Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andnov
26. únor 2010

BE nás škrábala a asi jak se nacucla, tak se to nějak přehnulo dovnitř- už přesně nevím, jsou to 2 roky ☹ - měly jsme ji jako noční - prkenné byly, ale po "odrbání" zase změkly 😉 IV nevím, jako první jsme měli na mimčo tehdy Popolini

zlatouch
26. únor 2010

Ahoj, jak tu byla řeč o té valentýnské akci na BG kapsovku růžovou, já to stihla, ale krapet jsem to přehnala, kdybyste měla některá zájem, za 340Kč může být Vaše 😉 Kdyžtak IP, prosím.

terezita
26. únor 2010

raady, ja tu IV 2v1 mam. holky ji tu driv doporucovaly jako skvelou cestovni plinusi. mame vel. S 5-8kg, nosi od narozeni. udrzi toho fakt dost, nikdy jsme s ni nemeli nehodu a i kdyz byla uuuplne nacucana, tak to podrzela. takze za nas dobry! 😉

angetha
26. únor 2010

Já mám BE na suchý zip, jednu novou, jednu z druhé ruky a přijde mi že zas tak netvrdne, ale ta z druhé ruky se zmenšila oproti té nové..

blka
26. únor 2010

Noone, takovej úžas s BE? Já ji teda asi budu muset dát ještě šanci, ale u nás to byla vždycky hrůza, vždycky byla totálně durch 😕

blka
26. únor 2010

Andnov, aha. Mě to jenom zajímalo z technického hlediska, protože ten sucháč není nijak blízko. Ale je to možné, že se to nějak pozohýbá.

raady
26. únor 2010

terez, a co nožičky? Já vím, už jsem s tím trapná 😅 Je i pro baculatější stehýnka? Docela se mi líbí.
Já si nedám pokoj. Ale teď zjišťuju, jak jedeme na kalhotovky nebo vv a vlńáčky, tak nevím, jak malou obléknout. Teď se do kombinézi a lacláčových kalhot vejde, ale nevím jak na jaře do tepláčků a kalhot. Tak koukám po štíhlejším balení.

Před chvílí dorazila SWB AIO. Musela jsem ji na malou hned natáhnout, abych věděla jestli z ní velikost L nespadne. No nespadne... 😵 Jsem ráda. Tak snad nám bude vyhovovat. 😉
Jo, trošku mě překvapilo poštovné (balné) z tuly-tuly. Ještě jsem tam nikdy nic nekupovala. Děvčata psala, že to přijde obchodním balíkem. Přišla v pořádku, ale doporučeně, takže malý balíček 37 kč. Platila jsem 70 kč. Chápu, že si počítají i balné... 😲 No je to obchod, s tím nic nenadělám.

raady
26. únor 2010

blka, mi máme BE SZ opotřebované a někdy se stane, že se ten kraj zahne směrem k bříšku. Ale malé to naštěstí nevadí. To nevím, co bych ji na noc dávala.

betelgeuzz
26. únor 2010

Raady, to poštovné mě taky překvapilo. 😒

noone
26. únor 2010

blka, no jo, fakt uzas 🙂 . ani bych uz nemusela dovycpavat, stacila by original vkladacka a to byla vyprana zatim jen jednou 🙂
jsem zvedava na ty suchace, doufam ze nebudou zlobit... 😕

holky a ad to postovny... ja mam treba ve svym shopu taky nastaveny jednotny postovny, jednou to muzu poslat za min jako dopis, jindy to je velkej balik a stoji me to treba 2x tolik, ale s tim nic nenadelam... chapu, ze to nekoho muze nastvat, ale tak zkuste to vzit z ty druhy stranky... kdybych mela kazdymu davat postovny podle toho, kolik to fakt bude, tak mam milion prace navic, zabalit, zvazit, zjistit,... 😉

raady
26. únor 2010

noone, to jsem ráda,že ti BE vyhovuje. Že nejsem sama nadšenec 😀
To poštovné (další náklady) chápu. Jen mě to překvapilo. Snad bych si za to místo jedné plenky objednala ještě SWB kapsovku 😀

reruna
26. únor 2010

zlatouch tak dík, ještě se poptám u nás, jestli mají ten lanolin v lékárně a když tak zkusím tu mastičku 😉

noone
26. únor 2010

raady, tak zatim mel BE jednou, ale predpokladam, ze mi nadseni vydrzi 🙂

to postovne mi ze zacatku trochu delalo vrasky, prave mi vadilo, ze zakaznik vidi kolik jsem skutecne zaplatila. ted mam nastesti uz smlouvu s postou a na balickach uz to videt neni 🙂 a na dopisech se pise neco jako "placeno prevodem" 😎

kackaj
26. únor 2010

Holky, potřebuju investovat do vlňáků, tak musím asi prodat jednu Gro Baby ostružinu + můžu navíc ještě prodat 2 další vkládačky, aby se daly vyměňovat jen střeva. Kdybyste měla některá zájem, tak pisněte do IP. Stejně ta ostružina není zas tak klučičí 🙂 Ještě mi zbyde mandoška, tu zatím nedám.

blka
26. únor 2010

Noone, originál vkládačka 😕 . Tak to by nestačilo ani náhodou. Já jsem ji vycpávala (už nevím čím) a byla durch.

noone
26. únor 2010

blka, to nechapu... a pritom jakob ji mel jakob danou pred veceri + 2 nocni jidla.... 😕

mataharyy
26. únor 2010

nechce nekdo vlnaky disana na panenku tak babyborn,vetsi se do nich neda 😀 Krapet se srazili 😎 Jinac GB jsme dali na noc,neutahla jsem je tolik,sice nedolehali uplne,ale rano bylo sucho a nozky v pohode 😵

blka
26. únor 2010

Noone 😕 . Já je teda zkusím a poreferuju.

raady
26. únor 2010

Noone, tvůj malý je opravdu asi málo čůrací 🙂 Nebo má super výdrž. My BE taky jedině dovycpanou 😎

noone
26. únor 2010

BG existujou nejaky bambusovy? 😕

noone
26. únor 2010

raady, tak nevim no... mozna 🙂 . on je takovy zlato, tak bude asi hodnej i na curani 😀 . ani pres den nema pliny nejak moc durch...

lucinecka
26. únor 2010

Noone my máme BE opravdu hodně prkenný, jedu je skoro ten rok a půl a teda jen na noc, ale měkký dlouho nevydržely. Ale mně to neva, je to pro nás nej noční plína, vycpávám prefoldem a vydrží celou noc. Ikdyž malej je děsnej průtokáč, ráno je úplně mokrá 😝

lucinecka
26. únor 2010

Raady ty mě s tou BG lákáš, že bych dala šanci kapsovkám? 😀

romankav
26. únor 2010

mataharyy: super 😵 Doufám, že budeš s Gro Baby spokojená jako my!

terezita
26. únor 2010

raady, em. ma spis hubenejsi nozky a myslim, ze ji ty IV jsou akorat. prave jak jsou stihlejsi, tak bych rekla, ze na buclatejsich stehynkach budou i tlacit. ono to ma hlavne i takovy pevnejsi okraj..

raady
26. únor 2010

terez, asi jako svrchňáčky IV Organic?

baca
26. únor 2010

Holky máte někdo zkušenost s vázačkama an starší dítě? Bára se začíná otáčet u přebalování, ale zatím to ustojíme. Jdou zavázat i později? Mám zatím jen 3, al eobčas j je dávám, hlavně n anoc. Líbily by se mi na léto...

Bára má děsnou kůži taky, pořád má někde nějakou vyrážku nebo suchá místa. Někdy pomůže excipial, ale teď zrovna nic a pomohla pro změnu modrá indulona.

evicka7
26. únor 2010

bača, záleží jaká je s dítětem domluva, my měli asi jen jeden měsíc, kdy to fakt nešlo, ale pak už se zas nechala

angetha
26. únor 2010

Noone BG jsou bambusový kalhotkový pleny, mé nejoblíbenější, ale radši jen přes den...velká výhoda - fakt nehrubne a nemá těsný gumičky..
Na Bránu už je z Austrálie poslali..

raady
26. únor 2010

baca, Barča mi asi od 9 do 12 měsíců nechtěla vůbec ležet. Pak jako když utne a teď si nechá vázačku dát v pohodě.