Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
23. únor 2010

Evičko,tak ale daly by se ty patentky vyřešit nějakou tou záslepkou nebo prostě jen investovat a přikoupit druhou stranu druku a zacvaknout to, aby tam byly jen hladký plošky, což? Asi to tak udělám, jestli to u nás bude takováhle bída. Mám z nich opravdu celou výbavu, tak to by mě zruinovalo řešit nové varianty 😅 Když se to zapne na obě poslední patentky, tak se to zdá hooodně veliké, tak snad s tím půjde nějak manipulovat. Nás čeká odplenění až po novém roce zcela určitě, buď během léta a doufám, že další zimu (2011) už plenkovat nebudem.....ehm, jsem malinko naivní, tak mě berte s rezervou 😉

lucinecka
23. únor 2010

Ahoj holky, prodávám nějaký plíny, kdyby měl někdo zájem: https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

andnov
23. únor 2010

P´titka se dá zmenšit a na noc vycpaná prefoldem úplně napohodu 🙂
https://www.modrykonik.cz/_gallery/93342/93342_...

andnov
23. únor 2010

kackaj možná naivní nejsi 😉 pokud dítko nebude bojkotovat nočník 😠 nicméně naše 2-letá slečna si stále neříká, ale zase se nepočůrá, protože počká až ji posadím na WC a taky už něco udrží 🙂

andnov
23. únor 2010

Jo komu jsem slíbila foto těch SWB AIO tak jsou už v albu 😀

raady
23. únor 2010

Luci, ty jsi pokušitelka 😀
Andnov, pěkná inspirace. O SWB AIO taky delší dobu přemýšlím. Líbí se mi to zapínání. Právě jsem si říkala, že by se nám také hodilly jako tréninkovky na léto 😉 😅

andnov
23. únor 2010

Právě to zapínání zcela ideální na instalaci vestoje 😀

lucinecka
23. únor 2010

Raady já vím 😀 Tak neváhej 😀

raady
23. únor 2010

andnov, hlavně mě láká kvůli tomu, že se zapínají zvlášť nožičky a zvlášť pas. Náš věčný problém 😉

erinka83
23. únor 2010

andnov, supr fotky, konečně jsem pochopila to zapínání, jak holky říkaly, že si zvlášť regulujou pas a nožičky!! 🙂 díííky, tak že by?? 😅 😅 😅 musím se praštit přes prsty 😀 🤐

andnov
23. únor 2010

Díky,díky 😵 když byla malá tak nám norm.zapínání vyhovovalo,protože v pase byla hubená a tak nám tehdy nesedly ani two size, ale jak dítko roste klade jiný nároky úplně ve všem 😀

erinka83
23. únor 2010

já teda mluvila o SWB AIO 🙂

andnov
23. únor 2010

jo pochopila jsem 😉

terezita
23. únor 2010

zuzule, ja mam tuto z intersparu. v modrem. http://www.obchod-centrum.cz/domaci-potreby/ukl...
stala tehdy myslim 250,-

zuzule
23. únor 2010

Terez - díky za tip 😉 🙂 Jo, a díky za plenky, jsou super.. 🙂

terezita
23. únor 2010

no doufam hlavne, ze budou malemu sedet! 😉
ty popelnice z bauhasu/obi maji byt udajne levnejsi, ale my kdyz ji shaneli,tak ji nikde nemeli.. :-/

mataharyy
23. únor 2010

Čaute 🙂
Jen fofrem k těm řešeným příkrmům, malej jí všechno (krom velkejch alergenů: ořechy, jahody, odmátám zkoušet vajíčka a houby atd...) v rodině nikdo alergik není a ejhle, dítko se začlo chovat jak alergik/astma (kdo ví, prý do roka těžko říct...) ale po žádném jídle se neopupínkoval ani žádná jiná reakce, tak nevím... Jináč jako malej jedl jablka banány atd. a teď ani náhodou a doma vařenou stravu, jediné co sní když to ukuchtím je směs brambory+mrkev+rýže, a ty skleničky, pominu li fin. stránku je to jinej děs to složení... Takže sem tam do něj něco domácího nacpu (je to hnusný ale nechám ho trochu vyhladovět a pak to tak nějak jde) a jináč holt skleničky, zas nemůže hladovět pořád 😒
A to očkování, zatím po všem v pohodě bez vedlejších reakcí (naštěstí) a to na slovensku povině očkujou i prevenar... 😨
luci, ty plenky lze i na noc?? 😕 dnes po dlouhé době jsem i na noc dala látkovku BL ale čert ví jakou 😅 tak jsem zvědavá jak to bude ráno, v noci totiž nepřebaluju, páč když už usne (...) tak z 99% chrní a budí se tak mezi 7.-9. ráno 😵 ale to usínání je za trest... 🙄
Jdu zas hledat nějaké plíny... Musím to dát dohromady, jináč s tima jednovelikostníma je to trochu škrt přes rozpočet, já koukám výhradně na ně, když chcem to druhé 😀 No co když se nevejde tak alespoň budu mít důvod dál nakupovat, začínám mít neutuchající touhu nakupovat pleny 😀

angetha
23. únor 2010

Řekla bych že i Pastelka vydrží docela dlouho.. 😉

joohana
23. únor 2010

Holky, moc děkuju za fota a rady ! Zkusím na Bráně mrknout na tu Petitku vel. 3 nebo na Two size XL, teĎ má malá rok a 9,5kg a megastehýnka.
Už bych ráda tu výbavu nějak donakoupila, nijak se v tom nevyžívám pořád měnit plínu za plínu 😠 .

joohana
23. únor 2010

Jo a dneska došly suchý plíny (mám hlavně vv a kalhotovek jen pár a pak IB SIO na ven), takže malá spí v nouzovce-hooodně vycpané BL bavlna, tak jsem zvědavá. Ale upřímně-jakákoli plína vycpaná prefoldem a dvěma BI nudlema musí být v pohodě 😀

izabelkak
23. únor 2010

ahojky, chcela by som sa opýtať na tie vlnené kalhotky bundles udržia čč narovno? kackaj Ty si ich mala a hneď predala prečo? na kalhotovky asi moc nie sú, alebo?

joohana tiež myslím že BI bamboo vkladky urobia z hoc akej obyč plienky super savú plienku 😀

kackaj
23. únor 2010

Izabelka, my máme ty popolini one size a ty bundles kalhotky mají na toto moc vykrojené kolem nožiček, nepřekrylo mi to celou plenku. Ale někdo tu psal, že na čč narovno jsou dobré a v pohodě drží. Ale počkej si ještě na názor někoho, kdo to opravdu používá na čč, já jen píšu, co jsem vyčetla🙂

izabelkak
23. únor 2010

dík moc, no som si myslela že na tie kalhotovky to asi moc nebude, resp. na nejaké menšie - viac vykrojené okolo nožičiek...

kackaj
24. únor 2010

Izabelka, toto je ze slepičárny:
... já si teď koupila tyto kalhotky http://www.branakdetem.cz/male-merino-kalhotky-... a jsou úžasné, Honzík si je na Bráně vyzkoušel a chvíli tam v nich běhal, zda skutečně udrží čč na osminy a perfektně to drží. Má asi necelých 10 kg a koupila jsem mu S, ty M byly moc veliké, má malinkou prdelku. Už se lanolinují, tak až budou suché, písnu, jak drží. Jo, a vypadají na tělíčku fakt suprově!!!

betelgeuzz
24. únor 2010

Raady, tak s tou SWB neváhej, když jsou teď v akci. Já ji mám už na cestě 🙂

raady
24. únor 2010

betel, čteš mi myšlenky 😀 Chystám se změřit Barču. Prosím Tě, kde jsi ji objednávala? Jsem nějak mimo.

kackaj
24. únor 2010

Holky, škoda, že už mám milion aio, takovou levnou SWB bych si taky nechala líbi ☹

raady
24. únor 2010

betel, kacka - vy mě napínáte. Myslíte slevy na tuly-tuly? No tam mají vel. L už jen jednu barvu.

kackaj
24. únor 2010

Já teda myslím tuly-tuly, nevím co ostatní... a není pěkná ta barva už?

raady
24. únor 2010

Kacko, vlastně je to jedno. Je taková neutrální 😉 Teď si nejsem jistá, jestli Barče ta velikost L nespadne. No nožičky to udrží.