Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
11. říj 2010

@andelka Jdi do nich. Ja ty fleecaky nejak casto nedavala, protoze mi proste vyhovovaly PULky a protoze mi jednou provlhly, ale asi to bylo tim, ze plinky nebyly jeste moc oprane a protejkaly, pak uz to bylo dobry i na noc, jen proste na PUL jsem se najak spolehala vic. Uvidime, co druhe. Ja mam ty HD, ale bile.

suik
11. říj 2010

@jasekd no jo tam to znam, muj rodny kraj, ale na jestedu jsem zas tak mockrat nebyla. Nekdy bych tam chtela zkusit spat v tom hotelu....ja mam posledni dobou prkno furt v pohotovosti 😀

co je na tech vlnacich tak uzasnyho, ze to stoji za to sileny lanolinovaní? 😕 ....do tohodle se mi moc nechce.

@ivuska.h jak dlouho ti trvalo nez jsi vymyslela ten system patentků 😀 , kdyz to zapinam, tak nad tim furt dumam, jak je to promysleny

jasekd
11. říj 2010

@suik My tam byli aspon jednou za rok, na kole, pesky, na motorce, s Martinkem teda jeste ne, musime to napravit. Nikdy jsem tam teda nespala, ona to nebude levna zalezitost. Akorat jsme si tam dali jidlo, chutove prumer, cena vyssi...
Vlnaky asi proto, ze jsou prodysne a prirodni, coz treba fleecaky nejsou prirodni a PUL za nejsou tak prodysne, ale ja do nich teda nejdu, kdyby aspon to lanolinovani spolehlive fungovalo, mne az tak nevadi ta prace, ale marna prace ano, nemela bych tu trpelivost...

suik
11. říj 2010

@jasekd marna prace nejhorsi 😒 , to mi taky vadi.

ivuska.h
11. říj 2010

@suik No on to není můj vynález, podobný systém používá hodně výrobců...

K vlňákům -- no taky mě v poslední době štvou... as tejně vždycky, když si potřebuju být jistá, že nebude nehoda, dávám flísáky nebo PULky.

blka
12. říj 2010

@andelka Ty tots bots jsem měla a spokojenost 😉 . Akorát jsem je moc nedávala, protože dělaly ještě větší zadeček.

blka
12. říj 2010

@andelka A k tomu sucháču, že přes něj bude mít bodýčko. To Marečkovi nezabrání v tom, aby za ty sucháče pořád tahal, takže svrchňáky rozepínal i přes bodýčko. A než mu to bodýčko zapnu, tak mi je třebai 5x rozepne a pořád mu musím odhánět ruce.

andelka
12. říj 2010

@blka teda to je potvůrka. 😅 No já časem taky budu muset přejít na něco jiného než novosklad a pulky, že, tak pak třeba pořídím jiné svrchní než na sucháč. 🙂

blka
12. říj 2010

Já dávám draka a pulky.

andelka
12. říj 2010

@blka drak je zatím mimo moje chápání 😅 tak to řeším novoskladem z větších plínek. Právě teď si jdu naskládat zásobu na příští dny 🙂

blka
12. říj 2010

Ze začátku jsem ho taky nechápala 😅

zlatouch
12. říj 2010

@suik @jasekd neprocitala jsem tu peclive problemy s lanolinovanim, ale s musim rict, ze u me to bylo vzdycky v pohode 😕 A to k tomu pristupuju velmi vlazne 😀 Proste do horky vody kapku lanolinu (v mem pripade mast na bradavky z DM za dvacku) a kapku detskeho samponu, nechat vychladnout, ponorit vlnace a je to. Nikdy zadny komplikace 😉
A jeste jsem celou proceduru opakovala minimalne, az kdyz vlnace zacaly zavanet, takze fakt v pohode 😀

jieff
12. říj 2010

Mě taky vlňáky v pohodě držely, jak jsem je máchala v disaně. Mě přišly vlňáky supr v létě, to malej nebyl vůbec opruzenej, jen když jsem mu dala pulky, tak zčervenal...

olina.s
12. říj 2010

@zlatouch mohla bych se ještě zeptat, jak dlouho je v té kúře necháváš a pak se dají normálně uschnout a můžou se používat? děkuju

suik
12. říj 2010

@ivuska.h no ja mam jej jedny baby lucy a tam mi to prijde jiny, ty to mas vychytanejsi se mi zda.....mno uz jsem si objednala dalsi 😀 ...koukala jsem ze jsi doplnila nejaky holcici vzory.

chjo, me dneska zas protekla plina, ale asi ji blbe davam, zda se mi ze to neumim dat symetricky 🙄 . A ona je v tom celou noc, dneska jsem ji teda pri prvnim kojeni v pul ctvrty prebalila a pak nemohla za boha usnout 🙄 ....nemate nekdo tip jak uspat v noci dite? vecer mi usina v pohode, ale takhle se sije a ani tuk.

zlatouch
12. říj 2010

@olina.s pry je nejlepsi nechat je v kure pres noc, ale to me nebavi, vetsinou je tam necham par hodin (tak nak az si na ne vzpomenu). pak lehce vyzdimat a susit, idealne pod ne dat rucnik, pak je muzes polozit i na topeni.

silente
12. říj 2010

@suik - co si vzpomínám, tak jsem malou po nočním kojo, kdy nemohla zabrat, šoupla do lehátka a houpala a houpala a houpala .... bylo to nejrychlejší a hlavně bez řevu 😀

ladida.l
12. říj 2010

@silente tak my malýho, když se v noci vzbudí houpeme v lehátku dodneška. Bydlíme v paneláku s tenkými zdmi a sousedi na nás koukají vražedně, když chvíli brečí. Pomalu teda ale čekám, kdy se pod ním lehátko rozpadne....

joohana
12. říj 2010

@ivuska.h No právě, my budeme mít rozdíl 25 měsíců, podle mě už bude malá hlavně chodit, ale děsím se situací jako když budu potřebovat jít do centra vyřizovat-můžu teda prtě nést a malou vézt v golfkách. A dumám co s dovolenou, jezdíme na hory a jsme zvyklí být celý den venku, děti buď nespí (to bude asi A. případ), nebo jen v kočárku, tam bychom toho P+T užili. Škoda že se to nedá někde půjčit, to by bylo pro naše účely nejlepší.

katka82
12. říj 2010

@ivuska.h chtěla jsem se zeptat odkud je ten mokroflees na těch krásných flísáčkách?? 🙂 líbila by se mi třeba jako podšívka malému na kabátek 😵 děkuju 😉
@suik no já vlňáčky vyzkoušela až teď v roce do té doby jsem si říkala to samé 😉 co na nich je? 😀 ale pak se malej oprudil po tom nurofenu a měl i nějaké pupínky 😖 tak to jsem ihned sedla a aspoň jedny uštrykovala 😀 😀

joohana
12. říj 2010

@suik Ideálně přebalit před kojením, nebo jestli ještě kaká po kojení tak nakojit, přebalit a dát ještě cucnout. Ale Annie to nepotřebovala, nějak to brala že se pak zase spí, neusínala u prsu, takže to bylo ok

silente
12. říj 2010

@joohana - a co koupit takový ten "skateboard" za kočárek? 😕
@ladida.l - 😀 to bude rána, až se mlaďoch propadne 😀

suik
12. říj 2010

@joohana a ostatni ona kadi hlavne behem, to jsou kolikrat desny strely a potom. Lehatko nas nebere ani moc ve dne, musi se hooodne dlouho houpat a uspech je kdyz neplace.
Asi ji zas zkusim poradne zavinout a treba docucnout, nebo prebalit mezi kojenim (ale ty kanonady jsou casto prave az u toho druheho 😀 )

evlyn
12. říj 2010

@suik dělala jsem to taky tak - dát napít, aby se utišil ten nejhorší hlad, pak mezi pauzama na říhnutí (Kubík je děsnej blinďa) jsem přebalila a dokrmila (většinou u toho neusnul, ale zklidnil se natolik, že pak většinou do půl hodinky usnul bez pláče sám v postýlce (stačilo zabalit do zavinovačky a párkrát podat dudlík). Postupně se to zlepšovalo (interval na usnutí se zkracoval) až k současnému stavu, kdy vytuhne buď u kojení, nebo do pěti minut po uložení 😀 Ale začátky byly taky krušné - to usínal klidně i hodinu, hodinu a půl - já už byla za tu dobu dvakrát tuhá. Snažila jsem se jenom dodržovat noční režim - jenom slabou lampičku (ještě navíc překrytou plínku, tak aby bylo jenom matně vidět), moc nemluvit a když tak šeptat, při nočním přebalovaní jsem používala ubrousky (přes den většinou oplachuju zadek pod tekoucí vodou - tak nějak mi to líp vyhovuje). Teď ještě většinou v noci kojím vleže (přes den vsedě), aby malej co nejvíc rozlišoval noc a den.

suik
12. říj 2010

@evlyn ja se snazim taky tak....nekdy to zvladnem i bez lampicky, jen mam problem se ji trefit do pusinky 😅 , porodni asistentka mi radila, ze ani odrihnout nemusim a fakt ne, moc neblinka. Jen to prebalovani nesnasi, pekne ji to probudi. Vecer usina nastesti v pohode.

maly_prcek
12. říj 2010

Noční kojo - nám se teda osvědčilo kojit v sedě - D. hodně blinkal a takhle to bylo lepší. V noci si taky moc neoříhával. Když jsme kojili v leže a neodříhl, tak se začal dávit a řval... Nám pomáhala hacka, zachránila nám spoustu hodin spánku 😀 Přebalování jsme brzy odbourali, hned přestal kadit v noci... Cca kolem 2m? Přebalovali jsem před kojo, po se nedalo, musela bych x krát převlíkat...
A zavinovali jsme až do 6m napevno (ke konci do deky, do zavinky se už nevešel)
A skákali jsme na balónu...
@suik - neboj, to jsou takové období, pak se to zas spraví...

Rozepínání body - asi záleží na dítku, D. vypne počítač, zapne TV, ale sucháče ho nezajímají... Zapínají se rychlejc, ale zas u sedících a lozících otláčí bříško.

katka82
12. říj 2010

@maly_prcek jé tak my zavinovali do 8 měsíců 😉 no už jsem z toho byla špatná jestli je to v normálu 😀 a pak ze dne na den jsme to odbourali 😵

ivuska.h
12. říj 2010

@katka82 Promiň, ale to nechci zveřejňovat.

joohana
12. říj 2010

@silente No já se ani moc nebojím toho, že by neušla, spíš situace že dítě chce v plném provozu jít někam, ale já+kočár s miminem jdeme opačným směrem. Malá je tvrdohlavá a nemůžem si vždycky dovolit jít tempem 1km za půl dne.
Tady ve vsi není problém, ale vlastně i tu budu 2x denně potřebovat dovést syna do a ze školy (takže být u školy včas) a nedovedu si to moc představit.
A nosit malou bylo super, ale tak na hodinku dvě denně, že bych mimino nosila celý den nevím nevím, to mě brzo odvezou. Jsem chronicky nemocná (momentálně je mi teda fajn) a neměla bych se nějak víc psychicky nebo fyzicky zatěžovat, aby nebylo hůř.