Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

verczu
11. dub 2011

Ahoj maminy, byla byste některá ochotná kouknout na mojí látkovou výbavu na novoška a říci jestli mi to bude stačit? Mám pořád tendenci nakupovat, bojim se, že mu plenky budou velké, tudíž je nebudu moci použít a co pak? Když by se našel někdo ochotný, pošlu seznam. Díky

betelgeuzz
11. dub 2011

@verczu hoď to sem https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... tam ti to rády zkritizujem 😀

verczu
11. dub 2011

@betelgeuzz tak, je to tam, díky

betelgeuzz
12. dub 2011

@verczu já ty prefoldy od BI mám, jsou dobře savé, používala jsem je jako vkládačku na noc a používám dodnes. S prefoldama anavy zkušenost nemám. Ale jak píše sussanah, že prefold je to samé co vv, tak pozor na to. Třeba vv od kikko a popoliny jsou jenom bavlněné, takže ta savost je úplně někde jinde.
@aemmi já jsem vlňáčky používala, až přestala malá tak moc kakat a v noci nekadila vůbec, tak jsem je dávala na noc. Jsem si říkala, že když už je v plence tak dlouho, tak ať je to aspoň prodyšný.
Já jsem měla na malou AIO BG v S a seděly dobře. Asi od 5 kg se dají použít i IB vel M. Jako vkládačku můžeš použít skoro cokoliv, i vv i naskládanou čč. Novosklad jsem dávala v podstatě pořád, i na noc. A 2 h vycházku vydrží. Prcek většinou čurá po kojení, takže když ho po tom přebalíš, tak to vydrží do dalšího kojení.

zuzkkkaaa
12. dub 2011

@verczu Verčo teeeeda ty toho máš, já jsem začala před týdnem a mám jenom pár čtvercovek a nějaký svrchňáky 😅 😅 no stydět bych se měla 😀 😀

Holky pls potřebuju poradit, používám výhradně čč nebo ručníčky z ikea a vkládačky buď irma nebo normál a svrchnáčky thirsties duo. Ale koupila jsem si i tyto plenečky, pač se mi líbili a teď se nějak nemám k tomu je použít: Je mi jich líto. 😅
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=39645819
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=41561671
To do nich jako také můžu dát čtvercovku a nepromoknou??? nebo ještě na ně hodit svrchňáčky??

terezita
12. dub 2011

@zuzkkkaaa ty flisacky jsou svrchni kalhotky, do tech musis neco dat.. bud tu cc nebo kalhotovou plinku. a ty jednovelikostni zase potrebuji svrchnacky. moc hezke jsi vybrala! 😵 v lete muzes malou nechat v tech jednovelikostnich litat i bez svrchnacku, aby byly videt ty obrazky 😉

zuzkkkaaa
12. dub 2011

@terezita jeee díky a myslíš že ty anavy se hodí třeba na delší cesty a nebo na noc?? jako asi vydrží déle než čč že? 😅 Jasana v létě ji nechám jen v tom 😵 😵

terezita
12. dub 2011

@zuzkkkaaa vydrzi rozhodne o dost vic nez cc 😅 ma tam jeste 2 vkladaci plinky, ktere tu savost zvysuji. na noc musis ozkouset, ze zacatku urco vydrzi. ja mela anavy bambusovou, zkousela jsem davat na noc, ale u nas byla hnedle durch.. my ji pouzivali jen na den..

helulela
12. dub 2011

@zuzkkkaaa to první je plenka, na ni potřebuješ svrchňáčky, je suprová, saje hodně, dřív nám stačila s přehledem na tři hodiny, teď dávám radši na míň. Super třeba na vycházku, někdo dává i na noc, to je potřeba ozkoušet, jestli bude Evičce stačit
druhé jsou flísové svrchní kalhotky, ty dávám já osobně na noc, ale dá se i přes den na novoška nebo když už dítě chodí a přebalíš včas než provlhnou

sussanah
12. dub 2011

aemmi @sussanah tak jsem to právě myslela, že ty libštátský by byly na ty věci okolo. To jsem ráda, že chválíš ty Baby Lucy vkládačky, i nad těmi kikko jsme uvažovala, ale ted jsem je zase dlouho nikde neviděla. A ty Anavy jsou maličký, to máš pravdu. Takže ještě přidám pár dotazů: Ty jednovelikostní Anavy opravdu sedí i dětem od narození? Kolik kusů vkládaček je asi třeba? Jako vkládačky se dají využít i plenky vv? A co ty vlňáčky, má cenu ej na novorozence pořizovat? AIO a kapsovky zatím asi moc pořizovat nebudu, ale přece jen, jsou nějaký osvědčený, který sedí novorozenci? A co v noci, je dobrý taky dávat novosklad? A na ven, vydrží novosklad třeba na 2 fodinovou vycházku? Když mi jiný kdokoliv odpoví budu moc ráda.

@aemmi jednovelikostni anavy od narozeni to nevim, my je meli az na starsi ditko, ale treba za sebe muzu rict, ze kalhotovky jsem zpocatku vubec nepouzivala, prislo mi to hned rpocurane a dlouho to schlo. Uzivala jsem jen vv a vkladacky, ted jeste pridat novosklad z cc. vv se urcite pouzivaji jako vkladacky, ty S popolini jsem pouzivala jako vkladacky dobre do 9m. Vlnacky jsem nikdy nepouzivala, to musi poradit jine. NA noc a na vychazku bych dala novosklad s vkladacky, treba napr tu vv nebo BL bmb. Sama uvidis, jak ti bude ditko casto curat, nektere fakt curaji hned po kojo a pak treba hodinu nic, takze na vychazku vydrzi samostatna cc, ale nektere po kojo hned usnou a pak hodi poradnou davku po probuzeni. To uz si potom vychytas, je dobre mit ruzne varianty a behem tydne uvidis, co vam staci na den, na spani, na vychazku nebo na noc. Jinak na noc jsme my davali vv popolini + kikko bmb a vydrzelo celou noc, sice to bylo prodojene, ale drzelo (maly spal celou noc, prebalovala jsem az po cca 8h).

dagmarkaaa
12. dub 2011

@zuzkkkaaa já tu Anavy bambusku dávám na noc v kombinaci s vlňáčkama a v pohodě těch 12h vydrží.

Jinak jsem si poslední dobou velice oblíbila Bum Genius kapsovky, jsou měkkoučké, neotlačí, tak dokupuju další - čekám na 2 na patentky tak jsem zvědavá. Dávám i na noc když přidám extra bambusovou vkladačku a vydržely zatím pokaždé 😉 , jsem se i divila...

helulela
12. dub 2011

@aemmi pokud čekáš průměrné miminko, tak Anavy by mu od narození sedět měly. Iva tu psala, že od 3 kg je to v pohodě. My používali od začátku kalhotovky, takže s čč, novoskladem a počty vkládaček moc neporadím. S vlňáčkama bych počkala a pořídila třeba později, jednak kvůli údržbě a pak větší velikost už vydrží déle. AIO jsem dávala ve třech měsících TB, BG a IB, všechny byly v pohodě.

aemmi
12. dub 2011

@sussanah Děkuju za rady, tak vida, já nejdřív vícevrstvé vůbec v lánu neměla, ale určitě je koupím, s těma kalhotkovýma máš asi pravdu, už se vidím, jak bduu nadávat, že jsou tak drahý a pěkný plíny znečištěný, ale lákají mě už jenom ze zvědavosti 😀

@helulela Jo, myslím, že budeme mít průměrný dítě, takže už se na ty novorozencký asi vykašlu, mám jedny a jsou fakt maličký. A když jednovelikostní nebudou sedět, tak se počká až poporoste. Vlňáčky teda asi pořídím pak až ve větší velikosti. A taky díky 🙂

sussanah
12. dub 2011

@aemmi no uvidis sama, co ti sedne, na tohle mame fakt kazda uplne jiny nazor 😀 Ale podle me mas vybavu opravdu tak, ze muzes vyzokuset, jestli chces jet hned v kalahotovkach nebo das cc nejaky ten mesic a pak kalhotovky.

ofelieee
12. dub 2011

holky který používáte čc na novosklad - nepřijde vám, že to strašně nasákne a ta vlhkost se rozleze po celý plíně, takže má dítko pak mokroo i na kyčlích a zádech uplně zbytečně? Nejprv jsem to tak používala, ale odradilo mě to... a teď si říkám - třeba jsem něco nevychytala a máte nějakou zapeklitou radu?
Jinak jak je používíáte - čc či vícevrstvý? Chtěla bych začít bezplenkovata a vyvinout proto nějakej nejjednodušší systém, zatím mám kalhotový plenky a ty teda jednoduchý nejsou 🙂 Napadlo mě, jestli by nestačilo třeba čc nebo vv poskládat jakoby na vkládačku a přesto PUL svrchňáky... díky za rady

jasekd
12. dub 2011

@ofelieee Ahoj, no kdyz budes tu bezplenkovku zvladat, tak klidne, ale jinak ti to ridky kakani protece na svrchnaky a to je taky celkem vopruz. Ja nejsem zastance novoskladu, ja jela cca od 14ti dnu maleho kalhotkovky Haipa Daipa a mame je doted. Slozite mi to neprijde. BKM delame tak nejak napul, hlavne chytame kakani.

slunicko76
12. dub 2011

@jasekd ty jsem jeste 2v1? jak je?

slunicko76
12. dub 2011

@zuzkkkaaa rozhodne ,anavy u nas nejlepsi na noc a na delsi cestu!

ivuska.h
12. dub 2011

Zde jednovel. Anavy na 3.5 kg dítěti -- http://www.anavy.cz/wa_script/image.php?soub=_f... a na 4,5 kg http://www.anavy.cz/wa_script/image.php?soub=_f.... Ta první fotka je moje, plínka byla bez vkládaček, ta druhá je od jedné zákaznice a nevím, čím bylo nacpáno. Jinak novorozeneckou plínku jsme nedávno fotili na 2 měs. mimču a už byla celkem naknap.

jasekd
12. dub 2011

@slunicko76 No to vis, nic moc uz, hlavne mam casto bolesti, ktery ale k nicemu nevedou, na monitoru zadne kontrakce, cipek zavrenej, dlouhej... Zitra zas kontrola.

slunicko76
12. dub 2011

@jasekd teda ten tvuj svist by si to uz mel rozmyslet, aby ho nechteli vyhanet doktori! Drzim pesticky!

joohana
12. dub 2011

@jasekd Tak držím palce, já byla včera na prvním monitoru a malá má prý teď cca 3,5kg, nicméně dr. mi "spočetla" že mám do termínu ještě 3 týdny čas-no, mám TP podle menses 20.4., podle utz 23.4. a ona asi počítala tak týden přenášení, pak to dělá skoro 3 týdny, nicméně to to dítě bude mít ty 4,5kg.
Jsem na tom jako ty-čípek dlouhý, porod v nedohlednu, ačkoli se prolívám maliníkovým čajem, zobu pupalkové kapsle, pohybu mám troufám si říct celkem dost a teplá vana a sklenka červeného jsou mé nejlepší kámošky 😠

slunicko76
12. dub 2011

holky, musim se pochlubit svym vyrobkem! 😀
ale potrebuju poradit, udelala jsem ty vlnacky nejaky vetsi, myslite, ze bych do nich treba mohla dat gumu? ze by to ucelu nevadilo a ta guma prezila lanolinovani?

lip to neso nafotit, ta nase dracice se ne a ne zastavit!🙂 natoz pozovat!

verczu
12. dub 2011

@betelgeuzz Mám ty prefoldy od BI. Takže říkáš na noc a delší procházky ideál? Zkusim, uvidim! Každopádně díky.

helulela
12. dub 2011

@verczu u nás frčí na noc v Baby Lucy. Určitě je oceníš, hlavně až bude mimi starší.

helulela
12. dub 2011

@slunicko76 koukám, zastaví se jen při zkoumání pračky 😀 To jsou ty ze svetru? Pěkné, ale nešiju, takže moc neporadím. Zmenšit to už nejde? Každopádně guma by měla lanolin přežít.

jasekd
12. dub 2011

@joohana Ono to stejne neovlivnime, ja jsem proste asi drzak, s Martinkem jsem az do konce pracovala, ted se taky nezastavim, litam kolem nej, tim, ze nechodi, ho furt taham, denne prochazky a celkem dlouhe, horka sprcha kazdej vecer a nic. Martin se narodil 40+0, s podobne blbym nalezem se to rozbehlo a nic moc, tak ted doufam, ze si jeste pocka a telo se pripravi 🙂 Tobe preju to same. Jinak vahovej odhad radsi neresim, Martin byl na me taky velkej a podarilo se, tak ted to snad pujde lepe, kdyz je to tak brzo. Ale moje predstava drobne holcicky mizi v dali 😀
@slunicko76 No ja doufam, ze by ji kdyztak jeste tak tyden dali...

slunicko76
13. dub 2011

@helulela jj, jen u pracky a to jeste jen na chvilenku!
Pssss, ja totiz taky nesiju, cely to je v ruce a presivat to........., to by byla moje smrt!🙂 jsem se s tim navysivala!
jj, byl to svetr, vybraly jsme ho se Zuzkou v sekaci za 10 Kc.

aemmi
13. dub 2011

@ivuska.h Aha, takže ty novorozencký plenky jsou spíš na malinký nebo nedonošený děti... Já si objednala jednu, no, byla jsem strašně zvědavá, jak vůbec kalhotkový plneky vypadají a nějak se mi nechtělo věřit, že jednovelikostní plenky fakt můžou fungovat od narození po nočeník 😅 ale když mi to tu všechny říkáte, tak tomu teda budu věřit 🙂

hanavendy
13. dub 2011

Ahoj holky, potřebovala bych radu ohledně vlňáčků.Chci si pořídit nějaké na den, takže tenké. Váhám, jestli Anavy nebo Merinostar nebo Bundle kalhotky.Chci hlavně,aby nedělaly velkou prdku, budem je mít na doma,takže nepotřebuju extra držáky,přebaluju často. Díky za rady.