Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
2. pro 2010

@sussanah No asi jak jedu hlavně je tak je to na nich znát-jsou i dost zašlé barevně, prostě jsou takové použité, no 😒

sussanah
2. pro 2010

@joohana no ale zas za tu cenu 😉 me prave ty M prijdou uz takove mene pouzitelne, stejnou sluzbu mi udelaly rucniky ikea 🙂

maly_prcek
2. pro 2010

@xovicka Já teda vv nerada... Ale je fakt, že savostí jsou cca jako 2čč... Mám vv doma šité (bamb.froté a zvrchu tričkovina) a to je o něčem jiném jak ty prkenoidní nepružící bavlněné, paráda, hodně je dáváme teď na doma. Měla jsem a testování i Anavy prefoldy a taky super. Do obyč bych nešla... Neumím si představit jet s nima vaječinu, páč kalhotkový sklad z nich moc nejde...

Ad kapsovky - a taky co za plínu lze zapnout ve stoje než kapsovku 🙂

sussanah
2. pro 2010

@maly_prcek my kalhotkovy sklad nedelali a vajecinu jsme prezili 😉 Pravda ale, ze ji maly mel jen 2m, kdyby to melo byt 6m, tak uz bych to asi taky resila jinak 😀

veselazu
2. pro 2010

@ivuska.h jejda doufám že jsou maminka i miminko vpořádku, že jim přejeme hodně zdravíčka a ať se brzo zotaví. Zrovna včera mi došel vzorníček látek se Sijemdetem a už se těším, až něco spíchnu. No vidím to na osušku pro malého, to bych mohla zvládnout. Já se divila, jak jsou ty látky tenké - já měla představu, že bambusové froté je něco jako ručník tlusté 😀 😀 a prd!
Ad plínky - do Vánoc mám utrum a pak zase něco přikůpím. Nějak se mi nedostává peněz před Vánocema 😅 . No zrovna včera jsem si říkala, jaká je to škoda, že mi moje výbavička z látkovek akorát vystačí na praní co 3 dny s rezervou a že opravdu fakt nic nepotřebuju?? 😀 No v současné době bych brala klidně celou výbavu z kapsovek, to je zvláštní že jsem před rokem nedovedla pochopit jejich smysl , hmm tak už vím 😉

mehlo
2. pro 2010

@veselazu bambusové froté je sice tenké, ale po několika vypráních super savec

veselazu
2. pro 2010

@mehlo no to právě čučím! malej ale šikovnej zřejmě 😀 Akorát na tu osušku teda nevím, myslíš že to oboustranné rači? A 1 vrstva?

mehlo
2. pro 2010

@veselazu no na osušku mě to nenapadlo používat. já to používala do plínek jako savou vrstvu, a nechceš si z toho udělat radši čtverce nebo vv? na tu osušku mi to nějak dneska už nemyslí.

permonik7
2. pro 2010

@joohana ty jo, to koukám, já používám vv Popo taky, nejdřív S a pak M a jsou v pohodě a to je teda taky nešetřím - peru na 60°C a suším v sušičce. Peru v Batoleti a dřív v Lovele. Fakt divný, těžko říct, čím to...

veselazu
3. pro 2010

@mehlo no ty vv mám v plánu taky. Na osušku mi to přijde dost tenké pravda

xovicka
3. pro 2010

Tak ještě jeden dotaz k těm vv... Nedaly by se ty různé velikosti obejít tak, že bych si pořídila jenom M? Ze začátku bych z toho dělala kalhotkový sklad a jakmile prcek vyroste, tak bych je dávala narovno? Nebude na novošovi vypadat to M moc divně?

ivuska.h
3. pro 2010

@veselazu Já z toho osušku mám, saje to dobře akorát je to trochu nešikovné na manipulaci, jak je to tenké.

ivuska.h
3. pro 2010

@xovicka Ano, takhle to i na webu doporučuji, u těch mých orčitě vystačí na celé plenkování vel. M. Pro novorozence se vršek plínky v kalhotkovém skladu zahne, tím se to celé sníží.

reruna
3. pro 2010

taky mám vv popolini Mka, ale kalhotkový sklad mi z nich nikdy nešel, dáváme je narovno, ale nijak oblíbené teda u nás nejsou, po vyprání bez vyžehlení jsou tvrdé...

chaarleene
3. pro 2010

@ivuska.h Mko na celé plenkování - tím myslíš i na kalhotkový sklad? teď právě řeším, že nějaké vv pořídím nebo zkusím ušít, měla jsem jednu popolinku na vyzkoušení, ta byla fajn, ale kalhotkový sklad mi z ní brzo nešel - máme doma cvalíka 😀 ale ty tvoje jsou pružné, že?

betelgeuzz
3. pro 2010

Já mám vv 6 ks, od kikko a popolini a používám je dost často. Dřív jsem jimi dovycpávala novosklad a teď kalhotovky. Jsou právě tenší, než složená čč a nezůstane po nich vzorek na zadku, jako po ikea ručnících. 🙂 Na kalhotkový sklad jsem je nikdy nedávala. Jako prefold asi nasaje víc, ale zase za cenu jednoho prefoldu si koupím několik vv.

slunicko76
3. pro 2010

tak mne zatim vv nijak neoslovily! čč pro nas udelaji stejnou sluzbu a lip nam uschnou.

joohana
3. pro 2010

@maly_prcek Holky, jaké kapsovky byste doporučily -patentkové, střihem velkorysé pro mé buclaté děti? Na ven máme BBH magic, ale je fakt že to savé jádro mě v nich spíš obtěžuje, stejně saje málo a musím ji pořádně vycpat. Nezkoušely jste některá ho vypárat? Nechci si zničit plíny, ale celkem by se mi to líbilo bez něj 😝

joohana
3. pro 2010

@permonik7 Já taky peru na 60 a v Qualtu, takže v bleděmodrém totéž. Tak nevím čím to je.

joohana
3. pro 2010

@xovicka Jj, taky to tak mám v plánu, kupuju jen vel. M. 😉

xovicka
3. pro 2010

Pokud jde o dovycpávání, tak na to mám nějaké bambusové vkládačky, jde mi opravdu o kalhotkový sklad a u většího dítěte pak o plínku složenou na obdelník ve svrchňácích. Docela se mi líbil ten obrázek dítěte ve vv na ivuščiných stránkách.

ivuska.h
3. pro 2010

@chaarleene Kalhotkový sklad z Mka ti vydrží cca do 10 kg a pak už se stejně víc vyplatí plínka narovno do svrchňáků, teda podle mě.

ivuska.h
3. pro 2010

@chaarleene A ano, jsou pružné a to právě dělá ten rozdíl.

ivuska.h
3. pro 2010

@joohana Mommys Touch jsou dost velké a taky Fuzzi Bunz. U obojího jsou dvě řady patentků, takže utáhneš zvlášť pas a stehýnko.

ivuska.h
3. pro 2010

@joohana Jo a to savé jádro u BBH Magic můžeš odpárat, akorát to jádro si pak budeš muset zas obšít, protože ty vrstvy drží pohromadě právě tím přišitím k plínce.

kesurka
3. pro 2010

ahojda 🙂 jak poznáte u HD přední stranu? 🙂

meleri
3. pro 2010

holky chtěla jsem se zeptat, když jste používaly látkovky u novorozenců, dalo se to s klasickými čtvercovými plenami nebo to protékalo?

schnek
3. pro 2010

@meleri já jedu doma v rovných - nejdřív novosklady a když jsme líp zajeli BKM, tak už dávám rovně, málokdy se pokadí 😉

ivuska.h
3. pro 2010

@meleri Kadění moc neprotéká, ale mým dětem to nestačilo savostí.

lendaw
3. pro 2010

@meleri já používám čč novosklad z 90% a zatím mi to proteklo 3x kolem nožiček (vaječina) a to vždycky jen proto, že jśem málo utáhla. Ale to co proteklo chytily svrchňáčky 😉