Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
28. srp 2009

Ahoj nemáte prosím některá skušenost s Mommys touch All In One patentky???uvažuji že si aspoň 2 kousky pořídím a budu ráda za nějaké připomínky či rady 😉 díííky moc předem 🙂

zmuzle
28. srp 2009

Katko, mam patentkovou a super. Musela jsem si teda nechat poradit, jak ji zmensit, ale jinak spokjenost. Dela krasne mekouckou prdelku. A pry se maji prat jen na 40. Tak pozor.

kahlan
28. srp 2009

Zmuzle tak to bys mohla i me poradit jak ji zmensit 😀 Ja mam 4 kousky Mommys pres bazarek a zdaji se mi docela velke 😕

zmuzle
28. srp 2009

Kahlan, jukni na stranky Mamaji, tam to je nazorne na obrazku 😉 Je t docela sikovny, predtim v tom plandal.

terezita
28. srp 2009

katko, ja mam MMT uz 5 plinek, z toho 3 patentky a 2 suchace. a jsou faaaajn! obavam se, ze az na ne zase nekde natrefin, tak jeste priberu..
kahlan, ja zezacatku netusila, ze se daji zmensit a davala jsem je na mesicni mimco nezmensene a sedely em.taky 😀 😀 😀 a delaji krasne mekkou prdylku!
a jak pise zmuz, maji se prat na 40, u vyrobce jsem nasla ze max. na 125 fahrenheita a to je neco kolem 51stupnu.

katka82
28. srp 2009

Děkuju mooooc 🙂 jste zlata 😉
Zmuzlo na ty stránky už jsem se právě taky koukala a už jsem to studovala 😀

koty
28. srp 2009

katko, mam tady pro hlidaci tetu hned několik a jsou fajn. Snesou se i jako nouzovka na plinkujiciho dvouletaka. Peru je normalne s ostatnima plinkama na 60 a obcas putuji i do susicky a zatim fajn. Mam i jednu suchacovou a ta tak dobra uz neni ☹

katka82
28. srp 2009

Koty díky 🙂 já mam právě taky raději patentky než sucháče 😉 ty bambinomio co je v albíku jsem už vyměnila za Haipa Daipa PUL a ty jsou taky suprový 🙂

blka
28. srp 2009

Já mám mommysku a peru ji na 60 😅 . Ale přece nebudu jedinou plínku prát na 40. Čemu to vadí? Asi to snižuje životnost, že?

koty
28. srp 2009

Blko, snižuje se tím životnost té PUL vrstvy. Ale já už mám některé víc jak rok a půl a stále vypadají skvěle.

terezita
28. srp 2009

blko, bych to tak tipla.. ja ji peru vetsinou uz s detskym oblecenim na 50 anebo peru pliny holt na min. stejne je mam vetsinou jen pocurane a ne pokakane.. 😅
katko, na mmb prodava Markéta Šamárková (markeeetka) ID 34494 MMT za 350,- sice ten inzerat uz zmizel, ale nabizela jich snad 8, tak si myslim, ze urco jeste nejake ma.

blka
28. srp 2009

Jsem si myslela, že to bude s tou životností.
Terezita, my ju máme někdy pokakanou, někdy ne.

samicka
28. srp 2009

čau pipky 🙂 /snad si tady ještě tak říkáte, dost se tu obměnilo osazenstvo/
jen chci nahlásit prodej pár plínuší, kdo by měl zájem, piště IP

IV soft PUL vel. M (7-10kg) -119.-
Ptit dessous Magic AIO tyrkys - 399.-
Ptit dessous bambus zelená vel.1 (2,5-9kg) - 249.-
BL froté 3v1- 109.-
BL flanel mentolová XS/S- 99.-
zdarma 3 froté vkládačky
a při odběru více poštovné zdarma
domluva možná

jo a 100% vlněné body HM vel. 1-2mesice, ale vydrží dýl, s body extendorem ještě dýl (nám cca do 5M) za 100.-

kahlan
28. srp 2009

Zmuzle diky za radu 😵
Terezito ja ji prilozila jen tak k neterince a zdala se mi docela velika ,tak jsme si myslela ,ze bude az na pozdeji 😀 a on je v tom zatim tenhle figl 😀 diky 😉

katka82
28. srp 2009

Terezito díííky 😉 jdu to prozkoumat 😀

evicka7
28. srp 2009

samicko, neboj, pipky jsme pořád 😀

po dlouhé době jdu s dotazem: chci koupit 10kilovýmu Vikoušovi swb aio ve vel. L, myslíte, že je to OK, vlňáky swb jí sedí oboje, M i L, tak aby to nebylo moc obří???

romankav
29. srp 2009

ivkaa: jestli brát L nebo M Thiersties záleží i na plenách, co používáš. My třeba máme Bum hugger vel. XXL., tak aby se to do toho vešlo 😉 Jinak naše sestřenička zkoušela Lka a to má asi 10kg s babusovou plenou a sedli jí dobře (má buclatá stehýnka).

kvikvicek
29. srp 2009

Ahoj holky, chystame se na plavanicko,jake plavky byste mi doporucily pro malou? a ma to smysl ji kupovat plavecky? neni lepsi koupit ty plinky do vody? fakt nevim 😒

zdenkaradek
29. srp 2009

kvikvicek,
plenky do vody nebrat, snad nebudete do vody hnuskovat 😉
Já mám na malého už rok tyto plavečky: http://www.branakdetem.cz/plavky-popolini.htm a jsou super. Jen nám asi po měsíci používání vypadl druk, ale to na bráně není problém opravit. Velikost máme S a pořád malému jsou. Super je to zapínání na boku, snadná manipulace, nandat a mokré sundat není problém. Dokonce i jednou chytili káko a úplně bez problému (a pak prý že děti ve vodě nekakají 😉 ).

joohana
30. srp 2009

kvikvicek,
zrovna před týdnem jsem koupila malé plavečky od Imse Vimse, hned jsme je v bazénu vyzkoušely a jsou prima. S velikostí jsem tu asi extrém, malé je 5,5měsíce a do M se nevešla přes stehýnka, takže má L.
Ale některá plavání vyžadují papírovou plenku do vody, tak se mrkni na web. Tady píšou že "pod plavky musí děti nosit plenku do vody"-tak nevím, vždyť tohle nejsou obyč plavky ale plína do vody, jenom že je látková.

kahlan
30. srp 2009

Holky prosim o radu ,mate nekdo zkusenost s temito plinkami : http://www.sijemdetem.cz/cs/katalog/latkove-plenky Myslim,ze to sije jedna sikovna holka z diskuze na Baby-cafe ,ale reference jsem zatim nenasla ...

raady
30. srp 2009

Kahlan, nemám.
Ale vypadají úžasně. Myslím, že neodolám a koupím 😉

raady
30. srp 2009

Kahlan, myslím, že plenky od Ivy, na které si dávala odkaz nikdo nezná. Jsou to první testovací vlaštovky 😉
Čekám na ně už dlouho a také se těším na vlňáčky 😵

meleri
30. srp 2009

holky, nemůžu to najít, nevíte někdo kde je ta diskuze o látkových vložkách? a o tom kalichu Mooncup? uvažuju že bych do toho šla, ale hledám tu diskuzi, kde by mi uvedli pro a proti..🙂)
jinak se nezlobte že takto mimo tému..jinak u nás látkovky furt v pohodě..akorát popolini už to nedávají..🙂) nevím jestli přežijou na druhé dítě....

a vůbec měli byste srdce vyhodit starou látkovou plenu.... 😅

meleri
30. srp 2009

marcelko děkuju! 🙂

evicka7
30. srp 2009

ahoj, babalala dala na slepičárně super odkaz, tak ho kopíruju sem:

http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=0&cln=27

no my tam asi nepůjdem, nemusela bych se udržet a určo bych nakoupila 😀

joohana
30. srp 2009

Meleri, kalíšek doporučuju ! Zkus mrknout na ladycup.eu-vyrábí se v ČR, můžeš si vybrat barevnej a je zevnitř hladkej (=myje se líp než Mooncup).
Jinak já mám Mooncup (nic jinýho tehdy nebylo) 😵

katarina82
30. srp 2009

Já taky doporučuju kalíšek 😵 Je to paráda 😵 Teď ho tedy asi ještě dlouho nevyužiju, ale čeká na mě 😅 😝

baca
30. srp 2009

Tak že děti do vody nekakají jsem si myslela taky. Ale předevčírem mi to naše Babu udělala do kyblíku a aby toho nebylo málo, tak jak jsem ji z toho vytáhla, tak se ještě vyčurala do osušky. 😀 No děti jsou k sežrání 😀