Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marky27
3. říj 2011

Máte některá zkušenost s vlňáčkama natahovacíma Disana nebo malé merino kalhotky Bundles? Neví kterým dát přednost... 😒

silente
3. říj 2011

@marky27 - měla jsem Disany a spokojenost (dokud jsem si je osobně nezničila příliš horkou lázní 😀 ), pro druhé s nimi taky počítám (už jsem koupila nové 😀 )

marky27
3. říj 2011

a ještě jeden dotaz - chci koupit vv bambusové Anavy na skoro 11 kg dítko na nošení narovno a nevím jakou velikost - nebude Mko moc krátké?

florentina
3. říj 2011

@ivuska.h a pokud to není tajemství, kdy bude noční plenka na trhu?

marky27
3. říj 2011

@silente já na to právě teď ještě koukám a na těch Bundleskách se mi líbí, že vypadají jako normální kalhotky. Prostě že nemají ty nohavičky a ten vysoký pas. Nevím totiž, jestli by mi tohle E. nebojkotovala. Přeci jen si už nenechá všechno líbit.

silente
3. říj 2011

@marky27 - záleží na tom, jestli to bude na spaní nebo na chození. Čím kratší, tím více může (ale nemusí) odstávat a může tam pak protékat 😕 Na spaní určo delší vše a všude 😀

florentina
3. říj 2011

@reruna no je mi jasné, že i u papírovky jde o to, aby značka sedla, ale při té naší spotřebě, když v 8m jedeme druhý balík a to ještě koupený v době před porodem, to se špatně testuje 😵 ...nicméně co používáš za značku?
Jinak BBH Magic mám doma kapsovku a ještě jsem ji nepoužila a ani nevím zda použiji, neb nám vůbec nesedí střihově, je nám horzně velká okolo nožiček a nejde to nijak utáhnout. Když by to sedělo kolem nožek, tak už by byla v pase uškrcená.

marky27
3. říj 2011

@silente no jo, to je právě to, chci pořídit zatím jen jedny, takže na spaní i na chození 😅

marky27
3. říj 2011

@silente asi to udělám tak, že na naši větší cácorku pořídím kalhotkové Bundlesky a pak na naši novorozenou cácorku až nebude tak moc vaječina natahovací Disanky. A nevíš ohledně té velikosti vv?

silente
3. říj 2011

@marky27 - já nemám žádné Anavy (jsem ostuda), takže nevím ☹

innes
3. říj 2011

@lukava máme a super, i ostatní si je chválí 😉

silente
3. říj 2011

@slunicko76 - na noc jsem dávala BBH bambus ... ale teď je nějak nemůžu objevit na netu 😕

silente
3. říj 2011
joohana
3. říj 2011

@marky27 Já mám ty vv Anavy a měla jsem vel. M od narození, to se dal dělat kalhotkový střih a teď už dáváme narovno (5měsíců) a s vycpáním nám to Mko přes den vydrželo se starší až do odplínkování ve 2 letech.

joohana
3. říj 2011

@silente BBH bambus naší buclatce vydržely max do roka, pak už byly strašně nízké a čurala mi vrchem. Jsou mnohem menší než BBH Magic 😒

ivuska.h
3. říj 2011

@marky27 Určitě Disany, vlna od Bundles je superwashová a zdaleka není tak "výkonná", jako ta bez superwash úpravy.

@florentina To by mě taky zajímalo 😀 Musí se dodělat testování a pak už může jít hned do výroby, v zásadě už na ní není co měnit, jen potřebuju zjistit, jestli je kapacitně opravdu dostatečná.

ivuska.h
3. říj 2011

@marky27 Podle mě jsou naopak Lka už na rovno moc dlouhá, leda pro opravdu velké dítě. Takže já doporučuju vel. M.

florentina
3. říj 2011

@ivuska.h no takovou odpověď jsem trochu čekala 😀 nicméně musím tu noční plínu nějak vyřešit, tak zkusím koupit ty vv a vrazit je do jednovelikostních anavy co už mám. Ale koukala jsem na stránky anavy a bambusové vv vel. M nejsou, tak je zkusím pohledat někde jinde.

jasekd
3. říj 2011

@lukava Neni zac, na mensi dite je k tem doktorum a tak ta AIO IV prakticka, jednoducha, pekna, my mame ZOO, nebo kdyz uz bude nas milostpan chodit, tak taky, ale jak ho mam na ruce nebo na kline a on to zrovna pusti, tak obcas selze, jak je zmackla 😅
@ivuska.h Ja mam krasne vlnacky od jedne babky upletene, jen za bonbonieru, takze jsem zadne nekupovala, i kdyz se mi moc libi vlnacky Bundles, jako vzhledem, a o tech bych i uvazovala na jaro/leto pro Vendy. Nemas zkusenost, jak ty drzej? Ty homemade jsou spis tenci, takze je ma ted na pekne a teple pocasi, prece jen trochu provlhnou. Ty Disany taky vypadaji dobre, ale ty bundles jsou proste krasne, jen jestli jsou taky funkcni. Ty domaci mam podobny strih, taky natahovaci a super.

ivuska.h
3. říj 2011

@florentina A nechceš tu noční teda otestovat? Ještě tu nějaké mám...

ivuska.h
3. říj 2011

@jasekd S Bundles vlňákama nemám dobrou zkušenost, tak max. na den. Superwashová vlna prostě nemá ty vlastnosti, jako "surová" a na vlňáky se moc nehodí.

dandelion
3. říj 2011

Ahoj děvčata 🙂 mám dotaz ohledně úplně té nejzákladnější plenkové výbavy.. co je dobré mít doma ještě před narozením miminka? chtěla bych ze začátku balit do novoskladu a později nějaké plenkové kalhotky... líbí se mi pastelky od Haipa Daipa... se snapkou... poradí někdo? 🙂 číst celou diskuzi je jaksi nemožné :D

silente
3. říj 2011

@dandelion - pro začátek zkus přečíst/prostudovat tuto diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...

Každopádně pokud uvažuješ o novoskladu (super rozhodnutí), tak budeš potřebovat čč (čtvercové pleny), vkládací pleny, vv (vícevrstvé pleny), separačky (buď koupené přímo v roli nebo nastříhané z deky Irma - ke koupi v Ikea jako pléd), snappi sponku a navrch nejlépe asi PUL kalhotky. Počet pak závisí na Tvých finančních možnostech a chuti prát 🙂

Pastelky jsou úžasné plenky, určitě nešáhneš vedle.

florentina
3. říj 2011

@ivuska.h no jasně moc ráda.

florentina
3. říj 2011

@dandelion tak myslím, že k té základní výbavě pro "novosklad", jak napsala silente není moc co dodat. Snad jen, že vhodnější jsou vysokogramážní čč (nejlepší jsou podle mě tak 30 let staré, na ně ty dnešní prostě nemají 😉 ). S kalhotovými plenkami to bude složitější...teda uživatelsky jednoduší, ale ten výběr je podstatně větší a to to komplikuje🙂. K HD /Haipa Daipa/ bych za sebe napsala, že je mám docela ráda, ale vzhledem k tomu, že mám i jiné značky, které mám raději, tak už bych je asi nekoupila. Líbí se mi na nich střich, který nám sedí opravdu od narození doteď, se zmenšením tedy není žádný problém. Ale co se materiálu týká...hrubnou, což se dá sice nějak řešit /změkčovadla, někdo žehlí, promnout před uschnutím a tak/, ale já se s plenkami nechci moc zdržovat, tak nic z toho nedělám. Já je teda ještě nemám tak hrozné, ale pocitově, když je dávám malé, tak jsem zjistila, že raději sáhnu po jiných, které jsou měkčí a nebo dávám hodně velkou vkladačku z flísu, aby byla kůže ve styku s něčím měkčejším. A další nevýhodu materiálu vidím v savosti, prostě na to jak jsou "velké" mi nepřijdou tak savé.
Naopak co se týká svrchňáčků, tak z PULek různých značek co jsem měla doma, mám HD PULky nejraději.

boudova
3. říj 2011

Taky chci začít čč a novoskladem. Jen ještě přemýšlím, které ty čč koupit....

sussanah
3. říj 2011

Tak za sebe teda musim rict, ze novosklad super, ale asi tak na prvni 3 tydny.. asi mam nejake extra ucurane ditko, ale davam vv popolini, na to vkladacku kikko bmb (30x30), plinku ma vetsinou max 2h, na denni spanek jeste pridavam homemade vkladacky a i tak je totalne nacucana. CC novosklad jsem musela zrusit, protoze se vsemi temi vkladackami to uz ani neslo zapnout. Na noc ma bmb vv + mbm vkladacku, po cca 4-5h totalne procurane 😕 Jestli ja nekojim nejak moc 😀
Takze pokud bych delala uplne novou vybavu ja, tak si poridim snad jen bmb vv, nejake kalhotovky a vkladacky.

rebelie
3. říj 2011

@sussanah Mě strašíš, já si myslela, že novosklad vydrží dýl... Uvidíme, jak velký učůránek bude ten náš bobánek...

sussanah
3. říj 2011

@rebelie hele, asi jsme fakt vyjimka, vim o holce, co davala novosklad asi az do 5m jen obcas s vkladackou 😅

florentina
3. říj 2011

@sussanah @rebelie holky my sice už nepoužíváme novosklad, ale čč narovno stále. Tak do 7m stačila přes den při častém přebalení 1čč, teď už dávám 1čč a vkladačku, ale je fakt, že už to začíná být jen nouzovka, protože i když mi nic neprotéká, tak už je to takový bazének i při častém přebalení, že jedeme spíš vv a kalhotovky.