Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
13. lis 2010

@slunicko76 Zajímavé, z toho růžového sama nic nemám, jiné barvy jo a ty nedělají potíže, tak informujeme výrobce... Dík za informaci!

ivuska.h
13. lis 2010

@slunicko76 Na bábu se vyprdni, prostě suš a kašli na ni. Pokud by ti na to sáhla nebo nějak poškodila, upozorni ji, že bys taky mohla zavolat policajty. Sušárna není její majetek, máš stejné právo ji užívat jako ona. My máme taky sušárnu, máme teda jen 5 bytů v domě, sušíme tam teď aktuálně 3 ženské a nikdy nebyl problém, máme tam šňůry a podtím ještě rozkládací sušáky a snad jednou se stalo, že bylo fakt všude nacpáno. No zjevně je paní trošku praštěná.

veselazu
13. lis 2010

@slunicko76 tož ta baba to je tak na ránu! Však to není její sušárna jestli jsem dobře pochopila, tak proč to řešit? Ať si trhne!! Že se necháme poroučet 😀

@suik já bych si výbavu pro novoška taky představila ze samých kalhotkových, třeba ty od A 😉 na snapku, ale bohužel kde na to vzít a nekrást? Tož si koupím na Vánoce stroj a zkusím něco spíchnout.

veselazu
13. lis 2010

když už nám to porodné nedají... ☹

katie_25
13. lis 2010

@suik aha, díky 🙂

betelgeuzz
13. lis 2010

@veselazu že by další těhulka 😉

veselazu
13. lis 2010

@betelgeuzz zatím nee 🙂 , ale určitě další plánujeme 😉

suik
13. lis 2010

@veselazu no leze to do peněz, já jsem teda zatím tak plus mínus na ceně, co bych dala za papírovky za rok, pravda, nevím jak to bude dál, až vyroste z těch co jsou vícevelikostní, ale ted mám na cestě nejaký plenky, který ještě nejsou v oběhu, tak už toho třeba tolik dokupovat nebude třeba ...kdybych si to ještě líp naplánovala a některé plínky nekoupila mohlo by to bejt lepší...naštěstí mám k dispozici celou mateřskou a nemusím přispívat na domácnost, tak se to líp utrácí.

andelka
14. lis 2010

Já se snažím nepřekročit +-měsíčně částku, kterou bych dala za papírovky, tj. 500-750Kč. Zatím to jakž takž jde. 😅

evlyn
14. lis 2010

@veselazu skromný dotaz - kolik těch kapsovek BumGenius máš nebo bys doporučila pořídit? Malému střih BG sedí, a začíná se při přebalování dost mrskat tak uvažuju o jejich koupi. Jinak mám většinou Anavy na cvočky - já to s nima zvládám v pohodě, David by užil něco jednoduššího na zapínání a celkově na instalaci...Díky

kadlinecka
14. lis 2010

ahoj maminky tak jsme zjistily ze ani latkove nam to nezlepsily holt budeme zrejme bez plinek ☹

margotg
14. lis 2010

@slunicko76 baba prudí páč sama je k ničemu. Já zažila něco podobnýho, ne teda s prádlem, ale s úklidem. Sypala mouku pod rohožky jestli vytírám, když jsem uklidila a zabouchla dveře tak se běžela dívat, jak jsem uklidila, když jsme se přistěhovali, tak mě byla osobně (ještě s jednou) upozornit, že se musí uklízet denně i ve sklepě. Ale sama vytřela jednou za tejden na dva hadry. Jednou přišla když jsem vytírala a zas jestlipak jsem viitřela tii sklepíí, tak jsem už vyjela ať si nepřeje vědět, co jsem odsud vymetla, že se tam neuklízelo dobrej měsíc, což je fakt divný, protože ona přeci před 14 dny pečlivě uklízela 🙂 A jak jsem měla adrenali, tak jsem jí ještě medově naznačila, že na podzimním a jarním úklidu jsem jí jaksi neviděla. A od té doby jsem měla božskej klid.
A kdybys měla zarvanou celou sušárnu, ale 2 šnůry 😉

margotg
14. lis 2010

@kadlinecka a zkusili jste ten fén?

kadlinecka
14. lis 2010

@margotg mam ho na vzduchu to je uplne to samy

meleri
14. lis 2010

@kadlinecka jestli mluvíš o opruzeném zadku, tak s tím sme si taky vytrpěli...u nás to bylo do krve. strašné. kvůli nemocničním plenám a pak jsme měli hned Pampersky. ty mu to zhoršovaly.
a co máte za papírovky? někdy pomůže změnit výrobce. nám se osvědčily huggies, zadek se nám hned spravil a byl v pohodě. pak jsem najela na látkovky ale např. na noc je vůbec nemůžu dávat, protože by to byla katastrofa.

asi má tvůj syn citlivější kůži.

bohužel, látkové pleny typu čtvercovky to spíš ještě přihorší, jak je zadek v mokru tak je to naprd..jedině že bys pořád přebalovala.

kadlinecka
14. lis 2010

@meleri promin ale precti si to je to tu uz psany pouzivaly jsme vschni nikdy nam to nedelalo problem..........

kadlinecka
14. lis 2010

maminky tak se tu mejte ja uz sem nebudu patrit latkovky nema cenu pouzivat kdyz take nepomahaji ☹

meleri
14. lis 2010

@kadlinecka může to být zuby....sorry už se mi to nechce hledat nevím kde jsi co psala...

kadlinecka
14. lis 2010

u doktora jsme byly a zubama to neni jeste se mu ani neprorezavaji kdyby to bylo zubama tak tu nejsem a nejsem tak nestastna s toho

meleri
14. lis 2010

a jak to máte? pupínky? do krve?
někdy je to i bakteriální, je třeba nasadit léčbu. co ti řekl dr?

kadlinecka
14. lis 2010

dostaly jsme na to nejake leky a je to tu nekde a uz presne nevim mam dost veci na starosti a\ nemuzu si pamatovat vse jsem rada ze si zapamatuju to co mi rekl manzel ze chce k obedu 😀

margotg
14. lis 2010

@kadlinecka mysli si co chceš, ale nejni 🙂

kadlinecka
14. lis 2010

@margotg co nesjem mama?pokud jo tak promin ja jsme ted rada ze vubec dejcham zacala jsme myt zdravotni problemy do toho malej a jeste manzel o kteryho se posledni dobou jusim starat jak o malyho a jsem na vse sama.tak si mysli co chces.

meleri
14. lis 2010

@kadlinecka pokud ti dal na to léky tak určitě ve formě masti? stačí pomazat zadek, možná jsou to nějaké bakterie.
přeju ti at to přejde....určitě jsi dobrá matka, jen je na tebe toho moc. to tak někdy bývá. já mám taky občas dost.

kadlinecka
14. lis 2010

@meleri ame neco jako imazol pak imazol a fialku a nic nezabira zitra jdeme znova a uvidime jelikoz se to nezlepsilo ani jednorazovkama ani latkovyma ani tim ze je porad bez plin.

meleri
14. lis 2010

@kadlinecka
já už fakt nevím co poradit. někdy to dost trvá než to přejde, ted jsem si vzpomněla, že pomáhá když ho omyješ pod tekoucí vodou, žádné ubrousky atd, a nebo omýt zadek heřmánkem..
nám zabrala obyčejná mastná indulona....ale v tvém případě fakt nevím....jestli to má třeba reakci na kakance?
je mi tě líto, my jsme si s tím taky vytrpěli.

schnek
14. lis 2010

@kadlinecka nám na velký opruzeniny pomáhaly ovesný koupele + ještě do toho svařenej řepík, koupat aspoň 20 minut, zlikvidovat kupovaný vlhký ubrousky, maximálně jemnej olejíček s vodou do rozprašovače + vatový tampony (ty velký obdelníčky), weledí mast na prdelku a větrat, větrat, větrat a věřit, trvalo měsíc, než měl Matouš po opruzeninách. Ještě vím, že se doporučuje otírat černým čajem, ten vysušje 😉

meleri
14. lis 2010

ty opruzeniny jsou fakt humus! 😠
např kamarádka s tím bojuje dodnes.
nám se to už objevuje zřídka, bohudíky.
já už se ted vředím jak to bude u druhého dítěte.....chtěla jsem používat látkovky hned od začátku, ale než aby měl problémy tak to radši dám huggies. no uvidím třeba to nebude potřeba a bude to ok.

Schnek, vidím že máš tři děti, klobouk dolů, chtěla sem se zeptat, jestli vás to trápilo u všech? nebo má každé dítě jiný zadek? 🙂

schnek
14. lis 2010

@kadlinecka ještě mě napadnul Nizoral - ten likviduje kvasinky, bu%d jako šampon - normálně tím umýt prdku nebo to kápnout do vody a vymáčet v tom, nebo se dělá i prášek, tak zasypávat. A já jsem si teď nechala z Německa dovézt tohle

http://www.weleda.de/Arzneimittel/RatgeberGesun...

dá se to sehnat i u nás, ale musí to napsat doktor, pak to v lékárně objednají. Je to přírodní homeopatickej zásyp na opruzeniny, drobný poranění, my máme na odsychající pupík 😉 Úžasná věc 🙂

@meleri každej má úplně jinej 😉

suik
14. lis 2010

@kadlinecka nepomáhá ani bejt na vzduchu a bez plen 😕 ....to musí být děs....hele a co homeopatie, na ty mrňouse funguje dobře, na léčení ran je hodně dobrá arnica montana nízká potence - 9CH nebo pak ještě na opruzeniny Calendula, Hypericum, Sulfur, Symphytum .... zkusila bych nejřív tu arnicu, kdyby nezabrala, tak bych se možná pak už poradila s nějakým odborníkem, bude asi nutný vědět víc okolností.

taky to může být nějaký problém v těle, kterej se takhle nehezky projeví na kůži a léčením vnějších projevů se to nevyléčí...jinak už mě taky nic nenapadá....

na hojení je taky dobrý měsíček zahradní nebo heřmánek