálně dnes mi mají dorazit ty longies, to je fakt super rychlost, ve středu v noci jsem objednávala, ve čtvrtek ráno poslali, dnes to dojde... to už se mi teda dlouho nestalo 🙂

jieff
21. kvě 2010

mehlo, reruna děkuju za odpovědi, máme dpíš froté. Chápu to dobře, že si mam pořídit další plínky z bambusu, nebo by stačily třebas jen bambusový vkládačky do těch froté plínek? Mam kalhotkový IV a HD a jednovelikostní popoliny. Taky vv popoliny. Asi to chce zkoušet co?

reruna
21. kvě 2010

jieff zkus ty bambusový vkládačky

zihu
21. kvě 2010

marku🙂 stejna zkusenost, uzasne, co? 🙂

zihu
21. kvě 2010

blka, moje pliny taky nikdo nechce a to jsou jako nove:-/ je mi oito prodavat je "zadarmo", kdyz jsou ok, takze taky asi neumim spravne nasadit cenu.... ale terba jeste neco udame 😉

terezita
21. kvě 2010

ja davam na cene 30% dolu..
a vetsinu jsem uz teda prodala. jeste tu par lezaku mam, ale to mam spis problem, ze nejsem schopna nafotit a dat to na mmb.. 😀 😀 😀