Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
22. pro 2010

Ahojky 🙂
tak u nás taky koupe a po koupání oblíká taťka 😉 pleny mu tam dycky připravím takže je jen nainstaluje na prcka 😀 když jsme měli čč tak v poho zvládnul i novosklad 😉
@andelka těžký v 7 kg? 😕 Honzíno má 12 a půl a věčně do tahám 😀 😀

jasekd
22. pro 2010

@katka82 No mne treba to dite prislo tezky porad 😀 Nejdriv s nim clovek tak neumi, taky sebou strasne hazel, jak ho bolelo brisko apod, pak byl chvili v pohode a ted jak jsem tehotna, tak mi zas prijde tezkej, ma cca 8,5 kg. A celkove ty vetsi deti mi pripadaj lepsi, protoze uz se clovek nemusi bat je nejak popadnout, nemusi se drzet hlavicka, to byla nejhorsi krec, jak se furt pral a hazel a musela se mu hlidat hlava. Takze ja jsem taky rada, ze koupe manzel, mam problem se k vane ohnout. A musim myslet i na mimino v brise aspon v tomhle, jinak kdyby mi nebylo furt blbe, clovek si ani nestiha uvedomit s tim prcek, ze ceka druhy 🙂

andelka
22. pro 2010

@katka82 no jo,. když byla možnost nechat to na tatínka, tak proč bych ho tahala já, nanosím se ho přes den dost 😉

slunicko76
22. pro 2010

@andelka taky se necham inspirovat-hned dneska! 😉
@helulela 😀
my to mame u dr.tak, ze v cekarne svlecu jen tak,aby nam nebylo vedro(kombineza, boty...) a zbytek( body, dupacky,plinka), to slikame az u dr. s sebou si taky beru 1čč-sestricka chce bud podlozku nebo tu čč na vazeni.

slunicko76
22. pro 2010

@andelka s kolik ted D.vazi?

katka82
22. pro 2010

@andelka 😀 😀 tak to jo jak je možnost to přesunout na taťku tak proč toho nevyužít 😉 😀 😀
@jasekd to je jasné když čekáš druhého prcka tak o tom žádná 😉 mě se ten náš valibuk taky zdá těžkej furt 😉 😀 a že je to o 100% lepší když chodí to je svatá pravda 😉 si pamatuju jak jsem ho dobře 9-10-ti kilovýho táhla ještě v autosedačce 🙄 uff to byli galeje 😀 jinak jj hodě maminek říká že to druhé těhu ani nemají čas moc vnímat 😉 se nedivím páč to fakt se starším špuntem nejde 🙂
@slunicko76 to je jasné jen nech taťku ať plavčí spolu 😉 🙂

jasekd
22. pro 2010

@katka82 Ta sedacka je dost tezka i sama o sobe, nevim, proc jsem si myslela, ze je lehka 😅 Mne se celkem dobre nosi Martinek i ted, i kdyz jeste sam nesedi, natoz aby chodil, ale uz to neni to male miminko, da se ruzne popadnout, prehodit na ruce...

sussanah
22. pro 2010

@jasekd no to jo, atb to je jina kapitola. Ja to delala tak, ze jsem vzdycky pripravila na postel vedle plinky a nocniho overalu i kapky (vitaminy) a prasky za zoubky, takze mm nezapomnel. Ale kdyby nahodou zapomnel to, tak z toho se fakt nestrili, atb je trochu jine kafe

katka82
22. pro 2010

@jasekd no a to jsme ještě vybírali jednu z těch nejlehčích 😉 😀 😀

andelka
22. pro 2010

@slunicko76 nevím přesně, vážil se v 6měs a bude až v 8m, ale tipuju něco kolem 8,5 kg.
V autosedačce ho nenosím vůbec, to vždycky muž.
@katka82 no samozřejmě, vždyť by se jinak skoro neviděli, ráno se nevidí vůbec, domů m chodí kolem 17.30, v 19h koupeme a pak kojím a uspávám. Tak ať mají aspoň nějakou společnou aktivitu, kluci. 🙂

katka82
22. pro 2010

@andelka no tak to je stejné jako u nás 😉 taky chodí kolem páté-šesté 😉
no já ho v autosedajdě táhla většinou k Dr. 😉 to s námi byl taťka jeh párkrát ze začátku a pak už se nemohl pracovně uvolnit 😒 😉

andelka
22. pro 2010

@katka82 tak my jezdíme k Dr kočárkem, tatínek tam byl s náma jen jednou, poprvé, jinak taky nemůže kvůli práci 😒

ivuska.h
22. pro 2010

@sussanah Prášky na zoubky?

joohana
22. pro 2010

Tak u nás chlap přebaluje v pohodě, ale je fakt že i když vedem jen vv popolini, vv Anavy a BBH magic a k tomu pár BH nudlí a prefoldů, můj muž z toho dokáže vytvořit věci 😀 . Spíš teda neodhadne savost a na tříhodinovou procházku dá malé jen bavlněnou vv, takže skončí komplet promočená a na BBH navlíkne ještě vlňáky...
Nedovedu si představit jak bychom fungovali, kdybych měla víc typů plín a nějaké hezké barevné kalhotkové a nějaké AIO 😀

veselazu
22. pro 2010

poslušně hlásím, že u nás taťka taky přebaluje. Na začátku jsem mu vysvětlila, jak funguje snapka, teď už jen dává 2 libovolné vkladačky do svrchňáků, takže to snad zvládne každý ne? Náš táta chodí taky domů pozdě - v 6 až 7 večer, takže když přijde hned mu malého vrazím a musí se starat, já už jsem grogy! Prcek má zrovna období že se ode mně nehne na víc než metr, takže cokoliv dělám mi asistuje."pomáhá" mi uklízet v kuchyni, koupelně, třídit prádlo do pračky, uklízí ve špajzu... no takže všechno trvá 2x tolik 😀 😀 ale je to zlatíčko, když jde spát 😀 😀
Taky hlásím, že u nás konečně skončilo období "kadím co 2 hodiny " a zase máme plíny jen mokré!!! hip hip hurááá jen aby to vydrželo. 😎 😎 😎

joohana
23. pro 2010

@veselazu A váš malej ještě v 7 večer funguje? Naše malá chodí v tu dobu spát, to už je v pohodě, vanu jí dávám ráda, je to naše rybka, cachtá se moc ráda.

Krize je někdy dopoledne když na mě visí-poslední dobou chce hrozně mazlit a pořád kvůli všemu řve, jsem z toho dost utahaná. Holt děti cítí blížící se změnu nejlíp. Když je s malou manžel, je naprosto v pohodě, jakmile vlezu do místnosti já okamžitě je kvůli nějaké blbosti hysterická scéna a já ji musím nosit.

veselazu
23. pro 2010

@joohana prcek chodí spát tak mezi půl 8 a 8. Včera byl do 8 čilý jak rybka, ale já už ne tak, tak jsem ho lifrovala do postýlky. No čachtá se taky rád, chodíme 3 měsíce do plavání a to ho moc baví, ne už tak mně když čabrá vodu z konvičky po zemi atd.
U nás to je tak, že se buď vyspí dobře a je samý úsměv a nebo blbě a to je pak radost, jen řve a šplhá po mně... no to se pak nedá nic udělat 😠 jen ho dát za chvilku zase spát.

ivuska.h
23. pro 2010

Hm, tak Klárka chodí spát mezi devátou a desátou, dřív není naděje, že by usnula a dost často si v posteli hraje (nebo ječí 😀 ) až do jedenácti. Vstává kolem 8., ale někdy i v 7. Po obědě usne tak v půlce případů. Ondra usíná v 8 celkem spolehlivě. Vždycky mě rozesměje, když po večerníčku říkají, že už je čas jít spát 😀

michelle1
23. pro 2010

Prosím o radu, jaké separační plenky se vám osvědčili na tužší stolici? Nejspíš asi viskozu že, ale jakou značku? 🙂 Díky za tipy

jasekd
23. pro 2010

Nas Martinek nekdy funguje jeste v 21, 30 😅 Ale zase ted dyl vstava, mezi 7 a 8. Predevcirem blbe usinal, v noci bulel, krmili jsme, nekolikrat jsem k nemu vstavala, rano zase hore uz od 6,30, zato na dnesek... Sel teda spat az ve 21,30, ale vzbudil se az v 8,30 🙂 Jenze me zas budi manzel, od 6,30 mu tam jeci budik a on ho porad zamackava a spi dal, takze co pet minut ten budik rve 😠 Dneska uz kvuli tomu byla hadka, protoze co si M. posunul spani a postesti se mi treba do 8 lezet, tak zas chodim spat az kolem pulnoci, abych vsechno stihala, no a pak stejne vstavam. Pripadala jsem si jak blazen, dite mi spinka a ja tady rano strasim, zehlim a meju nadobi 😅
@michelle1 Ja mam jen flisove a jine jsem nezkousela,jsem spokojena...

andelka
23. pro 2010

@michelle1 záleží jak osvědčily, hlavně že to zachytí. 😅 Já používám pořád celulozové Popoliny, mám ještě roli z dob vaječiny, tak to používám dál. Až doberu, nastříhám Irmu a uvidím jak to bude malej snášet.

maly_prcek
23. pro 2010

@jasekd Uchylku se zamačkáváním budíku má můj muž taky... Grr... 😠 😠 😠 Vzbudí to všechny krom něho. Dneska byl nějaký dobrý den, D. spal taky dlouho, všichni jsme zaspali. 🙂

maly_prcek
23. pro 2010

@michelle1 My už teďka separačky nedáváme, když měl průjem, jela jsem nastříhanou Irmu...

maly_prcek
23. pro 2010

@veselazu @joohana a další 🙂 Máme to jak Zu, taky můj chodí 18-19h a jak přijde hned má D. 🙂 Nakrmí se, pohrajou si lehce, okoupou a kolem té půl osmé-osmé jde na kutě. Dáme mu spolu dobrou noc a můj má "stráž", páč já jdu chystat většinou jídlo, pokud nejíme s Davim.
@ivuska.h Ty nevíš, že v TV lžou? 😀 😀 Celý štáb se ještě celé zprávy směje, jak to rodičům nandali 🙂

jasekd
23. pro 2010

Ten Vecernicek me taky pobavi vzdycky, kdyz to slysim. U nas by sli spat mili rodice, ale nase mile dite v tuto hodinu ani nahodou 😀 V pul 8 se jde koupat a pak se to ruzni podle unavy, ale driv jak v pul9 se ho nezbavime. Ono je tospis pro starsi deti, jsem si vzdycky rikala, jak je mama trapna, ze musime chodit spat brzo, a uz ji chapu, chtela mit vecer klid, takze taky budu trapna 😉

deniskakubicek
23. pro 2010

Ahoj holky, potrebuju od vas radu ohledne vlnacku... hodne se doporucuji Disana, ja bych chtela ty barevne, ale cetla jsem i negativni ohlasy, ze po vyprani barvi a srazeji se...je to pravda?? Dekuji Denca

duzame
24. pro 2010

Všem přeji veselé Vánoce!!!!! 🙂

betelgeuzz
24. pro 2010

@deniskakubicek Disaní vlňáčky nemám, mám zkušenost akorát s Anavy, merinostar a doma pletenýma.

Taky přeji všem krásné Vánoce.

maly_prcek
24. pro 2010

@deniskakubicek Já jsem měla Disany, tm. modré a nebarvily, ani při praní, nikdy... Zežmolkovatí a srazí se (cca o číslo), nedrží v nich čč narovno, ale jsou to super držáky a za ty prachy službu udělají... Měli jsme je na noc. Pak jsem ale koupila BI shorties a k Disanám bych se už nevrátila 😉

maly_prcek
24. pro 2010

Krásné Vánoce všem! 🙂 🙂 🙂 A rozzářené dětské oči 😵