Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
20. srp 2010

Jinak k jednorázovým ubrouskům, já jsem nejvíc spokojená s Babylove a teď při druhém jsem přišla na to, že přežijou i několikero praní 🙂 Huggies a pampers jsem vyprala taky, ale ty se trhají, ty babylove jsou super, ty drží i víckrát. Vytunila jsem to tak, že mám ty plastové obaly na ubrousky dva, v jednom ty koupené a do druhého po vyprání nacpu ty použité a pak jen tahám, stříkám Medvídkem a používám zas 😎

katka82
20. srp 2010

@ivuska.h jůůů no tak ta je supéééér 😵 😀

ali13ali
20. srp 2010

@ivuska.h - to je krásná plena 🙂

mmmk
20. srp 2010

@katarina82 Peres je jen tak volne v pracce nebo v takove te sitce? A na jakou teplotu?

katarina82
20. srp 2010

@mmmk Peru je volně normálně s plínkama na 60 a dobrý. Ty Huggies a Pampers se chytají na fleecové separačky, ale ty babylove ne. V té síťce by to bylo asi lepší, že bych je nemusela vybírat, ale jsem na to líná 😅 😝 😀 Musela bych je tam dávat hned po použití, takhle ten ubrousek šoupnu i s plínkou do koše a pak najednou šup do pračky.

mmmk
20. srp 2010

@katarina82 Jo, dobry, to je pro mne plus, ze se to v tom prat nemusi 😀 Jsem taky lempl. Az se obcas divim, ze latkovky pouzivam 😀 I kdyz to je pouzivam spis proto, ze jsem lenoch. Neumim si ohlidat, zda je doma dost jednorazovek 😀

terezita
20. srp 2010

@mmmk hihi no ja taky rikam, ze pouzivam latkovky, bo jsem lina chodit pro jednorazovky do obchodu.. 😅

andelka
20. srp 2010

My je zas nemáme kde skladovat 😅 Před 2 měsíci jsem dostala 4 balíky a ještě mám dva. Kdybysme používali výhradně jednorázovky, tak by se 100% kupovaly ve slevě ve velkém a to nevím kam bychom je dali. Už ty 4 balíky mi zavazely. Pro naše používání bude bohatě stačit balík na měsíc i víc - teď často použiju papírovku prostě proto, že je mám a musím je spotřebovat než mi z nich budulínek vyroste. A nemáme auto, takže kdo by se s tím z těch obchoďáků tahal 😖

Ubrousky teda neperu, používám nejradši Babylove. Separačky peru volně s plínama. 🙂

andelka
20. srp 2010

@schnek myslíš ubrousky na zadek nebo na tělo, obličej? Já mám nadělané hadříky na zadek z trička starého, rozměr asi 15x15.

ladida.l
21. srp 2010

@sussanah tak jsem se k odpovědi dostala až teď, Marek už má třetí den přes 39 teplotu. K těm BG FLIP... chceš je na přebalování do terénu? To bych Ti je asi doporučila s tou stay dry vložkou, tak se nijak neskládá, takže by tam nijak nevlála. Ale je to teda umělina. Pěkné jsou ty nové Weehugers Blueberry - tam je na polovinu přehnutá rovná plínka, už jsem do nich taky přebalovala Marka vestoje a šlo to - pro tenhle účel by byly lepší suchozipový, ale ty už nebyly a nejsou...

@blka k těm svchnáčkům - já jsem zkoušela oboje - blueberry one size i SWB ABC wrap a ty Swadlebees mi přijdou lepší. Pokud chceš one size, ještě mě napadá, že by fakt stála za vyzkoušení tak Flipka - teď ji maj na latkovkach.cz za přijatelnou cenu s tim biobavlněným prefoldem.

schnek
21. srp 2010

@andelka myslím na zadek 😉

andelka
21. srp 2010

@schnek tak to bych moc nehrotila, stačí úplně obyč. 😉 eště abych šila hadříky na zadek, to tak 😅

blka
21. srp 2010

@ladida.l Chudáček ☹ , co ho trápí? Díky za rady. Na tu Flipku jsem se taky už dívala, ale pak jsem na youtube viděla video a přišlo mi to jako klasické PUL s vložkou navíc 😅 . Tak to si můžu koupit PUL a strkat tam cokoliv. A mohla bys mi je porovnat tloušťkou? Které jsou tenčí? Jak jsem psala Bummisky mi přijdou silné a Thirstiesky OK a chtěla bych něco takového tenčího. Jasně, mohla bych si koupit Thirstiesky, jenže mě láká koupit něco, co jsem ještě neměla 😀

schnek
21. srp 2010

@andelka já je objedu overlockem, to není žádná práce 😉 mám tu plenkový ubrousky kikko a to jsou takový tenký mrzáky... a složený i na půlku mi přijdou malý 😉 a stříhat perlan jsem líná 😀

ladida.l
21. srp 2010

@blka pořád ještě nevíme, co Markovi je, CRP má negativní, když teplota do pondělí nepřejde, půjdeme zase po doktorech.
K té tlouštce - SWB jsou jakoby dva puly proti sobě, takže není cítit ta igelitová vrstva, ty bluberry jsou jen jeden pul a uvnitř kalhotek je "igelit," ale zase jsou trochu objemnější tím jak jsou jednovelikostní (používala jsem je zmenšené na výšku).
Nejtenší mi přijde ta Flip. Ale jako vyloženě tlustý nejsou ani jedny. Třeba lovíky jsou proti nim teda silnější 😀

andelka
21. srp 2010

@schnek on si to každý udělá jak se mu to hodí 😉 každopádně lepší jak pořád používat vlhčené ubrousky 😝

ivuska.h
21. srp 2010

@ladida.l Něco podobného měl Ondra cca před měsícem. Horečku měl skoro 41, CRP téměř negativní, v moči nic, žádná vyrážka... Trvalo to asi 4 dny, večer vždycky teplota trochu klesla. Asi nějaká viróza, ale přesná diagnóza nikdy vyřčena nebyla...

annie003
21. srp 2010

Můžu se zeptat, máte některá zkušenost s PUL Thirsties Duowrap - rostoucí? Chtěla bych je používat ze začátku na čč, později občas i na Anavy, kterých plánuju pár nakoupit (příp. na IV, HD).

sussanah
21. srp 2010

@ladida.l diky moc za odpoved, doufam ze se maly brzo vyleci 😔 Na Flipku jsem se byla vcera podivat a prijde mi to uplne stejne jako Bambinex kalhotky, ktere mam doma, takze me to opravdu neoslovilo. CHtela bych nekde videt jeste ty weehugers, ale ty v brane nemaji 😒 Mela bych u nich strach, ze je po kazde pocarane vv budu muset menit, protoze tak uvnitr navlhnou ta kridelka, ktera drzi tu plinku na miste.

mehlo
21. srp 2010

Ahojky mám na prodej popolini ultrafit biofroté a froté po 1 ks. Jsou už nošené 2 dětmi, ale myslím, že ještě poslouží. Prodám velmi levně. Zájemci IP

zmuzle
21. srp 2010

@ladida.l Je, tak at je brzy fit. Treba bude mit tu 6. nemoc? To jsou takhel vysoke horecky asi 3 dny, pak prudce klesnou a pak se dite osype. Zprvu nenapadne, sama jsem si nebyla jista a behem par hodin to mel po celem tele. Tak at se prijd ena to co to je a nebo at je to rychle pryc. Chudacek, musi byt uplne vyrizeny.

sussanah
21. srp 2010

@annie003 ja mam thirsties vel. 2 a me teda osobne na cc na rovno vubec nedrzi, ani na vv. Zda se mi, ze maji pomerne velky zadecek, takze super na kalhotovky nebo sklady, my pouzivame na noc a obcas jako repre (mame klucici stromy) a obecne jsem s nima velmi spokojena 😵

blka
21. srp 2010

@ladida.l A nemůže mít 6. nemoc?
Jo? Díky, tak z toho fakt ty SWB vychází vítězně 😉

ladida.l
21. srp 2010

@blka tak pokud si je objednáš, tak snad budeš spokojená jako já, když už Ti je tak doporučuju 😀

Jinak doktorka mě upozorňovala na to, že to může být šestá nemoc. Vyrážku zatím nemá. Tak uvidíme, snad ty horečky brzy pominou, protože dneska kromě mlíka nic nejedl 😔

jasekd
21. srp 2010

@katarina82 jj Babylove jsou drzaky, taky peru a nekolikrat 😉

katarina82
21. srp 2010

@ladida.l Držím palce, ať je malý brzy ok.

@jasekd 😉 😎

Dneska jsme byli na velké oslavě 70-tky babičky, vzhledem k tomu, že tam byly tetky z 15-tého kolene a nechtělo se mi před každým obhajovat, proč jsem sto let za opicema a používáme látkovky, tak jsem vzala hnusky. A jak jsem teď na sebe naštvaná, že jsem radši nevysvětlovala... Kačenka má poprvé opruzenou dupku ☹ Přitom hnusky na noc nosí, ale i přes den a ještě v hicu, to ji asi dorazilo 😖 Namazala jsem sudocremem, snad se ji to rychle spraví, chjo...

jasekd
21. srp 2010

@katarina82 Ze se na ne nevykasles... Kolem nas ma taky nekdo furt tyhle reci, jako kdybysme to delali proto, ze nemame na jednorazovky, ale ja to rychle utnu. Jinak jestli je na ne zvykla, mohla to bejt jen shoda nahod, si to tak neber... Proc ma jednoraz. na noc? V latce ti blbe spi? Mne nastesti spi celou noc v latce, ale kdyby se budil a v papiru spal, tak mu ho samo dam, neni to jen o ekologii (nas hlavni duvod), ale i o spokojenych rodicich...

baca
21. srp 2010

Já dávám jednorázovky na noc, ale teda už mě to štve. Bára se totiž ev spaní jaski potí (ve posteli, v kočárku, v autě - to je jedno kde. A jak je horká, tak obzvlášť pod jendorázovkou na zádech a kolem gumiček to má dost vlhké. Už jsem to párkrát nevydržela a přebalovala ji ještě věčer ve spánku do látky. Tam se to aspoň vsákne.

sussanah
21. srp 2010

@katarina82 priste se na ne vyprdni a latkuj 😉
Ja dokonce pri navsteve moji babicky byla naprosto v soku, babi me totiz chvalila v podstate celou dobu, jak jsme uzasni, ze mame latkove plinky a ze je to to nejlepsi co muze byt 😵 A kdyz jsme jeste ukazali BKM v primem prenosu, tak jsem v tu ranu byla jeji nejuzasnejsi vnucka 😀 (je nas 12 vnoucat 😎

joohana
21. srp 2010

@petal Já z toho mám taky trochu obavy, dcerka má 18 měsíců, chodí necelé 3 měsíce a strašně zeširoka, fakt extrém, prostě má mezi koleny snad 40cm. A levou nožku vtáčí dovnitř špičkou. Vzhledem k tomu že starší syn chodí po vnitřní straně chodidel jak jsem nedávno zjistila, vezmu to s oběma přes ortopedii a uvidím.