Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
16. čer 2010

@katarina82 To s bankovním kontem je smutná pravda 😀 😀 😀
JInak metodami AP se fakt "rozmazlit" nedá- naopak mi přijde, že je Jáchym hodně v pohodě u neznámých lidí, nemá mamánkovské rysy, až mě to udivuje 😅

mehlo
16. čer 2010

@sven ahojky já dala prvně látkovku na konci šestinedělí. Na novosklad jsem dávala jednu na osminy a jednu novosklad, ale já spíš používala vv a na to čč na novosklad.

katarina82
16. čer 2010

@kvakulka Hele, ale teď jsem rozprodávala nějaké kalhotkovky a to se naše konto naopak zase tetelilo štěstím 😀 Jsem nechápala jakým fofrem zmizly 🙂

noone
16. čer 2010

@jasekd tak o tom jeste nevim ze by existovala nejaka plina usita primo pro kluka 🙂 . ale neni to spatnej napad 😀

@mmmk HD vyjdou draz, protoze si cenu stanovuju sama 😀 . tady je vsechno dost drahy, tak prece nebudu zbytecne levna 😎 . latkuje tu podle toho co jsem nasla na netu tak 1-2% maminek, slabota. ale zacina se to dostavat do podvedomi 🙂 . tuhle jsem koukala ze mam od ledna asi 100 zakaznic, takze pri udavanych cca 20tis. porodech rocne to tak odpovida...

@kvakulka no vsak jsem rikala ze nic prevratnyho nemam 😉 . ja se inspiruju tady u vas a do nevyzkouseneho se nehrnu, tak ani nemuzu mit nic co byste neznaly 😉

holky AP to je attachment parenting (nevim jak se to presne pise)? hodte sem nejaky hezky odkaz, sim... 🙂

ladida.l
16. čer 2010

se mi to odeslalo dvakrat, pardon

katarina82
16. čer 2010

@noone Já tenkrát čerpala z diskuzí od AP tady na koni, ale pak se holky přesunuly na slepičárnu 😉

ladida.l
16. čer 2010

K tomu AP - k mému údivu je taky Marek hrozně do světa, navzdory varování babiček, že když ho pořád chovám, nosím a spím s ním v posteli, tak to bude děsnej mamánek, je hrozně kontaktní miminko, když je ve společnosti, tak je na vrcholu blaha a vůbec se nikoho nebojí a ani mu nevadí, když ho 2 hodiny kdokoliv pohlídá...

sussanah
16. čer 2010

hmm tak o tom AP si asi neco poctu. Ja maleho taky nosim a chovam od narozeni, ted jsme nekde ve spolenosti, tak je super spolecensky, rad si hraje a vsechno objevuje, ale ja musim byt v dohledu :( Ale kdyz jsme doma jenom my dva sami, tak to je sila, visi na me porad a jenom kdyz ho na chvili polozim, tak spusti tak srdceryvny rev, jak kdybych ho snadnikdy ani nepohladila.. Tak nevim, on je proste mamanek jen obcas 😅

mehlo
16. čer 2010

@noone čau tak jsem koukala na ten tvůj e-shop a moc se mi líbí. Já například ještě nedávno grobaby neznala. Ale z plínek který tam nabízíš nemám asi ani jednu, jedu většinou v doma šitých.

blka
16. čer 2010

Tak náš syn je teda totální mamánek. Ale šílenej. V prvních 2-3 měsících sice prospal většinu dne (teda budil se jen na jídlo, takže vlastně furt spal), ale z toho dost často na mně. Takže já jsem 3 hodiny seděla, Marečka měla na sobě. Při položení do postýlky se okamžitě probral. Toto období teda začalo po 6 nedělí, do té doby mu bylo všechno jedno 😀 . Teď v noci hodně často spí se mnou, protože když ho dám do postýlky, tak se za chvíli vzbudí a chce jít ke mně. Ale to, že spí se mnou nemá vliv na délku spánku, nevadí mu i tak se budit po 2 hodinách. Asi kontroluje, jestli jsem nezdrhla 😀 .
Když měl separační úzkost, byl na mě navázanej ještě víc, než hodně 😅 , tak ho mamka mohla hlídat max. půl hodiny a pak museli jít za mnou a okamžitě chtěl do náruče. Teď už nebyl delší dobu hlídanej, tak nevím. Ale na návštěve se musí vždycky rozkoukat u mně (neakceptuje ani tatínka) v náručí a pak je v pohodě.

blka
16. čer 2010

Uspávám jenom taky já, když se pokusí taťka (už to ani nezkoušíme), tak hystericky řve. Když je taťka výjimečně doma a mohli by si hrát spolu a já něco dělat nebo nic nedělat 😀 , tak se sápe pořád ke mně. Když si k nim přisednu, tak je v pohodě, ale beze mně ani rana.

Asi to ale bude znít divně a i když je to celkem dost náročný, tak já si to užívám a vůbec mi to nevadí, spíš se mi to líbí, že je na mě tak fixovanej 😅 .
Ale asi to není vůbec správné, aby na mě byl až tak moc závislý 😔

kvakulka
16. čer 2010

@blka Já si myslím, že i on se nasytí tvé přítomnosti- prostě má hodně velkou potřebu, tak je dobře, že mu to dopřáváš- byl by to asi mazec, kdybys na něj nasadila "tvrdý režim" 😉

blka
16. čer 2010

@kvakulka Nedovedu si představit, že bych ho nechala tady řvát proto, že chce být se mnou a je s někým jiným jen proto, aby nebyl takovej maman. Si myslím, že tak by to období trvalo ještě dýl.

ladida.l
16. čer 2010

@blka Taky myslím, že ho to přejde, určitě Ti nebude do puberty viset za sukni 😀
Já taky nejsem zastánce žádných režimů a podobně - taky podle toho vypadá naše spaní 😀 Marek se taky pořád budí, aby mě zkontroloval, jestli jsem někam neodešla a když tam nejsem, tak spustí. Jo a usíná zásadně u prsa a někdy i dvě hodiny.

kvakulka
16. čer 2010

@ladida.l Tak nějak podobně- praktikuje tzv. průběžné kontroly přítomnosti 😀 😀 😀
@blka Přesně- nedovedu se vcítit do rodičů, kteří skoro od narození od sebe děti odstrkují, aby se snad na ně nenafixovaly (výsledek bývá hodně často zcela opačný- prckové si fázi symbiózy neodžijí ☹ )

noone
16. čer 2010

holky teda co vas tak ctu, tak vas obdivuju s tim AP, hlavne teda blku. svoje dite nadevsechno miluju, ale pri takovym stylu zivota bych uz visela nekde na vetvi 😅
samozrejme ze ho taky chovam a nosim, mazlime se... ale kdyz potrebuju neco delat tak dostane krabici hracek a hraje si. vydrzi tak sam docela dlouho 😵

joohana
16. čer 2010

@kvakulka Ad AP- no já jak co, prošvihla jsem teda BKM, ze začátku malá byla BKM dítko, brečela po každým počůrání i do papírové plínky, jenže já se bála začít a pak už jí přestala mokrá plínka vadit. Kakání hlásí, přijde si pro čistou plínku.

Společné spaní by se Annie taky líbilo, ale nelíbilo se mně-ona vedle mě šťastně usnula a já ležela ve tmě nemohla spát strachem že ji zalehnu. Když jsme spaly v jedné místnosti a malá byla v postýlce, budila se pořád pokud nespala vedle mě v posteli. No skončilo to samostatným pokojíčkem, tam pídě spí šťastně celou noc od chvíle kdy jsem přestala kojit, dokud jsem kojila tak jsem ji tam v noci chodila krmit.

Nosila jsem od cca měsíce a oběma se nám to moc líbilo. Teď už je pídě velké (a těžké) a nosit se už moc nechce, je to spíš ťapací a nebo ji vezmu za krk, na delší procházky to kočár jistí.

meleri
16. čer 2010

holky děkuju ještě jednou za názory ohledně těch plen, s kamarádkou sem se měla sejít dneska ale jsem nemocná tak jsme to odložily...

Ivusko,
na čtvercích se mi líbí že rychle schnou, a myslím že pokud mimčo moc nečůrá tak se to dá, ale určitě bych nedala čtverce plus kalhotky PUL. ale spíš vlnáky nebo ten fleece. no až budu mít jednou druhé dítě tak uvidím jak mi to půjde, za tím můžu tak akorát radit kamarádce.... 🙂

blko,
to určitě přejde! my to měli naopak, uspával ho zásadně manžel, mě nechtěl a ted se to asi před 2 měsíci převrátilo a když nejsem s ním tak pláče....je to složité s dětma.... 🙂

katarina82
16. čer 2010

@noone ono záleží na typu dítka, Kačka je taková jak píšeš, i když je zatím maličká, hraje si sama pod hrazdičkou a tak, prostě je pohodářka a samostatná. Zato Denča... Ta si nikdy sama s ničím nehrála, u všeho musím doteď asistovat, děsnej maman, prostě ti nic jiného než se jí věnovat nezbyde.

katarina82
16. čer 2010

Jo a BKM jedeme taky, už jsem sem psala, že jsem to nechtěla s dvěmi dětmi ani zkoušet, ale Kačka mě k tomu "dotlačila" a jde jí to super 😵

Ad společné spaní, nám se to líbí všem, Deniska se sice poslední měsíc začala točit jako torpédo, takže občas chytnu jednu do zubů 😀 , ale i tak to milujeme. Hele, kdy jindy si to člověk užije, než dokuď jsou takoví malí? Za chvíli vyrostou, tak to letí, a pak už na společné spaní zvědaví nebudou...
Kačenku jsem chtěla zkusit dát spát normálně do postýlky, ale už porodce bylo vidět, že když spí v posteli u mě, tak spí tři hodiny v kuse a v postýlce se budila co pár minut. Takže jsem neřešila a hned první noc spala s náma 😵

joohana
16. čer 2010

@blka U nás je to jak kdy, Annie je na tátu zvyklá, on bývá dopoledne dost často doma a tak si někdy hrajou spolu a já jedu třeba na nákup. Ale když jsem doma tak nemá ráda když mě nemá pod dohledem, to kňourá a chce být u mně. Takže být pryč projde, být zavřená v jiné místnosti když A. ví že jsem doma nee.

Ona teda nikdy u prsu neusínala, kromě asi prvních dvou měsíců, vždycky se napila a pak usínala sama v postýlce. Respektive sama- se mnou stojící vedle ní. Postupně začala dělat opičky když jsem tam byla, rozptylovala jsem ji, takže teď už jen zapívám, pomazlím a opusinkuju a usíná sama-vykládá medvědům jak se měla přes den 🙂

erinka83
16. čer 2010

@katarina82 A jak to vypadá? Chlap-dítě-ty dítě? Asi nemáte děcka vedle sebe, že?

katarina82
16. čer 2010

@erinka83 jo jo, chlap na kraji, Denča uprostřed, pak já a Kačenka na kraji-máme tam kolmo další postel původně pro Denču, ta tam ale nespí, takže ji zas rozmontujeme, snižím postýlku, odělám to přední zábradlí a bude spát "na balkóně" 😀 Vedle mě, ale přitom už v postýlce, aby nespadla 🙂

darjanka
16. čer 2010

Ahoj děvčátka !!

Prosím o radu, přelouskala jsem už tady toho dost, ale stejně jsem z toho janek 😖
Budu teprve pořizovat výbavu pro mimíska, ale nevím, jak se do toho pustit.
Ty kalhotový plenky jsou lepší jednovelikostní nebo dvouvelikostní ?
A mam pořídit víc kalhotových nebo kapsových ?
A jaký plínky jsou nejlepší pro novorozeňátko ? Klasická čč nebo vv a přes to svrchní kalhotky ?
A ještě jsem se chtěla zeptat, co to znamená novoskad ???
😕 Jestli je to blbej dotaz, tak se omlouvam, ale opravdu to nevim 😕 😕

Děkuji moc !!!!

joohana
16. čer 2010

@darjanka Novosklad je tady
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

A s těma plínkama nespěchej, někde si je v klidu osahej. Nikdo ti nepoví jestli jednovelikostní nebo vícevelikostní, to záleží na preferencích a navíc ani jednovelikostní plínka malého střihu ti nemusí stačit do konce plínkování...

Někdo kapsovky vůbec nemá rád a radši kalhotkový plínky, mně zase přijde že je to zbytečně moc vrstev a mám radši vv do vlňáků jen tak narovno(to je mmch hooodně levná a štíhlá varianta, ale až od doby kdy začne prcek jíst příkrmy, do té doby spíš novosklad a PULky)...To budeš muset sama vyzkoušet, proto je nejlepší si koupit jen pár plínek z druhé ruky, zkusit a podle toho co se ti líbí dokoupit výbavičku.

mehlo
16. čer 2010

@darjanka ahojky tak já hlasuju za kalhotkový dvě velikosti- mám většinu šitejch doma a myslím, že je to lepší. Pro novorozenátko vv a novosklad a nebo vv složit tak, aby se z toho udělaly kalhotky a zajistit snapkou. Já teda dělám kalhotkový tak, že tam mám vepředu kapsu na dovycpání a savý jádro mám přišitý právě u tý kapsy- takže při sušení savý jádro visí ven a schne to super. Kapsovky s nepropustnou vrstvou navrchu dobrá věc, ale já mám radši AIO a nebo SIO- to jsou vkládačky připnuté k plence patentkama, takže když se mimi vyčůrá jen malinko tak stačí vyměnit ta vložná plína a kalhotky nechat.

darjanka
16. čer 2010

@joohana . Děkuji za odpověď 🙂

Takže ty vv plíny až od příkrmů, pro novouška se nehodí ?

sussanah
16. čer 2010

@darjanka my pouzivali vv hned od narozeni a spokojenost maximalni 🙂 myslim, ze jako sava do novoskladu jsou super, my je davali primo do PUL aobcas se stalo, ze jsme museli prat i PULky. Ale vyhoda vv je, ze s tou cenou jich muzes mit i vic a v pripade potreby casteji prebalovat. My treba prebalovali 10-12x denne, maly byl hooodne ukakanya zasadne do zrovna ciste pliny 😀 A taky se daji zehlit, coz jsem ja se svym extremismem na cistotu v sestinedeli ocenila 😉

kvakulka
16. čer 2010

@joohana Prosím tě, jak dlouho ti vydrží právě kombinace vv+vlňáky? Moje dítě to zmákne prodojit i za půl hodiny 😅 Navíc je to pro něj snad signál, že se má pokajdit a rozmatlat to i na vlňáky- i tvrdší příkrmový bobek je na vlňákách blbý... Zajímá mě tvá praxe- zda je moje mládě sabotér, nebo něco dělám blbě 😅