Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
29. zář 2010

@betelgeuzz ja mam totiz plinky uz predskladane, takze je uz jen vytahnu a instaluju!🙂

maly_prcek
29. zář 2010

@joohana Jo jo, jsou igelitové... Já jiné ani nechci, nejde to přetřít hadrou, blbě se to větrá...

markusko
29. zář 2010

Holky díky za podnětné nápady k lanolinové kůře, osobně mě zaujal ten nápad s tím šamponem. Já jsem totiž používala dětský šampon bez mýdla, tak možná to bude tím. Každopádně teď jdu všechny nalanolinovat nasucho a tu kůru ještě jednou zopakuju, až zase uschnou. Tak uvidíme.
@kackaj Škoda že ty storchy neprodáváš ve vel.III, ty jsou naše nejoblíbenější, brala bych je hned 😉

kackaj
29. zář 2010

@markusko to malá už nosí velikost III?? Ondra teda váží přes 11kg a není žádný drobek a tady ta dvojka je mu furt dobrá a dlouho by ještě byla, kdybychom kalhotkovali. Možná mezi těma velikostma už není moc velký rozdíl. Kolik váží malá?

nika
29. zář 2010

tak můj poznatek stochenkinder máme jak II. tak III. a v té plaveme ale zase na objemnější plenku 🙂 ikdyž je tam vůle a jsou volné jsou to držáky, mám je moc ráda 🙂 nicméně II. nám bude asi ještě hodně dlouho.

@kackaj ty longiesky jsou superní jen já teď nemůžu, jsem si to zakázala 😠

kackaj
29. zář 2010

@nika ty od nás máš ale II, že? Ono cedulka byla u obou na vel. III a je vidět, že je od výrobce přepsaná na tu II fixem. Nicméně II to opravdu je, fakty🙂
Jo, longies super jsou, ale vzhledem k tomu, že nepoužíváme trička, ale bodyna, tak nám to do šatníku až tak neladí. Myslela jsem, že přejdu na trička, ale malej to má imrvere vyhrnutý až u krku, tak jsem to zas zamítla🙂

andelka
29. zář 2010

@slunicko76 kterej trojúhelník ti leze? Mně teda neleze nic, dávám novosklad a dovnitř vkládačku, máme něco přes 7 kilo a IV Ska. 😕

Jo, holky, prodávám Itti Bitti SIO, vel. M, kdyby měl někdo zájem vyzkoušet 😉 Jsou jak nové.

nika
29. zář 2010

@kackaj jj od tebe a jsou skvělééééééééé
longiesky mají super barvičku ta by nám seděla do šatníku. 😀

silente
29. zář 2010

A kdo nám ještě neposlal hlas (a chce tak učinit 😀 ), prosíme zde:
http://www.latkove-pleny.cz/foto-soutez/

katka82
29. zář 2010

@slunicko76 krásný vlňáčky 😵 šikulka 😉 jak balíček?už došel??

markusko
29. zář 2010

@kackaj Váží teď zhruba 9,5kg, ty storchy vel. III nosí od 8,5 kg. Nevěděla jsem si rady s velikostí, měla jsem špatné zkušenosti s longieskama (M-ka jí nebyly ani když měla teprv 6 kilo... 😖 ), takže jsem to konzultovala s paní z naturebaby.cz a ta mi psala, že její dítě nosilo vel. II i III zároveň, až do cca dvou let, takže jsem vzala rovnou ty trojky. Jsou jí akorát, nepadají, jsem spokojená. A vydrží až do konce plenkovacího období. Z toho jsem usoudila, že on ten rozdíl mezi II a III asi moc velký nebude.

longiesky od anavy jsem ještě neviděla, vypadají dobře 🙂 My máme longiesky babyidea taky v hnědé... 😉

xovicka
30. zář 2010

Dobré ránko, omlouvám se za narušení Vaší diskuze, ale Vy mi určitě poradíte. Dostávám se do té fáze těhotenství, kdy začínám řešit výbavičku, přečetla jsem prvních pár stránek a posledních pár taky , pár lidí v mém okolí látkuje, takže trochu tuším, jak to funguje, rozumím pár základním zkratkám, ale přesto se budu hodně ptát. Takže prosím o radu ohledně konkrétní plenkové výbavy pro novouška. Nemám zahradu ani sušičku, takže něco dobře schnoucího, aby to uschlo i na sušáku v obýváku. Jsem sice zvyklá používat na vybrané outdoorové oblečky mýdlový sliz a prát na 30 bez aviváže, ale taky vím, že odolné skvrny to rozhodně nevypere, takže další kritérium je, aby se na to dala použít v případě skvrn i různá chemie, vyvářka a podobné metody. Šetřit na plínkách nechci, za kvalitu si ráda připlatím, ale zase z toho nechci dělat vyloženě módní záležitost, takže nepotřebuju připlácet za logo světové značky nebo obrázek kačenky na zadečku, a nepotřebuju ani vyzkoušet všechny druhy a barevné varianty plen, co se na trhu nabízí. Takže moje představa je asi taková... Na doma a na den čtvercovky na novorozenecký sklad. Na noc a na procházky nějaké trochu savější a vytvarované. K tomu možná nějaké 2-3 fajnové vše v jednom, nebo něco podobného. No a nezbytné svrchňáky, vkládačky a separačky. Raději bych první novorozenecké velikosti a pak teprve přechod na univerzální, aby to nedělalo úplně obrovský zadeček. Původně jsem přemýšlela nad tím, zakoupit vše od IV, ale teď tak přemýšlím, že je asi hloupost, aby čtverce od IV byly o tolik kvalitnější než třeba libštát a jiné, aby musely být několikanásobně dražší...

kackaj
30. zář 2010

@xovicka ahoj, no konkrétně čtverce jsou asi nejkvalitnější kikko lux nebo kikko eco lux (nebělené) a jako vkládačka (většinou) kikko bambusové, které prý někomu ztrácí tvar, tak už se z toho nedá motat novosklad a proto píšu, že jako vkládačka, ale jinak je to původně čtverec🙂 A pokud chceš opravdu výhradně čč, tak se libštátu spíš vyhni podobně jako hyblerovi a tesco a nějaké no name. Z Imse vimse budou asi dobré ty mušelínové čč, ale tam ta cena už znát je. Mě teď ještě zaujalo, jak tu jedna kočka psala, že se dělají čtverce z pružného materiálu. Zatím jsem takové našla jen u Haipa daipa a myslím že u Merinostar, ale mohlo by to fungovat dobře, protože do pružného se ti bude balit mnohem mnohem líp.
Jinak myslím, že to máš pěkně namyšlené a že máš v podstatě jasnou a správnou představu o výbavě. Těch čč budeš potřebovat mezi 30 - 50ti kusy (podle toho,jak často hodláš prát). Čím víc jich máš, tím později samo můžeš prát. Kalhotky jsou dobré např. ty Imse vimse organic, měli jsme je ze začátku a byly super. Někdo ale píše, že mu provlhají, nám se to ale nestalo. Jinak ze savých a krásných kalhotovek bych ti doporučila značku Anavy od Ivušky, která tu taky sem tam něco pisne (stránky anavy.cz). Vše v jednom, v tom ti moc neporadím, mám jen bumgenius organic a to někdo rád má a někdo ne a fajnové mi zas moc nepřijdou. Spíš můžeš zkusit nějaké ty plyšáky jako itti bitti, babybeehinds, blueberry nebo swaddlebees, atd. Ale zkušenosti nemám.
No a vyvářet můžeš určitě ty čtverce, ostatní většinou na 60stupňů a to by i mělo stačit, všelijaké breberky a bakterie by neměly tuto teplotu přežít. Na praní je asi dobrý ten sliz, s tím nemám taky zkušenost, ale pozor, nesmí se v tom prát fleecové plenky, páč by ztrácely savost, jak to vlákno obalí ten sliz. Další eko varianta jsou mýdlové ořechy a různé eko prášky (ecover aj.). No a na skvrny je ideál žlučové mýdlo (stačí obyč. z DMdrogerie za asi 12Kč a je super!) a pak taky sůl na skvrny např. z DM, nebo jiná.
A já už jdu sundat dítě z nočníku, tak myslím, že tento výklad by pro začátek stačil, co? 😀 😀 😀

slunicko76
30. zář 2010

devcata, nevite, zda se z anavy od ivy muzou poslat dve objednavky v jednom blaicku? Ja si ted jeste neco priobjednala, ale nacetlo mi to znovu postovne!Chtela jsem zavolat, ale nikde tam neni telef.cislo! Diky

andelka
30. zář 2010

@xovicka taky myslím, že to máš vymyšlené dobře, mám to stejně jak ty 🙂 Plínky mám Kikko lux a jsou dobré, mám jich 25ks. Víc jich moc netřeba, protože stejně musím prát co 2-3dny, nemůžeš to nechat napočené v kýblu moc dlouho, takže na otočku to stačí. Dřív jsem dávala na noc papírovky (teď dádám kapsové), teď už jen na návštěvy, na ven, když vím, že budu někde mimo přebalovat. Peru v Lovele tekuté a plínky než dám do kýble přetřu žlučákem z DM a propláchnu. Svrchňáky mám Imse Vimse Organic, Soft a Thristies a spokojenost. 🙂

jasekd
30. zář 2010

@xovicka Mas to vymyslene dobre 😉 Mnozstvi ctvercu zalezi na tom, co budes pouzivat jako vkladacku, ja kdyz obcas dam ctverec, udelam novosklad a pouziju vkladacku Haipa Daipa, takze kdybych jela jen ve ctvercich, odhaduju to jako Andelka na cca 25 kusu, schne to rychle. Pokud budes jako vkladacku pouzivat nejak slozeny dalsi ctverec, tak by jich melo byt vic, treba 40... Stejne se musi prat celkem casto, ja mam malej kyblik a pak to smrdi a pracku naplnim za ty dva dny. Kalhotkovky mam HD pastelku a spokojenost, jedu prakticky jen je, mam 24 ks a je to akorat. Ted na druhe dite prikoupim tak 6, budem na 30ti kouskach a prat asi denne. Pastelku pouzivam od narozeni (cca od 3,6 kg) a slo to. Jinak bych uplny zacatek preklenula novoskladem, na ven a k Dr event. jednorazovky, a rychle prejdes na jednovelikostni pliny, ja bych za novoroz. velikost neutracela, pokud bych necekala treba dvojcatka nebo nejak male miminko, ale to mne asi nehrozi (kluk mel 3,75 kg, pak spadl na 3,5).

xovicka
30. zář 2010

Díky díky, ještě pár dotazů... taková ta sponka na plíny, tím se spínají čtverce v novoskladu a ještě se to zajišťuje svrchňákama, nebo to udrží jenom ty svrchňáky? A ty kalhotovky to taky udrží jenom ty svrchňáky nebo se to taktéž spíná tou plínkovou sponkou? Z jakého materiálu jsou kalhotovky nejlepší? A vkládačky, pokud bych nechtěla plínu vycpávat ještě dalším poskládaným čtvercem, ale chtěla bych tam jenom jednoduše strčit nějakou jednu vrstvu buď přesýpací hodiny nebo obdelník, jaký materiál? Na ideální značce čtvercovek a svrchňáků, jak jsem pochopila se docela shodnete, takže stále přijímám tipy nakalhotovky a vkládačky. Jo a jak se liší různé separačky? Pochopila jsem, že některé se dají prát a některé spláchnout do záchodu. Já se se separačkama asi prát nebudu, takže mi stačí, když to půjde bez problému spláchnout. Dělají se z různých materiálů, čím se to liší a které jsou lepší?

andelka
30. zář 2010

@xovicka já to jistím snappi sponkou, mám dvě. Kalhotovky na snapku se jistí snapkou, ale můžou být i kalhotovky na patentky.
Nejvíc saje bambus. Ale já mám vkládačky našité z plínek obyč a pak dávám taky žínky z ikea, to je froté.
Separačky jsou flísové, ale ne každému mimču sedí. Já mám celulozové Popolini, na zkoušku jsem teď koupila Disany, Celulozové jsou lepší na vaječinu. Pak se dávají viskozové. Holky tu dělají separačky z deky Irma z Ikey, ale je to obyč deka, mi se po tom malý oprudil když byl miminko malé, teď jsem to ještě nezkoušela. Ty separačky Popolini když jsou jen počurané, tak je peru spolu s plínkama, když pokaděné vyhazuju.

crawler
30. zář 2010

ahoj holky🙂 přihodím své dotazy🙂

už mám doma vv velikosti M - zajímavé je, že jsou různě velké 😲 😒 objednala jsem je ze dvou zdrojů a je v tom dramatický rozdíl...no já je vždy složím na třetiny, takže mám 16vrstev, dám do toho vkládačku (žínku z Ikea) a 3 hodiny vydržíme v poho, ale protože nemám ještě svrchňáčky, tak to dávám do pampersky, takže za den spotřebuju zhruba 1-2jednorázovky. Příští týden jedu do velkoměsta a tam zajdu svrchňáčky koupit 😀 - o co mi ale jde - pamperska nááádherně drží ten pruh plíny, nikam se to neposunuje a není třeba žádná snapka - až budu mít PULky, tak už asi snapka bude muset být a já mám obavu, že ty VV nějak nezapnu - nemáte nějak nafocené, jak to udělat??? mám tu vel.M a malý má 8kg...fakt si to nějak nedovedu představit...takže čekám na nějaký tipy🙂Díky moc🙂

helulela
30. zář 2010

@crawler vv narovno vůbec nemusíš snapkou jistit a v šikovných svrchňáčkách ti bude držet taky krásně, takže neboj🙂

helulela
30. zář 2010

@xovicka na kalhotovky bez vlastního zapínání tu snapku můžeš a nemusíš dát, já třeba Anavy dávám s, IV bez a svrchňáky to udrží, to si vyzkoušíš. Jsou i kalhotovky na sucháče nebo na patentky. Materiály podle savosti - nejvíc asi bambusový flauš, dobré na noc (BBH bambus, BI prefold), pak bambusové froté, bavlněné froté - to bavlněné může dost hrubnout, i když bambus časem taky, takže těžko radit. Kalhotovky doporučuju určitě Anavy, pak mám ráda Tots Bots, jako základ výbavy třeba Popolini One Size - ale to je dost balík, HD Pastelka - naštěstí mi moc nehrubne, ale taky je spíš objemnější, líbí se mi ten střih. Vkládačky bych brala bambusové a spíš obdélníky, přijdou mi univerzálnější. Separačky Popolini celulozové v roli - dají se spláchnout a počůrané vyprat.

helulela
30. zář 2010

@xovicka novorozenecké velikosti nutné nejsou, s novoskladem a menšíma jednovelikostníma kalhotovkama si vystačíš, ale jestli ti ta investice nevadí, tak já třeba měla pár IV - zadeček malý a vydržely nám tak tři měsíce. Jsou určitě i plenky o moc hezčí, ale taky zas dražší, takže tohle byla taková střední cesta.
A AIO na machrovačku třeba Itti bitti.

helulela
30. zář 2010

@crawler a dát jednorázovku jako svrchňáky by mě teda nenapadlo, dobrý 😀
snapka na vv se dává na kalhotkový sklad, to má nafocený třeba Ivuška http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... ale jestli nemáš ty vv pružné, tak ti to už nejspíš nepůjde

betelgeuzz
30. zář 2010

@xovicka no holky už ti napsaly, akorát mě pobavila tvoje věta: nepotřebuju ani vyzkoušet všechny druhy a barevné varianty plen, co se na trhu nabízí - já myslím, že časem zjistíš, že potřebuješ 😀

Já bych teda s 25 čč nevystačila. Dnes jsem sbírala ze sušáku 20 čč a dalších min 10 už bylo počuraných. Mám asi 50 čč a ze začátku byly v oběhu všechny. Je pravda, že jsem tehdy ještě žehlila a nedostala jsem se k žehlení hned po praní.

Mně se třeba víc, než pastelka líbí Duha od popolini. Nehrubne tolik.Ale anavy samozřejmě vede 🙂

crawler
30. zář 2010

@helulela mě by to taky nenapadlo, ale jedna maminka od nás z diskuze to tak praktikuje pořád😀 no jo, ale jak vybrat vhodný svrchnáčky? ty jednorázovky mají tak pěkný jemný gumičky a malej v tom byl tak dlouho a neproteklo to, ale obávám se, že pulky nebudou tak dobře sedět a někudy to vždy vyteče...kor když chci one sizeky :-/

betelgeuzz
30. zář 2010

@crawler ale to pak mizí výhoda látkovek, že jsou prodyšnější a děti se v tom tak nehřejí, když na to stejně dáš jednorázovku.

crawler
30. zář 2010

@betelgeuzz to je provizorium - ještě nemám pulky a chci už látkovat...

ivuska.h
30. zář 2010

@betelgeuzz Ne nutně, já už látkuju druhé dítě a té potřebě vyzkoušet všechno jsem se celkem bezbolestně vyhnula...

betelgeuzz
30. zář 2010

@crawler já vím, že to máš prozatím, ale když to tak někdo dělá pořád 😒

@ivuska.h nojo, ale ty si našiješ přesně podle přání. My ostatní musíme vyzkoušet 😀

crawler
30. zář 2010

@betelgeuzz no prý ji to tak vyhovuje...:-/ no já jsem si vybrala svrchní PopNGro od Lollipop a Essential one size, tak uvidíme - na začátku týdne koupím... 🙂