Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
9. únor 2011

@karmenta tak na cc urcite snappka adokud semimco nehybe, je to idealni! Kdyz je Esterka ted tak trosku hyperaktivni,tak jsem teda zase rada za patentky!🙂 nainstalovat snapku, to snad jen pod diazepamem!🙂)

jasekd
9. únor 2011

@slunicko76 Diazepam pro tebe na zklidneni nebo pro dite ? 😀 😀 😀 Nase dite jak je pohybove pozadu, tak zatim snapka plne vyhovuje, mam to v ruce, jde to rychle.

slunicko76
9. únor 2011

@jasekd myslim, zepro obe!🙂)prvni diteti a kdyz to nepomuze, tak promne!🙂

slunicko76
9. únor 2011

@jasekd týýýý jo, teprve ted jsem si vsimla, ze uz tenporod mas za par, co?jak to zvladas?

jasekd
9. únor 2011

@slunicko76 No tak prrr, jeste mam cele dva mesice, doufam 😀 Zvladam fyzicky cim dal hur, psychicky stridave, kdyby se aspon vyjasnila ta situace s porodnici, byla bych klidnejsi. nejak se mi nechce obvolavat porodnice a zebrat, kde me vemou, a predstava jizdy z JBC do Jilemnice napriklad (nejsi ty z Jilemnice?) pres Brod a Semily a ja nevim kam, me desi. Martinek je stale pecicka, neleze , nesedi, jen se plazi a vzteka nebo cumi, je moc narocne ho zabavit, navic ho stale musim zvedat na krkani (nechci ho trapit, kdyz nesedi a ma ten GER), takze rajtuje po brise. Uz jen si k nemu sednout nebo lehnout na zem a bavit ho je narocne, pak mi vola mama a divi se, co delam, ze tak funim, mysli, ze jsme venku a lezeme do kopce a ja se jen zvedla pro telefon 😀 Ale jinak to porad jeste jde. Hodne jsme ted venku, sice pak boli bricho, ale aspon trochu drzim kondici.

joohana
9. únor 2011

@jasekd Holka, nemáš to lehký, s takovým prtětem...Aňule aspoň už sama chodí, nají se, mluví ve větách (kterým sice rozumím jen já, ale rozumím). Jsem ale ráda že jsme se rozhodli koupit dvojkočár, protože procházku bez kočárku pro ni si nedovedu představit. Jednak je střela a utíká a má z toho srandu, takže já celá zelená letím za ní, aby mi nevběhla na silnici, jednak si za 300m vzpomene že ji bolej nožičky a chce nosit-takže jsem ji naučila že to ne, ale jde do kočárku.
Ale jinak je sladká, ví, že máma má v bříšku "miminto" a dává mu pusinky a mazlí ho 😀 . Snad jí to vydrží i až bude prtě na světě 😅 .
Jen teď řeším co dám miminku na začátek na prcku, nakoupila jsem u Ivušky super bambusový vv-a nosí je Annie, která absolutně nejeví snahu se odplenit. Takže mám tu sice bavlněné vv, ale jsou to Mka, moc veliké a na Annie už savostí nestačí ani omylem. Nejspíš koupím pár Kikko Lux, ale nevím kolik-nechci jich zas kupovat moc, někdy se to moje děcko odplínkovat musí 😕

joohana
9. únor 2011

@jasekd Jo a jinak si říkám, že na porod budu hezky vytrénovaná, časté nošení 13,5kg holčiny, dvakrát denně procházka terénem tlače kočár...

baca
9. únor 2011

@joohana tak vy máte dvojkočár?My jsem ho nepořizovali. Jsem zvědavá, jak to pujde.

Naše Bára poseldní dobou notně navštěvuje nočník. Má za den tak dvě počurané čč, většinou to pustí vneku přes poledne. Jsem zvědavá, jak s ní hne mimino. U nás se zatím nic neděje, a to už mám po termínu ☹

blka
10. únor 2011

@jasekd Máš to teď náročné, co? A taky bych řekla, že je Martínek v nejnáročnějším období. Taky jsme to tak měli. Mareček se sice plazil, ale bylo mu to málo. Už chtěl dělat víc a nešlo mu to, tak to bylo náročné. Až začal chodit, tak se to spravilo.

slunicko76
10. únor 2011

@jasekd jj, jsem zamestnanec v Det.odd. v Jilemnici!🙂 JInak jsem ze Semil!No, z Jablonce je to teda fakt kousek. Ja jsem ted trosku mimo. Je tam problem s temi doktory, co odchazeji? U nas (JIlemnice) neodchazi nikdo,koukala jsem, ze vcera vyslo prohlaseni, ze porodnice v Turnove se budetotal zavirat(se nedivim), do Vrchlabi, tam bych teda nejela ani v posledni chvilicce(to radeji porodim doma nez tam), no a v Jicine to asited bude podobne! Je to teda fakt hrozny, jak se to ted aktualne cloveka netyka, tak jsem si tu nejistotu budoucich maminek ani nejak neuvedomila!Tak se drz a at to v Jabl.dobre dopadne!
@joohana jejda, to leti, jste na tom skoro stejne.

jasekd
10. únor 2011

@baca Drzim palce, at uz to mate brzo zdarne za sebou, ty konce jsou hrozne...
@slunicko76 Prave ze v Jilemnici nikdo, a v JBC cele ORL, pediatrie a gyn.por. krome primaru. Pokud se zavre JBC, maji jako alternativu Lipu (ktere taky hrozi zavreni 😀 ), Jilemnici, Bolku a snad LBC,. ale ten praskne ve svech, uz ted JBC a LBC nahrazujou Frydlant, ted jeste ten Turnov... Proc ne Vrchlabi? Moc alternativni? Ty nazory jsou ruzne, nekdo tam jede z Prahy, blazen, nekdo ani za nic, ja o tom neuvazovala, na me je to uz daleko, i kdyz ti ta Jilemnice je mimo, cesta jak do pekla. My jednou jeli od nas z JBC na kole do Dvora Kralove - 100 km, prave pres Brod, Semily, Lomnici a dal, a kolem vas je to nejhorsi, sama zatacka a kopce, mne je normalne v brodskejch zatackach v aute blbe a jeste u toho rodit 😝 😀
@joohana Taky uz mame koupenej dvojkocar, a ted jsem faktrada, protoze Martinek jeste dlouho nebude tapat ani naznakem a na noseni ja zas tak moc nejsem, i kdyz jsem o tom uvazovala, na prechodnou dobu. Mam Manducu, satek neovladam, lezi v supliku.
@blka Narocne ano, ale obe jsme v poradku a to je hlavni. Uz bych to chtela mit za sebou a pak si zas rikam, ze uz tehotna nikdy na 90% nebudu a je to krasny, i kdyz moje tehotenstvi stojej celkem za prd, tak ten pocit je hezkej a mela bych si to jeste chvili uzit 🙂

mehlo
10. únor 2011

@jasekd tak to bych nechtěla zažít- nevědět, kde budu rodit.

jasekd
10. únor 2011

@mehlo No asopn ze to mam snad az na duben, prece jen uz bude situace jasnejsi, nez na zacatku brezna. Je to druhy porod a druhy dite, v tomhle je to lepsi, clovek prece jen vi, do ceho jde, ale zas to muze bejt rychlejsi a proto se mi nechce harcovat se nekde po horach.

slunicko76
10. únor 2011

@jasekd no, alternativni taky,ale je to tam fakt nemozny. Jsou to kolegyne a nektery dr.tam od nas jezdi vypomahat, tak vim, jaky to tam je. Sestry slouzi 24hodinovky,dr.obcas volaji k porodu od nas. Minuly ctvrtek jsem byla na sedanku s kolegynema a jedna je tehotna a byla tam na cumandu. Kdyz se zeptaly na inkubator, tak jim pry rekla, ze joo, ten tu nekde mame apod. Jinak si myslim, ze podruhe uz si to opravdu hodne zenskych rozmysli tam rodit. Protoze takovych typnu 60 az70 % druhorodicek uz pak rodi v por.v JIlemnici. No a co vypravi maminky, tak si myslim, ze uz je fakt lepsi rodit doma nez tam. Ale dr. Dryml je machr na reklamu a dokaze fakt zblbnout dost lidi. Pred casem sem chtela jet moje kamoska az z Ivancic!jsem ji to rozmluvila!
Oni tady ty rodicky treba 14dni cekaj na penzionu, nez zacnou rodit. Na to bych se fakt vyprdla.

slunicko76
10. únor 2011

@jasekd uplne ti rozumim. ten muj roman, to fakt nebyl zadna reklama!🙂))
jen zkusenost.

maly_prcek
10. únor 2011

@karmenta Tak co se začal D. víc hýbat , tak snapka ani omylem... A taky mně štvalo, že třeba v létě nejdou ty plínky dát bez svrchňáků... A párkrát se nám taky rozepla a pak ho lehce poškrábla... 😒

betelgeuzz
10. únor 2011

@slunicko76 no vidíš a já bych do Vrchlabí klidně jela, nemít to tak daleko. inkubátor nepovažuji k porodu za tak důležitý, jako správný přístup při porodu. A ten ve Vrchlabí mají. Není to o reklamě, ale o zkušenostech rodiček. Znám jich spoustu, co tam jely i podruhé, případně byly s přirozeným porodem tak spokojené, že příště si už troufly doma.

slunicko76
10. únor 2011

@betelgeuzz to je fakt vec nazoru! Ja tam parkrat byla a myslim si o tom fakt svoje! podle mne proste lepsi doma nez tam! to je moje zkusenost!

slunicko76
10. únor 2011

@betelgeuzz ale urcite to muze byt docela dulezita informace pro nektere zeny, jestli maji inkubator. A neprijde mi zrovna OK, kdyz ti reknou neco v tom smyslu: Jo, nekde se na nej prasi,ani nevim kde! ( to neni doslovne). Ale jak pisu, tohle je fakt vec nazoru. Pro mne je hlavne dulezite, aby se mi narodilo zdrave dite a kdyby se neco delo, tak aby se tam o nej dovedl postarat kvalifikovany odpocaty personal! Coz tam proste nevidim. A kdyz pri potizich volaji doktora z 10km vzdalene nemocnice! nevim, to mi fakt neprijde Ok! Tomu se pak nemusi rikat porodnice,ale treba porodni dum nebo tak.

betelgeuzz
10. únor 2011

@slunicko76 pro mě je taky důležíté, aby se mi narodilo zdravé dítě, ale to právě hodně záleží na vedení porodu. I v super nemocnici ti můžou tak "pomáhat", že nakonec ten inkubátor potřebuješ. 😒

slunicko76
10. únor 2011

@betelgeuzz do takovehle diskuze jsem se teda fakt zaplest nechtela!🙂
ja si proste nemyslim, ze ten pristup je tam takovy jaky ty si predstavujes! ani nemuze byt, protoze je to nemozne, pri jejich personalnim obsazeni. taky jsem slysela hodne zenskejch mluvit o tom, jak to tam chodi,. a 80 procent z nich melo negativni hodnoceni.

holky, ja na ty matersky normalne uplne zblbla!A to je E. teprve 9mesicu! Ja dnes na poste posilala Evlyn ty prasule a normalne jsem nedokazala spocitat kolik je 2krat 289plus 35! mne snad z tech plin odumrely mozkovy bunky! 😀 no a samo, ze jsem to poslala spatne!🙂

betelgeuzz
10. únor 2011

@slunicko76 vzhledem k tomu, že spousta žen má k porodu přístup stylem: Hlavně mi něco píchněte a urychlete to, tak pak se nedivím, že jsou ve Vrchlabí nespokojené. Kdo ale chce přirozený porod, tak Vrchlabí je právě ideální. Já znám právě ty, co tam spokojené byly. Proto mi vadí, že takhle hodnotíš porodnici, aniž sama máš zkušenost a nepíšeš o ničem konkrétním. protože to, co vadí tobě, považuje někdo za ideální.

andelka
10. únor 2011

@slunicko76 já jsem to musela spočítat na mobilu v kalkulačce 😅 akorát jsem to ještě neposlala, protože si nejsem jistá jestli je to všechno, nemělo by tam být ještě poštovné od ní k nám? 😕

slunicko76
10. únor 2011

@andelka na to jsem se ted prave ptala a cekam na odpoved! ja jsem s kamoskou domluvena, ze byćh to treba vyzvedla osobne. Muzu nekomu z okoli jeste taky vzit!!

@betelgeuzz jsme na tom asi stejne, taky jsi tam nebyla. Ja o te nemocnici mluvila urcite s vic jak 200 zenami. Nekolikrat jsem ta i SLUZEBNE byla,tak trosku vim, jaky to tam je.
A urcite nemam pristup k porodu: Neco mi pichnete a at je to uz venku!!!!

dlabinecka
10. únor 2011

@betelgeuzz
@slunicko76 tak tohle mi nedá se nezapojit. Dámy, já JSEM Z VRCHLABÍ: A rodit tam?? NIDKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Měla jsem komplikovaný porod. Hláška hlavně mi něco píchněte, at je to za mnou??? jste normální? předpokládám, že váš porod byl zcela bez komplikací, že? Ono, když někdo rodí třeba dva dny, tak ten epidurál nění tak uplně od věci, že? Moje sestra tam nuceně rodila, a bylo to teda dost drsný!!! No, nešla bych tam, ani kdyby mi platili!!!!

dlabinecka
10. únor 2011

@slunicko76 Tvoje příspěvky jsou naprosto trefné 😉 Koukám, že jsi ze Semil. V říjnu budu asi rodit u vás 😅 ve Vrchlabí to s tou přírodou opravdu přehánějí. Kdyby bylo pojejich, tak jsem já i moje sestra stále bezdětné. kamarádku nechali přenášet přes dva týdny. Holčička jí zemřela, a musela porodit mrtvé děťátko. Ale ano, bylo to přirozené a bez tlumících léků!!! Jak na tom asi ta moje kamarádka je psychicky, co myslíte? Ano, skončila u psychiatra...

dlabinecka
10. únor 2011

@slunicko76 Jé, tak koukám, že pracuješ v Jilemnici? Kde? (to je tak, když si nepřečtu všechno, že? )

andelka
10. únor 2011

@slunicko76 já jí psala už dřív, zatím nic, prosím tě, až tobě odboví, dej mi echo co a jak, možná v tom množství to přehlídla 🙂
Jinak já jsem rodila v normální nemocnici, trošku víc přirozenosti a alternativy bych snesla, no příště se pokusím si něco "vydupat", něco co je nezabije, ale pomůže. 🙂 Je fakt, že porodní plán jsem neměla, co chci a nechci jsem stihal sem tam říct během porodu, ale když už tlačíte, v hodině H, tak vám je cellkem putna co dělají. Dostala jsem oxytocin na rychlejší porod placenty, to bych řekla že nemuselo být, že to jde přirozeně na ni počkat..a podobné "detaily".

slunicko76
10. únor 2011

@dlabinecka prave, ze vim o cem to tam je! Detske oddeleni-stanice kojencu, obcas i novorozenci!

dlabinecka
10. únor 2011

@slunicko76 fakt? tak to jsme se možná viděly, ne? 🙂 V jilemnici jsem natrefila na blbou doktorku, bohužel. teda pro mě byla blbá, ale do Vrchlabí bych teda nešla ani náhodou. I kdy jsme se asi neviděly, ty uř jsi byla pár dní po porodu. Ale v Jilemnici byl bezvadný personál. Hlavně PA Bezstarostová(?) Nejlepší ženská jakou znám 😀