Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
10. kvě 2010

tak my máme desighn socks a je to taky úzké do stehýnek se to dost zařezává a teda nedostanu mu to výš než na kolínka, luki má stehýnka docela festovní, jsem myslela, že na léto dám jen plínku, tričko a ty návlek, že nebudu dávat tepláky, at má o vrstvu na dupce míň, ale nevím nevím, má to fakt dost otlačené... ale kdyžtak to využiju staršímu třeba místo podkolenek

erinka83
10. kvě 2010

Ta duha jsou stejný plínky jako popo on size?

kackaj
10. kvě 2010

Yes baby😀 je to biobavlna one size.

erinka83
10. kvě 2010

tož to teda nechápu, z čeho jste tak unešený 😀 Mně přijde, že to houby saje a je akorát velký 😀

baca
10. kvě 2010

erin, tak trochu sdílím tvůj názor 😀 , já je dávám na noc s prefoldem, protože to nemá gumičky a prefold se tam vejde

terezita
10. kvě 2010

holt ma kazdy jiny vkus.. 😀 😀 😀 a my prebalujeme casto, takze mi vyhovujou

kackaj
10. kvě 2010

Tak unešená nejsem, ale spokojená jo🙂 A náš prcek si myslím, že nemá nějak velkej balík, nebo jsem si zvykla. Ale připadne mi ta velikost srovnatelná s čímkoli snad. Nebo jinak...spíš nemám s čím moc srovnávat, tak se mi to nezdá velké...tak je to správně🙂 Saje nám to fajně, když se stane, že je tam Ondra 3hoďky (což se skoro nestává), tak je to celé nacucané, ale je to akorát, nikam to neutíká. Já ale přebaluju max. po 2h (pokud teda přes den víc nespí), nechci ho tam nechávat dlouho. Ale jak říkám, když se stane, že je tam dýl, tak je to pořád v pohodě.
Jinak máme tu tenclovku, ta je nesrovnatelně dřív nacucaná a provlhají vlňáky. Pak BBh bambus na noc, to je v pohodě, ale balík je to taky velikej. Pak jsme měli bumhugger, pastelku a vícevrstvé plenky a z ničeho jsem nic menšího neumotala a navíc nevyhovovaly, tak šly pryč. Dál šly pryč všechny aio a zůstaly jen BG, které jsou teda menší než one size, to jo. No, ale teď frčí anavy nejvíc a ty jsem teda nezkoušela a asi ani zkoušet nebudu, páč mi fakt one size vyhovuje🙂

erinka83
10. kvě 2010

Já mám dvě organic, furt přemýšlím, co s nima, asi je zas zkusím malé dát 😀 Já totiž od kalhotovek asi čekám zázraky 😀 Proto mi skoro nic nevyhovuje, akorát teda Anavy, že je fajn měkká a pružná a malá 🙂 Na noc dávám jeden prefold do zavazovačky, ale když si vypočítám cenu noveho prefoldu+nové zavazovačky, taky nic moc 😒 Ale savostí nám to vyhovuje, právě že žádná kalhotovka (co jsme měli, ještě jsem nezkoušela např. BBH bambus) podle mě líp nesaje...

kackaj
10. kvě 2010

Erin, taky že ne. Od běžných plenek na den se nedá čekat žádná velká savost. Já myslím, že ta biobavlna saje srovnatelně s jakoukoli normál plínou...minimálně novosklad s vkladkou, nebo vícevrstvá určitě. A jak říkám, nemíním nechávat malého v plíně 3 nebo 4 hodiny, to už jsem mohla jet rovnou jednorázovky. Přebalujem často a tak nám ta savost stačí. Pro mě je důležitá savost v noci a to je ten bambusový flauš...prefold a ostatní vkládačky od BI, a ta bbh bambus 😉

terezita
10. kvě 2010

tak u nas je to jak u kackaj. pres den netouzim po jakkoliv savych plinach, ale spis padnoucich a prijemnych. savice a AIO davam do satku a to mam sve favority zase jinde.. 😅

erinka83
10. kvě 2010

no já totiž doma používám stále novosklad s vkládačkou, takže od kalhotovek jaksi očekávám mnohem víc 😀 A vám z toho neutíkala vaječina? Mně přijde, že kolem nožiček vůbec netěsní, ale malá je teda hubená....

terezita
10. kvě 2010

tak my uz par mesicu vajecinu nemame.. 😅 nase cacora ma rok.. 😀 ale co si pamatuju, tak nam nevytekala. se to nasaklo tak nejak do separacky a drzelo to.. no a taky jsme vetsinu chytli do nocniku.. (novosklad ja pouzivala snad jen max. 3 mesice.)

kackaj
10. kvě 2010

Já jsem vůbec novosklad nevázala...právě pro moji levorukost jsem si na něj ani netroufala, ale když jsem to zkoušela, tak to bylo větší jak ta one size. Vaječina někdy určitě utekla, ale to snad asi každému se někdy stalo ne? Většinou to ale drželo. Když se to správně zapne na správné patentky, tak by to mělo sedět i kolem nožek. My zas ale nožky máme buclaté, takže to nedokážu posoudit správně. Pro mě je to prostě dobře sedící plína s nenáročnou manipulací 😀 Víš jak, když nezkusíš nic jiného, tak si zvykneš na to co máš...ale třeba kamoška udělala výbavu jen z bambino mio a teď se tlučou s manžou do hlavy...to já třeba ne, mě to vyšlo 🙂

mataharyy
10. kvě 2010

Ahoj, tak mě dnes zas málem kleplo, oběhala jsem tři obchody s dětským oblečením a vždy jsem se ptala máte kalhoty s gumou a vysokým sedem, máme látkové pleny a do toho co máme doma se už nenacpe. Odpověď jéé chudák a to nosí dvě, to má tak špatné nožičky? Ne nožičky má od porodnice dobré, ale látkujeme je to zdravější lepší a prostě nej. Jééé (méně nadšené) a to se jako dělá speciální oblečení? Ano dělá se i speciální, ale mě stačí normální s gumou v pase a vysokým sedem. Hmm tak to mi nemáme 🙄 V tomto duchu to dopadlo ve všech třech obchodech, když už jsem byla fakt naprosto na dně, bylo mi švagrovou navrženo jít juknout do sekáče pro děti tak jsme šli a máme doma troje naprosto dokonalé kalhoty 😵 Dovážejí zboží z anglie a tam jsou na to asi nějak víc, takže není problém si vybrat a vše jde i přes kalhotovku BI bamboo+vlňáky. Jsem nadšená, alespoň něco na tomhle podělaném dni bylo dobré 😎

nika
10. kvě 2010

😀 matharyy tuto reakci znám velmi dobře, a ještě k tomu když do obchodu příjdu s malou v šátku tak je to tuplované 🙂
mám kupu poděděného oblečení a naštěsí se do spusty věcí vejdeme bez problémů, jen jedny lacláče jsem neoblíkly byly uzoučké 🙂

sussanah
10. kvě 2010

Taky se teda musim pridat, ze mi ty kalhotove plinky taky nejak nesedi, Jak rika Erinka, taky jsem asi cekala vic 😀 Taky prave mame VV, ktere nam az ted obcas popojedou v kalhotkach, ale jinak co se savosti tyce, nemam slov 🙂 A vajecina nam utekla snad jednou, ale taky je fakt, ze on chudak malej tlacil bobky uz snad od 2 mesicu a to byl plne kojeny ☹
Nika s tema vecma je to kriz, ale ja mam stesti, ze pochazim z Ostravy a tam se dovazi hodne veci z Polska a nevim, jak to, ale proste tam ty veci sedi perfektne, maji prave i special teplaky, dupacky, bodycka na latkove pliny a tak za polovicni ceny nez v Brne 🙂 Jo a jeste navic mimco v satku??? No to uz jsi asi na dnesni dobu uplne lesni alternativec 😎

beruskaveruska
11. kvě 2010

😀 😀 ahoj tak já mám všechny pleny z netu neb , když jsem se u nás v obchodech ptala tak jediné co maj jsou čč, kikko bambusky a obyč kahotky na plenky g - mini. jo a dá se sehnat pár plen bambino mio, ale ty neberou není o ně zájem. a , když jsem se zeptála na návleky na nožky tak koukali jak na blázna a slova manduca ani nevěděli co po nich chci. takže pleny a návleky mám z netu a pro manducu jedeme do brány až se malá narodí . 😀 fakt jsme si s MM připadli jako dva blbci. jen co mi dalo práce sehnat silici di kbelíku na plenky aby nesmrděli to byl u nás nadlidský výkon - naco to potřebujete??? nechcete vonné olejčky a pod a když jsem řekla, že chci látkovat tak paní pomalu ztratila řeč. docela mě to mrzí, že to spousta lidí stále odsuzuje. u nás je se mnou MM i mamka s tátou, ale ségra ta nechápe perj jsem blbá si takhle přidělávat práci ☹ tak to s ní neřeším.

raady
11. kvě 2010

ahoj,
já jsem dávala novosklad také dlouho, potom jsem vázala chvíli na draka. No kalhotovky jsou dobré, když se mimčo začne více hýbat. Tak nějak se nehýbe s mimčem jako skládaný čtverec. Od kalhotovky se opravdu nedájí čekat žádné zázraky co se savosti týče, pokud to není bambusový flauš, jak píše kackaj.
Jinak u nás pořád vede na doma vv+vázačka.
Erinko, přebaluješ v noci? Nebo vám vázačka +perfold vydrží celou noc ? 😕

erinka83
11. kvě 2010

sussanah, ty jsi z Ostravy? Bys mi mohla dát tip, třeba tu všechny obchody ještě neznám 😀

raady, v noci přebaluju, když se vzbudí v 10, tak ji v tom nechám do dalšího vzbuzení, třeba do 2, pak přebalíme a je v tom do rána, tak do 6-8, jak kdy.... ale víc jak 1x si nedovolím nepřebalit... KDyž spávala celou noc, měla to kolikrát úplně suchý a pak pustila nálož do nočníčku 🙂

erinka83
11. kvě 2010

a je mi jasný že s novoskladem už dlouho nevydržíme a začínám být z toho nervozní 😅

markusko
11. kvě 2010

holky tak díky ohledně design socks a baby legs, ale akorát jste mě trochu zviklaly, jestli je mám vůbec pořizovat, když to škrtí do nožek... 😝
Jinak já mám sice ve výbavě i něco jiného než popolinky one size biobavlna (mám tu pastelky, gro baby, čtvercovky s bambusovýma vkládačkama), ale nejradši mám fakt ty popolinky a ty ostatní beru, jen když dojdou popolinky. Je pravda, že naše malá není moc hubeňour, možná proto jí tak dobře sedí (ale používáme je cca od 4,5 kg, na novorozence si myslím, že jsou opravdu hodně velké). Mimochodem jsou to jediné plínky, které nám vaječinu nikdy nepustily... 😉
Na noc se přiznám, že používáme papírovku (ta jedna denně snad není taková hrůza 🤐 ), protože malá mi spí 12 hodin a to by asi málokterá látkovka pobrala 😅
Jinak Erinko zkoušela jsem dost tvých receptů ve zdravé recepty a ha dieta a teda musím tě pochválit 🙂 jsou moc dobré 😉

zihu
11. kvě 2010

markusko, tak vyzkousejty design socks a uvidis, neni to tolik penez a treba to skrtit nebude, nezarezavaji se nijak moc a prakticke to teda je velice! 🙂
my mame taky jednorazovku na noc 😅 ze stejnych duvodu... 😉

markusko
11. kvě 2010

zihu máš pravdu, vyzkouším, za ty peníze se to dá 😉
ještě jsem zapomněla dodat, jak tu psala kackaj, že já malou také hodně často přebaluju, jestli je v plíně dvě hodiny, tak to maximálně venku, nebo když dlouho spí 😉 tak možná proto nám ty popolinky vyhovujou 😉

michelle1
11. kvě 2010

tak mi dorazila várka Anavek od Ivušky, vypadají nááádherně a ten matroš! Hned jsem to ukázala příteli, že může konečně taky balit do kalhotovek, bo jak šáhl na TotsBots bambusky z druhé ruky, tak nadával, co to je za struhadlo a balí jen do čč 😀

nika
11. kvě 2010

sussanah taky se přidávám k erince, můžeš dát tip na obchůdky v Ově???

jinak my máme design socks a pak teda ditany - ty jsou oproti ds mnohem pevnější, hutnější, ale zase mi příjdou i širší 🙂

erinka83
11. kvě 2010

Markusko, teda díky, ale moje recepty to nejsou 🙂 ale jsem ráda, že chutnalo 😉

zmuzle
11. kvě 2010

Ohledne design socks. Mam je doma a vubec nepouzivam. Ac je synek hubeny a nohy ma fakt jak hulky, zarezavaji se. Davam jen bebylegs. Klido muzu nekomu z Prahy Design socks prenechat za smesny peniz. Treba 10 Kc za par na vyzkouseni 😉 Pripadne IP.

mehlo
11. kvě 2010

erinka83- tak zkus potom skládat na draka a nebo pořídit trojhránek a do toho dávat jednu čč nebo vv. nebo nějaký tvarovaný na zavazování nebo snapku.

betelgeuzz
11. kvě 2010

Design sock jsem vzala na zkoušku, ale malé se do stehen zařezávají. Ale ona je zase fakt tlusťoch 🙂

Berusko, divím se tvému optimismu ptát se na látkové plenky v obyčejných obchodech 😀 Já to rovnou objednala po netu a jednou si udělala výlet do Brány. Jedna zkušenost: kamarádce- nelátkové se líbila moje kikko obrázková plenka, kterou používám do kočárku. Nechtělo se jí platit poštovný, tak zašla do dětskýho obchodu a jednu si tam koupila, značku nevím. Obrázky jsou jen z jedné strany, na omak je to nějaká tenká umělotina a stála asi 60 kč 😠 Sama je z toho zklamaná, když šahala na tu moji, jak je měkká.

Taky se řadím mezi ty, co nejsou odvázaný z většiny kalhotovek. Mám jednu duhu, IV froté, pastelku,SW velur. Čekala jsem, že zvládnou víc, než novosklad, nebo čč narovno. Když vezmu poměr cena/výkon/schnutí, tak z toho jednoznačně vycházejí líp čč. Kalhotovky jsou akorát jednodušší na manipulaci.

markusko
11. kvě 2010

Tak to souhlasím s betelgeuzz, že kalhotovky jsou jednodušší na manipulaci, když mi dojdou popolinky, tak dávám čč na draka s bambusovou vkládačkou a jsem spokojená taky maximálně 🙂 Ale třeba pro manžu je mnohem jednodušší strčit popolinku (protože on přebaluje dost často), čtvercovky moc nedává, i když to byl on, kdo mě učil skládat novosklad 😀

Já teda objednám ty baby legs, ale jestli jí to bude škrtit tak to budou vyhozené peníze 😠 😠

Tedy, na látkovky v normálním obchodě se mě taky nenapadlo ani zeptat 😀 zvlášť u nás v malém městě, tady raděj ani nikomu nevykládám, že látkuju, dřív jak jsem to vypustila z pusy, tak jsem byla za divňocha. Stejně budou všichni v létě asi nechápavě hledět 😀 😀 Já teda všechno objednávala přes net 😉