Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
24. únor 2010

Tipuju že jo, Gro Baby🙂 Mataharyy já si i u BG i GB odpárala vkládačky tak, aby se to odpojilo od sebe a líp to schlo. Obojí je za jeden den suché, tak zkus taky kuchat🙂

katarina82
24. únor 2010

Taky doporučuju u BG párat. Mám sice obyč AIO, né organic, ale taky jsem to vypárala a super, je to suché za chvíli 😵

terezita
24. únor 2010

teda ja nechapu, kde bum genius parat.. 😀 😀 mam taky obyc AIO, ale na te me snad ani parat nejde 😅 nebo jsem neco prehledla?

kackaj
24. únor 2010

Tak to nevím Terez, kde se páře AiO, já pářu organic, tam je přišitá savá plína ke spodku a dlouho to schne 🙂

izabelkak
24. únor 2010

ahojky, mne osobne sa na BI shorties najviac páči to žd sú vnútri všetky švi ploché, napr. disany ako majú okolo nožky vnútri ten šev tak ho má Iz zakaždým otlačený... asi nám budú čoskoro malé... aj e fakt že materiálovo sa to nedá porovnať ako píše raady disany sú také hrubé, shortiesky sú pružné, jemné na deň ideálne... ale chcem oskúšať aj Ivuškyne naťahovačky🙂))
erinko mi mám tiež zo zapínacích spravidla otlačené nožky nie je to nič dramatické no nemohli by sme ich mať celý deň...

ja som shorties kupovala L-ko Iz má tak max. 7 kg, má ich pod pazuchy takže pekne zakritý chrbátik nemusím riešiŤ aké tričko jej k nim oblečiem....

mataharyy
24. únor 2010

Tak máme za sebou první zkoušku gro baby a neštěstí 😢 Nevím jestli se mi to zdá, ale příjde mi o dost menší než BG a teda děs... Ač nemám "tlusté" miminko, spíš takovej pavouk, samá ruka samá noha a jak párátko, tak když jsem je zapla tak aby neměl mezi nožkama a plenkou mezeru, tak po sundání měl "vytetované" kraje plenky do stehen a protože má kůži po mě, chůdě, tak hned červené jak hrom a začalo se mu to zapalovat... 😔 Tak fakt nevím jsem z toho strašně nešťastná protože se mi zamlouvali víc než BG, no nevím jestli budu dělat ještě jeden pokus, nebo jí střelíme, koupíme BG, případně odložíme do bedny a počká si na mladší sourozence 😅
Jsem znechucena, takovejch peněz, taková radost, tak dlouhé čekání než to uschne a pak tohle 🙄

izabelkak
24. únor 2010

hmm mataharyy s takou pokožkou je to s AIO ťažké, my máme tiež takú pokožku kt.sa rýchlo otlačí a ak ju niečo v danom mieste otláča pravidelne, vyderie sa, začervenie a podobne... takže doma používame zatiaľ štvorce, zavazovačky a iný vkladky narovno s vlniačikmi, najlepšie naťahovacími tie nemajú žiadne gumičky ani nič podobné.... AIO máme len na von, častokrát stačia 2 hoďky a je to na pokožke poznať.... PUL-ky nedávam vobec....

mataharyy
24. únor 2010

Ale ta BG v pohodě ☹ PUL jsem dávala když byl malej a taky OK, jenže teď je to něco... Z mé skromné zásoby plen taky používám většinou vlňáky a zavazovačky, ale chtěla jsem zkusit toto, protože se chystáme do prahy tak alespoň na cestu, přeci jen maturovat v autobuse se zavazovačkama, příp čtvercema by byl celkem rachot 😀 ale teď jsem fakt znechucena. Je to tím že je mu asi malá... a prej až po nočník, he 😖 Tak koupíme ještě ty BG, nebo nějaké jiné patentkové kde to jde nějak přizpůsobovat, to zapínání a uvidíme...

izabelkak
24. únor 2010

to jasne na von je isto lepšia AIO max. nohavičková, ono ani nemusí ísť o ten pul ale o tie gumičky ktoré na tých AIO sú resp. nám vadili aj niektoré nohavičkové plienky..
BG je fakt dosŤ veľká, inak aj TB easyfix je dosť veľká tú musíme v 6 mes. a 7 kg dávať stále na S-ko, BG som dnes dala prvý krát na M-ko, inak tá TB mne osobne veľmi nereže lebo je v nej bambusové froté, a ja froté moc nemusím to radšej velour alebo flauš ale velká je dosť, TB má všeobecne tak viac krojené nohavičky by som povedala....

angetha
24. únor 2010

Hmm tak jsem si říkala že bych si objednala nějakou parádní Gro Baby a asi teda ne když není až po nočník...BG kapsovku dávám už teď na M, potřebuju plínky s vyšším sedem
Matahary co zkusit Cushies Tushies AIO? ta mi přijde větší a je na patentky..jednovelikostní..

raady
24. únor 2010

matahary, taky se mi zdá, že Gro Baby nevydrží do konce plenkování. My gumičky kolem stehýnek zatím dobré a to jsme na to cíti 😉 Ale už vím, že další kupovat nebudu.

mataharyy
24. únor 2010

No musím pokoukat, jináč je to právě v těch gumičkách, na vnitřní straně stehen... Doufám že se to do rána nějak uklidní 😔 . Jen se mi tím zmenšil zas výběr, potřebuju zevnitř 100% přírodní (nevím co by udělalo něco jiného a raději nechci zkoušet), nejlépe jednovelikostní, na patentky a dost velké... Tak mi asi za chvíli nezbude vážně nic jiného než si je začít šít na míru, tak jdu hledat po netu ne plenky, ale šicí stroj 😀

izabelkak
24. únor 2010

tie SWB majú vnútri bavlnený velour, takže nič umelé....

izabelkak
24. únor 2010

ale teda pozor nie všetky SWB, jedna kapsovka aj s fleesom... potom sú kapsovky s tým bavlnen. velúrom alebo potom tá AIO kt. sa dá aj dovypchať....

mataharyy
24. únor 2010

Jdu hledat a tiše doufat, výběr je širokej tak musím chtě nechtě na něco přijít 😎
angerha, raady: no když jsem je prohlížela tak ta BG je oproti GB obří, ale když jsem BG dala malému tak mi přišlo že v nich má menší zadeček než v papírovce 😵 Ale fakt po nočník je podle mého utopie... 😝 Já teda taky další nekoupím ani za ň! To raději nakoupím BG a dle rad je vypárám a nacvákám si na ně taky druky 😠

izabelkak
24. únor 2010

mataharry a Ty nemáš BG organic na patentky? som myslela že sa na sucháč ani nepredávajú 😨

ladida.l
24. únor 2010

mě se nezdají ty grobaby tak malý - kubinkov je myslím používá na dvouleťáka, jestli se nepletu 😕

mataharyy
24. únor 2010

BG mám na patentky, ta byla v pohodě a je krásně velká takže myslím že s ní k tomu nočníku dojdem, jen jsem na zkoušku vzala jen jednu a jednu GB a ta je asi jen na sucháč, na patentky jsem jí ještě neviděla 😕 a ta je beznadějná... Každopádně zatím jí nechám a uvidím až se mu to zajojí, tak to zkusíme ještě jednou, co to udělá... 😨

noone
24. únor 2010

jejda, co to ctu o gro baby, ja se na ni taaaak tesim 😕
hlavne jsem doufala ze s ni budu tezce konkurovat BG 😅

mataharyy
24. únor 2010

Nechci vám kazit těšení, já na ně taky byla žhavá a když jsem je vybalovala tak už jsem je miovala 😅 , možná je to prostě tím že má malej teď tu kůži takovou jakou má (už aby bylo teplo, bude bez plen a bude svatej pokoj...) a prostě to ty gumičky totálně zazdili... Ale jsou fakt menší než BG, a asi je to dané i tím že jsou na ten sucháč, tak nejsou tak přizpůsobivé... Adrián se do nich vejde zatím v pohodě (až na ty nožky, tam to musím zkusit pošpekulovat, ale až se mu zahojí ty otlačeniny...), ale pokud nezačne chodit na nočník v dohldné době tak nevěřím tomu že by vydrželi... 😒

joohana
24. únor 2010

Holky, tak mám nejlepší noční plínu 😀 . BL Organic vycpaná BI prefoldem a dvěma BI nudlema-ta plína bla zvenku úplně suchá 🙂 !
Koukám že tu panuje zklamání z nového hitu Gro Baby, my už vyzkoušíme maximálně BBH Magic jestli je tak obří jak tvrdíte 😝

mataharyy
24. únor 2010

No vidíš a já maturuju co mu dávat na noc 😀

kackaj
24. únor 2010

Mě se teda GB vůbec hrozné nezdají, nosíme je denně a pohoda a myslím, že nám vydrží dlouho. Které plíny vydrží do odplenění nebo ne, to si netroufnu tvrdit, ale připadnou mi všechny tak nějak nastejno. Už teď se mi všechny zdají, že vydržet nemůžou, ale tak snad to dítě už nebude přibírat a růst takovým úděsným tempem jako doteď ne?🙂 Tak snad budeme mít co nosit, než si všechno sundáme🙂
Nožky otlačený máme skoro ze všeho, ale není to u nás tragédie, za pár minut na vzduchu to otlačení zmizí. Nevím jak docílit toho, aby se špekounský nožičky neotlačily...máme plenky bez gumiček, s gumičkama, s volánkama a stejně to tam pořád je....tak to neřešíme, malej si nestěžuje 😉

mataharyy
24. únor 2010

Právě že nejsou hrozný mě se strašně líběj a příjdou mi i fajn tím že lze měnit ty střeva, ale ten dnešní pokus mě naprosto zdrtil 😢 Kdyby to měl jen červené a zmizlo to, tak to vem čert, ale ono mu to zčervená, začne jako by schnout, pak se mu sloupne kůže a pak to má do krve a nezabere ani svěcená voda 😝 jen penaten tekutej pudr, kterej nemůžu sehnat a než mi příjde z rakouska tak už bude mít z nožek jen kosti 😲 Ale nevzdám to, nechám mu ty nožky a zadeček pořádně doléčit, možná to je fakt jen tím že to má teď takhle na hov... a zkusíme znovu, nějak pošpekulujeme to zapínání a uvidíme 😉

baarca
24. únor 2010

Teri, my máme BG kapsovky, tam netřeba nic párat 😉

kackaj
24. únor 2010

No jo Mataharyy, ale tys psala, že je malej citlivej na uměliny...ono GB sice mají bavlněný střeva, ale nožiček se mu asi dotýkal ten PUL ne? Nebude to tím?
Nebyla by pro vás nejlepší varianta bavlněné pleny (jakékoli i třeba kalhotkové /popolini one size nemají ani gumičky/) + vlňáčky natahovací taky bez gumiček?

mataharyy
24. únor 2010

kaskaj: těžko říct na co je citlivej, že na uměliny jsem usoudila podle toho co se poslední dobou dělo s papírovkama... Když byl miminko, tak to bylo v pohodě, žádnej problém měl čč pul kalhotky a OK, pak jsme přešli na papírovky a v pohodě a poslední dobou, cca dva měsíce dozadu, jak když utne, oprudil se tak že mu slezla kůže a nepomáhalo skoro nic, byl bez plenky (někdy i v noci, neměla jsem to srdce ho mučit, tak jsem mu dala jen trojúhelník z čč) a nepomohlo, pak jsem se rozhodla zas zkusit látkovky a hledám jen ty s přírodním vnitřkem, ale spíš pro jistotu...
Ještě to má trochu podrážděné, tak tento neůspěch přičítám tomu, nechám ho hezky na vlňákách doléčit a pak uděláme pokus dva a věřím že to bude v pohodě 😵 ale s tou velikostí, jsou fakt menší než BG... 😔 Ale tžeba vydržej, uvidíme 🙂

kackaj
24. únor 2010

Chudáček malej, tak snad se mu ta prcka dá do pořáku! ☹ Tak uvidíme, pak si můžem referovat kdo z čeho kdy vyrostl🙂

mataharyy
24. únor 2010

Tak jo, já jdu juknout na HP bio pastelka, na nějaký ty noční a na ty jak jste mi tu radili. No a vidím to na zaslouženej spánek, ptotože dítko spí u nás v posteli tak ten spánek nebude tak dlouhej, je to náš noční cestovatel 😀

terezita
24. únor 2010

barco no aha, vidis! 😀 😀 to mi uplne uniklo, ze my mame kapsovku.. 😀 😀 tam kdybych neco uparala, tak mam po pline 😉 😅