Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
26. bře 2010

Ladidlo, ty už jsou až moc drahé. Jedny mám (ne minky), ale tolik peněz už dávat nechci 😔

klar_jana
26. bře 2010

Ahoj, co říkáte na svrchňáky thirties? na jedné diskuzi si je maminky moc chválily, zatím sbírám zkušenosti a poznatky jiných a vybírám na které se vrhnu značky...

blka
26. bře 2010

Klar_jana, zrovna včera jsme je tu řešily 😉 . Já jsem s nimi spokojená 🙂

klar_jana
26. bře 2010

Blka - právě jsem na ně všude četla samou chválu, i když jsou to ty dražší... ještě se mi líbí baby lucy. Jináč já plánuju úplně obyč čtvercové plínky + svrchňáky, asi nakoupím nějaké vlňáčky, fleece a PUL, "možná" pár vícevrstvých plenek, asi popolini

si
26. bře 2010

Thirties jsou dobré pro novoška a pro dítě,kterému nevadí "umělé". My se začali opruzovat, tak přecházíme na vlňáčky, ale stále je máme jako záložní. Mají super gumičky kolem nožiček, nic neproteče. 🙂

klar_jana
26. bře 2010

díky moc, jenom se usvědčuju že se mi taky moc líbí a na začátek jedny dvoje koupím. kdyby neseděly, pošlu dál

blka
26. bře 2010

Klar, baby lucy jsem taky měla, ale ty jsou oproti thirsties hodně umělé. Ale za tu cenu krásně posloužily, vaječina nikdy neutekla. Na thirstieskách jsou fajn ty dvojté gumičky. Strašně mi to vadilo, když jsem měla PULky a neměly dvojité gumičky. To se totiž většinou rovnalo tomu, že vaječina uteče 😝

joohana
26. bře 2010

Ahoj holky, když už jste tu nakously ty BBH Magic-taky jednu plánuju až se sejdou nějaké korunky, poraďte velikost prosím ! Malá má 10kg a živí se celkem dost (posledních 14 dní). Jak moc velká je L? Nemáre někdo náhodou foto na větším dítku ? Na dvouměsíčním jsou všechny plíny velké 😉

zmuzle
27. bře 2010

Johano, L mame, jsou mu jeste vetsi. Ale na leto to nevadi. A velikostne jsou uvadene od 11kg,. Kubik nema ani 9kg a davam mu je, i kdyz mu jsou teda fakt velke. Foto mam ve fotaku, tak snad casem stahnu.

zlatouch
27. bře 2010

joohana, ja kupovala BBH, kdyz byla Laurik jeste pekny vypasenec, asi v 5m, tak rovnou L. A od te doby je nosi 😉 Na pohled velke byly, ale funkcnost v pohode, ani jsem nemusela krizit usi. A zapinam skoro porad stejne, z vypasence se stal zakrslik (jeste nemame 9kg)....

permonik7
27. bře 2010

pavli, tak tady je fotka Lukáška ( 6,53kg 63cm) v IB velikost M 😉

blka
27. bře 2010

Holky, do kolika kg vám vydržela IB vel. M?

permonik7
27. bře 2010

blka: na to jsem taky zvědavá, jak dlouho nám vydrží, zatím ji pořád oblíkne, ale už tam moc rezervy nezbývá.
Tak holky, šup, do kolika vám dětičky nosily IB Mko velikost??

katka82
27. bře 2010

Holky kdyby měl někdo zájem tak prodávám AIO od Tots Bots: https://www.modrykonik.cz/bazar/plinky/ijpy/ple... 😉

blka
27. bře 2010

Permoniku, já si asi koupím IB a tak nevím, jakou velikost. Přemýšlela jsem nad tím a myslím, že tam je tak o 2kg menší váhový rozsah, tak by tak do 10kg mohla vydržet.

terezita
27. bře 2010

tak em. ma 8kg a zatim nam sedi jeste IB v M nadherne. ale kdyz to srovnam s fotkou od permonika, tak ma em. o jeden patentek uzsi pas.. 😕 a L ji je jeste velke.

blka
27. bře 2010

Terez, tak to je fajn. Díky. My, než se k 8 kg dopracujem, to bude trvat 😅
A ještě jsem se tě chtěla zeptat na tu BG. Na bráně bylo psané (sice u AIO, ale myslím, že mají všechny stejný střih), že je dělaná na větší bříška. My jsme hubeňouři, tak aby nám byla...

terezita
27. bře 2010

tu bum genius mam kapsovku. je skutecne dobra a jeste nikdy neprotekla. ja myslim, ze vam bude, ona krasne sedi. muzu kdyztak zitra vyfotit oboje dvoje. ted modelka uz spi..

angetha
27. bře 2010

Tady je BG kapsovka na 4měsíční holčičce, měla kolem 6 kg, není moc veliká a je štíhlá
?body=http://www.facebook.com/photo.php?pid=156236&l=...

Taky nám nikdy neprotekla..

Máme teď přes 7 kg a stále IB M a ještě nám bude

blka
27. bře 2010

Angetho, bohužel nejsem na facebooku, tak se nemůžu podívat, ale to nevadí 😉

Terez, to bys byla moc hodná 😉

A viděly jste někdo tu červenou IB? Hodí se na kluka? Asi moc ne, co.

angetha
27. bře 2010

Blko a ten odkaz nejde? mělo by to být veřejné..hodím to i na MK

blka
27. bře 2010

Tak já to zkusím. Vždycky jsem to zkoušela a musela jsem se přihlásit, tak už to ani nezkouším.

blka
27. bře 2010

Jo, jde to 😉
No, vypadá trošku větší. Ale to nevadí. Já do ní nejspíš půjdu 🙂

angetha
27. bře 2010

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/angetha/albu...
je tam vidět jak to kolem bříška trochu plandá

blka
27. bře 2010

Aha, toho jsem si ani nevšimla. Tak to nám asi taky bude plandat 😔

terezita
27. bře 2010

blko, ale da se to vic utahnout. ty suchace suchaji i pres sebe.
a proc by cervena nemohla byt na kluka?

blka
27. bře 2010

Terez, já nevím, ta červená mi přijde moc červená 😅 . To je vyjádření co 😀

terezita
27. bře 2010

😀 😀 cervena vetsinou cervena byva 😉 jako ruzova by mi divna prisla, ale cervena ne.

blka
27. bře 2010

Terez 😀 . Ještě se rozmyslím 😉

evicka7
27. bře 2010

blka, ferrari je taky červený 😀