Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
8. bře 2010

My teda máme na noc disany... Nevím nevím, jak by dopadly tenší... Ale holky tu dávají i tenší a v pohodě...

Ty bundle se mi taky líbí... 🙂

noone
8. bře 2010

holky, lanolinuju kalhotky, mam je tam 3h a uz bych chtela jit pomalu spat... mam jim ukoncit koupel nebo je tam mam nechat do rana?

reruna
8. bře 2010

Ahoj, noone píšou lanolinovat minimálně 8 hodin...
kde mají v Ikei tu deku irmu a kolik stojí, mm tam jede, tak mu musím dát přesné instrukce, kde to má hledat 😉

nika
8. bře 2010

noone nech je tam do rána, já naposledy taky zapoměla a byly super. nic se jim nestane, jen je budeš mít suché o 12 hodin později 🙂

nika
8. bře 2010

jinak bundle mám a jsou supr, malá je mívá na spaní přes den, k nim jen ponožky - dávám hodně podkolenky a super. a jsou tak krásné 🙂 a aještě neprovlhly.
testnu je na noc, tam zatím vítězí disany.

erinbrock
8. bře 2010

irmu jsme kupovali v ostrave - v latkach v prizemi - stala myslim 49,- - nejlepsi je se hned nekde zeptat 😀

erinbrock
8. bře 2010

a babyidea shorties nikdo nepouziva na noc?? 🙂

joohana
8. bře 2010

Irma je pléd a já myslím že stála 39,-.

Ad BBh Magic díky za poznatky, malá má 10kg a cca 30cm obvod stehýnek, takže myslím že s Lkem neprohloupíme.

noone
8. bře 2010

reruna, cozee?? ja cetla 4-6h... 😕
nika, dik. necham je do rana 🙂
dobrou 😔 😔 😔

reruna
8. bře 2010

díky, takže někde v látkách, mm jede do Brna
noone ani už nevím kde jsem to přesně četla, ale většinou doporučujou nechat to tam přes noc

reruna
8. bře 2010

joohana ty jsi kupovala ty popoliny two size myslím že? jakou velikost jsi brala? mm jede na prodítě, tak že by mi tam vzal, měl by tam být stánek mamaja

sven
9. bře 2010

Ahoj, potřebovala bych poradit - jaký je rozdíl mezi plenou a Tetra plenou? Díky moc.

erinka83
9. bře 2010

sven, pod názvem Tetra plena jsem kupovala osušku, má to asi 90x100cm....

kubinkov
9. bře 2010

Tetra plena se myslím označuje osuška 100x90 cm. Je to plachta, ale je hustší než čč. Dělala jsem z ní novosklad, když docházely ostatní plenky , když bylo V. cca 18 měsíců. Jiné využití jsem pro ni neměla. Byl to poděděný kousek. 😉

kubinkov
9. bře 2010

Taky lanolínuju přes noc, nebo celý den cca 12 hodin.

sven
9. bře 2010

No já jsem si to právě taky myslela, že Tetra plenou se nazývá velká plena - osuška. Ale pak jsem někde na e-shopu našla Tetra plenu 70x70 cm, tak mě to zmátlo a myslela jsem, že tam bude tedy ještě nějaký jiný rozdíl.

sven
9. bře 2010

Jinak teda čekám mimčo, ráda bych látkovala, ale jsem z toho furt taková zmatená - co vlastně člověk k tomu potřebuje, jaké jsou druhy, kolik čeho, na které pleny použít takové ty "nepromokavé" 🙂 kalhotky jako za nás, na které ne atd. Na to aby měl člověk vysokou 🙂. Poradíte nějaké dobré stránky kde je vše polopaticky vysvětleno? A ještě - na kterém e-shopu nakoupím nejlevněji? Díky moc za rady.

kubinkov
9. bře 2010

sven: Na vetšině e-shopů mají i obecné info o druzích a potřebném počtu plen.
www.opravdoveplinky.cz
www.branakdetem.cz
www.spokojenykojenec.cz
Najdeš tam i informace o svrchních kalhotkách. Obecně lze říct, že každému vyhovuje něco jiného. Nakup si to, co se ti líbí. Jen sadám od novorozence po nočník se raději vyhni. Nabídky se tváří velmi výhodně, ale může se stát, že tě plenka zklame a třeba kvůli tomu látku vzdáš. Je lepší mít od každého druhu jeden dva kousky a vyzkoušet to. Na novorozence se dají kalhotkové plenky výhodně koupit i použité. A klidně se tu ptej. Jsme ješitné a rády ti poradíme. 😀 😀 😀
Určitě si v Praze najdeš kamennou prodejnu, kde si můžeš plenky okouknout a udělat si představu. 😉

nika
9. bře 2010

sven jsi z Prahy, tak obejdi i kamenné obchůdky, máš tu možsnost, tžeba na bránu v praze, ošahat kouknout.
já to tak udělala před nakoupením jsem navštívila Brno, Bránu a ošahala, něco koupila a pak už jen net.

sven
9. bře 2010

kubinkov - díky moc.
Ještě se zeptám - co je lepší - takové ty univerzální velikosti a nebo raději takové ty s menším rozsahem velikosti? A lepší suché zipy a nebo cvočky?
Někde jsem vyčetla, že klasické plíny jsou nejlepší české Libštátské - je to pravda? Já když vidím v obchodech některé ty plínky, tak mi to přijde jak fáč a ne plína - když to srovnám s těmi po nás, tak to je nebe a dudy, dle mého ty dnešní nemohou vůbec sát, jsou takové tenké a průhledné ☹.

nika
9. bře 2010

sven zase jak kdo asi. já mám i jednovelikostní plenky ale dávala jsem je až asi od 4,5 kilo, na malé mimi mi neseděly. ale obecně třeba AIO nám sedí lépe vícevelikostní 🙂 ale mám i jednovelikostní.
sucháč se lépe nastavuje, utahuje, ale mám i druky.

libštátky nemám, hyblerky ztvrdly - mám je darem pár, použivám kikko lux a ty jsou suepr. a pak mám kikko bambus barevné a nebělené 70x70 - teda toje původní rozměr, už jsou to obdelníky, každý jiný ale mi to neva máme je rády, jsou jemné, skládám je už narovno, tak mi ty obdelníky neva.

erinka83
9. bře 2010

Zrovna Libštátské mi přijdou jako ten fáč ☹ Mně přijdou hodně dobré Kikko Eco Lux a nebo plínky z IKEA...

kubinkov
9. bře 2010

sven: Pokud ti někdo nabízí čč "po vás", tak je ber všema deseti. Jsou s dnešními nesrovnatelné. 😉
Ty typy plenek ( jedno- a vícevelikostní) si musíš vyzkoušet na svém miminku, protže střihy plínek jsou různé i miminka mají různé proporce. A taky záleží jakou sumu uvažuješ, že do plenek vrazíš. 😀 Pokud chceš opravdu ušetřit, tak si vystačíš s čč a PUL- svrchňáčky a dvěma snappi sponkama. Výbava se vleze s přehledem do 3000,- Kč 😨 😨 Ale jakmile se do toho ponoříš a začneš číst takovéhle diskuse, tak i 10000,- Kč může být málo. 😀 😀
Já mám jednovelikostní PP Onesize, BBH Magic, Baby Gro, HD Pastelky a čč, které už nevyužívám. Svrchňáčky PP Pul, Bummis Brite a Disana natahovací vlňáčky. ( V. už je velký a moc plenek už nepotřebuje.)

raady
9. bře 2010

ahoj,
reruna, nejsem joohana, ale také mám Two size Popolini vel. L. Myslím, že by vám taky vyhovovala 😉

sven, Libštátky bych také nebrala. Raději jak psala Erinka Kikko Lux 70x70.
ad zapínání : každému vyhovuje něco jiného. Někomu suchý zip, někomu patentky. Jednovelikostní plenky bych také nebrala a stejně jako kubinkov bych se vyhnula sadám plenek.
Pro začátek bych koupila kvalitní čtvercové pleny a asi 3 svrchní PUL kalhotky a pak postupně dokupovala další.

sven
9. bře 2010

Díky moc holky - z těch všemožných zkratek mi jde hlava kolem 🙂 - musím se do toho víc ponořit - vím,ž e někde na začátku diskuze je to pěkně vysvětleno.
Možná najdu i nějaké pleny "po nás" 🙂. Na ty bambusové Kikko jsem koukala, resp. šahala a jsou moc příjemné.
Řeším cím obstarat prťouse až bude po narození, aby mi právě v plínách moc "neplaval". Ona asi ta stolice při kojení je hodně i řídká, takže asi člověk furt přebaluje. Až bude mít bobka, tak to je asi pak lepší, šoupne se tam separačka a je to pak i lepší se "spotřebou" plínek.
Pak jsem koukala na takové ty vlňáčky - to funguje jak? To neproteče?

kukuca
9. bře 2010

Kdo používáte svrchňáky IV vel. S, a pod ně kalhotový plenky, do ky je zhruba vaše dítko mělo/má?My máme teď cca 5,5kg a doufám že to ještě nějakou obu půjde s nově objenanýma kalhotovkama.Do teď jsme používali pod ně jen čč.Já už prostě nemůžu víc objednat,manžel by mě zabil 🤐

kubinkov
9. bře 2010

sven: Zkratky jsou vysvětleny na straně 1 této diskuse. 😉
Novorozenečci jsou někdy jak průtokové jogurtovače. 😀 Vlňáčky neprotékají, protože se lanolínují, ale to se na novoška moc nehodí, protože je to proces na celý den.

raady
9. bře 2010

sven, vlňáčky neprotečou, před použitím se lanolínují, pěkně dýchají. Jsou dobré třeba na noc. Ale když budeš mít hodně kakací mimi s vaječinkou, tak je to pak složitější na údržbu.

kukuca, my jsme měli IV vel. S docela dlouho. Asi do 7,5 kg. Už si to přesně nepamatuju. Dávala jsem je na novosklad i na kalhotové plenky.

sven
9. bře 2010

Kubinkov - díky, už jsem nahlédla a trošku ty zkratky pročetla.
A pro ty novorozence byste doporučovaly co? Klasické plenky skládat a přes to šoupnout ty nepropustné kalhotky? Nezapaří se v tom mimčo? Budeme mít letní miminko, takže asi bude i horko.
Nebo třeba s látkováním chvilinku nepočkat a začít látkovat třeba až o chvilku později?
V porodce bude určitě na jednorázovkách.
A kombinujete tu některá třeba jednorázovky a látkovky? Třeba na noc jednorázovku - (nevím, zda je to jen moje smyšlenka, ale nějak mám pocit, že ta plena nasákne a vydrží dýl než látkovka) a přes den látkovky a tak?
Já nejsem zarytý odpůrce jednorázovek, ale když to spočítám, tak ta suma je fakt šílená a taky toho odpadu je habaděj, takže i proto chci zkusit látkovat.
Počítaly jste některá na kolik vás přijde třeba údržba týdneě plen? Myslím tím peníze za praní a třeba kolik času navíc tím strávíte?
A ještě dotaz - v čem, jak a na kolik stupňů perete?
Díky vám za tvpělivost se mnou, totálním začátečníkem 🙂.

ivuska.h
9. bře 2010

Sven, já vlňáky používám na obě děti od narození, přijde mi, že čím menší mimino, tím citlivější kůže a tím tudíž větší výhoda vlňáku proti PULkám (ty jsou neprodyšné). Dost často na ně uteče kadění, tak je potřeba je přeprat, ale já mám čtvery a vystačím si s nimi (asi by stačily i troje).

Látkování podle mě nemá cenu odkládat, já bych látkovala od prvního dne (rodila jsem doma, takže by odpadl transport špinavých plen z porodky, dcera měla v porodnici jednorázovky), ale moje novoroz. plíny šly přes pupeční pahýl a ten má být v suchu, takže prvních 6 dní, než odpadl, jsme měli jednorázovky. To ještě moc nekadil, takže nebyl problém s opruzením.

Jednorázovku na noc jsem teď se synem zkusila jednou a výsedkem bylo parádní opruzení 🙄 Tož asi tak 🙂 U dcery jsme to tak ale dělali cca první měsíc.

Na kolik přijde údržba plen -- kdysi jsem to počítala, jsou to jednotlivé koruny na jedno praní. Můžeš si to celkem snadno spočítat dle spotřeby své pračky (elektrika, voda, cena za vodu, cena za elektriku) a podle prostředku, který používáš. V mých výpočtech dělal největší sumu právě ten prací prostředek, dost diametrálně se liší např. mýdlový sliz od nějaké drahé komerce.

Peru pouze na 60.

Jo a dilema, zda jednovel. pleny či velikostní -- já jsem teď na synovi testovala své jednovelikostní a sedí mu krásně (viz http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4361945565/). Ale některé jiné jednovel. pleny, co jsem mu zkoušela, jsou mu ještě velké. Takže prostě záleží na značce. Klasické čtvercovky by mi ani na jedno dítě nestačily, čůrají málo často a velké dávky, to by čč nepojala.