Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
26. zář 2010

@andelka Disany byly fajn, ale tak na ten začátek, na zdrhající dítě vopruz 😉 v Matoušovo albu mám fotku, dávala jsem je s vv a vo. Teď bych ráda tak 3 kusy zas pořídila. Zkoumám, jestli je mezi nima a Engel nějaký rozdíl. Třeba Popo jsou proti Disanám hrubší a míň pružný.

andelka
26. zář 2010

@schnek no tak mi se Dany teprve dneska poprvé přetočil z bříška na záda, tak mi ještě nějakou dobu snad zdrhat nebude 😅 taky bych chtěla pořídit vlněný obdélník, jestli se mi zavazovačka osvědčí. Zatím mi to nějak moc nejde, ale to je o cviku. Mám jen jednu, na zkoušku.

schnek
26. zář 2010

chce to hodně napnout ty cípy od zadu dopředu, přidržet, přetáhnout předek, zamotat a zavázat. Možná na začátek vyzkoušet na nějakým medvědu nebo panence 😉

ivuska.h
26. zář 2010

@joohana Určitě M a nějakou dobu zahýbat vzadu.

andelka
26. zář 2010

@schnek to je fakt, zajedu si do sklepa pro panenku 🙂

karol84
26. zář 2010

chtela bych se jeste zeptat, v jakych obchodech plenky nakupujete? zatim jsem na diskuzich zaznamenala tyto: branakdetem.cz, slune.eu, latkovepleny.cz, latkovky.cz. Jsou jeste nejake dalsi? Jake s nimi mate zkusenosti?

karol84
26. zář 2010

@andelka DÍKY, hned se na to podívám

suik
26. zář 2010

@joohana proc bys neumotala?

Ja teda po par dnech musim konstatovat, ze nejradsi mam kalhotky, novosklad je fajn, ale radsi premejslim, kterou plenu zrovna dam 😀 , nejradsi mam od Ivusky patentkovy, ale mam jen dvoje, tak jsou hned fuc 😅 . Na zebrinovym topeni to hezky schne a muzu je pak hned pouzit.

blka
26. zář 2010

@suik Já jsem taky vždycky přemýšlela, jakou plínku dát a nemohla se rozhodnout, tak jsem šla pro čč 😀

suik
26. zář 2010

@blka ja si to vychutnavam, nejdriv jdou anavy plenky, na ne se vzdycky tesim, a nejhorsi je, kdyz po dopnuti posledniho patentku slysim kanonadu 😠 😀 , ted ji ale nechavam trochu vyprdet pred zabalenim, tak to nejhorsi chytnu do ubrousků. 😉

joohana
26. zář 2010

@ivuska.h Děkuju, myslela jsem si že to tak bude lepší. 😉

joohana
26. zář 2010

@suik No, nevím, nějak jsem k novoskladu nezahořela láskou ani tentokrát, bojím se ho. Navíc když koupím vv vel. M, bude je mít prtě tak do roka, čtverce by mu tak dlouho nevydržely. S vv už to umím, tam není co řešit.

maly_prcek
26. zář 2010

@joohana Já čč (barevnou popo) dávala (jednu seskládanou chlapečkovsky) až do teď 🤐 Asi před týdnem jsem je schovala, že už mu to nestačí a jako čč dávám Kikko bambusku. 🙂

maly_prcek
26. zář 2010

@andelka Já jsem si zavazovačky přisnapkovávala (ty "ucha + plínu, než dáš vepředu zavazovačku a omotáváš) - dobrý fígl, zamotáš i živější dítko... 😉 Přestala jsem je dávat, jak začal lozit po 4, to už ta zavazovačka (a drakové apod.) sjížděla.

maly_prcek
26. zář 2010

@karol84 My jeli na začátku (0-3M) výhradně čč na novosklad, docpané popř. vkládačkouv (BI, Ikea dětský ručníček), pak jsme začali kombinovat s kalhotkovýma (nej Anavy, ostatní šly postupně z domu) + AIO (resp. kapsovka) k dokotrce (od začátku). Jak začali příkrmy a přišel tuhý bobek, dávali jsme čč narovno na doma a kahotkovky ven, AIO k doktorce.

Zezačátku jsme jeli PULky (naše nej Thirsties), pak i flísáčky. Vlnu jsme začali dávat s kahotkovkama. Jsme taky atopici, ale vlna nedělala potíže ani kdy měl exém rozjetý (spravil se nám díky hypoalergenní dietě). Záleží na materiálech (některé svrchňáčky bys ani neřekla, že jsou naomak vlněné, jak je to příjemné) a střihu (aby neměly třeba nohavičky ale pekně lícovaly plínu). Jinak bambus nám taky nevadil...

maly_prcek
26. zář 2010

@joohana Dobré PULky - Thirsties nebo Weehugers...

joohana
26. zář 2010

@maly_prcek a nejsosu ty weehuggers taky igeliťáky vevnitř?

veselazu
26. zář 2010

@joohana s těma Weehuggerskama - dneska jsem si všimla, jak většinou používáme jen na vv nebo vkladačky , že když je dám na kalhotové - Anavy - ty nejsou veliké - tak mi čouhají ven. Když to zastrčím, tak je to tak tak. I kolem nožiček to musím vždycky zastrkat dovnitř. Fakt jsou z menších. No na vv a jiné jsou supr. takže tak

@ivuska.h můžu se zeptat na ty prefoldy? já s tím nemám žádnou zkušenost, když používáme PULky a vv - když dám do PULek ten prefold na kluka třeba, stačí to? nebo to musím dovybavit ještě třeba jednou vkladačkou? Kolik to tak nasaje? Blbý dotaz, ale zjišťuju, jestli se tím dá třeba nahradit vv + vkladačka tvoje krátká např.

veselazu
26. zář 2010

@maly_prcek ty jo supr nápad se snapkováním zavazovaček, že mě to nenapadlo... 😠 a já je měla tak ráda, nikdy nic neproteklo, ale jelikož jsem neuměla vázat, tak jsem toho nechala.

slunicko76
26. zář 2010

tak jsme dnes poprve daly doma pletene vlnaky na noc, tak jsem zvedava, co pri pristim kojeni bude mit z postele!🙂

joohana
26. zář 2010

A ještě dotaz-kamarádce protýkají IV AIO, myslíte že by pomohlo navoskovat? A čím? A jak? Díky!

blka
26. zář 2010

@suik Právě proto, že se mi ty plínky tak moc líbily, tak mi bylo líto, aby mi je hnedka počůral a já je zase nemohla dát 😅 Pako 😀

ivuska.h
26. zář 2010

@veselazu Prefold s krátkou vkládačkou (budou zítra v eshopu) je už podle mě dosti savé balení. Když bys dala prefold poskládaný podle těch šitých čar a dovnitř dopředu ještě tu vkládačku, měla bys ve výsledku 8 vrstev bamb. froté a 3 vrstvy bamb. flísu (v mé kalhotkovce s vkládačkou na půlky a krátkou vkládačkou to je 7 vrstev froté a 3 vrstvy veluru). Takovým tím klasickým způsobem "na kluka" bych to asi neskládala, bylo by to asi vpředu už moc tlusté. Nicméně kdybys to tak udělala, měla bys vpředu 16 vrstev froté a to je fakt moc 😀

ivuska.h
26. zář 2010

@suik To jsem ráda, že jsi s nimi spokojená. Kdyžtak pak hoď do alba nějaké umělecké foto malé v plíně 😀 A mám fakt radost z tvého vydařeného porodu!

sussanah
26. zář 2010

@ivuska.h Ahoj Ivi, doufam,ze byla vydarena a odpocinkova dovca 😵 Pripominam se s treninkovkama, u nas momentalne dost aktualni tema. Je uz vice zajemcu, abych mohla otestovat a poslat dal? Pripadne bych i rovnou koupila, pokud bude rozumna cena 😉

ivuska.h
26. zář 2010

@sussanah Jojo, celkem ušla, jen jsem byla pořád nervní, že jsem bez internetu 😀

Tréningovky se opozdily kvůli ztracenému balíku s PULem, ten se nakonec vrátil odesílateli, v týdnu ho bude posílat znovu, tak snad se tentokrát dočkám...

sussanah
26. zář 2010

@ivuska.h jestli ty uz nejsi na tom netu ak trochu zavisla 😉 Priste holt notas apripojeni s sebou i do hor a na samotu 🙂
Dej potom vedet, pokud budes chtit otestovat. Uz to u nas byla akutka, takze mam 2x bambino mio treninkove na ceste, tak alepson budu mit porovnani 🙂

andelka
26. zář 2010

@joohana no já nevím, ale já dávám vv jen když tuším, že nebude kakat. Jinak bych 100% prala i svrchní kalhotky, novosklad dobře uvázaný to většinou udrží. 😉 Není to vůbec těžké.
@maly_prcek děkuju za tip, to by mohlo fungovat 🙂 Časem bych to chtěla dělat taky tak, vv + zainvestovat do anavy kalhotovek a na to svrchní. Ta vaječina je mor - na to jsou nejlepší a nejlevnější varianta čč Kikko. 😅

sussanah
26. zář 2010

@andelka mimo tema, ale akorat jsem si vsimla, ze ze ti dneska maly otocil z briska na zada. Gratuluju, to nas maly nikdy neudelal, mozna to doted neumi 😀