Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
30. říj 2009

BE mi přijdou hrozně velikánský 😀 A je teda fakt, že pokaděná i počůraná papírovka dost smrdí, kdežto látka nee... A konečně vím, že to naše prtě čůrá, v té jednorázovce to není moc poznat 🙂

joohana
30. říj 2009

Gababa, já taky plánovala střídat látku s papírovkama, ale strašně mě štvalo že papírový pořád protýkají a i dovolenou jsme látkovaly, poslední papírovku měla malá někdy v červnu 😀

joohana
30. říj 2009

Ad obchody-mamaja je taky prima. Na Bránu chodím osobně se namlsat pohledem 😀

ijo
30. říj 2009

to ještě že u nás žádný obchody nejsou, páč to by mateřská jen lítala

marcelkad
30. říj 2009

U nás žádný obchod není a lítalo to taky 😀 teď už tolik ne, protože většinu mám nakoupenou a když jsem si nějaké kalhotovky sama ušila, vyjde to o mnoho levněji. Nejsem nijak vzručná, šila jsem v podstatě poprvé, ale skoro nic na tom není 😉 navíc pěkné materiály už u nás seženete běžně, každá plenky je originál a tenké si je udělám jak potřebuji 😉 vřele doporučuji vyzkoušet

zmuzle
31. říj 2009

Erinko, gratuluji k Barunce. Prejeme at krasne roste a dobre se vam dari. Ja balik neresila a na noc jsme davala BBH. Ale mne v noci nekakal a malo cural. Ze zacatku. Curani jsme taky v papirovce nepoznala. A na latku jsem najela casem, asi od 3. tydne. Az mu upadl pupecni pahyla a ja se srovnala. Tak hodne stesti. 🙂

xxxjaninkaxxx
31. říj 2009

Marcelkad, krásné plínečky jsi ušila, pochvala. Jen by mě zajímalo, jakou tam dáváš gumičku? Zkusila jsem dát tu obyč. prádlovou a ono je to takový hrozně tuhý......mám pocit, že ho to musí na zádech tlačit.....A obšití máš overlock? Já mám jen normál. stroj, takže musím všechno obracet do rubu....Děkuju moc.

angetha
31. říj 2009

Ahojky Erinko, tak už taky látkujete 🙂 🙂 a neboj ono se to fakt časem vyrovná 😉

raady
31. říj 2009

Erinko, já právě úplně stené BG i barevně prodala na MMB. Proto si říkám, že vypadají jako ty naše. Jinak jsem je dávala převážně na ven a vycpávala jsem je těma vládačkama. Hodně nasály. Separačku už jsem nedávala. Nám bohužel vadily kolem nožiček. Dávala jsem je až tak od 3 měsíce, tedy když už nebyla vaječina. 😉
Myslím, že BL bambusky můžeš na noc klidně vyzkoušet. Nám tedy byly ze začátku velké i ty XS/S. 🙂

erinka83
31. říj 2009

No zatím jen novosklad, nějakou vkládačku a na to separačku a fakt asi jen 4x... Teďka jsem jí tam dala bambusovou vkládačku, tak jsem zvědavá... Má 3 kg, včechno mi na ní přijde moc veliký 😀

erinka83
31. říj 2009

raady, ale to je možné, mám pocit, že ta "paní" co mi je prodávala má taky Barunku 😀

erinka83
31. říj 2009

Teď si to čzu pořádně a určitě jsi to ty!! Ty gumičky kolem nožiček si pamatuju 😉

kahlan
31. říj 2009

Ahoj holky ,
tak cc jsem prestala uplne davat,mala mela na sobe moc velky balik a s tim trapenim s briskem a prdikama se to proste neda 😒 ,ma nejakou bakterii ,takze davame probioticke kapky a cekame na zlepseni
Ale zacala jsem davat kapsovky a ty jsou vazne v pohode.BG jsou pekne stihle a hezky nam sedi a Mommys touch taky ,ale nevim jestli jsem spravne vychytala to zmensovani viz. foto v albu.
Chtela bych se zeptat na BBH bambusove.Dala jsem je vcera poprve na noc a super 😵 jen nevim jak s tema vkladackama.Jsou tam dve ,mam je davat uz obe?A jak je mam pripnout?Po vyprani uz jsem to rozmisteni zapomela 😕 Nebo by slo ji davat uplne bez vkladacek ,prozatim?Dekuju za radu 😵

evicka7
31. říj 2009

kahlan malá dozadu, velká dopředu

raady
1. lis 2009

erinko, tak ať vám BG hezky slouží. Já dávala novosklad na doma až do 8. měsíce. Potom čč na draka. 😉

veselazu
1. lis 2009

Holky můžete mi prosím poradit? absolutně nerozumím systému KAPSOVÝCH plenek - to je ve vnitř flísová kapsa a tam se dovnitř vkládají různě vkladačky asi co? 🙂 ale to se pokaždé musí prát všechno ne? když se miminko pokaká i počurá tak se musí oprat celé kalhotky i vkladačky - a když ze začátku pořád kaká? a taky ten flís - počůraný - je to příjemné na zadeček?
Jinak se mi líbí ten systém vycpávání gaťek tím co je po ruce, prej jsou taky štíhlé - ale myslíte, že je to až pro větší děti? třeba od 3 měsíců víc?
děkuji za rady

joohana
1. lis 2009

Veselazu, jde jen o to že novošci kakají i 8x denně, takže když jim dáš plínečku narovno, budeš muset prát i gaťky, takže bys jich musela mít hodně, nebo si pořídit nějaké co rychle schnou. Jinak můžeš klidně používat plínky narovno už od malička, moje kamarádka je dává od šestinedělí. Momentálně u nás taky vedou, jednoduché, levné a vůbec 😎

Jo a kapsová plínka je přesně co říkáš, prostě jen je to jednodušší na přebalení protože je můžeš mít nachystané a vycpané předem. A fleece je počůraný na omak suchý, takže se používá na separačky, aby mimča neměly pocit mokrého zadečku.

evicka7
1. lis 2009

holky srazila jsem popo vlňáky natahovací z velikosti L na S/M, kdyby měl někdo zájem, za stovku jsou k prodeji, budou to teď mega držáky 😀 kdyžtak nafotím a přeměřím, IP 😉

veselazu
1. lis 2009

joohana: aha, to jsem nevěděla s tím fleesem, tak to je dobré. Pořídím nějaké kapsovky časem, zatím toho máme dost do začátku 🙂 , jo a dívala jsem se na Novinky, tak ač jsme měly stejný termín paní Paroubková už stihla porodit 😀 😀 😀 a já furt nic.

medvide1
1. lis 2009

Ahoj holky jestě sem se chtela zeptat pilně studuji jake plenky tedy vybrat snad se tim nejak prokoušu ale myslite že když se tyto latkovky davaji že pomahaji na ty kyčlíčky u prcku??řikavalo se přeci že latkovku na dobré kyčle je to i u těchto??

angetha
1. lis 2009

Kahlan Sofinka je opravdu krásná holčička, já mám zmenšenou Mommy´s Touch taky v albu 😉

angetha
1. lis 2009

Ahoj Medvide, určitě jsou na kyčlíky lepší jak papírové 😉

marcelkad
1. lis 2009

xxxjaninkaxxx - gumičky dávám tyhle
http://www.sijemdetem.cz/cs/produkt/lastin

ty jsou super. Jsou jemné. Dávají se na všechny komerčně vyráběné plenky. Jojo, overlock. Je maminy, ale ta ho moc nevyužívá, tak ho mám zatím adoptovaný 😀 S tím to jde jako po másle, našiju si cikcak stehem tu gumičku Lastin, pak dám díly k sobě, objedu overlockem, nacavakam patentky a hotovo 😉

veselazu
1. lis 2009

Angetha: máš nádhernou fotogalerii - parádní ukázak plíneček 🙂 nestíhám se kochat. Kde nakupuješ? To muselo taky stát majlant co? ale co bysme pro dětičky neudělali 😉
Je těžké asi odolávat, když je toho na trhu tolik.

veselazu
1. lis 2009

ještě dotázek: používáš od narození jen kalhotkové?

majdula
1. lis 2009

Ahoj holky,

hodte mi sem prosim odkaz na extendor na Brane, pokud ho tedy maji v nabidce - ja ho nemuzu najit, asi jsem slepa 😅 zitra bych zasla do mesta, ale nevim esi ho tam prodavaji.

Nebo kde jinde ho sehnat? Vsecky bodycka jsou nam uz zoufale kratky...

raady
1. lis 2009

Veselazu, kapsová plenka jsou vlastně svrchní kalhotky s kapsou, kterou pak vycpáváš podle potřeby. Vícesavou či méně savou vkládací plenkou, čč nebo vv.
Ty kalhotky (kapsová plenka) mohou být z různého materiálu, jak svrchní část, tak vnitřní část (ta kapsa). Jo, musíš vyprat jak plenky, které máš nacpané v kapse, tak kalhotky.
Výhoda je ta, že to můžeš mít připravené předem třeba na cesty, nebo pro tatínka či babičku. Taky oproti AIO plenkám rychleji schne, protože ji vlastně rozhodíš.
Ne každá kapsová plenka má vevnitř (na zadečku) flís. 😉

majdula
1. lis 2009

Jejda, tam je vyhledavani... takze ne slepa, ale blba 😀 Uz ho mam.

raady
1. lis 2009

Veselazu, teď vidím, že už ti odepsala joohana 🙂

veselazu
1. lis 2009

raady: takže i jiný matroš než flees? aha, no právě mě se líbí ta filozofie - vycpi si čím chceš, jen si říkám že na novorozeně, které asi pořád kaká se to neoplatí nebo jo? zkusíme ze začátku čč a disany vazačky a pro tatínka máme nějaké kalhotovky, ale ty kapsovky mě taky lákají zkusit.
no měla bych si něco nechat na později, ale jak se o ty látkovky zajímám už 2 měsíce před porodem, je to mor - furt bych nakupovala a už se nemůžu dočkat, až to prubnem 🙂 no každopádně už to mám za pár 😀