Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

meleri
15. lis 2010

@betelgeuzz naštěstí do toho nemůžou nijak mluvit, prostě můžou jen komentovat ale kvůli nich se toho nevzdám! 🙂 ale máš pravdu od rodiny to zamrzí daleko víc než od známých kterým je to většinou úplně jedno...

jinak já mám za sebou císařský řez a každý den se modlím abych to už znova nezažila....

meleri
15. lis 2010

moje kamarádka rodila doma, pět dní! 😅 já bych se strachy zbláznila, jeje, rodit doma to není nic pro mě!

sussanah
15. lis 2010

@ivuska.h @schnek no vidim, ze na druhe dite toho budu muset jeste hodne nastudovat 😀 Diky za odpoved

lucinecka
15. lis 2010

Ahoj holky 🙂 Moc sem už nechodím, páč by mě to akorát lákalo kupovat nový plíny 😀 A já za naši látkovou výbavu utratila už majlant 😅 Ale sem tam vás čtu a teď koukám že se řeší porody a tak jsem si krásně zavzpomínala na ty svoje 😵

@schnek Já si říkala jestli jsi rodila doma podle fotek a tak teda smekám, já jsem posera, asi bych se bála. Po prvním porodu určitě, Lukáše bych jako doma neporodila, měl 4kg a nadělal mi "dole" pěknou paseku. Ale porod s Aničkou jsem si strašně užila, byl přirozený a všechno jsem ovládala, vnímala, prožívala, no fakt něco jiného. Věřím že takový a ještě lepší je to doma. Po takovým porodu bych to snad i doma chtěla, ta rodinná atmosféra a domácí prostředí bylo asi jediný co mi v porodce chybělo. Tak ještě jednou moc ti moc gratuluju 😵 A vybrali jste krásný jméno 😎 Máš někde sepsaný porod že bych si početla?

@ivuska.h Už dlouho si říkám že ti musím napsat. Máme stejně starý prvorozený děti. A víš že jsme spolu chodily do plavání do filie? Já si tě teda pamatuju, už tehdy jsem si říkala že je super že taky někdo látkuje a nejsme tam za "exoty" jen my 🙂

schnek
15. lis 2010

@lucinecka ještě ne, pak bude v albu 😉

lucinecka
15. lis 2010

@schnek Super tak pak mrknu 🙂

blka
15. lis 2010

@ivuska.h Díky. Nejspíš jsem ten dolzin dostala, ale taky si to nepamatuju. Tlačit jsem tlačila pomalu po svém, to vím, protože jsem při jedné kontrakci "procitla" a furt do mě hustili, že musím zatlačit napotřetí a já jsem nechtěla 😀 . Ale jinak jsem teda rodila v klasické poloze. Ale velikost hlavičky se taky předem nezjišťuje nebo jo? I když, u toho mýho prcoška to bylo celkem jedno. Ale já asi nejsem dost asertivní, takže jak ty jsi řekla ne, tak já bych to neuměla 😔 . Ale můj syn byl asi rizikov.

betelgeuzz
15. lis 2010

@jasekd já jsem neřekla, že tomu personál nerozumí a neví, co dělá. Ale často dělá věci tak, jak je zvyklý a jak je pro ně nejjednodušší. 😒 Třeba tady je jeden rozhovor s dr, který to už radši přestal dělat http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45 , i ty ostatní videa jsou poučný 😒
@jasekd já jsem teda ručníky přestřihla na půl, ale používala jsem je ze začátku, teď už leží dlouho ve skříni.

@ivuska.h psala jsi na rodině, že ti jedno praní vychází asi na 3 kč. Jak jsi to počítala? Mě totiž překvapilo na mamaje, že praní může výjít až 330 kč za měsít, tj asi 4 tisíce za rok. To mi příjde docala dost. Tak jsem vytáhla papíry od pračky a vychází mi to asi 200 za měsíc bez pracího prostředku, teď si musím poznamenat na jak dlouho mi vydrží sliz.

martan
15. lis 2010

Ahoj muzu poprosit o radu vy se tady v tom vyznate chtela bych zkusit latkovat ale prevazne s tema all in one poradite ktere jsou nejlepsi a zda radeji kupovat nove nebo i pouzite a kolik bych jich asi tak potrebovala Moc dekuji

slunicko76
15. lis 2010

@betelgeuzz tak to by mne tedy zajimalo, jak tohle pocitate?

betelgeuzz
15. lis 2010

@slunicko76 v papírech k pračce mám napsané, kolik který program spotřebuje vody a elektřiny, to jsem vynásobila cenama 🙂

@martan jestli nové nebo použité záleži na tom, jak to cítíš. Někdo používané nesnese. Já bych koupila různé druhy používané a odzkoušela je, podle toho nakoupila další. Každému vyhovuje něco jiného a každému dítěti to i jinak sedí. Já měla na miminko BG, ty byly fajn, teď mám doma SW - ty mi často protíkají, IB - ty jsou OK a GB - ty jsou dobré v tom, že můžeš dokoupit víc střev a měníš jenom ty.

ivuska.h
15. lis 2010

@betelgeuzz Normálně jsem si vzala spotřebu pračky (v dokumentaci k pračce) za ten standardní cyklus (bavlna na 60), elektriku vynásobila cenou elektriky a vodu cenou vody. Pak jsem ještě přičetla sliz, to je celkem přímočaré, když víš, kolik uvaříš a kolik tam toho pak liješ. Nepočítala jsem do toho amortizaci pračky.

@lucinecka Jé, ahoj, já si tě asi pamatuju 🙂)

Jinak k porodům doporučuji film Birth as we know it, k prohlédnutí na youtube, rozsekaný na 10 částí.

andelka
15. lis 2010

@martan já mám AIO jen BBH a ty jsou fajn - jsou použité, ale já mám většinu výbavy použitou 😅 Pak mám BG ale kapsovky a ty miluju, vršek rychne schne, použité je jednoduché jako u AIO a dovnitř můžu nacpat cokoliv podle potřeby. IB mi neseděly, malý dost čurá, a jak jsou úzké, štíhlé, tak to nepochytaly.

margotg
15. lis 2010

@martan já tu mám ledasco a každý týden si oblíbím něco jiného 🙂 mám ráda itti (nám zatím sedí) BG, a BBH

sussanah
15. lis 2010

@betelgeuzz 200 za mesic? to je nejakmoc ne? 😕 Ja jsem spocitala na 5Kc za praci cyklus (pri nocnim proudu, peru vetsinou v noci) bez prasku

sussanah
15. lis 2010

@ivuska.h mas jeste nejakou "doporucenou" z ktere jsi cerpala vedomosti? Treba s tim tlacenim, ono je o tom napsano vcelku dost, ale skoro vsude jsem cetla prave jen o tom rizenem, tj brada na prsa a jedeeeem, PA v kurzu i v porodnici to taky tak rikaly 😕

sussanah
15. lis 2010

@martan Ja jsem pouzivala jen kapsovky, coz je taky trochu all in one. Mela jsem Fuzzi bunz, moc mi nesedla (koupila jsem trochu vetsi a maly uz nestihl dorust) a pak jednu noname z MMB a ta teda byla mnohem lepsi. Potom jsem jen zkousela na par dni od kamaradky Pop in, ty se mi libily, krasne saly, neprotekaly (kamoska rikala, ze ji teda neprotekly vubec nikdy), jenom mi vadilo, ze po roce pouzivani ten bambus po pocurani fakt silene smrdel, kdyz se hodil do kyble 😖

ivuska.h
15. lis 2010

@sussanah Doporučená četba:

Ingeborg Stadelmann -- Zdravé těhotenství, přirozený porod
Ina May Gaskin -- Zázrak porodu (mohu půjčit)
Jana Doležalová -- Porod doma
Henci Goer -- Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu

a další. Pak je spousta motivačních (a i informativních) videí na youtube, stačí zadat heslo homebirth, waterbirth atd. Tam je na většině videí třeba to tlačení krásně vidět a překvapilo mě, jak to vlastně všechny ty ženy dělají úplně stejně, přitom zcela intuitivně.

sussanah
15. lis 2010

@ivuska.h diky

helulela
15. lis 2010

ááá, řešíme porody 🙂
k tomu informovanému rozhodování - na to si lidé teprve budou muset zvyknout. Pořád ještě převládá, že rozhoduje doktor a pacient se podle toho zařídí. Zvlášť ty starší často vůbec nezajímá, jaká jsou pro, proti a alternativy navrhnutého postupu, natož dát jim vybrat z víc možností. Možnost rozhodování je super, ale i náročná a o to někdo vůbec nestojí.

helulela
15. lis 2010

@martan AIO mám Tots bots - dobré, Bum genius - pěkná, ale strašně dlouho schne, takže určitě radši kapsovku a Itti bitti - Víťovi střihově sedí, ale PUL vevnitř se mi i u vyreklamované opět po pár praních zkrabatil, takže s nima končím. Počty jsou dosti individuální - pro představu počítej třeba 5 denně * po kolika dnech budeš prát + 1 den navíc na schnutí. Spíš si jich pár pořiď, vyzkoušej a pak dokup. Jestli ti nevadí použité, tak se porozhlédni po bazarech, dají se koupit i minimálně jeté a ušetříš.

ivuska.h
15. lis 2010

@helulela To máš úplnou pravdu.

martan
15. lis 2010

moc vam dekuju ale nechytam se v tech vasich zkratkach bg, bbh... 😅

margotg
15. lis 2010

@martan mrkni na úvodní příspěvek, tam je to vyčerpávající 🙂

helulela
15. lis 2010

@martan to je o zvyk - BG = Bum genius, BBH = Baby Beehinds, IB = Itti bitti, GB = Gro baby, SWB = Swaddlebees... já ze začátku tyhle stránky četla tak, že na dalším panelu jsem měla otevřené stránky Brány, abych se vždycky podívala, o čem že to je řeč 😀

sussanah
15. lis 2010

@helulela ja taky 😀 😀

helulela
15. lis 2010

@sussanah 😀 😀

joohana
16. lis 2010

@jasekd No jo, ty budeš mít děti fakt brzo po sobě, to věřím že nejsi ještě fit po předchozím těhotenství! Už máš vymyšlený kočárek? Já furt dumám nad Phil+Ted´s , jen ho musím někde prohlídnout naživo.
Já si v tomhle těhotenství připadám strašně výkonná, nebývá mi špatně a jak kmitám kolem dvou starších tak není čas moc si břicha všímat, chodím doteď jednou týdně na zumbu a minulý víkend jsem byla na wellness víkendu se cvičením-hlavně kvůli úniku od dětí, poslední šance na další cca rok a půl. Nedala jsem všechno, to ne, ale dance aerobic, latino hot, plavání, chi-toning a zumbu jo 😀 .

joohana
16. lis 2010

@nika Fakt se to pozná? Já jsem teda případ-jsem líná na masáž, ale mám přirozeně pružnou hráz a rychle se hojím (hnusnýma keloidníma jizvama). Tak doufám že i potřetí z toho vyjdu bez poranění.
Tentokrát si napíšu porodní plán-nesahat, nechat být, maximálně něžně povzbuzovat 😀

jasekd
16. lis 2010

@betelgeuzz Ja vim, jen jsem chtela napsat i pohled trochu z druhe strany 😉 I kdyz jiny obor, ja vzdy navrhnu vsechna reseni, cenu, vyhody, nevyhody, narocnost postupu atd. a dam pacientovi vybrat. Pokud si myslim, ze jeho nazor jde proti memu a proti nejlepsimu reseni a on to presto chce, tak pokud to neni vylozene proti zdravi pacienta, je to treba jen reseni s kratsi zivotnosti, horsi estetikou apod, dam si to podepsat. Neco, co je primo proti memu nazoru, neudelam a doporucim jineho lekare. Jenze u me nejde o vteriny a minuty, ja je muzu poslat jinam, nechat je to rozmyslet atd 😉 Jinak kdyz ja rodila, byla jsem na monitoru minimalne, mohla jsem si chodit, sprcha, balon, WC, nechali me i pritlacovat, rodila jsem v polosede, ale ten nastrih byl (ale dite velike s velkou hlavou a ja uzka a museli si pospisit, nemam jim to za zle, ted bych to chtela zkusit bez, cekam holcicku, treba bude mensi a ja projeta jeste z minula). A treba vedle rodila pani, se kterou uz nebyla vubec rec, to byla jedna velka hysterie a rev,nepomahalo utesovat, pak uz i kricet, aby vubec byla schopna vnimat, no mazec. Nebudu ji soudit, kazdej porod je jinej a asi mela tezkej, ale spoluprace na nule...
@joohana No ty zas budes mit tri, to teda klobouk dolu. Ja mam koupeny z MMB nebo Aukra, kupoval manzel, JanePowertwin, ojetinu za 3 tisice 😉 Vejde se i do panelak. vytahu (byl teda asi o 20 cm zvetsen pri rekonstrukci), manipulace vypada slusne (zkouseno bez deti), lehce se sklada, je pomerne lehkej... P&T me zaujal velikosti (malosti) a skladnosti, vadi mi, ze to mimco je schovane v te kapse, pripada mi i dost blizko zeme, ale nazivo jsem nevidela. Na diskusi Deti brzo po sobe ho jedna holka ma a je moc spokojena a tyhle moje vyhrady prej jsou neopodstatnene, rozhodne pry dite nebylo u zeme v nejake spine apod. Mne jen vadi, ze to zadni dite je takove zastrcene. Co se tyka tehot., ja jsem typ, co blbe snasi tehotenstvi i poprve i blbe rodil. U obou deti mi bylo a je zle prakticky 2 trimestry se zvracenim atd, ale pracovala jsem naplno a ted mam Martinka, musim. Pak v cca v 7. mesici jsem i jezdila na bezkach a chodila na bazen, to uz se dalo. Ted bych se na nejake zumbe asi rozsypala.

Holky, co je nejsavejsi material, bambus? Furt resim to vycpavani...