Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
12. kvě 2011

@andelka No ja jich mam 30, tak to teda nezehlim 😝 Zehlim cc na blinkani i novosklad a obema detem obleceni, ale tohle uz by bylo moc, stejne ted po vecerech zehlim temer denne, kdyz i Vendy zacla blinkat 1.ligu 😝 Ale prave kvuli te tvrde vode jim zehlim, at to maji prckove mekci 🙂 Ted jsem to zrovna vypla, Venousek i Martinek spinkaji, snad chvili vydrzi.

andelka
13. kvě 2011

@jasekd tak jasně, ale ta moje už by jinak nešla. Na další mimi si asi nějaké přikoupím 🙂 Teď jak používám víc kalhotovky a kapsovky, tak toho na žehlení moc nemám, což ej fajn. Peru 2x týdně a i tak žehlím. Zrovna dneska budu večer žehlit, ať mi to tu nestraší přes víkend. Žehlení mě neba 😒

kackabk
13. kvě 2011

@baca Jj, no já koukala, že jsi taky nějak z Blanska 🙂 Teďka jsem byla v Hruškovi pro rohlíky a mají tam v akci 2.4kg Batole, jak jste tu doporučovaly, tak jsem ho hned vzala a vyzkouším teda - taky jsem tam koukala na tu Žabku na fleky a změkčování vody, tuším, že ji tu někdy zmińovala Ivuška, jen tam psali, jak je to dráždivý a že si na to brát gumové rukavice, tak nevím, když už člověk koupí citlivý prášek pro miminka, tak jestli se to třeba tou žabkou nestornuje? Taky psali, že je na předmáchání špinavého prádla - dá se to třeba použít, když se skladují plíny na mokro, že by se to tam přisypalo?

aemmi
13. kvě 2011

@kackabk Tak my měli tatramatku, ale stejně si pamatuju, že se občas pleny vyvařovaly ve velkým v hrnci na sporáku, úplně vidím mamku, jak to tam vařečkou míchá ... a když si to pamatuju, tak to bylo na bráchy a ty jsou "88" a "90" 😉

kackabk
13. kvě 2011

@aemmi Jů, tak jsme třeba nebyli sto let za opicema 🙂 Tak to já jsem ještě o tři roky starší než starší bráška - no ale nic si nepamatuju 😅

ivuska.h
13. kvě 2011

Kacko, ta Žabka je jen prací soda, ta je dráždivá prostě proto, že v tom prášku je koncentrovaná, hodně odmašťuje atd. Jinak je to chemikálie veskrze neškodná, viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Uhličitan_sodný.

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

Ahoj holky,
Taky se k vám přidávám, už látkujeme přes celej den 😵 😵 😵 je to fakt pohoda, kor teď když je venku pěkně, plíny vyvěsím a hnedle jsou suchý a voňavý.
Mám ale na vás pár dotazů 😅
1. Někde jsem četla, že by se plíny neměli sušit na slunci nebo radiátoru 😲 tak nevím kde teď sušit.
2. Peru v Arielu bez aviváže myslíte, že to plínkám neškodí??
3. Teď se mi celkem často stává, že mi malá porteče, dávám jí do svrchňáků (thirsties- mimochodem naše jedinný svrchňáky k tomu mám jen čč a ručníky ikea a asi 3 plíny AIO) jednu plínku, irmu + separačku, takže to je asi málo co? 😅 Asi by to chtělo koupit, třeba nějaký savější vkládačky typu bambus??
Díky za případné rady 😉

betelgeuzz
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa na slunci a radiátoru by se němaly sušit plenky s PULem, tzn. svrchňáky a AIO. Aviváž by se na plenky používat ani neměla, protože prý pak plenky méně sají. Já používám místo aviváže ocet. A jak často ji přebaluješ? Já dávám 1 čč a přebaluji asi po hodině, někdy je plenka ještě suchá a jde to do nočníku. Zkus taky, věk na to už malá má.

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

@betelgeuzz jojo taky nočníkujeme, takže nočník už toho spousty pochytí 😀 Taky přebaluju asi po hodině, ale mám, že jí to vždycky někudma uteče, buď jednou nohavičkou nebo vrchem, dávám jí plenku na rovno, ale teď jsem jí dala víc naširoko, tak mám pocit, že je to lepší, ale těch nehod máme za den asi 3 😒
Aha tak jdu ty svrchnáky stáhnout z toho slunka 😅

ofelieee
13. kvě 2011

holky prosím jak dlouho kaká dítě vaječinu? do prvních příkrmů? nebo se to vyztuží dřív? díky

betelgeuzz
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa a nemáš ty PULky malý, nebo velký? Nebo fakt přidej plenku, třeba druhou čč, nebo přikup nějakou bambusovou.

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

@betelgeuzz No já mám ze pár bambusových čč kikko, ale přijdou mi nic moc. Neporadíš mi nějakou bambusovou jakoby vložitčku??? 😝

@ofelieee Já mám pocit, že ta vaječina byla až do těch začátku příkrmů 😖 Ale zase třeba malá mi kakala obden 😉

betelgeuzz
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa já mám 4 tyhle http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-bambo... (na obrázku je to tak prostřední), ty jsem dřív přidávala na odpolední spaní k čč, teď už je to málo. a špatné nejsou ani tyto http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-vkladaci-pl..., dělají je ve velikosti S a L a jsou zase levnější, než BI. Někdo používá jako vkládačku tyto http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-bambu..., ale s těmi nemám zkušenost.

rozarka65
13. kvě 2011

Ahojky, holky, ty vv se musí taky žehlit?

baca
13. kvě 2011

@rozarka65 já nežehlím skoro nic. Čč jsem žehlila jen párkrát teď u Marka, ale to jen proto, že už byly trochu tvrdší. teď už je zas nežehlím, už na to nemá nikdo čas 🙂 takže když je přejedeš, budou samo měkčí, ale jinak nemusíš.

andelka
13. kvě 2011

@rozarka65 já žehlím čč i vv, je to měkčí a líp se to skládá.

@betelgeuzz dobře že jsem si přečetla o tom slunku a pul, to jsem nevěděla 😅
@ofelieee Dany kakal vaječinu do prvního týdne po zavedení příkrmů. A teda bohužel minimálně 3x denně a pokaždé jindy 😅 takže jsme jeli na čč, jiných mi bylo líto.

betelgeuzz
13. kvě 2011

@andelka já myslím, že s tím slunkem to není až tak horký. Většinou to u těch plenek nepíšou, takže až tak by se zničit neměly. ale určitě ne na to topení.

rozarka65
13. kvě 2011

@baca

@andelka Děkuji....takže žehlit se nemusí,ale je to lepší...🙂 Já se teda na musím psychicky připravit na žehlení...žehlila jsem u malé jen ze začátku, asi půl roku....jinak normálně nežehlím...teda jen když potřebuji "vypadat"....🙂

andelka
13. kvě 2011

@betelgeuzz tak na topení nedávám nic, tak to je ok. 🙂

@rozarka65 nemusí se žehlit, když sjem nestíhala, nežehlila jsem.Ale radši jo, je to lepší. A ty plíny jsou rovné, to je fuk fuk. A plíny velké nežehlím celé a z obou stran, ale už poskládané na čtverec 😅

rozarka65
13. kvě 2011

@andelka 🙂 No líp se to bude i skládat, myslím ten novosklad...To je dobrý nápad, pokládat si to na čtverec...🙂

rozarka65
13. kvě 2011

Ještě dotaz...na malé mimi používáte čč jen 70x70....nebo třeba novosklad 80x80 a do toho plínku 70x70...nebo je ten novosklad moc velký...?

rozarka65
13. kvě 2011

Asi hloupý dotaz....to bude z těch malých kalhotek asi vylézat...

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

holky nemáte někdo tyto plinečky, se mi líbí, ale teda to je pálka 😒
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=36162406&tab=4

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

a ještě tyto svrchňáčky nemáte někdo zkušenost, http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=43989289&tab=6
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=44838114&tab=4

Potřebovala bych nějaký svrchňáky, nejlépe vícevelikostní poradíte?? 😅

betelgeuzz
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa já mám zkušenost s těmi prvními (grovia), teda s AIO od stejněho výrobce a mají špatné sucháče. Brzo se opotřebovávají. AIO nepoužívám tak často, tak se to dá, ale u svrchňáků, které by se použivaly často, by se to asi opotřebovalo dost rychle.

zuzkkkaaa
13. kvě 2011

@betelgeuzz mhm no tak toje naprd, u svrchňáků, já mám zatím jedny Thirsties a jsou zatím super 😉 tak možná půjdu od osvědčené značky 😝 Nemáš nějakej tip na nějaký super svrchňáčky?? 😅

andelka
13. kvě 2011

@rozarka65 70x70 jsem používala na novosklad tuším do 7 nebo 8měsíců- Druhou plínu sjem tam nedávala, jen vkládačky. 80x80 používám doteď.

@zuzkkkaaa já mám podobnou jak je ta AIO, ale kapsovku a je super 🙂

rozarka65
13. kvě 2011

@andelka Děkuji....🙂 Vkládaček moc nemám...chci používat vv...Jaké máš vkládačky?

andelka
13. kvě 2011

@rozarka65 našité s obyčejné plínky nebo ikea žínky 😀 Teď jsem si objednala pár vkládaček Baby Lucy a Haipa Daipa, malej začal víc čůrat.

rozarka65
13. kvě 2011

@andelka 🙂