Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
10. bře 2010

Noone já prala ve slizu i s příkrmy ale pak už se mi s ním nějak nechtělo dělat, tak mám Batole a to nevypere dokonale, ( nedávám máchání navíc) ale až se u nás zklidní rekonstrukce tak ho zas udělám, ale myslím, že je fakt nejlepší sliz 😉

noone
10. bře 2010

angetha, tak jestli pere dobre, tak uz se fakt odhodlam. nevim proc mam v hlave zafixovano ze prave uplne dobre nepere... 😕

maly_prcek
10. bře 2010

Noone, ne ne, já neperu ve slizu 🙂 To si pereš - su blbá - pleteš 🙂 s ořechama, ty neperou bez soli nic moc... A Batole teda na mrkvičku žádná sláva... Dnes čerstvá info... 😉

andnov
10. bře 2010

Holky prosím kdo používáte na praní Frosch, kde ho kupujete? Chtěla bych ho zkusit 😉 jinak u nás během týdne velký pokrok - slečna si začala říkat na nočník, tak už máme plínku jen na spaní a ven ☹

kackaj
10. bře 2010

Andnov, tak to gratuluju k tak šikovné holčičce (prej jsem taky byla taková, jeden den jsem sama sedla na nočník a od té doby už nikdy do plen....kéž by to tak bylo i s naším prckem🙂). Jinak Frosch nevím...a on má prát dobře? Teď máme hrozně příkrmových fleků na plínkách a nejde to ani žlučákem, ani solí na skvrny...

andnov
10. bře 2010

Děkuji, ale ona zase tak šikovná nebyla - na nočník posazovaná od 18.měsíce - do ničeho jsem ji nikdy nenutila,taky jsme měly období, kdy nechtěla chodit a posl.dobou jsem ji dávala nějak odhadem a ona vždy vydržela než jsem ji posadila a posl.týden si začala říkat, tak to musím zaklepat a doufám,že už to vydrží 😀 ale teď chce všechno dělat sama-tak snad jo 😀 a hlavně ví,že do kalhotek se nečůrá.
ad frosch: peru v ořechách(barevné) a v Ecoveru (ten se mi líbí i že trošku voní na rozdíl od ostatních eko) a myslím si, že Frosch je takový střed mezi chemií a eko-jen ho nějak nemohu stále potkat ☹ snad někdo poradí
chci ho prostě vyzkoušet-některé fleky holt zůstanou ☹ hlavně ty po jídle

betelgeuzz
11. bře 2010

Mně včera praskla snapka 😠 Takový to ouško na konci, za to jsem ji vždycky natáhla. Příští týden se chci stavit ve sluněti, tak mi přibyla další položka na seznamu.

izabelkak
11. bře 2010

andnov frosch predávajú v DM, vynikajúco voní ten s aloe vera je v náhradnom 2 litrovom balení, tie ďalšie dva čo sú v plastovej flaške som ani neskúšala jeden je citrus a jeden na farebnú tuším...

my sme tiež už mesiac a týždeň na príkrmoch a flaky v podstate nemám žiadne, periem orechy + zmakčovadlo vody + sol na škrvny, soli dávam len máličko lebo už nemám eko tak používam tú z dm, rovnako aj zmakčovadlo.... predtým som mala sypaný eko prášok z brány klar tiež dobrý a keď miniem orechy budem prať froschom... v ňom zatiaľ periem oblečenie....

izabelkak
11. bře 2010

ešte som sa chcela opýtať na kolkatke periete BBH magic? vraj je na cedulke na plienke 30 stupňov? 😕

raady
11. bře 2010

ahoj,
na praní používám také Frosch. Používám ten s Aloe Vera, protože v citrónovém je kyselina citronová a té se na bambusové plenky bojím. U nás ho mají v jediné drogerii, kterou vlastní Vietnamec. V DM mají různé výrobky zn.Frosch , ale prací gely ne. Myslím, že ho ještě mívají v síti drogerií Teta.

izabelkak
11. bře 2010

aha tak u nás v DM ich majú v pohode, to je zvláštne?) u nás zase ešte stále nemajú tie Kikko plienky vraj stále rokojú akože nechápem čo toľko rokujú o spolupráci🙂)))

sven
11. bře 2010

Můžete mi holky mrknout sem svým profesionálním látkařským okem? 🙂 Objevila jsem nějaké plínky a nevím, zda kupovat či ne.
http://www.juliana.cz/index.php?category_id=23

maly_prcek
11. bře 2010

Pusobí to na mě hodně flísově 🙂 Na flís může být alergie... Ale střih nemusí být špatný... Nevim, fakt neznám... Možná jednu na zkoušku?

michelle1
11. bře 2010

sven, jednu kup a pak sem hoď reference 🙂 vypadají moc pěkně

raady
11. bře 2010

sven,
plenky neznám. Fleece jako svrchní materiál není špatný. No nevím, také na mě působí moc celouměle. Ale střih se mi také líbí. Koukala jsem ještě na ty vládací plenky pro zvýšení savosti.... nepíší tam, z jakého jsou materiálu. Možná opravdu jednu na zkoušku. Ani jsem nekoukla na cenu 😉

maly_prcek
11. bře 2010

Cena je hóódně dobrá, až podezřele 🙂

raady
11. bře 2010

beruska, moje zkušenosti
IB - pěkná repre plenka. Na nás moc boková a pevná kolem nožiček. U nás nic moc nevydržela, do hodiny pročůraná.

One size Popo - měla jsem jen bílou, ne barevné. Zjistila jsem, že jednovelikostní plenky nám nevyhovují. Taky Barče vadí pevné lemy kolem nožiček. Nejsem zastáncem kupování celých sad plenek. Jinak myslím, že popo jsou obecně kvalitně zpracované plenky.

Gro Baby - máme ostružinovou. Kupovala jsem ji nedávno. Nezklamala mě, ani příliš nenadchla. U nás vydrží max.1,5h. Vyměňování jen střev nehrozí, Barča důkladně počůrá i kalhotky. Myslím, že velikostně nám do odplenkování asi nevydrží.

To je za mě. Až ti napíší holky své zkušenosti... budeš v tom mít asi trošku guláš 🙂

zlatouch
11. bře 2010

beruska- tak se taky přidám, ale znám jen IB SIO, ta je u nás hned po BBH Magic druhá nej repre AIO plína, pořád nevím, čím to, ale nám fakt sedí a neprotéká, mám k tomu ty přídavné mini vkládačky, tak zvládnem i 3 hodky. Bezva na cesty, zrovna je balím na hory, pojedou jako jediné látkovky 😉 A tip na závěr, koukni se na zahraniční eshopy, v Anglii bývají běžně tak kolem 14liber i méně 😉

beruskanula
11. bře 2010

raady: 🙂 no každopádně děkuji za postřehy a zkušenosti, na ty popolinky jsme dostala tip od kamarádky, taky měla bílé 🙂 , gro baby nás nějak zaujaly, stejně jako IB 🙂 ....

no vždy si řeknu, že něco obejndám, ale pak váhám.... zatím mám z aio dva kusy pop-in....

a ty máš dobré zkušenosti s jakýma??? 🙂

to víš, ty začátky jsou těžký, když má člověk něco koupit - třeba dva kusy do zásoby a vlbec neví 😝 😔

betelgeuzz
11. bře 2010

Beruska, IB mám AIO ne SIO a jsem spokojená.
Gro baby mám teď nově, zatím jsem taky spokojená. Ale já se snažím o bezplenkovku, tak přebaluju hodně často. Málokdy má na sobě plenku déle než 3 hodiny (kromě noci)
Na duhu se chystám, na sluněti jdou koupit i samostatně.

Můžeš se podívat na diskuzi Konkrétní látková výbava, tam je rozepsané, co kdo nakupoval do začátku, případně je to tam i okomentované zkušenýma látkařkama 🙂

beruskanula
11. bře 2010

zlatouch, betelgeuzz:holky mocinky díky za postřehy i za tipy 🙂 ....

jdou i samostatně? no paráda, to bych chtěla, koupit jen pár kousků a pka kdyžtak dokoupit 🙂

raady
11. bře 2010

beruska,
z AIO nám nejvíce vyhovují BBH Magic a nově testuju Sweddlebees AIO a zatím dobrý.
Z kalhotových plenek Two size od Popolini. Mám organic a bambus.
Na doba balení zavazovací Disany+vv.
Na noc BE na SZ.
Svrchní kalhotky shorties od BabyIdea a Loveybums jersey, záložní kalhotky PUL od HD.
Ale Berusko, mi už jsme velký holky a dopracovaly jsme se k tomu pokus omyl po jedné plence 😉 Ze začátku jsem nejvíce balila novosklad z čč+ PUL kalhotky. Potom přišly kalhotové plenky od BL a další ......další ...další ... Hrůza, raději to zpětně nepočítám. 🙂
Asi to chce vydržet s velkým nakupováním, až se mimčo narodí. Opravdu co miminko a maminka, jiné plenky, které vyhovují. ...se mi to říká, viď 😀

sven
11. bře 2010

zkusím jednu objednat a uvidím. Jinak z těch stránek jsem pochopila, že ta paní co má intern. obchod sama ty věci šije.
Ještě dotaz k PUL kalhotkám - přepokládám a podle ohlasů zde též, že asi zezačátku miminko většinou balíte do novoslkladu z čč + PUL. Poradíte mi, jestli je rozdíl mezi PUL kalhotkama? Vím, že se dají koupit obyč G-mini za pár korun, ale nechce se mi věřit, že fungují stejně jako ty dražší značky - mám pocit, že v tom asi bude rozdíl (stříh, provedení atd). Které PUL kalhotky se vám osvědčili nejvíce v kombinaci s čč a pak třeba jestli jiné PUL kalhotky jsou vhodné na ty kalhotkové pleny.
Díky za info.

beruskanula
11. bře 2010

raady: jo se ti to říká 😀 vždyt víš, jak je těžký odolat 😀 🙂 .... no nejspíš vezmu ty popo duha - 2ks, pak nějaký IB 😀 ... nějaký svrchnáky aseparačky 😀 .... a tím bude moje objednávka končit 😀 , no to jsem zvědavá, co do toho košíku ještě nahážu 😀

noone
11. bře 2010

prcek, batole jsem mela v planu zkusit, tak na to asi kaslu... jinak mam tu kosmetiku rada 🙂

andnov - frosche jsem koupila v DM a je to gel... 😕 jak pere zatim nevim, taky jsem zvedava.

sven - debata o tech plenkach juliana je na baby-cafe tak mrkni, treba ti to pomuze 🙂 ja bych do nich nesla, jelikoz je nas synek alergickej na flis, takze tuhle plinu by nesnesl. leda do ni davat vkladacku aby se ten flis nedotykal primo kuze...
ad pul svrchanky, pozor aby to nebyl igelit 🙂

noone
11. bře 2010

sven, jeste k tem pul svrchnakum, ja mam nejradsi thirsties 🙂
a myslim ze vsechny svrchnaky by mely sedet na vsechny pliny, ale urcite me tady nekdo vyvede z omylu 😀

noone
11. bře 2010

jo holky a jeste neco k prani bambusek:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums...

raady
11. bře 2010

sven,
k PUL kalhotkám na novouška. Je dobré koupit takové, do kterých nacpeš ze všech stran novosklad. Já jsem měla IV Organic vel. S, Baby Lucy /takový ty barevný z kostičkama navrchu/vel.XS, HD vel.S. Na noc natahovací Disany. Ale Barča byla málo kakací, v noci nekakala vůbec. Někdo si chválí vlňáčky už od narození, něco na tom bude, miminečko je citlivé, vlna krásně dýchá, mimi se nezapařuje. Ale já jsem lenoch a po každé vajičině, která případně unikne, opakovat udržovací vlňáčkovou proceduru se mi nechtělo. 😉
Jé holky, proč u nás také nemají Frosch v DM? Docela ráda tam nakupuju a ten mi tam chybí. Musím se na to zeptat.

beruskanula
11. bře 2010

zlatouch: ještě jeden dotázek.. jaký barvy těch IB máš? já jen kvůli praní 😅 , aby se to pak nezabarvilo 😕