Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
6. kvě 2010

Je, tak resite prebalovani. U nas je to jeste horsi v tom, ze vyvadi a ma doslova zachvat, jak citi jen naznak na polozeni. I po koupani atd. Zacne mit hysterak, rvat, hned se otoci a je konec. Nejde mu to nandat pak uz ani na kline. Ale asi mame ted spatne obdobi, byl nemocny a ma to mozna spojeny s merenim teploty a taky mu rostou zuby 😒

andelka
6. kvě 2010

Holky, jaký je rozdíl mezi Kikko bambusovýma čtvercovkama barevnýma a přírodníma? Kromě barvy teda. Já mám tři ty přírodní.

erinka83
6. kvě 2010

Andelko, údajně ty přírodní zůstanou čtveratý, zatímco barevný zobdélníkovatí 😀 Obdélníky jsi viděla u mě 😉

andelka
6. kvě 2010

Eri: no tak jestli je tohle jedinej rozdíl, tak ještě řeknu chlapům, ať mi jeden balík přiberou, jak pojedou do Sama pro matraci a přebalovák. Ony jsou takové fajné 🙂 Barevné mít nemusim.

erinka83
6. kvě 2010

Mám zkušenost jen s barevnejma a ty už jsem jako obdélníky dostala, holky tu myslím psaly, že ty nebarevný to nedělají... třeba se ještě někdo ozve 🙂 V zimě jsem je měla prkenoidní (a nějak jsem je neměla ráda), ale teď jak se suší venku, jsou zas fajné, to máš pravdu 🙂

peko
6. kvě 2010

Holky díky za rady, zatím mám doma Kikka bavlněný, akorát jsou 80x80, tak ještě kouknu po těch bílých bambuskách, barevných pár mám 😉

angetha
6. kvě 2010

Problémy při přebalování ,mé oblíbené téma 😀
U nás taky děs, občas světlá chvilka, nejradši chce ale ležet na břiše..takže nejoblíbenější kombinace čč do vlňáků SWB na patentky, to se nechá zapnout na břiše...a víte že i patentkový plíny se dají zapnout v lehu na břiše? 😅 popřípadě si dám malou zády k sobě do sedu ale to si stoupá a opět se přetáčí..svlékání, oblékání, mazání ,koupání - na břiše, i když je pokakaná tak čistím na břiše pokud není ve vaně...takže teď hodně často větráme prdelku 😀 😀
a nejste jediné kdo občas na dítě houkne

sussanah
6. kvě 2010

ahoj, zabrousila jsem tady dneska poprve a myslim, ze spravne, ze mi urco poradite 🙂
Pouzivame od narozeni vv s kombinaci bambusky od kikka a bambinex rostouci PUL a az doted jsem si nemohla stezovat, vsechno bezva. Ted uz ale samozrejme vice cura, ale hlavne lozi (teda uz se zacina i stavet...) No a jak sebou zacne mlet a lozit a klecet a tocit a vubec, tak se mi ta vv v tech kalhotkach rozjede a curani jde bokem :( Nestava se to sice casto, ale uz se mu obcas podarilo ( a tipuju, ze bude hur). Na noc uz jsem nakoupila poradne pliny (BL organic, ty sajou jak dive), ale pres den ho zase nechci mit v takove "velke" plene. Myslite, ze by zavazovaci udrzely ty vv na miste pri lezeni, pozdeji chozeni? NEbo mate nejaky jiny tip? U tech zavazovacich se trochu bojim prebalovani, protoze my toho naseho taky chutame po cele dece, nez ho zabalime 😀

katarina82
6. kvě 2010

hmm, tak já mám kikko bambusky hnusné, obdélník, to by až tak nevadilo, ale jak jsou krepaté, ostuda je někde vytáhnout, fakt.

Kvakul, nevím proč HS ne 😕

nika
6. kvě 2010

holky co sleduji tak ty kikko bambus barevné u nás teda obdelníkují, a nebělené uplně minimálně. ale jinak jedna várka barevných je i krapatá, nehápu když je opečovávám stejně, asi zlá výrobní sada jinak si to neumím vysvětlit 🙂

maly_prcek
6. kvě 2010

sussanah : a nejsou blbé ty Bambinexky PULky? My teda dáváme čč narovno do vlňáků, malý se taky už dost hemží (i když se teda nestaví a to je starší 🙂 ), ale jezdit mi to teda nejezdí... Zavazovačky je složité motat, ale taky mi to v tom nejezdí... Podle mě by to měly udržet na místě ty svrchňáky... 😒

sussanah
6. kvě 2010

prcek: no asi ted uz blbe jsou 😅 ale doted jsem si nestezovala, mela jsem i BL ale ty mu nesedely kolem pasu a nozicek. Ze bychom zkusili jine PUL? a jake mame zkusit?

mehlo
6. kvě 2010

čauky tak my máme doma šité PULky a sedí nádherně, Ted je zrovna šiju kamarádce, kdyby jste někdo chtěli není problém. Jediné PULky kupované, které jsme měli byli bambinomio a já byla maximálně spokojená.

mehlo
6. kvě 2010

Kikko bambusky barevné máme taky do obdélníku a vypadají fakt šíleně, ale perfektně sajou.

sussanah
6. kvě 2010

vlastni site PUL? tak to mas muj obdiv, ja si sotva zasiju knoflik u kosile 😅 Kdyz to sijes takhle "na zakazku" to neni potreba na tom ditku vyzkouset, jak to sedi? Docela me to zaujalo 😉

erinka83
7. kvě 2010

sussanah, zavazovačky by to dle mě udržely určitě, ale my je zatím dáváme jen na noc, přijde mi to trochu balík 😀 Ona má doma totiž pořád jen novosklad s žínkou IKEA 😅

kaczka85
7. kvě 2010

Ahojky...🙂

koukám, že jste tady samé zkušené látkařky, tak bych vás ráda poprosila o pomoc... 😉

Nemám nikde v okolí obchod, kde by mi látkovky ukázali naživo a popř. vysvětlili, takže veškerné info čerpám z netu a už mi z toho jde hlava kolem... 😅

s narozením mimča bych chtěla začít používat látkové plenky.
na komplet výbavu mám cca 6,000,- kč ( je to dostatečná suma? 😕 )
upřednosťnovala bych jednovelikostní plenky na celé období plenkování, tedy asi ty, co jso od 3 do 15 kg.

a ted uz trosku tapu... 😅 brzo co? 😀 😝

vubec nevim kolik ceho mam koupit, jestli do tech plinek AIO se jeste musi vkladat nejake pridavne saci vrstvy, vlozky nebo neco takovyho?

docela se mi libi sada Popolini
http://www.proslunicka.cz/zvyhodnne-sady-plenek...
do techto plenek se jeste musi vkladat nejake pridavne vrstvy? jsou vhodne i pro uplna mimca? jsou vhodny na noc?
pres ne se musi tedy davat jeste nejake svrchni kalhotky, jestli to dobre chapu? zalezi na tom jake? nebo musi byt vse od jedne firmy? jaky je rozdil mezi tema svrchnima kalhotkama?

a jake materialy plenek ( kalhotek ) uprednostnujete vy? bambus, tencel, bavlna, atd.?

chtela bych prat tak obden, kolik potrebuju tak plenek?

jsem z toho proste mimo... 😅 😀

doporucili byste mi neco?

diky za kazdou radu...

zmuzle
7. kvě 2010

Kaczka, tyhle plinky mam rada. Je v nich jedna vkladaci plenka, ktera ze zacatku staci, ale ted dovycpavam prefoldy od Baby Idei. Pliny se daji zmensit, ale ja pouzivala az od vetsiho mimca. Na ne se davaji svrchni kalhotky bud z materialu PUL, nebo vlnene ci fleesove. Kazda mamina uprednostnuje ruzne zancky, to je tezke poradit. Obecne mame rady IV, Thirstries, Bummies, BBH jako Pulky.

Pocitej s prebalovanim co 2h a na noc ja mam radsi BBH bambus. Za zacatku mimco vetsinou kaka furt a tak prebaluejs i v noci. Ale me treba od zacatku v noci nekakal. No a podle toho si spocitej, kolik plin potrebujes. Nez uschnou, aby jsi mela co protocit.

mehlo
7. kvě 2010

Kačko! pro začátek bych doporučovala vv a zavazovačku- to je pro malinký mimi to nejlepší- my jsme měli vv- vícevrstvé plenky od popoliny- jsou úžasné, ze začátku jsem je skládala jako kalhotky a zajistila snapkou a potom když trošku vyrostl, tak jsem je používala jako vkládačku a na to zavazovačku- taky popolini nebo disanu. Později až měl tak 2 měsíce tak jsme začali dávat kalhotovky, ale já měla koupené jen Panda od popolini ty jsou takové štíhlé a jinak jsem měla našité podle střihu z netu z flanelu a z froté- byl nedostatek financí, tak jsem šila z obyčejného froté prostěradla a taky udělaly svou službu. Ze začátku jsem prala obden a měla jsem celkově asi 12 těch vv
10 zavazovaček
20 obyč. čtverců
5 Panda
12 ks těch šitých kalhotovek
upozornuju, že jsem to stejně nevyužila všechno.
Z vrchních kalhotek jsem se zamilovala do bambinomio- ty jsme měli 2x vel. S do 5 kg
flísáčky doma šitý- 2x
potom bambino vel. M do 7 kg 2x a jedny máme pořád, máme 10 kg ale má takovou hubenou konstituci, že mu na málo objemnou plenku sedí pořád.
Pak jsem měla dvoje pletený vlňáčky a ted máme 2x PULky mnou doma šitý a 2x vlnáčky.
Ty onesize duha bych doporučovala tak od 3 měsíců, ale samozřejmě záleží na tom jak ti bude růst.
Mám tady inzerátek- kdyžtak mrkni, začala jsem plínky šit na zakázku.
čau lucka

andelka
7. kvě 2010

To by člověk neřekl, k čemu je dobré vyklízení pokoje před malováním (a před porodem). Ve skříni jsem našla ještě asi 8 starších čtvercovek 😵 Takže jich mám asi 70.
Svrchní mám PUL Thristies a IV - stačí dvoje pro začátek na zkoušku? Kdyžtak pak dokoupím podle potřeby, co nám bude sedět.
Jen doufám, že látkování nepropadnu, to by se moc neušetřilo 😀

andelka
7. kvě 2010

Ještě jsem se chtěla zeptat - když se používá snapka (jakože bych chtěla začít s čtvercovkama na novosklad, něco do toho - ručníček, žínka, prefold nebo tak něco a pulky), tak ona těma zoubkama tu plínku propíchne - neničí se pak moc? A nemůže těma zoubkama miminko škrábat?

mehlo
7. kvě 2010

susannah- teprve jsem začala šít na zakázku, penízků není moc, tak mamka taky musí trošku vydělávat. Co se týče PULek jsem vymyslela střih, který by měl sedět snad každýmu dítku. Dělám tam dvojitý gumičky- ty moje co jsem tady dávala obrázek tak byly ještě s jednoduchejma gumička a zjistila jsem, že to není to pravý ořechový, tak jsem tam přidala do toho vykrojení ještě jeden díl- jako to má většina kalhotek a myslím, že by to mělo být dobrý. Ale není problém, když mi řeknete jaký máte nejraději a já si ten střih seženu a ušiju.
čauky LUcka

mehlo
7. kvě 2010

andelka- zatím jsem se s tím nesetkala, že by snapka ničila materiál. ale můj prst už zničila, nedávno jsem po koupeli Petulu namazala olejíčkem a jak jsem měla mastný ruce tak mi to ujelo a píchlo mě to dost drsně do ukazováčku. čau

andelka
7. kvě 2010

mehlo: No ostré je to teda dost, to je fakt 😀

betelgeuzz
7. kvě 2010

Andělko, uvidíš, jak ti bude kadit a jestli ti to občas proteče. To bys pak asi musela hned přeprat třeba v ruce, ať máš co dát, kdyby se staly nehody 2 rychle za sebou. Ale já měla troje, ale nejčastěji jsem stejně točila dvoje a ty třetí byla taková pojistka. A snapka neudělá vyloženě dírky, nějak se to chytne, ale že bych měla děrovna čč, to teda ne.

katka82
7. kvě 2010

Ahojky jen přihodím svoje zkušenosti s Kikko bambuskama 😉 nejdřív jsem pořídila přírodní a proala je na 60 a ty mi zkrepatěli a zobdélníkovaly(potvůrky) a pak jsem koupila barevné ty se stále drží 😉 ale teda peru ja na 40 🙂
snapky jsou v pohodě 😉 žádné trvalé dírečky v pleně 🙂

andelka
7. kvě 2010

betel: mně to udělalo normálně dírečky, když jsem to zkoušela (na panence), ale možná jsem na to šla moc drsně 😅 Já bych Pulky pořídila i vícero, ale nevím jaké 😕 Tak uvidím jak budou sedět ty oblíbené a kdyžtak dokoupím. Jinak ještě to jistí papírovky, že jo. 😅

nika
7. kvě 2010

jen tak pro zajímavost surfuji po polských stránkách 🙂
našla jsem zajímavě řešenou plínku - ne materiál ale to zapínání 🙂
wewewe .pieluszkarnia.pl/product-pol-825--tetro-Pieluszki-flanelowe-wygodne-do-NHN-EC.html

nika
7. kvě 2010

ještě jsem našla zajímavé od storchenwiege - taky takový kombinace zavazování a tvarované plneky 🙂

http://ekobaby.pl/sklep.php?cat=8&id=41&ec=0

nika
7. kvě 2010

haha překlep, stochenkinder 🙂 je výrobce mají i zajímavé vlnáky🙂