Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
13. led 2010

Amulet: Já mám Cuddle AIO... Troje, jako jediné AIO 🙂 Hezky sedí, dají se fajn dovycpat, rychle schnou, vkládačky se dají dát na topení, pěkně se zmenší. Nikde nic neprotéká... Můžu jen doporučit 😉

kackaj
13. led 2010

No, mě dneska přišla Cuddla AiO s mochomůrkama a ježečkama, moc se mi líbí, ale ještě přesně nevím, co si o ní mám myslet...asi ale bude dobrá. Zato jsem si pěkně naběhla s Cuddle velourtasku...je to kapsová plínka, která ovšem potřebuje svrchňáky...nechápu 😠 Taková krásná je, ale jinak vlastně je to jen kapsa bez jakékoli vkládačky a není nepropustná a je teda dost drahá na ten kus látky! No pěkně drahá blbost🙂 Ale tak co, nějak to vynosíme snad. Třeba tomu přijdu na chuť 😉

amulet
14. led 2010

Holky, díky za reference, asi tedy rychle ještě jedny přiobjednám.
Mám dotaz ohledně velikostí plínek. Je možné, že nám malé velikosti (TB 1, BL bambusky S...) začínají být malé? Míše jsou 4 měsíce, váží jen asi 5,1 kg, ale je pravda, že malá není, máme už velikost 68. Do kdy vám ty malé velikosti vydržely?

kackaj
14. led 2010

Ty jo, 5kg ve 4měsících? To teda máme doma obra🙂 Náš Ondra má 4měsíce a 7kg (asi už i víc) a malé velikosti mu byly fakt do těch 5 nebo 6kg. My většinou máme jednovelikostní plenky, ale svrchňáčky používáme M, ale i L už aspoň dva měsíce. Ale zas třeba konopka Ellas house S mu je na předposlední patentky ještě teď, takže je to různé. No, i když ony by mu i ty S svrchňáky byly, jenže máme velké plínky asi🙂

amulet
14. led 2010

Ona je Miška taková modelka - zásadně se nepřejídá a když nechce, tak nechce... Naštěstí už nemusíme pořád chodit na převážení 🙂 , přibírá si svých 100 g za týden a je moc spokojená, tak to neřeším...
Ale mrzí mě, že jsme ty plínky moc neužily, asi půjdou z domu brzy. Nebo je podědí synovec, má se každým dnem narodit... Jsem si myslela, že nám vydrží dýl. Ale máme jich jen pár, jinak taky máme jednovelikostní, byly to takové testovací. Nejvíc mám teď ráda taky konopku, asi ty větší budu kupovat hlavně ty.

blka
14. led 2010

Amulet, tak my máme ještě většího prcka, než vy, takže teď skoro v 7 měsících jsem BL bambusku zmenšovala z XS na S 😅 . Velurku jsem ještě nezmenšovala. V 6 měsících měl 5kg. Takže nám ty malé velikosti vydrží poměrně dlouho...

raady
14. led 2010

terez, vlňáčky storchenkinder jsou opravdu pěkné 🙂

amulet
14. led 2010

Tak to mě ukliidňuješ, že nejsme nějaký podměrečný 🙂 . Co dítko, to originál 😀 .

barica
14. led 2010

holky, nemely jste nektera u holcicek problemy se srustem pochvy ci pysku? ja jsem zacala s latkovkama, protoze se pise, jak jsou papirovky plne ropy, je v nich o stupen vyssi teplota atd... a ted ctu, ze ke srustum muze dochazet pri nespravne hygiene, to je jasny, a prevenci je i suche prostredi v plence, coz u latkove clovek tezko dosahne, ikdyz prebaluje casto... jaky na to mate nazor, setkala jste se s tim nektera?

terezita
14. led 2010

barico, nam rikala dr. a PA ze je to z vlhcenych ubrousku..

erinka83
14. led 2010

barica, je tu někde téma, možná v kojencích? Ale dočetla jsem se, že je toho teďka víc, tak se to zase dávalo do souvislosti s jednorázovkama, tak nevím...

Teď si nejsem jistá, kdo měl taky problém s tím, že se mu voda koulela po plíně? Reruna? Včera jsem tu vkládačku z IB vyprala v Ecoveru (předtím sliz) a nádherně saje!! Takže problém byl fak t v tom, že to chtělo oprat, ale ne ve slizu... No, takže mám nový střeva do IB SIO M, kdyby měl někdo zájem, snížím cenu 😀 😅 Nám ty IB SIO nesedí...

erinka83
14. led 2010

A ještě se vtírám s tím Medvídkem, kdyby někdo chtěl, mně tu fakt jen leží...

barica
14. led 2010

terezito, taky jsem cetla, ze je to ze zvlhcenych ubrousku, ty nastesti nepouzivame, radeji ji jeste zacnu po kazdem kakani myt pod tekouci vodou, ona totiz kaka porad🙂, tak aby nebylo jedno koupani denne malo a snad se nam to vyhne, clovek nemit internet🙂... zase by se ale mozna zbytecne nestresoval...

erinka83, ja uz jsem to tema na kojencich hledala, protoze vim, ze to tam kdysi resily, ale to jsem jeste nemela casto to studovat a ted jsem to nenasla...

erinka83
14. led 2010

jmenije se to myslím Problém jenom u holčiček, nebo tak nějak...možná bez háčků..

tymothy
14. led 2010

Mě na to upozorňovali už v porodnici a potom i na dětském. Způsobují to prý opravdu ty jednorázovky i ubrousky - teda stává se to i u látkovek, ale zdaleka ne tak často. A předchází se tomu tak, že se po koupání ty stydké psyky zlehka oddělují - buďto namočenou štětičkou nebo cípem ručníku.

ivuska.h
14. led 2010

Ad srůsty -- ano, problém vzniká vlhkem a nedostatečnou hygienou, čili je potřeba pořádně umývat, pokud možno něčím mastným, jelikož ten kožní maz, co tam vzniká, není vodou rozpustný. Takže nejlíp třeba vatičkou s olejem, Medvídkem atd. Když se objeví náznak srůstání, opatrně oddělovat a mazat, nesmí to zůstat suché, tím pak ta tkáň jakoby lepí na sebe a srůstá to.

Jinak prosím všechny, co mají moje plínky (z Brány či přímo ode mě) o vyplnění dotazníku, v dubnu proběhne slosování o plenku🙂 Dotazník na starou verzi plínky zde -- http://www.surveymonkey.com/s/3CDCS9T (pro ty, co kupovali v Bráně nebo u mě do konce roku 2009).

barica
14. led 2010

erinka83, diky uz jsem to nasla, resp. mi to nasla administratorka🙂...
tymothy, diky, preventivnich opatreni neni nikdy dost🙂

jinak jsem fakt nadsena z tech vlnacku, prcinku ma krasnou, vubec neni cervena! jsem zvedava, jestli mi to nadseni vydrzi i po tom, co mi pokadi tou svoji tekutou vajecinkou🙂...

erinka83
14. led 2010

barica, jaký máte vlastně ty vlňáky?

barica
14. led 2010

erinka, vlnaky mame na suchy zip IV, ty jsem zacala pouzivat na cc a vcera jsem si koupila natahovaci Engel, ty davam na kalhotkove plenky a zacnu je davat na noc, az budu mit ty spravne kalhotkove plenky... jo a jeste mi prijdou objednane Loviky jerseyky, tak na ty uz se take tesim!

ivuska, zacala jsem male prcinku mazat konopnym olejickem, preci jen opravdu kadi casto, takze to zaneseni bakterii i pres veskerou hygienu mi prijde docela zvysene, toz nepodcenuju🙂... a hlavne, vcera, kdyz jsem na ni koukala, tak mi prisel naznak srustu, rano uz dobry, ale jistota je jistota... a taky asi zacnu prebalovat i v noci, at ma latkovku nebo ne...

reruna
14. led 2010

Ahoj, erinko tak už jem tu BL, co se mi po ní koulela voda prala asi pětkrát, nikdy ne ve slizu a zdá se, že už by mohlo být po problému, dneska jsem ji zkusila a celkem dobrý, malej ji měl chvilku ale trochu počuraná byla a vskáklo to
zatím dávám jen pulky, vlnáky mi asi uplete babička, ale mám z toho trochu strach... a taky mi přijdou strašně drahé...

erinka83
14. led 2010

reruno, vlňáků se neboj, fakt to drží 🙂 Akorát že malá má od lovíků otlačený nožičky, tak chci zkusit nějaký natahovací, Disany jsou supr, ale manipulace nic moc 🙂

erinka83
14. led 2010

Holky, jaký máte zkušenosti s těmato plínama? http://www.branakdetem.cz/hodnoceni/aio-bamboo-...

ladida.l
14. led 2010

Erinko, já je mám a jsou fajn. Dají se hodně dovycpat (jsou k nim dvě vkládačky) a relativně rychle schnou, mají kolem nohou gumičky, které netlačí a zatím chytily všechno co měly.
Mám je už jetý od sisstin - nevím jak moc je používali, sucháč suchá jako ďábel, jen vypadá mírně jetě. No a bambus už je krapet zhrublý, ale jen maličko...

erinbrock
14. led 2010

holky, konci materska, tak jsem se prastila pres kapsu a objednala vlnaky CB k tem Bluebery. uz prisly a lanolinuji se, vypadaji pekne, staly sice majlant, ale jsou pruzne a vypada to ze by mely vydrzet dlouho snad az do konce plenek...tak dam vedet jak dopadla prvni zkouska...jinak ty bluebery co jsou na tuly v akci jsou opravdu stejne jak SWB econapi maji jen trochu jiny vnitrni material - ja objednala zeleny maskac a uz se nemuzu dockat leta az budeme frajerit...
😉 😝 😀
a jeste k tem srustum - u chlapecku take hrozi nejake problemy? - my zatim teda jen bojujeme s predkozkou... 😲

ladida.l
14. led 2010

erinbrock
to je teda rychlost, z toho tuly tuly - já pořád bojuju, zda s je taky neobjednám...
Vkládačku mají stejnou? A ta vnitřní vrstva, co je to za materiál? Snad moc neotravuju.

K těm CB vlňákům - mě se taky líbí, ale poté, co u nás zcela vyhořeli CB wraps svrchňáky do nich nemám odvahu, asi si koupím SWB vlňáky - zase. A pak určitě ty bundles natahovací kraťásky.

ladida.l
14. led 2010

erinko, koukám na tu bránu, že ta druhá vkládačka k tomu originálně není... Já to s tím dovycpávám skoro vždycky...

ladida.l
14. led 2010
erinbrock
14. led 2010

ja mam wraps rada - myslim ze na leto budou fajn a hlavne az maly bude jeste trochu vetsi...jsem zvykla prebalovat casteji i kalhotovky max do 2 hodin...
no swb snad velur na tech kalhotkach a BB takovy silnejsi bily flis - ale mozna je to neco podobneho ja se v latkach moc nevyznam - proste na pohled to vypada jako by obe plenky delala jedna firma...ty vkladacky jsou uplne stejne vcetne patentku jen ta vnitrni latka na tech kalhotkach je jina...a na omak je to mmoc prijemne...
ja neodolala - ty SWB jsou fakt super - venku menim jen vkladacky, kdyz je mokra origos tak hodim vv plenku, tak jsem chtela takovych mit na venek a pak na leto vic...jak rikam zacnu pobirat rodicovksou a to uz budu nekde jinde...tak jsem se chtela zasobit... 🙂 😉 😎
no a prcek ted spi v kocarku...nejak tam heka...asi ho honi sny...a smrdi na sto honu...njn zaciname pomalu prikrmovat 😀

erinbrock
14. led 2010

ne ma to jen jednu dlouhou vkladacku - slozi se na 3x