Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinbrock
2. led 2010

kackaj
tak my BI nepouzivame, cetla jsem ze po prani hrubnou, mam na noc BBH bambus a s ni jsem spokojena, i kdyz tu taky musim po vyprani promnout
vlnaky pouzivam na noc natahovaci disany ty jsou skvele a na leto take uvazuju ze prikoupim dvoje kratasy na ven vlnene Bundles se mi libi a taky BI wool shorties - nejsou pry tak objemne jak disany, delaji mensi zadecek pry 🙂 😉

kackaj
2. led 2010

No prave, ten maly zadecek bychom taky chteli. Asi do nich pujdu, ale kdyby treba nekdo vedel o necem, kvuli cemu bych je radeji porizovat treba nemela, tak jsem o tom chtela vedet 😉

ladida.l
2. led 2010

kackaj, ty vlňáky od bundles se mi taky líbí a pokukuji po nich - tak pokud si je pořídíš, tak se těším na reference 😎

bury
2. led 2010

Děvčátka potřebuju poradit. 😉
Chci koupit nějaký kalhotovky - spíš na otestování. Nemůžu se rozhodnout jaký - určitě aspoň jedny IV biofrote - ty se mi líbí. Dáte nějaký typ?
Chtěla bych zkusit látkovat hlavně přes den, doma - čč novosklad (mám jich asi 50 ks), PULky, možná nějaký vlňáčky. A potom spíš zkoušet, co nám bude vyhovovat. Kromě čč nemám koupeno ještě nic. Zatím opravdu nechci dělat velikou výbavu. Ale už bych chtěla udělat objednávku (PULky a ty kalhotovky) 🙂
Na noc a na ven plánuji zatím eko jednorázovky a uvidím, jak to půjde s látkovkama.

betelgeuzz
2. led 2010

Bury, nedávno jsem pořídila BL bambusovou a jsem s ní spokojená. Obsahuje jednu vkládačku, kterou můžeš použít samostatně a vkládačky můžeš i dokoupit. Cena je taky velmi příznivá.

ivuska.h
2. led 2010

Tak BI Bamboo Extra -- zde k vidění vel. S/M na měsíc starém dítku průměrných rozměrů -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/2795370661.... Seděla vždycky dobře, akorát teda i v tom měsíci to nečlo bez dovycpání konopnou nudlí, ale Klárka je velký čůravec, takže každý to asi nepotřebuje. Hrubne zvnějšku asi tak, jako každá konopná plína, vevnitř ne, tam je bambus. Mě na ní vadila jediná věc -- flís na vkládačce, kvůli tomu jsem ji nemohla prát v mýdlovém slizu, protože pak flís nesaje.

K Bundles vlňákům -- osobně jsem nezkoušela, ale měla jsem je v ruce, materiál určitě velmi kvalitní, vysoké gramáže, takže funkční určitě budou výborně. Střihově jsou ty menší téměř totožné s natahovacíma vlňákama, co šiju já, takže to je taky dobré 🙂

erinbrock
2. led 2010

bury
moje oblibene jsou BL bambus a CB original a velur
zkusila bych byt tebou treba i Haipa Daipa pastelku, Anavy, Organics velour Swaddlebees, BBH bambus - jsou jednovelikostni a urcite se ti ve vybave neztrati
pastelka i ta IV biofrote ti v tvrde vode zhrubne... 😉

bury
2. led 2010

Díky 😉 mám strach, když vemu jednovelikostní, že mě odradí velkej zadeček... s tou IV si mě nepotěšila - máme hodně tvrdou vodu 😒

evicka7
2. led 2010

bury, ale třeba bbh bambus je jednovelikostní a velkej zadeček nedělá, nevím jak na novoškovi, to ti spíš napíše třeba zmuzle my měli až tak v osmém měsíci, ale je štíhlá a super savá

ivuska.h
2. led 2010

Spíš než velký zadeček (to je spíš otázka toho, jak moc člověk plínu nacpe) může být u jednovelikostních plen estetický problém, že dávají nožky hodně od sebe. Píšu estetický, protože pro kyčle dítěte je to naopak dobře a navíc když se ještě nehýbe, je mu to stejně jedno.

zmuzle
3. led 2010

Bury, na uplnem novoskovi ti prijde velike uplne vse. I vycpany novosklad pusobi dle mne mohutne. Ja davala BBH bambus na noc a spokojenost a neprislo mi to velke. Krasne se krizi a dobre drzi. Kazde mimco je jine. Kubik i kdyz je dlouhy a stihly a nema burtikate nohy nemuze mit BL bambusky. Jejich gumicky mu otlacuji nozicky fakt dost a osobne ty mi prijdou, ze delaji velky zadecek. Ale jinak se mi libili. Stihle jsou taky Popoliny one size a bambusove jsou fakt super. Pastelky jsou taky moc prijemne.Takze si fakt kup jen neco na vyzkouseni a postupne dle miminka se rozhodnes co dal.

bury
3. led 2010

Holky díky za rady. Už se rozhoupu, udělám nějakou menší objednávku a pak uvidím, co nám bude vyhovovat.
Včera mě zrovna "načapala" tchýňka, jak zkouším skládat novosklad. Ťukala si na čelo ... Už to začíná a to ještě nemáme ani mimčo 😖 Už jste to to rozebíraly několikrát, že okolí moc vstřícný není, tak jsem zvědavá, co to rozpoutá za trágu v přítelově konzumní a hodně veliké rodině 😀 😀

barica
3. led 2010

bury, u nas si taky vsichni klepali na celo a rozmlouvali mi to, ale ted, kdyz jsme latkovat zacaly, tak uz nikdo nerekne ani slovo... a musim se pripojit se zkusenosti, ja jsem na uplneho novouska latkovky nepouzivala, protoze ji to budilo a nesnesla mokro, ale ted uz v tom jedeme a uplne super jsou all-in-one bambusove popoliny, pujdu dokoupit dalsi🙂

bury
3. led 2010

barica - proto chci zatím látkovat spíš jen přes den, doma. koupila jsem asi 30 ks čč a dalších 30 jsem dostala. takže dokoupím jen nějaký schvrchní a pár kalhotovek pro radost a na zkoušku a uvidím. kdyby nám to nešlo, tak ta počáteční investice není velká, že by mě to pak muselo mrzet.
spíš mám strach, že mě to chytne (jako většinu vás) a stane se z toho drahej koníček 😀

erinka83
3. led 2010

Mně se ze začátku taky zdálo, že malá před usnutím, když si čůrla, nesnesla to mokro, ale látku jsem začla dávat už asi po 2 týdnech, tak tak moc zvyklá na sucho být nemohla a bylo to spíš tím, že prostě měla "řvavou"...Vytrvaly jsme a je to v pohodě 🙂
Nám teda BL bambuska ani BE čůrání nepoberou, teda za chvíli jsou mokrý, tak jedem zatím novosklad a prefold, uvažuju nad těma BBH, ale chtěla bych nejdřív nějakou jetou na zkoušku, nechce se mi vypláznout hodně peněz 😅

barica
3. led 2010

jo, konicek to opravdu je, me bavi i to veseni plinek🙂... a drahy kazdopadne bude take, nebot stale premyslim, jakou jeste lepsi plinku zkusime... musim zjistit, co jsou ty vase zkratky BL, BE a BBH. Chtela bych nejakou AIO nocni, nejlepe takovou, kde lze dokoupit jen naplne a menit je... coz u tech Popolinek lze, ale vlastne lze dokoupit jen nocni vlozku, coz mi ale staci... vy urcite ale znate i lepsi?!

a jeste jsem se chtela zeptat, kdyz perete plinky, davate nejdrive program machani a pak teprve nejaky delsi, a nebo zrovna perete, bez predchoziho machani?

bury
3. led 2010

barica - zase je to celkem milej koníček 😉
BL - značka Baby Lucy
BBH - značka BabyBee Hinds
BE - Bamboo Extra
když koukneš na první stránku této diskuze, tak tam ty značky máš.

ivuska.h
3. led 2010

Barico, peru rovnou, bez předchozího máchání. Pokaděné plínky hned po použití osprchuju, takže hrubé nečistoty už pak na nich nejsou.

erinka83
3. led 2010

ivu, máš to vyzkoušeno s tím flísem a mýdlovým slizem?? Já jsem několikrát prala BG kapsovky ve slizu a nějak jsem si nevšimla, že by míň sály, ale docela jsi mě teď znejistěla 🙂 Tak jsem je dneska radši prala v ecoveru 😀

Raady, co jsi vlastně Barušce pořídila místo těch BG kapsovek? Všimla jsem si, že BG má AIO organic, nemáš s tím zkušenost? Nebo někdo jiný??

olina.s
3. led 2010

Ahoj holky, mám na vás dotazy. Sice už máme jedno dítě, ale začali jsme látkovat později a malá se poměrně brzy naučila na nočník, takže moc zkušeností nemám. Malá má atop.ekzém a myslím si, že je předpoklad i u druhého, že s ním budeme bojovat ☹ Nemáte některá zkušenost, jestli jsou některé materiály, které AE dráždí. Naše malá hodně, opravdu dost, pila, takže jsme používali hlavně bambusové pleny a nějakou bavlněnou a s ostatními materiály zkušenost nemám. Pak bych vás chtěla poprosit o radu - nejsem žádná zkušná švadlena, přesto mě láká si zkusit nějaké pleny ušít. Kamarádka mě od toho odrazuje, pokud prý nemám na stroji overlock, že je to práce nanic. Tak pokud byste měla některá chuť mi napsat nějaké zkušenosti a rady, budu moc ráda. Děkuju.

maminkak
3. led 2010

Ahoj, náš syn je alergik a atopik. Určitě používej pouze přírodní materiály. Některé plenky mají příměs PES, ty raději ani nezkoušej. My používáme plenky z bavlny, bambusu, tencelu. Stejné je to i s oblečením. Používejte pouze oblečení ze 100% bavlny, např. ponožky a punčocháče jdou sehnat obtížněji. Většinou mají jen kolem 80 % bavlny. Ohledně šití plenek nemůžu poradit, moc se mi ten nápad líbí, viděla jsem na netu i stránky, kde jsou návody na šití....ale na ruční práce jsem nešika, raději se o to pokoušet nebudu 🙂

barica
3. led 2010

ivuska.h: diky, ja jen, ze jsem dnes na machani predem zapomnela, a cetla jsem v chytre knizce, ze se musi plinky nekolikrat machat, protoze moc je agresivni a mala by mela opruzeniny... no moc se mi to nezdalo, ale preci, za zeptani nic nedam🙂... a je fakt, ze i bez predchoziho vymachani jsou ciste, alespon na pohled🙂

erinka83
3. led 2010

barica, co je to za chytrou knížku? Já nevím, myslím, že moč je agresivní, hlavně když je ve styku s pokožkou delší dobu, ale to je teda jen můj názor 🙂 Já nemáchám, peru ve slizu a malá je naštěstí OK...

barica
3. led 2010

erinka83, je to takova ta klasicka knizka o matce a diteti, takze ja ji ani moc vazne neberu, prijdou mi tam ty nazory trosku "zastarale"... ty peres ve slizu? ten ja jsem zkousela jen jednou, vlocky mam doma, ale moc me to nenadchlo... slavne orechy ci eko tekuty prasek..

erinka83
3. led 2010

nechtěla jsem žádnou Lovelu a tak, takže ani nemám srovnání, jak perou jiný prášky, ale jsem spokojená, občasným flekům se neubráním, ale tragicky to neberu, čas od času dám Miofresh nebo sůl na skvrny... Peru v tom i naše věci...

michelle1
3. led 2010

Mýdlové vločky se dají sehnat běžně v drogeriích? Máte nějakou dobrou značku?
A chci se zeptat, budu prát plínky poprvé (tudíž čisté), mám tam přesto dát i ocet? Stačí prát na těch 60 stupňů? Druhé máchání nepřidáváte? Díky

barica
3. led 2010

michelle1: ja jsem mydlove vlocky v drogerii nikde nesehnala, takze pres net... a nebo si nastrouhat mydlo sama doma🙂... klidne bych ocet dala, mel by pradlo zmekcit, ja ho davam uz i na nase bezne pradlo... a urcite staci prat na 60, nektere pliny se na vic ani prat nesmi... dalsi machani nepridavam a jak jsem se zde dozvedela, tak neni potreba ani machani predem🙂

michelle1
3. led 2010

barico díky za info. Ještě by mě zajímalo, ve kterém netovém obchodě se dají relativně levně sehnat všechny potřeby k látkování?

erinka83
3. led 2010

já si strouhám mýdlo ze Schleckera, obyč Jelen mi trochu "smrděl"...

ivuska.h
3. led 2010

Erinko, jo, to mám vyzkoušené na 100% a i jsem totéž četla od jiných na různých diskuzích. Dělalo mi to i s kaposvkou od Baby Idea, prostě voda po tom stekla v kuličkách a vůbec se nevsakovala.

BG AIO Organic na patentky mám a je to nejpříšernější plínka, co jsme kdy měli 😀 Ale ostatní ji mají povětšinou rádi, Klárce prostě vůbec nesedí. Savá je málo, to ale jaksi vyplývá z použitého materiálu. Taky je hodně široká mezi nohama.

Olino -- plenky si určitě ušij, jde to i bez overlocku, prostě nebudeš mít plenky obšívané, ale sešiješ vrstvy lícama k sobě a pak obrátíš a znova prošiješ po obvodě. Dobrý střih na jednovelikostní plínku na snapku je třeba tento -- http://handmadebyrita.blogspot.com/2007/10/clas..., návod např. http://babyjibjib.blogspot.com/2008/08/making-r..., i když na mě trochu moc složitý, jde to udělat i jednodušeji, ale určitě si poradíš 🙂 Veškeré materiály (vč. biobavlny, bambusu atd.) najdeš na sijemdetem.cz.

Barico -- já jsem nikdy předem nemáchala, podle mě normální praní + máchání musí stačit, opruzeniny Klárka nikdy neměla... Moč je agresivní když se rozkládá, protože vzniká amoniak, to je asi tak jediné, co mě k tomu napadá.