Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
12. lis 2010

@sussanah to mi rikej.. 😀 ale ja se zatim drzim.. 😅

kadlinecka
12. lis 2010

@jasekd tohle provozujem ted asi tyden tak to jeste jde dokovat se prdelka nezlepsi pak zase bude v plince pokud nam nepujde bkm

andelka
12. lis 2010

@terezita mě taky svrbí prsty, ale ne ne, musím vystačit s tím co mám a nekupovat furt něco nového 😀
@jasekd ne, já nepřebaluju, nebo jen když si myslím, že kakal po krmení. Jinak bych ho úplně probrala a už by neusnul tak rychle. A když se budí 4x za noc, tak jsem ráda, když se jen nají a usne. Ale on nekakaá, jen čurá a snáší to dobře, plnou plínku. Když jsem dávala látkovky na noc, tak jsem je musela hodně vycpat, tak to bylo podle mě víc nepohodlné.

jasekd
12. lis 2010

@sussanah No ja doufam, jinak mi HD max. vyhovujou, dik, zkusim.
@kadlinecka delame to prakticky stejne 😀 Malej je taky zamyslenej....a curat davame po jidle.
@blka Tak to mas vychytany. Ja kdyz krmila, tak jsem i prebalila, mne to nevadilo, stejne jsme museli krkat a chodit po byte, nehrozilo, ze by po kojeni nebo flasce usnul. Kdyby pak hned usnul, tak bych se taky snazila resit to bez prebalovani. A hlavne uz dlouho v noci nejedl, je to spac. Doufam, ze dnesek byl vyjimka. Moc se mi nechce kupovat dalsi pliny, ale kdyztak bych musela asi nejakej bambus poridit.

jasekd
12. lis 2010

@andelka Mne se nastesti uz nebudi, kdyz byl malej, nocni krmeni trvalo pres hodinu, takze jsme se dokonale probrali oba, bylo to hrozny. Ale ted se mi odmenuje vzornym spankem 🙂 A hlavne uz tak nezvraci, takze i kdybych musela krmit, uz to neni takovy peklo, ze bysme cekali pul hodiny i dele na krkanec a stejne pak zvracel jak das a ja se bala, ze se udusi. Fuj, snad ta holcicka nebude mit GER a jinak bude stejne hodna, ja vstavat 4x za noc, tak uz jsem mrtva 😝

blka
12. lis 2010

@jasekd Ale nebyla bys mrtvá, věř mi 😀 . Mareček vždycky papkal max. 10 minut a pak usl 😎 . A i když přes den blinkal poměrně dost, tak v noci naštěstí ne a říhat nepotřeboval 🙂

anoli85
12. lis 2010

Ahoj maminky, potřebuji vaši radu. V květnu čekáme první miminko a na 90% jsme rozhodnutí používat látkové pleny, ale mám v tom trochu guláš. Můžete mi prosím říct, kolik plenek, schvrchních kalhotek a všeho ostatního kolem budu potřebovat? Ještě mám tedy na výbavu relativně čas, ale přece jenom bych už věděla, co všechno budu potřebovat. Taky jsem koukala, že existuje spousta značek a typů plenek, můžete mi říct, které jsou dobré a které určitě nebrat? Budu vám moc vděčná za pomoc 🙂

ivuska.h
12. lis 2010
sussanah
12. lis 2010

@anoli85 nazoru a pristupu je hrozne moc, kazde sedi neco jineho. Hodne se na novoska doporucuje cc na novosklad dovycpane nejakou vkladackou, potom pozdeji nejake kalhotovky a samozrejme svrchni kalhotky (vlnene, pul nebo flis). Zkus si procist co ti poslala Iva, projdi si jeste tuhle diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon... jsou tam sepsane konkretni vybavy 🙂

jasekd
12. lis 2010

@blka Tak 10 minut jde, Martin prave jedl tak 45 minut i dele a pak blinkal obloukem i v postylce i po krkani. Krmeni byla moje nejen nocni mura, tak doufam, ze s druhym to bude trochu lepsi. Mne 2 takovehle nocni maratony uplne odrovnaly, mit 4, tak nespime vubec. Nastesti i on se tim unavil a vstaval ze zacatku 2x, pak jednou a na 3 mesicich ani jednou, diky bohu za to 🙂 CCa od 6 tydnu jsem teda prikrmovala Nutrilonem AR, tak to bylo trochu lepsi.

kadlinecka
12. lis 2010

tak dnes jsme zacaly zkouset BKM a uz 2x se nam to podarilo tak doufam ze se nam bude darit i dale 🙂

blka
12. lis 2010

@jasekd Tak když jste byli vzhůru tak dlouho, tak to chápu. Kdyby jsi měla vstávat 4x, tak nespíš 😅

@kadlinecka Super 🙂

jasekd
12. lis 2010

@blka Nonstop nocni jizda 😀

andelka
12. lis 2010

@jasekd tak Dany taky pije v noci tak 10 minut a pak většinou usne, říhat si obvykle nepotřebuje, jen někdy když sebou mele a neusne, tak ho vezmu na odříhnutí nebo prdění, dokrmím a usne. Už jsme měli dost dlouhé období, kdy se budil jen 2x, ale pak se to zhoršilo. Možná až bude jíst víc normální věci a méně se kojit, tak bude spát dýl. Přeju ti, aby holčička byla zlatíčko 🙂

joohana
12. lis 2010

@ladida.l Jeje, díky, to je prima zpráva! 😎

veselazu
12. lis 2010

@terezita ježiš tos neměla psát, takové slevy, to se nedá nevyužít !!! děkujuuuuuuuuuuuu 😀 😀 😀

veselazu
12. lis 2010

máte někdo zkušenosti s těma kapsovkama co tam prodávají? Arihour, Anyhour, Mobilehour ? které byste mi (ne)doporučili?

terezita
12. lis 2010

@veselazu neboj, uz je to tam pry docela vybrakovane.. 😅
ja mam nejake ty hour - myslim ze growhour nebo anyhour, ale z druhe ruky. a spokojena s nimi nejsem, dost protekaji. a ivushka ma myslim stejnou zkusenost. ale nevim, jak by to bylo s novyma..

veselazu
12. lis 2010

@terezita aha, no zase ušetřím 😉 ale kámošce vemu něco pro mimi ty Bummis svrchňáky asi 😉 díky

terezita
12. lis 2010

@veselazu ty ja mam rada. mam je doma a po bbh jsou to moje druhe nejoblibenejsi.

sussanah
12. lis 2010

@terezita tak ja jsem nakonec neodolala 😅 😔

terezita
12. lis 2010

@sussanah ale ja nic, ja muzikant! ne ze me pak budete kamenovat.. 😅 😀

ivuska.h
12. lis 2010

@terezita Ano, potvrzuji. Začaly protékat tak po půl roce používání.

sussanah
12. lis 2010

@terezita no neodolala jsem te BI bamboo extra, doufam, ze to bude dobra koupe. I kdyz si v podstate asi jen namlouvam, ze to mozna odzkousim jeste na malem na noc 😀 Je to uz fakt trapne, kupovat plinky, kdyz mam dite skoro bez plinek 😅 Nebo proste zustane schovana na druhe 🙂

sussanah
12. lis 2010

@terezita jo co treninkovky od Ivusky, jak zkousite?

suik
12. lis 2010

@kadlinecka super ...když víš aspoň kdy kaká, tak si aspoň ušetříš praní. Sofinka taky vypadá že přemýšlí, ale jen někdy 😅 někdy to letí tak, že se ani nestačí zamyslet.

Já bych se čtvercovkama na noc taky nevystačila, za mě jsou nejlepší anavy.

terezita
12. lis 2010

@sussanah rano snad budou suche.. 😅 nemame susicku a strasne pomalu schnou.. 😒 ale jinak jsou fajne! uz jsem psala ivusce vcera - proteka mi ta modra, zluta ne.. ale pry maji byt stejne.. 😅 😀

sussanah
12. lis 2010

@terezita proteka? To ti tam ale musela mala hodit mega davku, ne? Me teda modre neprotekly, ale asi tam nebyla plna davka, pulka pak sla jeste do nocniku. Spis to bude tim strihem myslim, na treba ty modre sedely super, ale ty ogga mu vylozene sjizdely, takze pak slo curani bokem

terezita
12. lis 2010

@sussanah jojo.. a dvakrat uz 😀 ony ji sedi oboje krasne, emmina je takova `kompaktni`. tlusta neni, ale hubena taky ne 😅

sussanah
12. lis 2010

@terezita kompaktni, to je hezke 😀 😀