Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
19. čer 2010

betel super, ty jsou fakt krásné, asi budu naše ve větší velikosti, zatím si vystačíme.
já točím jedny noční a dvoje denní lovíky a v pohodě. sem tam mám v zásobě pulky ale na ty šahám málokdy, spíše jen když jsou dvě velké čůrací nálože, a vlňáky jsou hodně vlhké.

andelka
19. čer 2010

@dhakini Já teď s látkovkama začínám pomalu a zatím jedu v čtvercovkách na snapku a na to PUL od Imse Vimse (organic - jsou super, máme zatím velikost newborn) a Thristies (taky bezva, ale XS už nám budou brzo malé, takže budu kupovat Ska). Zatím jsem tomu nepropadla, takže ještě nebudu zkoušet a testovat nic moc jiného. Jinak mám ještě 3x různé all in one na zkoušku, ale ty jsem ještě nedávala.

duzame
19. čer 2010

@betelgeuzz moc hezké, modelka i kalhotky. Jestli se ti osvědčí, tak do nich taky půjdu. Nějak mám vlňáčky čím dál radši.

evulebobule
19. čer 2010

@duzame to mi povídej,taky jsem propadla vlňáčkům, počkám, jak se osvědčí betel a taky bych asi zkusila. 😉

joohana
19. čer 2010

@betelgeuzz Nooo, já mám denní troje, takže vždycky jedny větrají, druhé má na sobě a jedny záložní když je potřeba vyprat atp.

helulela
19. čer 2010

@andelka Vydrž, mě to začalo bavit až tak ve třech měsících, kdy už nebyl kakoš v každý plíně 😉

duzame
19. čer 2010

@evulebobule Taky se mi na nich líbí, že je to místní výroba 😀

evulebobule
19. čer 2010

@duzame jo? to ani nevím,tak to je fajn. 😉

helulela
19. čer 2010

@dhakini Já jsem začínala s IV biofroté a bioflanel v novorozenecké velikosti a vv Kikko. IV na začátek určitě dobrý, pak jsem se začala rozkoukávat a postupně podle zkušeností holek tady vychytávat výbavičku a myslím, že to je nejlepší cesta. Napoprvé stejně většinou nekoupíš komplet a všechno super, až při používání zjistíš, co vám bude vyhovovat, kolik čeho a tak. První je dobrý si rozmyslet, kolik do toho chceš investovat, jestli ti jsou sympatické čč, kalhotovky...když budeš mít nějaké vyhlédnuté, tak se tu na ně poptat a postupně to dát dohromady. Mně se to takhle osvědčilo 🙂

mehlo
19. čer 2010

@duzame ahojky ty vlnáčky a všechny plínky na merinostar šije paní Skapová- jestli ji někdo neznáte z www.rodina.cz
a já hodně přemýšlím o tom, že si tam u nich koupím ten matroš a budu je šít na prodej taky. A hlavně mám v hlavě snap in one na povrchu s tou merino vlnou.

ivuska.h
20. čer 2010

Mehlo, nevíš, jak to má Skapi s certifikátama na ty látky z Finska (viz http://www.myllymuksut.com/)? Mě totiž Fini cca před půl rokem tvrdili, že ty látky certifikáty mají, ale oni je nemají papírově v ruce, jestli chápeš, jak to myslím...

mehlo
20. čer 2010

@ivuska.h čauky no jasně to chápu. S těma certifikátama jsem to ještě nezjištovala, zatím jen přemýšlím, ale pokud ten certifikát nebudu mít v ruce od merinostar tak to samozřejmě na prodej dělat nebudu.

dhakini
20. čer 2010

Díky!

kera.k
20. čer 2010

Ahojky,
nevíte, zda se pořádají nějaké prezentace ohledně látkových plín a látkování vůbec? Těch informací je na mě nějako moc :-/ Projela jsem dvě stránky, ale všude udávají jiný počet "kolik čeho" - prostě mám hlavu jak balon. Abych věděla, kolik čeho, potřebuji vědět "jak na to" - tudíž nějaká ta prezentace či pohovor s jinou mamčou ;) Těch svrchních kalhotek je spousty, od obyč. po barevné a vzorované, též plínek, velikostí, našla jsem aji sady - např "od narození po noční" ... do tej sady bych docela šla...
Tak doufám, že během roku se v tom zorientuji 😀 😀

flapi
20. čer 2010

@kera.k určitě se pořádají. Zkus zapátrat po netu... Taky jsem z toho měla hlavu jak pátrací balon. Přednáška byla hlavně fajn v tom, že jsem si to mohla všechno ošahat 😀

betelgeuzz
20. čer 2010

Kera, prezentace pořádají obchody s látkovkama, nebo mateřská centra. Zkus se podívat ve svém okolí. Informací je hodně, ale časem se ti to urovná. Dívala ses na tuto stránku? http://www.latkovepleny.info/ tam je to dobře shrnuté. Sada je dobrá pro maminku, která to nechce moc studovat. Prostě koupí a látkuje. Ale myslím, že pokud bys koupila a pak chodila na tuhle diskuzi, tak bys časem litovala. Já za sebe doporučuji vyzkoušet různé druhy, třeba i z druhé ruky.

kera.k
20. čer 2010

@flapi už pátrám, pátrám, doufám, že postupně všemu "přijdu na chuť" - látkovky 100% a nerada bych, kdyby mě ten přehršel informací donutil k jednorázovkám :-/

kera.k
20. čer 2010

@betelgeuzz děkuji za odkaz na stránku, prostuduji. No právě že mě jako naprostému laikovi ta sada přišla nejjednodušší - koupím a hotovo 😵 ale jak jsem psala - těch různých kalhotek aj plínek "vše v jednom" je tolik, aj desing a matroš, že asik pořádně popátrám, prostuduji 🙂

kera.k
20. čer 2010

Po pár dnes pátrání a čtení zdejších příspěvků se pomalu začínám orientovat. Možná už jste to tu probírali - než projdu 418 stránek, krapet to potrvá, ale zajímaly by mě názory - zkušenosti s různými značkami plínek, svrchňáčků atd. Je pravda, že počáteční investice nebude žádná hračka a tak se chci zeptat, jakou značku a v jaké cenové relaci jste kupovali - kupujete Vy. Narazila jsem na poměrně levné plíny zn. Sketch - např. Fleecová plena za cca 150,- , Bavlněná plenka za 150,- , plena -vše v jednom- za 290,-
Přijde mi to hoodně levné, narozdíl např. od zn. Popoliny. Máte s touto zn. zkušenost? Pozitivní? Nebo je to tzv. "levný šunt" ?

ivuska.h
20. čer 2010

@kera.k Ke Sketch se vyjadřovat nebudu, aby to nevypadalo jako hanobení konkurence, ale ostatní ti jistě rády řeknou, co je to zač 😀

Já se chci vyjádřit k tomu, jak jsi psala, že investice nebude malá -- já bych ti radila takový postup, že by sis vybrala několik značek plínek, co jsou ti nejvíc sympatické, od každé nakoupila jeden kus (třeba i z druhé ruky). Jakmile se ti dítko narodí, vyzkoušíš, co se ti nejlíp používá a co mu nejlíp sedí (to se ale na úplném novorozenci moc nepozná, vyroste strašně rychle a malinký je hrozně hubený, takže je na něm všechno obrovské), jak často ti vychází praní a sušení a prostě tak celkově, co ti nejvíc sedne. Pak bys podlě těchto poznatků dokoupila zbytek výbavy a nevyhovujících plínek se zbavila.

Každá máme trošku jiný vkus, někdo na novorozence nejraději čtverce, někdo je naopak nedává vůbec, někdo má rád jenovelikostní kalhotkovky, někdo vícevelikostní (S/M/L), někdo zas má jen kapsovky... Takže univerzální radu nečekej.

andelka
20. čer 2010

@kera.k Já jsem teda začátečník (i když diskuzi sleduju už dlouho 🙂 ), ale jak jsem psala výše, mám malého prcka a postupně zkouším látkovat. Používám čtvercovky na snapku a na to PULky - skoro všechno mám z druhé ruky, jen 20 Kikko mám nových a jednu AIO plínku. Další dvě z druhé ruky na zkoušku - ale ty jsem ještě nezkoušela. Systém látkovka+pul mi zatím vyhovuje. Možná časem zkusím ještě něco jiného. Každopádně taky doporučuju vytipovat si, co ti bude sympatické a na co jsou tady dobré recenze a pořídit to z druhé ruky a vyzkoušet. Když to bude vyhovovat, můžeš pak dalšíkoupit nové, a když ne, tak zas prodat. Já budu brzo posílat dál pulky XS, už nám budou malé a snad se mi povede sehnat použité větší.

sussanah
20. čer 2010

@kera.k taky bych urcite neslado cele sady, doku si nevyzkousis, co vam sedi. Ze zacatku podle me jsou nejlepsi vv nebo cc, kalhotovky az trochu pozdeji, treba az bude mit tak cca 5kg, to uz muzes mit u vetsiny kalhotovek stredni velikost a ty precejen uz vydrzi dele. Ja jsem to takhle mela v planu, ale nakonec jsem zustala uz u vv. Je to potreba odzkouset, mit k narozeni mimca fakt jen par plin a pak uvidis. Nam treba nesedly vubec HD, ale zato BL organic mi prijdou uuuzasne save s dovyzcpanim na noc a pritom obecne to zadna super znacka neni 😉 Proste i kazde mimco je jine 😀

pavlici
20. čer 2010

@betelgeuzz Jeeee, ty jsou super, vlastní výroba?

flapi
20. čer 2010

@kera.k já látkuju s nadšením. Až na pár kousků mám všechno z druhé ruky a spokojenost. Zatím u mě převládá novosklad, jenom když jdem k dokroru tak máme AIO

betelgeuzz
21. čer 2010

@pavlici Pavlica, nee, koupené na merinostar.cz

@kera.k Zkušenost se Sketch nemám, ale tady je odpověď od jedné látkařky na AIO od Sketch: jo, zkoušeli, už rok je nosí panenka. Byly děsný. U té mojí bylo savé jádro ze tří vrstev fleecu. Fleesáky měly blbě ušité "uši", takže ani na štíhlou Rozku to prakticky nešlo zapnout tak, aby to nějak neodstávalo. Při chůzi se jí za chvilku rozepnuli. Ještě jsme měli na testování velurovou bavlněnou a bambusouvou plenu - hodně objemné a suché zipy dtto jako u flísáků. Dojala mě vlněná AIO se savou vrstvou z fleecu. Jediné pleny, které by se od nich daly koupit tak, aby člověk neplakal nad vyhozenýma penězma, byly http://medley.mimi shop.cz/detail.php?zbozi=1153161 . Jsou štíhlé a měkoučké, ale savost mě zklamala. Bavlněné byly dost objemné, ale taky dobré. Te´d koukám, že tenhle střih má ještě u "francouzské sketch". Tohle jsou jediné 3 pleny, za které má smysl u Sketch utratit peníze, jinak jsou to v podstatě vyhozené peníze z okna.
PUR je totéž co PUL ale česky.

markusko
21. čer 2010

Holky dělaly jste některá tu dekalcifikační kůru na bavlněné pleny? (já potřebuju odvápnit popolinky)... píše se tam, že se to má nechat v té lázni "delší dobu" - co si pod tím mám představit? Stačí tak 15 min? 😕

flapi
21. čer 2010

Holky jaký používáte plenky do vody? Od září budem chodit s prckem plavat a já nevím jaký pořídit... ☹

sussanah
21. čer 2010

@flapi my mame plavky a je to 🙂 Ale lepsi se zeptat na bazenu, nekde je povoli, nekde trvaji na plinkach do vody.

joohana
21. čer 2010

@sussanah Vím že někdy nechtějí látkové plínky na plavání, ale neříkala bych tomu jen plavky, je to rozdíl-Imse Vimse atd dělají plavací látkovky, má to PUL vrstvu, takže bobky to nepustí. Jinak normálně v obchodech mají plavky, z plavkoviny, bez PUL vrstvy.

mehlo
21. čer 2010

@markusko čauky tu kůru bych potřebovala udělat taky, ale nevím kde je návod? napíšeš mi odkaz? dík